Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Αν δεν έχεις και μετρητή νυχτερινού, σωστά

Οχι δεν το εχω κανει ακομα, Γ1 ΚΟΤ ηταν αρχικα. Και το γυρισα myhome online.

Πάντως και στο 1.8.1 εχει 270 kwh και στο 1.8.2 εχει νουμερο 90 και βγαζει το συνολο όπως σωστά αναφερεις. (Τα νουμερα στο περιπου είναι λιγο πιο πανω για βγει 370 kwh συνολικα(1.8.0)

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lazarnik είπε

@Joe22εγω εβαλα σημερινες. αλλωστε θα ερθει και ο δεδδηε να μετρησει

Στο help desk τους, μου είπαν να βάλω τις αρχικής αίτησης μου για το e-contact...

Επεξ/σία από Joe22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προχώρησα κι εγώ για το online και χθες μου στείλανε το mail που ζητάνε την απόδειξη πληρωμής του λογαριασμού. Πληρώνω με πάγια εντολή τους λογαριασμούς μου και δε λαμβάνω κάποιο αποδεικτικό πληρωμής. Φαντάζομαι δεν αρκεί ένα screenshot της συναλλαγής ε;😅 Να ζητήσω από τη protergia την απόδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, niov είπε

Το προχώρησα κι εγώ για το online και χθες μου στείλανε το mail που ζητάνε την απόδειξη πληρωμής του λογαριασμού. Πληρώνω με πάγια εντολή τους λογαριασμούς μου και δε λαμβάνω κάποιο αποδεικτικό πληρωμής. Φαντάζομαι δεν αρκεί ένα screenshot της συναλλαγής ε;😅 Να ζητήσω από τη protergia την απόδειξη;

Μπορείς από το ebanking να εκτυπώσεις το αποδεικτικό πληρωμής, να το αποθηκεύσεις στην προκειμένη περίπτωση, για να το στείλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έγινε το σενάριο

Σε δίπλα φόρουμ , έκανε ένα παλικάρι αίτηση για online ,του στείλανε Γ1 , οκ του είπανε "έτσι γίνεται" και ψάρωσε , κόλλησε η ενεργοποίηση του online και έμεινε "Υπο Εξέταση" , στα τηλέφωνα δεν ξέρουνε τι να πούνε και ...

βγήκε ο πρώτος λογαριασμός Γ1 με ρήτρα

το νου σας ,μην τους αφήνετε σε ησυχία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Τελικά έγινε το σενάριο

Σε δίπλα φόρουμ , έκανε ένα παλικάρι αίτηση για online ,του στείλανε Γ1 , οκ του είπανε "έτσι γίνεται" και ψάρωσε , κόλλησε η ενεργοποίηση του online και έμεινε "Υπο Εξέταση" , στα τηλέφωνα δεν ξέρουνε τι να πούνε και ...

βγήκε ο πρώτος λογαριασμός Γ1 με ρήτρα

το νου σας ,μην τους αφήνετε σε ησυχία

Eίναι γνωστό ότι  η αίτηση κολλάει (χάνονται επιλογές απ'το ιστορικό) και κάποια πράγματα (οnline, πάγια εντολή,  μηνιαίος λογαριασμός, ηλεκτρονικός λογαριασμός) θέλουν ξανά χειροκινήτη ενεργοποίηση. Αυτό γίνεται όταν η αίτηση για το Οnline προηγείται της αλλαγής παρόχου (η ΔΕΗ ετοιμάζει την καρτέλα πελάτη πριν ολοκληρωθεί το αίτημα εκπροσώπησης απ'τον ΔΕΔΔΗΕ). Θέλει παρακολούθηση κάθε μέρα το ebill... ό,τι βλέπουμε να απενεργοποιείται το ξαναενεργοποιούμε κι αν υπάρχει καθυστέρηση, τότε τηλέφωνο και πατάτε να συνδεδείτε με το τμήμα ebill. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες μέρες μετά την αποστολή των δικαιολογητικών σας επεξεργάστηκαν το αίτημα και ζήτησαν απόδειξη πληρωμής κτλ? Εγώ τα έχω στείλει από 19/11 και ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Εντωμεταξύ o λογαριασμός της NRG πληρώνεται με πάγια εντολή στις 1/12/21. Τι θα τους στείλω μέχρι τότε οεο?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

κι αν υπάρχει καθυστέρηση, τότε τηλέφωνο και πατάτε να συνδεδείτε με το τμήμα ebill. 

ένα μήνα είχε με "δεν ξέρουμε" , "μαλλον συστημικό λάθος" , "προωθούμε στο αρμόδιο τμήμα" "θα σας ενημερώσουμε" κτλ

ebill ήτανε κανονικά όλα , απλά έμενε το αίτημα "υπο εξέταση"

μάματα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Διαβαζα μερικές σελίδες τόσο καιρό, λέω μπορεί να χρειαστεί και τελικα χρειάστηκε! χαχα

Σε σπίτι με μικρή κατανάλωση λέω να πάω από Γ1 σε online. Εχω ebill με ηλεκτρονικό λογαριασμό με πάγια εντολή από λογαριασμό ήδη, οπότε απλά επιλέγω το πρόγραμμα και τέλος; Τρόμαξα με τα χαρτιά και την διαδικασία που έχει βάλει ο ekrepali σελ80, οπότε αν είναι ας πάω με το enter μετα, να τελειώνω, έτσι και αλλιώς το οφελος είναι μεγάλο.

Όπως και να έχει, δεν θα ήθελα να μπλεξω σε self metering, ακόμα και αν βγαίνουν 10 έναντι συνεχόμενα! Μηνιαίος λογαριασμός φαντάζομαι δεν συνεπάγεται αυτόματα και self metering ετσι;

Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται όμως και με το νυχτερινό σε περίπτωση που θελήσω. Πρώτα αίτηση εκεί και μετά κάποιο πρόγραμμα ή καλύτερα να ενεργοποιηθεί πρώτα το πρόγραμμα και μετά οποιαδήποτε αλλαγή για νυχτερινό;

 

Spoiler

image.png.e2ccb05104d544f10efef59b999aab2e.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται όμως και με το νυχτερινό σε περίπτωση που θελήσω. Πρώτα αίτηση εκεί και μετά κάποιο πρόγραμμα ή καλύτερα να ενεργοποιηθεί πρώτα το πρόγραμμα και μετά οποιαδήποτε αλλαγή για νυχτερινό;

κάτσε να ενεργοποιηθεί πρώτα ,δεν είναι να βάζεις τεστ ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ

αλλά αν δεν είναι δικό σου το σπίτι δεν έχει και πολύ νόημα το νυχτερινό με την κατανάλωση που έχεις (φαντάζομαι έβαλες για κατανάλωση 4μηνα απο εκκαθαριστικούς γιατί είναι μικρή )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ένα μήνα είχε με "δεν ξέρουμε" , "μαλλον συστημικό λάθος" , "προωθούμε στο αρμόδιο τμήμα" "θα σας ενημερώσουμε" κτλ

ebill ήτανε κανονικά όλα , απλά έμενε το αίτημα "υπο εξέταση"

μάματα

Ω ρε φίλε... πάλι καλά που ξεμπέρδεψα με όσους είχαν ΚΟΤ.

Όλους τους υπόλοιπους τους στέλνω κατάστημα να κάνουν το Enter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι επιστρέφετε στην ΔΕΗ, καταλαβαίνετε ότι εφόσον συνεχιστεί η ενεργειακή κρίση ή δεν θα τηρήσει την σταθερή τιμή ή θα μπει μέσα δισεκατομμύρια (που πάλι εμείς θα τα πληρώσουμε); Η μέση χονδρική τιμή ρεύματος του Νοεμβρίου είναι στα 0,22€/KWh!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε να ενεργοποιηθεί πρώτα ,δεν είναι να βάζεις τεστ ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ

αλλά αν δεν είναι δικό σου το σπίτι δεν έχει και πολύ νόημα το νυχτερινό με την κατανάλωση που έχεις (φαντάζομαι έβαλες για κατανάλωση 4μηνα απο εκκαθαριστικούς γιατί είναι μικρή )

Παραφιλούσα να γράψετε για να κάνω ποστ! χαχ

Δικό μου είναι και όντως εβαλα εκκαθαριστικους καθε 4μηνο. Δεν εβαζα τόσο καιρό καθώς όντως δεν ήταν απαραίτητο καθως μένω 10/30 μέρες του μήνα εκει λογω δουλειάς. Διαφορα δεν θα εκανε, υπολογισα αποσβεση των 40€ σε 5+ χρόνια βαση παρούσας κατάστασης. Απλα ειπα να το δω αφου θα αλλαξω προγραμμα, αλλα το αφηνω οντως για μετεπειτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο δικη μου αμελεια δεν ψαχτηκα τοσο καιρο. Η συνδεση ειχε ολοκληρωθει εδω και 1,5 μηνα. Πηρα τηλεφωνο σημερα και ζητησα κωδικο εταιρου για εγγραφη e-bill. Και μετα εκανα αιτηση για το MyHome Online καθως με ειχε στο enter. Περιμενω να δω και τι θα γινει με την ΕΛΙΝ, εχω να λαβω λογαριασμο 3 μηνες.. Αχταρμας εχει γινει το θεμα.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...