Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Σβησε το post απο εδω δεν χρειαζεται να ρωτας σε ολα τα θεματα τα ιδια πραγματα.

*(Soorrryyy !! ) Ήθελα να εξηγήσω ότι δεν χρεώνει Προμήθεια η Πιστωτική Κάρτα , σε Πάγια εντολή Εξόφλησης ... (*& "τραβήχθηκε" όλο το postarisma του άλλου θέματος)..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα παιδιά. Γράφω αυτό το ποστ γιατί έχω διαβάσει πολλές σελίδες εδώ και βλέπω υπάρχουν πολλά προβλήματα και απορίες. Σας γράφω λοιπόν το δικό μου στορυ γιατί μου πήγαν όλα καλά και εύκολα και λέω μήπως έκανα καμία πατατα και δεν το κατάλαβα. Λοιπόν, ας ξεκινήσουμε ξέροντας πως το ρολόι μου ήταν σε καθολική σύμβαση. Δηλαδή δεν είχα κάποιον παροχο λόγο βλακειας της watt KAI volt. Η οποία όταν έφυγα από αυτή και πήγα protergia έστειλε εντολή στο δεδδηε ότι χρωστάω 800 ευρώ και να μου κλείσουν το ρεύμα. Ο δεδδηε μετά από σχεδόν ένα χρόνο μου έστειλε ένα γράμμα και έλεγε ότι επειδή η παροχή είναι κοτ δεν σου κόβω το ρεύμα αλλά σε βάζω σε καθολική σύμβαση. Αυτό με λίγα λόγια σημαίνει ότι μου κόβει της σύμβαση από την protergia αυτόματα. Μετά από πολλά τηλέφωνα τελικά είχα δίκιο εγώ, ότι δηλαδή δεν χρωστάω πουθενά. Έτσι πήρα τηλ την ΔΕΗ και τους είπα θέλω το ονλαιν. Μου είπαν ότι δεν γίνεται τηλεφωνικά. Εστι μου έστειλαν μια σύμβαση για Γ1. Μόλις την υπέγραψα και ενεργοποιηθηκε το ebill μπήκα μέσα και έκανα αίτηση για το ονλαιν απλά πατώντας ένα κουμπί. Και σήμερα μου λέει ότι το προϊόν είναι ενεργό έως τάδε ημερομηνία. Αυτά, και σόρυ για το σεντόνι. Έκανα όλα τα βήματα σωστά; 

Screenshot_2021-11-15-13-23-19-070_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Έτσι πήρα τηλ την ΔΕΗ και τους είπα θέλω το ονλαιν. Μου είπαν ότι δεν γίνεται τηλεφωνικά. Εστι μου έστειλαν μια σύμβαση για Γ1. Μόλις την υπέγραψα και ενεργοποιηθηκε το ebill μπήκα μέσα και έκανα αίτηση για το ονλαιν απλά πατώντας ένα κουμπί.

Δηλαδη το μονο που εκανες ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο και σου εστειλαν μονο μια συμβαση με το Γ1 και την εστειλες πισω?

Απο δικαιολογητικα να στειλεις τι σου ζητησαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια, η μητερα μου ειναι στο Γ1 ΟΙΚΙΑΚΟ με ΚΟΤΒ στο οδιαμερισμα που νοικιαζει, την συμφερει να παει στο myhome enter,online κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sheik είπε

Ισχυει

 

Μόλις τώρα, sheik είπε

Aξιζει δηλαδη η μεταφορα ή μιλαμε ξερω γω για 10ευρω το χρονο; 😛

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58909090

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Αυτά συν τον τελικό λογαριασμό της protergia και την απόδειξη πληρωμής 

Θελει ακομη κι εκει απο το gov την υπευθυνη δηλωση.

Νομιζα δεν ζητουσα τα ιδια δικαιολογητικα με το online μεσω του econtract αλλα τελικα θελει ακριβως τα ιδια.

Εγινε σ'ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

Sorry ρε συ κορακιε για το πρηξιμο αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις στο comment... Εννοεις οτι το online δηλαδη συμφερει ακομα και με τις κρατικες επιδοτησεις και τις εκπτωσεις της ΔΕΗ μεχρι τελος του ετους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε σήμερα (επιστολή Υπουργού στους προμηθευτές) ότι θα  έχουν για το τετράμηνο Σεπτέμβρη- Δεκέμβρη μια επιδοτησούλα 6 Ευρώ το μήνα και τα σταθερά τιμολόγια. Ακόμη καλύτερα δηλαδή !!!

https://www.in.gr/2021/11/15/economy/oikonomikes-eidiseis/ilektriko-reyma-epidotisi-6-eyro-ana-logariasmo-kai-sta-stathera-timologia/

Σας το είχα γράψει ότι μπορεί να παίξει, ξέρω ότι φαίνεται παράλογο, αλλά νομίζω έχει να κάνει με την συνταγματική υποχρέωση του κράτους να φέρεται σε όλους ισότιμα, έστω και κατ' αναλογίαν. Δηλαδή ενισχύει αυτούς που "την πάτησαν" με τα κυμαινόμενα, αλλά δεν μπορεί να μην ενισχύσει λιγάκι και όσους δεν "την πάτησαν". Λιγάκι...

Και μια ερώτηση: πέρασα στην έκδοση μηνιαίου λογαριασμό (με καινούργιο Home Enter) στις 8/11, ζήτησα να δίνω ενδείξεις εγώ, με ειδοποίησε να δώσω ένδειξη στις 11/11 (Πέμπτη), έδωσα μέσω του ebill. Δεν μου έχει ακόμη στείλει λογαριασμό και δεν φαίνεται αλλαγή στο ebill, δηλαδή μου γράφει τελευταία καταμέτρηση Οκτώβριο (που έκανε ο ΔΕΔΔΗΕ). Είναι αναμενόμενη η καθυστέρηση;;;; Με απασχολεί το θέμα γιατί η διαφορά στην πραγματική ένδειξη 11/10-11/11 με τυχόν έκδοση  έναντι (περσινό χειμερινό τετράμηνο δια 4) θα είναι τεράστια (καίμε το άπειρο ρεύμα Γενάρη Φλεβάρη ανεξαρτήτως πετρελαίου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sheik είπε

Sorry ρε συ κορακιε για το πρηξιμο αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις στο comment... Εννοεις οτι το online δηλαδη συμφερει ακομα και με τις κρατικες επιδοτησεις και τις εκπτωσεις της ΔΕΗ μεχρι τελος του ετους;

Το Online είναι 0.095, με επιδότηση 0.02 (σταθερά τιμολόγια) πάει 0.075 η αρχική τιμή.

Τα κυμαινόμενα Γ1 ακόμα και με 0.15 επιδότηση είναι όσο τα υπολόγισε ο κοράκιος, πολύ ακριβότερα.

 

1 ώρα πριν, billyst είπε

Το ebill πότε το ενεργοποιω ;

Θα πατάς εδώ τον αριθμό της παροχής σου. https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-promitheuti

Όταν αλλάξει το τελευταίο ψηφίο, είσαι πλέον πελάτης ΔΕΗ.

Τότε θα κάνεις νέα αίτηση ΚΟΤ (με το νέο αριθμό παροχής).

Και θα πάρεις τηλέφωνο τη ΔΕΗ να σου δώσει τον κωδικό εταίρου για να φτιάξεις το ebill (αν δεν έχεις ήδη κωδικούς από παλιά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε εχουν υπερβολικα τεραστιο θεμα οργανωσης. Οταν εκανα αιτηση επανηλεκτροδοτησης μετα μου ειχαν στειλει mail και μου ζητησουν φωτογραφια του μετρητη, λεω δεν βαριεσαι στειλε τη αν και αυτο ειναι μονο για αλλαγη παροχου. Μετα που με πηραν για επιβεβαιωση στοιχειων ξεκαθαριζουμε οτι ειναι επανηλεκτροδοτοση και οχι αλλαγη παροχου (η παροχη ειναι απενεργοποιημενη αυτη τη στιγμη δεν εχει ρευμα). Ολα καλα ερχεται σημερα το συμβολαιο,  ανοιγω τη συμβαση ολα κομπλε. Βλεπω οτι αναφέρει στο mail:

  • Tο έντυπο συγκατάθεσης, το οποίο βασίζεται στον γενικό κανονισμό για την προστασία των προσωπικών σας δεδομένων (GDPR) [ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ]
  • Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής οφειλών ΑΦΜ,η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ
  • Τη Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας με τη ΔΕΗ, η οποία αποτελείται από δύο (2) σελίδες
  • Το έντυπο ενδείξεων μετρητή [ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ]
  • Το έντυπο οδηγιών για την έκδοση Υπεύθυνης Δήλωσης μέσω gov.gr

και στεφτομαι γιατι να το ζηταει αυτο αφου δεν ειναι αλλαγη παροχου. Κατεβαινω, βλεπω τι αρχεια μου εχουν στειλει και δεν υπαρχει πουθενα το εντυπο ενδειξεων μετρητη. Ή παιχτηκε κανενα λαθος στο copy-paste, ή θα το χρειαζεται και αυτο και δεν το επισυναψε. Αντε βγαλε ακρη τωρα.
Πραγματικα μαρτυριο. Ισως θα επρεπε να ειχα παει απο κοντα, επανηλεκτροδοτηση με Γ1, να πληρωνα κανονικα εγγυηση και μετα μεσω ebill το home online. Οργανωση 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

  Πηρα για επιβεβαιωση της παγιας εντολης ... Το συστημα προσπαθει 3 φορες να χρεωσει τη καρτα οποτε αν δεν εχει υπολοπο μπορει να το συμπληρωσετε εντος της ημερας η να το πληρωσετε με μετρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...