Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, madwalker είπε

Περίπου το ίδιο μου ήρθε κ εμένα από τον Ήρων. Δυστυχώς έτσι είναι και δεν γλιτώνουμε όπου κ να πάμε.Εκτός  ίσως από το ένα μικρό ποσό της ρήτρας αναπροσαρμογής που κάποιοι λένε ότι Δεν χρεώνουν. Πχ το zero από αυτούς που ίσως ήταν μια λύση πριν την κάνεις. Καλή τύχη κ περαστικά μας αδελφέ.

Με τελικό κόστος 25 λεπτά την κιλοβατώρα + έξι ευρώ πάγιο το μήνα σίγουρα λύση ήταν.

Αυτοκτονίας. Όπως είπε μια ψυχή όταν ρώταγα και εγώ για zero..κοίτα χαρά ο συνδρομητής που σώθηκε!!

bAHK41x.jpg

 

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα την πάτησα και εγώ λίγο μιας και άργησα να διαβάσω το θέμα. Είμαι σε ΔΕΗ ΚΟΤ Β (μέχρι 1700kwh) . Συνήθως είμαστε γύρω στις 1000. Όλοι λέτε για το online αλλα θα ήθελα 2 διευκρινίσεις.

- Με το κοτ Β στο online η τιμή kWh μένει ίδια;

- αν υποθέσουμε ότι σε 6 μήνες η τιμή του φυσικού αερίου πέσει στα προηγούμενα επίπεδα, θα συμφέρει πάλι το online ;

- πόσες μέρες από την έκδοση του λογαριασμού, έχουμε για τη πληρωμή; Με την αυτόματη εντολή η πληρωμή γίνεται την τελευταία μέρα, και αν θέλουμε μπορούμε να τη κάνουμε μόνοι μας νωρίτερα;

- σε περίπτωση που δεν γίνει η πληρωμή τι γίνεται σε πετάει από το πρόγραμμα στις κανονικές χρεώσεις ή υπάρχει κάποιο πέναλτι;

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μια διευκρινιστική ερώτηση:

Βρίσκομαι στη διαδικασία αλλαγής από nrg σε my Home online. Καθώς δεν έχω e-bill η πρώτη κίνηση είναι να προχωρήσω βλέπω με το e-contract.

Ο μετρητής μου έχει και νυχτερινή ένδειξη. Επιλέγω εξαρχής το myhome on line προιόν στην αίτηση;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Καλημέρα, μια διευκρινιστική ερώτηση:

Βρίσκομαι στη διαδικασία αλλαγής από nrg σε my Home online. Καθώς δεν έχω e-bill η πρώτη κίνηση είναι να προχωρήσω βλέπω με το e-contract.

Ο μετρητής μου έχει και νυχτερινή ένδειξη. Επιλέγω εξαρχής το myhome on line προιόν στην αίτηση;

Ευχαριστώ 

*nrg σε my Home online.=>  e-contract.=> Επιλέγω εξαρχής το myhome on line προιόν στην αίτηση : ΝΑΙ . & επίσης τα στοιχεία Κάρτας , για την Πάγια εντολή πληρωμή .. Μετά περιμένεις mail , κλπ.κλπ..

7 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Εχω 50% επιπλεον εκπτωση λογω μηχανικης υποστηριξης και θα ημουν μαλακς αν δεν πηγαινα.

Μονο και μονο γι'αυτο παω

 

Ναι εχει αναφερθει και θα την πληρωσω κανονικα την εγγυηση.Αν θυμαμαι καλα εχουν αναφερθει δυο ποσα τα οποια παιζουν και συγκεκριμενα 100 ευρω και 130 ευρω.

Επισης απ'οτι εχει αναφερθει το ποσο ης εγγυησης δεν μου επιστρεφεται με την μεταβαση μου στο online κι απλα μεταφερεται.

 

*το ποσό της εγγύησης εξαρτάται από το ενεργειακό προφίλ του πελάτη.  :: Δηλ. όσοι έχουν ΚΟΤ, Πληρώνουν Εγγύηση (σε κατάστημα) = 20,0€ .. Οι υπόλοιποι (συνεπείς πελάτες) καταβάλουν εγγύηση 100€ , εάν όλοι οι προηγούμενοι λογαριασμοί έχουν εξοφληθεί εμπρόθεσμα.. Εάν υπήρξαν καθυστερήσεις στην Πληρωμή (κάποια στιγμή σε παλιούς λογαριασμούς) τότε πληρώνουν 130€.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xodover1977 είπε

*το ποσό της εγγύησης εξαρτάται από το ενεργειακό προφίλ του πελάτη.  :: Δηλ. όσοι έχουν ΚΟΤ, Πληρώνουν Εγγύηση (σε κατάστημα) = 20,0€ .. Οι υπόλοιποι (συνεπείς πελάτες) καταβάλουν εγγύηση 100€ , εάν όλοι οι προηγούμενοι λογαριασμοί έχουν εξοφληθεί εμπρόθεσμα.. Εάν υπήρξαν καθυστερήσεις στην Πληρωμή (κάποια στιγμή σε παλιούς λογαριασμούς) τότε πληρώνουν 130€.. 

Το γράφει στο site της ΔΕΗ αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, archimidis είπε

Καλημέρα την πάτησα και εγώ λίγο μιας και άργησα να διαβάσω το θέμα. Είμαι σε ΔΕΗ ΚΟΤ Β (μέχρι 1700kwh) . Συνήθως είμαστε γύρω στις 1000. Όλοι λέτε για το online αλλα θα ήθελα 2 διευκρινίσεις.

- Με το κοτ Β στο online η τιμή kWh μένει ίδια;

- αν υποθέσουμε ότι σε 6 μήνες η τιμή του φυσικού αερίου πέσει στα προηγούμενα επίπεδα, θα συμφέρει πάλι το online ;

- πόσες μέρες από την έκδοση του λογαριασμού, έχουμε για τη πληρωμή; Με την αυτόματη εντολή η πληρωμή γίνεται την τελευταία μέρα, και αν θέλουμε μπορούμε να τη κάνουμε μόνοι μας νωρίτερα;

- σε περίπτωση που δεν γίνει η πληρωμή τι γίνεται σε πετάει από το πρόγραμμα στις κανονικές χρεώσεις ή υπάρχει κάποιο πέναλτι;

Σας ευχαριστώ!

*η τιμή kWh μένει ίδια; : ΝΑΙ.

*αν υποθέσουμε ότι... : Μην μπλέκεις με υποθέσεις & εικασίες .. Δες τα πραγματικά γεγονότα .. 

*πόσες μέρες ...: Περίπου 20-30 μέρες.

*γίνεται την τελευταία μέρα.. : ΝΑΙ , για πιο νωρίς τουλάχιστον 10 μέρες..

*σε περίπτωση που δεν ... σε πετάει από το πρόγραμμα : ΝΑΙ , & γυρνάς στο Γ.1 - Γ.1Ν με όλες τις επιπτώσεις.

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Το γράφει στο site της ΔΕΗ αυτό ?

Στο site γράφει image.png.2320a782dec65b9deadf79602af5cdfe.png

* Τα υπόλοιπα , στα λένε προφορικά , σε κατάστημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xodover1977 είπε

*η τιμή kWh μένει ίδια; : ΝΑΙ.

*αν υποθέσουμε ότι... : Μην μπλέκεις με υποθέσεις & εικασίες .. Δες τα πραγματικά γεγονότα .. 

*πόσες μέρες ...: Περίπου 20-30 μέρες.

*γίνεται την τελευταία μέρα.. : ΝΑΙ , για πιο νωρίς τουλάχιστον 10 μέρες..

*σε περίπτωση που δεν ... σε πετάει από το πρόγραμμα : ΝΑΙ , & γυρνάς στο Γ.1 - Γ.1Ν με όλες τις επιπτώσεις.

Στο site γράφει image.png.2320a782dec65b9deadf79602af5cdfe.png

* Τα υπόλοιπα , στα λένε προφορικά , σε κατάστημα... 

Δηλαδή, τα 100€ είναι θέμα διαπραγμάτευσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας θελω να μπω στο enter plus κ ναλλαξω ονομα αλλα στο econtact δεν μου βγαζει το plus.Κανω enter k μετα αφου ενεργοποιηθει το γυρνω απτο ebill σε  plus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, xodover1977 είπε

*η τιμή kWh μένει ίδια; : ΝΑΙ.

*αν υποθέσουμε ότι... : Μην μπλέκεις με υποθέσεις & εικασίες .. Δες τα πραγματικά γεγονότα .. 

*πόσες μέρες ...: Περίπου 20-30 μέρες.

*γίνεται την τελευταία μέρα.. : ΝΑΙ , για πιο νωρίς τουλάχιστον 10 μέρες..

*σε περίπτωση που δεν ... σε πετάει από το πρόγραμμα : ΝΑΙ , & γυρνάς στο Γ.1 - Γ.1Ν με όλες τις επιπτώσεις.

Στο site γράφει image.png.2320a782dec65b9deadf79602af5cdfe.png

* Τα υπόλοιπα , στα λένε προφορικά , σε κατάστημα... 

Δίνεις πολύ ωραίες απαντήσεις και μπράβο σου!!

όσον αφορά την πληρωμή, η έκδοση του λογαριασμού ας πούμε γίνεται στις 15 κάθε μήνα (ειδοποιήστε με email) , και μέχρι το τέλος του μήνα είναι να φύγει η πάγια μπορείς να το πληρώσεις κι μόνος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas_kriti είπε

Δίνεις πολύ ωραίες απαντήσεις και μπράβο σου!!

όσον αφορά την πληρωμή, η έκδοση του λογαριασμού ας πούμε γίνεται στις 15 κάθε μήνα (ειδοποιήστε με email) , και μέχρι το τέλος του μήνα είναι να φύγει η πάγια μπορείς να το πληρώσεις κι μόνος σου?

*Έστω η Έκδοση Λογ: 10 Νοεμβρ. => Λήξη Πληρ.Λογ.: 30 Νοέμβρ. (με Πάγια Εντλ) => Αν θές να κάνεις πρόωρη εξόφληση μόνος σου : 20-22 Νοεμβρ. (ώστε να μην εκτελεστεί μέσω Πάγιας Εντλ.).

18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδή, τα 100€ είναι θέμα διαπραγμάτευσης ?

Όχι Θέμα  διαπραγμάτευσης , Θέμα Συνέπειας πληρωμής παλαιότερων Λογαριασμών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, xodover1977 είπε

*αν υποθέσουμε ότι... : Μην μπλέκεις με υποθέσεις & εικασίες .. Δες τα πραγματικά γεγονότα .. 

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σήμερα μάλλον θα προχωρήσω σε αλλαγή μέσω του site.

όσον αφορά το παραπάνω πάντως εγώ είμαι λίγο επιφυλακτικός. (αν και γενικά πιστεύω ότι το παιχνίδι του Πούτιν θα συνεχιστεί για καιρό ακόμα). Κάποια στιγμή ίσως γυρίσουμε στις παλιές τιμές. Αλλά εφόσον ισχύει η τιμή kWh του ΚΟΤ Β δεν νομίζω ότι έχουμε να χάσουμε κάτι στο online. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μια ενημέρωση:

Ακόμα και από κοντά να πάει κάποιος η ΔΕΗ δεν μπορεί να σε βοηθήσει στο home online ακόμα και αν ήδη έχεις κάνει την αίτηση. Φαίνεται ότι είναι κάτι τελείως αυτόνομο.

Προσωπικά επειδή όπως έχω ξανά αναφέρει δεν έχω ρεύμα, και επειδή δεν είμαι δικαιούχος ΚΟΤ πήγα από κοντά και έκανα home enter. Όλα ετοιμάστηκαν σε λίγα λεπτά. Όσο αφορά την εγγύηση του home enter μου είπαν ότι θα φανούν 100 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό τα οποία θα πιστωθούν στον επόμενο αν ενεργοποιήσω πάγια εντολή. Τέλος μου ανέφεραν ότι αν θέλω μετά από home enter μπορώ να πάω στο online. Προσωπικά δεν έχω μεγάλη κατανάλωση οπότε η διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή για εμένα. Και μετανιώνω πάρα πολύ που από την πρώτη μέρα δεν πήγα να κάνω αυτό να ξεμπερδεψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα στο my home online πρόσφατα από τόν Ήρων, η παροχή είναι στο όνομα μου.

 Γίνεται χωρίς κόστος να μεταφερθεί στο όνομα του πατέρα μου, για λόγους ΚΟΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...