Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε νέο διαμέρισμα το Μάιο έκανα νέο συμβόλαιο ως ενοικιαστής με τη ΔΕΗ και ο (προ)τελευταίος λογαριασμός που ήρθε ήταν myHome Enter + Ν και Εκκαθαριστικός.

Στο ενδιάμεσο είχα κάνει αίτηση για ΚΟΤ Β.

Σήμερα εκδόθηκε πάλι Εκκαθαριστικός (δεύτερος συνεχόμενος) και έχει αλλάξει σε Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B.

Εν τω μεταξύ έχω αυτές τις χρεώσεις στον σημερινό:

Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ

Πάγια Χρέωση 9,39

kWh 681X0,10501€/kWh 71,51

kWh 675X0,11058€/kWh 7,64

Πάγια Χρέωση Νύχτας 1,00

kWh 198X0,07899€/kWh 15,64

Πίστωση ΤΕΜ540KWh - 36,20

Επιδότηση ΔΕΗ100KWh - 3,00

Έκπτωση παγίου myHome - 3,50

Εκπτ.KOT 675,00X0,04500 - 30,38

Έκπτωση Ενέργειας -22,39

Ρήτρα Αναπροσαρμ. 84,26

 

Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις

ΑΔΜΗΕ:Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε 7,64

ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε 29,42 (25kVAx70/365x0,520€/kVA)+(681kWhx0,02130€/kWh) 524kWhx0,02370€/kWh

ΥΚΩ 6,07 ΗΜΕΡΑΣ 70νημ (681kWh x 0,00690€/kWh) ΝΥΧΤΑΣ 70νημ (198kWh x 0,00690€/kWh)

ΕΤΜΕΑΡ 26,42 1554kWhx0,01700€/kWh

Λοιπές Χρεώσεις 0,11 1205kWhx0,00007€/kWh 349kWhx0,00007€/kWh

 

1. Γιατί διαφορετική τιμή κιλοβατώρας (οι 681 και οι 675);

2. Τι είναι η Πίστωση ΤΕΜ540KWh - 36,20;

3. Έκτωση ΚΟΤ γιατί μόνο για 675 κιλοβατώρες;

4. Ρήτρα αναπροσαρμογής τι φάση με τα 84.26€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, phanispal είπε

Στο ενδιάμεσο είχα κάνει αίτηση για ΚΟΤ Β.

και ακυρώθηκε το enter

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

1. Γιατί διαφορετική τιμή κιλοβατώρας (οι 681 και οι 675);

2. Τι είναι η Πίστωση ΤΕΜ540KWh - 36,20;

3. Έκτωση ΚΟΤ γιατί μόνο για 675 κιλοβατώρες;

4. Ρήτρα αναπροσαρμογής τι φάση με τα 84.26€;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/#comments

και κάνε αίτηση στο online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς αυτό;

Το ΔΕΗ myHome Online το ολοκληρωμένο ψηφιακό προϊόν της ΔΕΗ που σου προσφέρει:

 

  • Έκπτωση 30€ στον 1ο λογαριασμό
  • Μηδενική εγγύηση
  • Ανταγωνιστικές χρεώσεις
  • Χωρίς καμία αναπροσαρμογή τιμών με πραγματικά σταθερή τιμή καθ’ όλη την διάρκεια του συμβολαίου

Επιπλέον, θα λαμβάνεις τον λογαριασμό σου ηλεκτρονικά κάθε μήνα και θα τον εξοφλείς εύκολα, με πάγια εντολή στην χρεωστική ή πιστωτική σου κάρτα

Η προωθητική των 30€ στον 1ο λογαριασμό ισχύει μέχρι 31/12/21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzagaritos είπε

Κατεβαινω, βλεπω τι αρχεια μου εχουν στειλει και δεν υπαρχει πουθενα το εντυπο ενδειξεων μετρητη.

ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ, στη 3η σελίδα.

41 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καλησπέρα, σε νέο διαμέρισμα το Μάιο έκανα νέο συμβόλαιο ως ενοικιαστής με τη ΔΕΗ και ο (προ)τελευταίος λογαριασμός που ήρθε ήταν myHome Enter + Ν και Εκκαθαριστικός.

Στο ενδιάμεσο είχα κάνει αίτηση για ΚΟΤ Β.

Σήμερα εκδόθηκε πάλι Εκκαθαριστικός (δεύτερος συνεχόμενος) και έχει αλλάξει σε Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B.

 

To γράφει στους όρους του Ηome Enter + πως αν ενεργοποιήσεις ΚΟΤ, πας αυτόμάτως Γ1.

3.jpg.50deba266d040a33e1f1ae937e43487a.jpg

 

Από σταθερά προγράμματα, το MyHomeOnline συνδιάζεται με ΚΟΤ.

55.jpg.d21a61856fc8346629d7ddbc908b2428.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ, στη 3η σελίδα.

To γράφει στους όρους του Ηome Enter + πως αν ενεργοποιήσεις ΚΟΤ, πας αυτόμάτως Γ1.

3.jpg.50deba266d040a33e1f1ae937e43487a.jpg

 

Από σταθερά προγράμματα, το MyHomeOnline συνδιάζεται με ΚΟΤ.

55.jpg.d21a61856fc8346629d7ddbc908b2428.jpg

 

Ελαβα 3 συνημένα:

1)Σύμβαση και οροι

2)Συγκατάθεση

3)Οδηγίες Gov

Σε κανένα απο τα 3 δεν περιέχεται κάτι για ενδείξεις
Γενικά δεν υπαρχει κανενα νοημα για τις ενδειξεις. Η παροχη ειναι απενεργοποιημενη, για την επανασυνδεση θα παρει ενδειξεις αναγκαστικα ο ΔΕΔΔΗΕ και έχω ηδη στειλει φωτογραφια με τις ενδειξεις του μετρητη

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις μου έστειλε η ΔΕΗ το συμβόλαιο για το online πέρα ότι έχουν λάθος το επίθετο μου σε όλα τα έγγραφα πουθενα δεν γράφει ότι είναι το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Επίσης στην τελευταία ΥΔ  γράφει "Αποδέχομαι τη μεταφορά ενδεχόμενου χρεωστικού ή πιστωτικού υπολοίπου, στην παροχή μου με ΑΠ 123456789 που προέρχεται από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας."

Θα αποδεχτώ κάτι τέτοιο;;;

και κάπου στο μαιλ γράφει αυτό "Παρακαλώ πολύ να μας αναφέρετε για την πλήρη ή μερική αποδοχή οφειλής"

που θα γίνει αυτό; και γτ πρέπει να το αποδεχτώ και αυτό;

Επεξ/σία από koystado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, koystado είπε

Μόλις μου έστειλε η ΔΕΗ το συμβόλαιο για το online πέρα ότι έχουν λάθος το επίθετο μου σε όλα τα έγγραφα πουθενα δεν γράφει ότι είναι το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Επίσης στην τελευταία ΥΔ  γράφει "Αποδέχομαι τη μεταφορά ενδεχόμενου χρεωστικού ή πιστωτικού υπολοίπου, στην παροχή μου με ΑΠ 123456789 που προέρχεται από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας."

Θα αποδεχτώ κάτι τέτοιο;;;

και κάπου στο μαιλ γράφει αυτό "Παρακαλώ πολύ να μας αναφέρετε για την πλήρη ή μερική αποδοχή οφειλής"

που θα γίνει αυτό; και γτ πρέπει να το αποδεχτώ και αυτό;

Μιας και το ανέφερες. Με είπε κάποιος ότι η ΔΕΗ θα βγάλει τα σπασμενα με αυτό τον τρόπο. Δηλαδή αν κάποιος είχε χρέη και αλλάζει πχ ενοικιαστης τα επομιζεται ο νέος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, koystado είπε

Μόλις μου έστειλε η ΔΕΗ το συμβόλαιο για το online πέρα ότι έχουν λάθος το επίθετο μου σε όλα τα έγγραφα πουθενα δεν γράφει ότι είναι το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Επίσης στην τελευταία ΥΔ  γράφει "Αποδέχομαι τη μεταφορά ενδεχόμενου χρεωστικού ή πιστωτικού υπολοίπου, στην παροχή μου με ΑΠ 123456789 που προέρχεται από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ, στο πλαίσιο του Κώδικα Προμήθειας σε Πελάτες (ΦΕΚ 832/Τβ/9.4.2013, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει) και ειδικότερα των προβλεπόμενων στο άρθρο 28 περί προϋποθέσεων σύναψης νέας Σύμβασης Προμήθειας."

Θα αποδεχτώ κάτι τέτοιο;;;

και κάπου στο μαιλ γράφει αυτό "Παρακαλώ πολύ να μας αναφέρετε για την πλήρη ή μερική αποδοχή οφειλής"

που θα γίνει αυτό; και γτ πρέπει να το αποδεχτώ και αυτό;

 

2 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Μιας και το ανέφερες. Με είπε κάποιος ότι η ΔΕΗ θα βγάλει τα σπασμενα με αυτό τον τρόπο. Δηλαδή αν κάποιος είχε χρέη και αλλάζει πχ ενοικιαστης τα επομιζεται ο νέος. 

Αναφέρεται σε περίπτωση που έχει χρέη ο αιτών κι όχι η παροχή. 
«από οποιαδήποτε παροχή στην οποία έχω συμβληθεί»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Στο myhome online δηλαδη,αν εχεις ΚΟΤ Β ηδη κ κανεις αιτηση,χρεωνεσαι με 0,0065€ ετσι??Οχι με το 0,96 που εχει το πρόγραμμα..

Ελπιζω ναι, ετσι λενε τα παιδια οτι το ΚΟΤΒ ισχυει κανονικα. Εγω μολις εκανα αιτηση για να παω απο Γ1 με ΚΟΤΒ στο online και γραφει υπο εξεταση. Ξερουμε ποσες μερες περιπου κανουν; 

Επεξ/σία από sheik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

2)Συγκατάθεση

 

Σε κανένα απο τα 3 δεν περιέχεται κάτι για ενδείξεις
Γενικά δεν υπαρχει κανενα νοημα για τις ενδειξεις. Η παροχη ειναι απενεργοποιημενη, για την επανασυνδεση θα παρει ενδειξεις αναγκαστικα ο ΔΕΔΔΗΕ και έχω ηδη στειλει φωτογραφια με τις ενδειξεις του μετρητη

3η σελίδα

8 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Στο myhome online δηλαδη,αν εχεις ΚΟΤ Β ηδη κ κανεις αιτηση,χρεωνεσαι με 0,0065€ ετσι??Οχι με το 0,96 που εχει το πρόγραμμα..

0.096προμήθεια - 0.045 ΚΟΤ= 0.051

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

3η σελίδα

0.096προμήθεια - 0.045 ΚΟΤ= 0.051

Καταλαβαίνω ότι το λες για καλό. Αλλά εννοείται είχα 3πλο τσεκαρει πριν γράψω εδώ. Μονοσελιδο είναι αυτό που μου έστειλαν και αφορά μόνο GDPR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω και σε μια δεύτερη παροχή το online (στην πρώτη είχα ήδη πάγια τραπεζική εντολή και την δέχθηκαν)

Οσο αφορά την κάρτα πότε ακριβώς την βάζω? Πριν την αίτηση ή μετά και πως?

Μέσω τραπέζης δίνοντας πάγια εντολή και μετά ενεργοποιώ την αίτηση?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doll είπε

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω και σε μια δεύτερη παροχή το online (στην πρώτη είχα ήδη πάγια τραπεζική εντολή και την δέχθηκαν)

Οσο αφορά την κάρτα πότε ακριβώς την βάζω? Πριν την αίτηση ή μετά και πως?

Μέσω τραπέζης δίνοντας πάγια εντολή και μετά ενεργοποιώ την αίτηση?

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα, εμένα μου ζήτησε να καταχωρήσω την κάρτα μου κατά τη διαδικασία την ηλεκτρονικής αίτησης μέσω του econtract

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

Καλησπέρα, εμένα μου ζήτησε να καταχωρήσω την κάρτα μου κατά τη διαδικασία την ηλεκτρονικής αίτησης μέσω του econtract

Ηρθες από άλλο πάροχο? Εγώ είμαι στην ΔΕΗ ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...