Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά . Είχα κάνει Αίτημα για το Online 19/10/'21 .{Μετάβαση από Γ.1-ΚΟΤ σε OnLine} . Ολοκληρώθηκε : 24/10/'21. *Η Εγγύηση δεν επιστρέφεται. Οι χρεώσεις θεωρώ ότι  είναι σωστές στο παρακάτω εκκαθαριστικό:

image.png.41235c21b3f590a2af47e7da0302032a.png

image.png.2fccbe87e9f18202c8fbbffe777aad49.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, xodover1977 είπε

Καλησπέρα παιδιά . Είχα κάνει Αίτημα για το Online 19/10/'21 .{Μετάβαση από Γ.1-ΚΟΤ σε OnLine} . Ολοκληρώθηκε : 24/10/'21. *Η Εγγύηση δεν επιστρέφεται. Οι χρεώσεις θεωρώ ότι  είναι σωστές στο παρακάτω εκκαθαριστικό:

 

Spoiler

image.png.41235c21b3f590a2af47e7da0302032a.png

 

 

Spoiler

image.png.2fccbe87e9f18202c8fbbffe777aad49.png

 

@HERTHAN Aυτό με τη εγγύηση δεν το γνώριζα ότι δεν επιστρέφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@HERTHAN Aυτό με τη εγγύηση δεν το γνώριζα ότι δεν επιστρέφεται.

πότε είχες πει οτι επιστρέφεται ? απο άλλο πάροχο δε θέλει εγγύηση το online , αλλά απο Γ1 στο κρατάει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xodover1977 @korakios @ekrepali Εμένα μία χαρά μου την επέστρεψαν στον πρώτο λογαριασμό που ειχα ξεκινήσει με enter+ και 100€ εγγύηση στο κατάστημα. Τωρα περιμένω τον 2ο λογαριασμό για να μου βάλουν και τα -30€ του HomeOnline

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, valantis123 είπε

@xodover1977 @korakios @ekrepali Εμένα μία χαρά μου την επέστρεψαν στον πρώτο λογαριασμό που ειχα ξεκινήσει με enter+ και 100€ εγγύηση στο κατάστημα. Τωρα περιμένω τον 2ο λογαριασμό για να μου βάλουν και τα -30€ του HomeOnline

άρα απο άλλο πάροχο δεν πληρώνεις στο online και απο ΔΕΗ πλην Γ1 επιστρέφεται

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα διαβάσει εδώ ότι σε κάποιον που είχε λήξει η ΥΔΕ του είπαν ότι είχε δικαίωμα να την προσκομίσει μέσα σε 6 μήνες. Στην τηλεφωνική επιβεβαίωση της ΔΕΗ για την αίτηση μου είπαν ότι θα στείλουν το συμβόλαιο τη Δευτέρα, αλλά βλέπουν ότι μάλλον έχει λήξει η ΥΔΕ και ότι από εκείνους θα φύγει κανονικά το αίτημα αλλά θα κολλήσει στο δεδδηε Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο στο δεδδηε και επαληθεύω ότι έχει λήξει. Λέω αν δεν πρόλαβω να το βγάλω μέσα στη βδομάδα θα προχωρήσει κανονικά το αίτημα και απλά αν δεν την προσκομίσω άμεσα θα μου κόψετε το ρεύμα? Και λέει όχι χωρίς ΥΔΕ δεν προχωράει καν. Τι στο καλό γίνεται κάθε υπάλληλος λέει αλλά? Δηλαδή που θα μείνουμε στο δρόμο?

Εννοείται πήρα και έκλεισα αμέσως ραντεβού με ηλεκτρολόγο αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα έχω την ΥΔΕ και μέχρι να περαστεί στο σύστημα τους πάλι θα γίνει βλακεία

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tzagaritos said:

Είχα διαβάσει εδώ ότι σε κάποιον που είχε λήξει η ΥΔΕ του είπαν ότι είχε δικαίωμα να την προσκομίσει μέσα σε 6 μήνες. Στην τηλεφωνική επιβεβαίωση της ΔΕΗ για την αίτηση μου είπαν ότι θα στείλουν το συμβόλαιο τη Δευτέρα, αλλά βλέπουν ότι μάλλον έχει λήξει η ΥΔΕ. Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο στο δεδδηε και επαληθεύω ότι έχει λήξει. Λέω αν δεν πρόλαβω να το βγάλω μέσα στη βδομάδα θα προχωρήσει κανονικά το αίτημα και απλά αν δεν την προσκομίσω άμεσα θα μου κόψετε το ρεύμα? Και λέει όχι χωρίς ΥΔΕ δεν προχωράει καν. Τι στο καλό γίνεται κάθε υπάλληλος λέει αλλά? Δηλαδή που θα μείνουμε στο δρόμο?

Εννοείται πήρα και έκλεισα αμέσως ραντεβού με ηλεκτρολόγο αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα έχω την ΥΔΕ και μέχρι να περαστεί στο σύστημα τους πάλι θα γίνει βλακεία

δεν ισχύει. Ξέρω 3 περιπτώσεις το τελευταίο τρίμηνο που ειχα ληγμένη ΥΔΕ και προχώρησαν κανονικά σε νέα σύμβαση ή/και αλλαγή ονόματος με ληγμένη ΥΔΕ υπό ην προυπόθεση οτι θα σταλεί ταυχδρομικά εντος 6 μηνων στον ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

δεν ισχύει. Ξέρω 3 περιπτώσεις το τελευταίο τρίμηνο που ειχα ληγμένη ΥΔΕ και προχώρησαν κανονικά σε νέα σύμβαση ή/και αλλαγή ονόματος με ληγμένη ΥΔΕ υπό ην προυπόθεση οτι θα σταλεί ταυχδρομικά εντος 6 μηνων στον ΔΕΔΔΗΕ

Μα και εγώ αυτό ήξερα και ήμουν ήσυχος. Δεν είχα σκοπό εννοείται να την καθυστέρησω ή να μη τη στείλω, αλλά τέλος του μήνα πρέπει να αδειάσω το προηγούμενο διαμέρισμα και δεν χωράνε άλλες καθυστερήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tzagaritos said:

Μα και εγώ αυτό ήξερα και ήμουν ήσυχος. Δεν είχα σκοπό εννοείται να την καθυστέρησω ή να μη τη στείλω, αλλά τέλος του μήνα πρέπει να αδειάσω το προηγούμενο διαμέρισμα και δεν χωράνε άλλες καθυστερήσεις

θα προχωρήσει κανονικά, μην αγχώνεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, marmagia είπε

θα προχωρήσει κανονικά, μην αγχώνεσαι..

Ξέρεις τι με αγχωνει περισσότερο; Αν θα με ενημερώσει κανείς στην περίπτωση που δεν προχωρήσει 😛. Αν η διαδικασία έκδοσης ΥΔΕ είναι γρήγορη Δευτέρα θα την έχω και βλέπω ότι μπορείς να την ανεβάσεις και ηλεκτρονικά και μετά να στείλεις το πρωτότυπο. Αλλά με τις ηλεκτρονικές τους υπηρεσίες δεν έχουμε την καλύτερη εμπειρία

 

 

Επεξ/σία από tzagaritos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, tzagaritos said:

Ξέρεις τι με αγχωνει περισσότερο; Αν θα με ενημερώσει κανείς στην περίπτωση που δεν προχωρήσει 😛. Αν η διαδικασία έκδοσης ΥΔΕ είναι γρήγορη Δευτέρα θα την έχω και βλέπω ότι μπορείς να την ανεβάσεις και ηλεκτρονικά και μετά να στείλεις το πρωτότυπο. Αλλά με τις ηλεκτρονικές τους υπηρεσίες δεν έχουμε την καλύτερη εμπειρία

Βέβαια θεωρητικά θα πρέπει να την ανεβάσει ο ιδιοκτήτης καθώς στο δικό του όνομα φαίνεταιι

 

 

Την ΥΔΕ εφοσον εχει ρελέ θα τη πάρεις ακόμα και αυθημερόν. Μετά δεν την δέχονται πια με παράδοση απο εσένα στον ΔΕΔΔΗΕ λόγω κορονοιου. Την στέλνεις με κουριερ και σε 2 μέρες έχει περαστει στο σύστημα τους ως ενεργη. Έχω παράδειγμα αυτου του μηνα όπου σε ενα σπιτι που νοικιάζεται η δεη ηταν στο ονομα του ιδιοκτητη για χρονια. Ο ενοικιαστης  αφηνει υπολοιπο στον πιο προσφατο λογαριασμο και εντος 5 ημερων απο τη ληξη της προθεσμιας πληρωμης παιρνει εισπρακτικη τον ιδιοκτητη ο οποιος ειχε ξεχασει εντελως μετα απο 10+ χρονια οτι το ρευμα ειναι ακομα στο ονομα του. Ξεκιναει διαδικασια αλλαγης ονοματος ο ενοικιαστης με τη ΔΕΗ η οποια ολοκηλρωνεται σε καμια βδομαδα. Η ΥΔΕ ληγμένη. Πάει ηλεκτρολογος να δωσει πιστοποιητικο και βρισκει προβλημα στο ρελε

αναλαμβάνει να παει για επισκευη η οποια ακομα δεν εχει ολοκληρωθει. Η αλλαγη ονοματος εγινε, ρευμα κανονικα αλλα φαινεται οτι εκκρεμει η ΥΔΕ που πρεπει να σταλει εντος 6 μηνων.

δε θα σου δημιουργησουν προβλημα στη ΔΕΗ για την ΥΔΕ

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

Και λέει όχι χωρίς ΥΔΕ δεν προχωράει καν.

Η δική μου ΥΔΕ από ότι είδα ηλεκτρονικά (δεν είχα ιδέα μέχρι που έμαθα για αυτή στο forum) ισχύει μέχρι και σήμερα, ενώ έκανα την αίτηση για μεταφορά στη ΔΕΗ χθες το βράδυ.

Ελπίζω να μην κολλήσει η διαδικασία για την ΥΔΕ ή τουλάχιστον να με ενημερώσουν για να βγάλω νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

στο σπίτι που μένω, ο λογαριασμός είναι στο όνομα της μητέρας μου. Το πρόγραμμα που είχα χρόνια τώρα ήταν το Γ1Ν. Πριν ένα-ενάμιση μήνα έκανα online αλλαγή σε MyHome Online (έχω παραλάβει ήδη και τον πρώτο - συνδυαστικό - λογαριασμό). Τώρα πήρα χαμπάρι όμως ότι δικαιούμαι ΚΟΤ-Β. Πήγα σε κατάστημα να κάνω αλλαγή ονόματος με εξουσιοδότηση κτλ, και πάλι ενεργοποίηση του MyHome Online κι έπειτα αίτημα στον ΗΔΙΚΑ για ΚΟΤ-Β, αλλά μου είπαν ότι δεν κάνουν τα καταστήματα MyHome Online συνδέσεις και οτι ότι κάνω online θα πάρει περισσότερο χρόνο.

Σκέφτομαι να τα κάνω όλα πάλι online. Δηλαδή αλλαγή του ονόματος από το econtract, απ΄ το όνομα της μάνας μου στο δικό μου, και επιλογή πάλι του MyHome Online. Το θέμα είναι όμως, α) πόσο χρόνο θα πάρει αυτό ? β) Χάνω κάτι σε σχέση με πριν ? γ) Θα προλάβει να γίνει η αλλαγή ή θα αργήσει και θα χάσω το MyHome Online ? δ) Θα μείνω χωρίς ρεύμα λόγω της αλλαγής ονόματος κτλ ? ε) Επίσης θα πληρώσω 40ευρο επειδή κάνω αλλαγή σε νέο συμβόλαιο μέσα στο πρώτο 3μηνο ?

Επίσης το άλλο που σκέφτομαι είναι μη φάω καμιά απόρριψη από το ΚΟΤ-Β λόγω διεύθυνσης κατοικίας, γιατί απ ότι έχω δει ο λογιστής με έχει δηλωμένο σε άλλη κατοικία από αυτή που μένω. 

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, off_d said:

Καλησπέρα,

στο σπίτι που μένω, ο λογαριασμός είναι στο όνομα της μητέρας μου. Το πρόγραμμα που είχα χρόνια τώρα ήταν το Γ1Ν. Πριν ένα-ενάμιση μήνα έκανα online αλλαγή σε MyHome Online (έχω παραλάβει ήδη και τον πρώτο - συνδυαστικό - λογαριασμό). Τώρα πήρα χαμπάρι όμως ότι δικαιούμαι ΚΟΤ-Β. Πήγα σε κατάστημα να κάνω αλλαγή ονόματος με εξουσιοδότηση κτλ, και πάλι ενεργοποίηση του MyHome Online κι έπειτα αίτημα στον ΗΔΙΚΑ για ΚΟΤ-Β, αλλά μου είπαν ότι δεν κάνουν τα καταστήματα MyHome Online συνδέσεις και οτι ότι κάνω online θα πάρει περισσότερο χρόνο.

Σκέφτομαι να τα κάνω όλα πάλι online. Δηλαδή αλλαγή του ονόματος από το econtract, απ΄ το όνομα της μάνας μου στο δικό μου, και επιλογή πάλι του MyHome Online. Το θέμα είναι όμως, α) πόσο χρόνο θα πάρει αυτό ? β) Χάνω κάτι σε σχέση με πριν ? γ) Θα προλάβει να γίνει η αλλαγή ή θα αργήσει και θα χάσω το MyHome Online ? δ) Θα μείνω χωρίς ρεύμα λόγω της αλλαγής ονόματος κτλ ? ε) Επίσης θα πληρώσω 40ευρο επειδή κάνω αλλαγή σε νέο συμβόλαιο μέσα στο πρώτο 3μηνο ?

Επίσης το άλλο που σκέφτομαι είναι μη φάω καμιά απόρριψη από το ΚΟΤ-Β λόγω διεύθυνσης κατοικίας, γιατί απ ότι έχω δει ο λογιστής με έχει δηλωμένο σε άλλη κατοικία από αυτή που μένω. 

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη. 

Ευχαριστώ.

Σε συγγενή μου έκανα online την αίτηση αλλαγής ονόματος απο τον αποθανόντα άνδρα της σε εκείνη και μεταφορά στο myhome online στις 9/11. Της τηλεφώνησαν χθες απο τη ΔΕΗ και της είπαν οτι θα έρθει σήμερα μάλλον ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει για να ολοκληρωθεί η αλλαγή (ακόμα άφαντοι, άρα μαλλον παμε δευτερα). Προσπάθησε στην online αίτηση να επισυνάψεις ο,τι δικαιολογητικό έχεις ακόμα και σε αυτό που λέει προαιρετικά ώστε να γλιτώσεις χρόνο.

Το παράξενο είναι οτι δεν της έστειλαν κάποια σύμβαση προς υπογραφή στο μειλ όπως αυτές που στέλνουν στην αλλαγή παρόχου

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, marmagia είπε

Την ΥΔΕ εφοσον εχει ρελέ θα τη πάρεις ακόμα και αυθημερόν. Μετά δεν την δέχονται πια με παράδοση απο εσένα στον ΔΕΔΔΗΕ λόγω κορονοιου. Την στέλνεις με κουριερ και σε 2 μέρες έχει περαστει στο σύστημα τους ως ενεργη. Έχω παράδειγμα αυτου του μηνα όπου σε ενα σπιτι που νοικιάζεται η δεη ηταν στο ονομα του ιδιοκτητη για χρονια. Ο ενοικιαστης  αφηνει υπολοιπο στον πιο προσφατο λογαριασμο και εντος 5 ημερων απο τη ληξη της προθεσμιας πληρωμης παιρνει εισπρακτικη τον ιδιοκτητη ο οποιος ειχε ξεχασει εντελως μετα απο 10+ χρονια οτι το ρευμα ειναι ακομα στο ονομα του. Ξεκιναει διαδικασια αλλαγης ονοματος ο ενοικιαστης με τη ΔΕΗ η οποια ολοκηλρωνεται σε καμια βδομαδα. Η ΥΔΕ ληγμένη. Πάει ηλεκτρολογος να δωσει πιστοποιητικο και βρισκει προβλημα στο ρελε

αναλαμβάνει να παει για επισκευη η οποια ακομα δεν εχει ολοκληρωθει. Η αλλαγη ονοματος εγινε, ρευμα κανονικα αλλα φαινεται οτι εκκρεμει η ΥΔΕ που πρεπει να σταλει εντος 6 μηνων.

δε θα σου δημιουργησουν προβλημα στη ΔΕΗ για την ΥΔΕ

Η διαφορά βέβαια είναι ότι τα παραπάνω αφορούν είτε αλλαγή παρόχου είτε ονόματος. Εμένα είναι επανηλεκτροδότηση σε απενεργοποιημένη γραμμή . Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ για τ σχόλια με καθησυχάσατε κάπως. Ελπίζω τότε Δευτέρα πρωί που έχω ραντεβού με ηλεκτρολόγο να την έχω και να την στείλω αμέσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...