Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, korakios είπε

υπόψιν το online αν δεν το πληρώνεις εγκαίρως θα σε πετάξει στο Γ1 με ρήτρα

Που αναγράφεται αυτό; (Επειδή και σε προηγούμενες σελίδες είδα παρόμοιες αναφορές.)

Στους ειδικούς όρους λέει ότι εντάσσεσαι στο Γ1 ή Γ1Ν αν συνάψεις σύμβαση ενεργειακού συμψηφισμού. Δεν βλέπω κάτι που να λέει πως παίρνεις πόδι από το Online αν αποτύχει η πληρωμή ενός λογαριασμού. Η προϋπόθεση της "ενεργοποίησης πάγιας εντολής εξόφλησης" δεν σημάνει ότι αυτή θα δουλεύει πάντα. Μπορεί να είναι off η τράπεζα τη μέρα λήξης του λογαριασμού, ή να έχει λήξει η κάρτα και να πρέπει να δηλώσεις την καινούργια στο e-bill. Μου ακούγεται τραβηγμένο να καταγγέλλεται η σύμβαση τόσο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Απλα ειπα να το δω αφου θα αλλαξω προγραμμα, αλλα το αφηνω οντως για μετεπειτα.

βασικά δες και την ΥΔΕ , αν δεν έληξε ή λήγει πρόσφατα βάλε νυχτερινό , εφόσον είναι δικό σου , δεν πάει χαμένο

6 λεπτά πριν, Foutrelis είπε

Που αναγράφεται αυτό; (Επειδή και σε προηγούμενες σελίδες είδα παρόμοιες αναφορές.)

στο online είναι προϋπόθεση η εξόφληση μέσω πάγιας απο κάρτα

6 λεπτά πριν, Foutrelis είπε

Η προϋπόθεση της "ενεργοποίησης πάγιας εντολής εξόφλησης" δεν σημάνει ότι αυτή θα δουλεύει πάντα. Μπορεί να είναι off η τράπεζα τη μέρα λήξης του λογαριασμού, ή να έχει λήξει η κάρτα και να πρέπει να δηλώσεις την καινούργια στο e-bill. Μου ακούγεται τραβηγμένο να καταγγέλλεται η σύμβαση τόσο εύκολα.

αν δεν πάρει τα λεφτά μέσω κάρτας σταματούν και να ισχύουν οι προϋποθέσεις του προγράμματος

αν θες τέσταρέ το 😛

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όλους τους υπόλοιπους τους στέλνω κατάστημα να κάνουν το Enter.

εννοείται και εγώ αν αναγκαζόμουν να πάω ΔΕΗ, κατευθείαν στο κατάστημα με τα χαρτιά στο χέρι όπως έκανα με το αέριο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Περιμενω να δω και τι θα γινει με την ΕΛΙΝ, εχω να λαβω λογαριασμο 3 μηνες.. Αχταρμας εχει γινει το θεμα.

Εγώ τους έστειλα mail και έστειλαν τον τελικό λογαριασμό πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

2 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Εγώ τους έστειλα mail και έστειλαν τον τελικό λογαριασμό πολύ γρήγορα.

με την επιδότηση ?

 

Επεξ/σία από korakios
οφτοπικ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

βασικά δες και την ΥΔΕ , αν δεν έληξε ή λήγει πρόσφατα βάλε νυχτερινό , εφόσον είναι δικό σου , δεν πάει χαμένο

Εαν ισχυει 14χρόνια  οπως βλεπω, τοτε εληξε μαλλον, γιατι το σπιτι ειναι το 2005 νομιζω. Οποτε μπλεξιμο η κατασταση γενικα, γιατι δεν θεωρω οτι υπαρχει πιο προφατη..

Σε 3Φ Γ1Ν τι υπολογιζω επιπλεον στα εξελ για σπιτι με θερμανση με θερμοσυσσωρευτες για τον πατερα μου; Έχει κάποιο επιπλεον παγιο ειχα δει, αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα. Αν και ότι να ναι με τετοια μεγαλη καταναλωση που εχει, θα παμε ενα εντερ να τελειωνει.

Σορυ που κουραζω αλλα η διαδικασια είναι απλά αλλαγή από το ebill έτσι συν τις επιλογές, χωρις τρομερή γραφειοκρατία και paperwork που υπάρχει απο αλλαγή παρόχου; Δεν βρηκα κατι με την αναζητηση γιατι στο θεμα βγαζει πολλα με αυτα τα keywords.

Ευχαριστω korakie Και ekrepali.

Επεξ/σία από Georgegr3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

  

με την επιδότηση ?

 

Αν εννοείς του κράτους, όχι. Η περίοδος κατανάλωσης ήταν μέχρι τις 20/10/2021, δεν ξέρω πότε μπήκε η επιδότηση. Αλλά, είχαν περασμένη κανονικά την έκπτωση συνέπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, TeoNOKIA είπε

Πόσες μέρες μετά την αποστολή των δικαιολογητικών σας επεξεργάστηκαν το αίτημα και ζήτησαν απόδειξη πληρωμής κτλ? Εγώ τα έχω στείλει από 19/11 και ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Εντωμεταξύ o λογαριασμός της NRG πληρώνεται με πάγια εντολή στις 1/12/21. Τι θα τους στείλω μέχρι τότε οεο?

Εγώ έκανα στις 11/11 με e-contract, μου ζήτησαν πριν καμιά εβδομάδα με email τελευταίο λογαριασμό και την εξόφλησή του και από τότε τηρούν σιγή ασυρμάτου. Προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά για την εξέλιξη της αίτησης αλλά είχε αναμονή, με κάλεσαν πίσω, είδαν ότι έχει κολλήσει το αίτημα και είπαν θα το προωθήσουν για άμεση επικοινωνία με το τμήμα συμβολαίων.

Μια μέρα μετά, καμία εξέλιξη. Αν πάω και κάνω τη διαδικασία σε κατάστημα με ραντεβού κατάλαβα ότι θα πληρώσω €130 εγγύηση, θα με βάλουν στο Γ1 και μετά θα κάνω από το e-bill ηλεκτρονικά αίτηση για μετάβαση στο online αλλά με τα €130 τι θα γίνει??

Μάλλον έχω κάνει κι εγώ πατάτα, γιατί η παροχή πλέον είναι στο όνομα της συζύγου και έκανα την αίτηση στο e-contract εγώ με τους δικούς μου κωδικούς e-bill (τους είχα πριν την μετάβαση στη στη Nova Energy)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgegr3 είπε

Σε 3Φ Γ1Ν τι υπολογιζω επιπλεον στα εξελ για σπιτι με θερμανση με θερμοσυσσωρευτες; Έχει κάπιο επιπλοεν παγιο ειχα δει αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα.

φαντάζομαι έβαλες ετήσια στην καρτέλα με τα προγράμματα με ρήτρες , εκεί όντως δεν έχω το 3Φ μιας και μόνο η ΔΕΗ έχει διαφορά στο πάγιο εκεί , αλλά είναι αμηλητέα, μην αγχώνεσαι

απλά κοιτάς εκεί τελική και μετά πας στην καρτέλα χωρίς ρήτρα και βάζεις ανα τετράμηνα και συγκρίνεις τελικές (θα δεις διαφορά)

εκεί βάζεις νυχτερινό όπως και να έχει αν και οφτοπικ ,αν σε παίρνει επενδύεις σταδιακά σε κλιματιστικά

6 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Σορυ που κουραζω αλλα η διαδικασια είναι απλά αλλαγή από το ebill έτσι συν τις επιλογές, χωρις τρομερή γραφειοκρατία και paperwork που υπάρχει απο αλλαγή παρόχου;

δεν ξέρω αν χρειαστεί απο gov.gr κτλ , δεν το έχω ψάξει πολύ το online ,προσωπικά θα πήγαινα enter

σε αυτό ο @ekrepali θα ξέρει παραπάνω

Spoiler
3 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Αν εννοείς του κράτους, όχι. Η περίοδος κατανάλωσης ήταν μέχρι τις 20/10/2021, δεν ξέρω πότε μπήκε η επιδότηση. Αλλά, είχαν περασμένη κανονικά την έκπτωση συνέπειας.

άρα δεν είναι τελικός 😛, περιμένεις έξτρα έκτακτο με 0,02€/kw (<=300kw/μήνα) για κατανάλωση απο 1/9 μέχρι την περίοδο που ήσουν

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Εγώ τους έστειλα mail και έστειλαν τον τελικό λογαριασμό πολύ γρήγορα.

Σου αφαιρεσαν το 100αρικο; Για ποσους μηνες πληρωσες παγιο;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Εγώ έκανα στις 11/11 με e-contract, μου ζήτησαν πριν καμιά εβδομάδα με email τελευταίο λογαριασμό και την εξόφλησή του και από τότε τηρούν σιγή ασυρμάτου. Προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά για την εξέλιξη της αίτησης αλλά είχε αναμονή, με κάλεσαν πίσω, είδαν ότι έχει κολλήσει το αίτημα και είπαν θα το προωθήσουν για άμεση επικοινωνία με το τμήμα συμβολαίων.

Μια μέρα μετά, καμία εξέλιξη. Αν πάω και κάνω τη διαδικασία σε κατάστημα με ραντεβού κατάλαβα ότι θα πληρώσω €130 εγγύηση, θα με βάλουν στο Γ1 και μετά θα κάνω από το e-bill ηλεκτρονικά αίτηση για μετάβαση στο online αλλά με τα €130 τι θα γίνει??

Μάλλον έχω κάνει κι εγώ πατάτα, γιατί η παροχή πλέον είναι στο όνομα της συζύγου και έκανα την αίτηση στο e-contract εγώ με τους δικούς μου κωδικούς e-bill (τους είχα πριν την μετάβαση στη στη Nova Energy)...

Aυτό δεν είναι πατάτα, είναι χοντροπατάτα.

13 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Αν και ότι να ναι με τετοια μεγαλη καταναλωση που εχει, θα παμε ενα εντερ να τελειωνει.

Σορυ που κουραζω αλλα η διαδικασια είναι απλά αλλαγή από το ebill έτσι συν τις επιλογές, χωρις τρομερή γραφειοκρατία και paperwork που υπάρχει απο αλλαγή παρόχου;

Αν είναι να πας Enter, κάντο σε κατάστημα να ξεμπερδεύεις γρήγορα. Πρόσεχε να υπογράψεις το Enter, κι όχι να σου πασάρουν το Enter+. H εγγύηση στο κατάστημα είναι 130 ευρώ (χρεώνεται στον 1ο λογαριασμό) αλλά κάποιος ανέφερε πως αν ενεργοποίησεις τη πάγια εντολή απ'το ebill πριν εκδοθεί λογαριασμός, τότε είναι 0 η εγγύηση. Τα δικαιλογητικά εδώ: https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-promitheuti (συν πιστοποιητικό εμβολιασμού ή rapid test)

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτό δεν είναι πατάτα, είναι χοντροπατάτα.

Ναι, αυτό φοβάμαι και θα πάμε από κοντά να δούμε τι γίνεται. Σκέφτηκα ότι από τη στιγμή που η Nova Energy άλλαξε το όνομα της παροχής από το δικό μου στης συζύγου χωρίς κανένα δικαιολογητικό πριν 2 χρόνια, θα γινόταν το ίδιο και με τη ΔΕΗ και είπα να γλιτώσω χρόνο.

Τουλάχιστον να έστελναν μια απάντηση για να ξέρουμε τι να περιμένουμε...

Ξέρει κανείς να μου πει αν γίνεται η διαδικασία σε κατάστημα με εξουσιοδότηση από τον κάτοχο της παροχής, γιατί η σύζυγος είναι απίθανο να μπορέσει να λείψει από τη δουλειά της αυτό το διάστημα;

Επεξ/σία από Geoponer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, korakios είπε

φαντάζομαι έβαλες ετήσια στην καρτέλα με τα προγράμματα με ρήτρες , εκεί όντως δεν έχω το 3Φ μιας και μόνο η ΔΕΗ έχει διαφορά στο πάγιο εκεί , αλλά είναι αμηλητέα, μην αγχώνεσαι

απλά κοιτάς εκεί τελική και μετά πας στην καρτέλα χωρίς ρήτρα και βάζεις ανα τετράμηνα και συγκρίνεις τελικές (θα δεις διαφορά)

εκεί βάζεις νυχτερινό όπως και να έχει αν και οφτοπικ ,αν σε παίρνει επενδύεις σταδιακά σε κλιματιστικά

δεν ξέρω αν χρειαστεί απο gov.gr κτλ , δεν το έχω ψάξει πολύ το online ,προσωπικά θα πήγαινα enter

σε αυτό ο @ekrepali θα ξέρει παραπάνω

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

άρα δεν είναι τελικός 😛, περιμένεις έξτρα έκτακτο με 0,02€/kw (<=300kw/μήνα) για κατανάλωση απο 1/9 μέχρι την περίοδο που ήσουν

 

Θα τα δω αυτα σημερα, γιατι χθες το βραδυ ειχαμε προχειρο μονο τον τελευταιο εναντι σε εντυπο οποτε θελει ψαξιμο. Τα βρηκα με τις οδηγιες και σε ενα αλλο ποστ και περιμενω μονο τα νουμερα!

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν είναι να πας Enter, κάντο σε κατάστημα να ξεμπερδεύεις γρήγορα. Πρόσεχε να υπογράψεις το Enter, κι όχι να σου πασάρουν το Enter+. H εγγύηση στο κατάστημα είναι 130 ευρώ (χρεώνεται στον 1ο λογαριασμό) αλλά κάποιος ανέφερε πως αν ενεργοποίησεις τη πάγια εντολή απ'το ebill πριν εκδοθεί λογαριασμός, τότε είναι 0 η εγγύηση. Τα δικαιλογητικά εδώ: https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-promitheuti (συν πιστοποιητικό εμβολιασμού ή rapid test)

Απο Γ1Ν3Φ ειμαστε για το πατρικο, χωρίς ebill,  οποτε αυτο οντως από κατάστημα. Ίσως παμε να κάνουμε και τα 2 μαζί να τελειώνουν!

Ευχαριστούμε!

Επεξ/σία από Georgegr3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Θα τα δω αυτα σημερα, γιατι χθες το βραδυ ειχαμε προχειρο μονο τον τελευταιο εναντι σε εντυπο οποτε θελει ψαξιμο. Τα βρηκα με τις οδηγιες και σε ενα αλλο ποστ και περιμενω μονο τα νουμερα!

Απο Γ1Ν3Φ ειμαστε για το πατρικο, χωρίς ebill,  οποτε αυτο οντως από κατάστημα. Ίσως παμε να κάνουμε και τα 2 μαζί να τελειώνουν!

Ευχαριστούμε!

Γ1Ν τι; ΔΕΗ; Αν έχετε ήδη παροχή στη ΔΕΗ, απλά κάνετε εγγραφή στο ebill... ζητάει τον κωδικό εταίρου που αναγράφεται στον λογαριασμό, τον κωδικό πληρωμής και το ΑΦΜ. Μπαίνεις μέσα, πατάς ενεργοποίηση το Εnter και τέλος.

Και κάτι ξεκάρφωτο που μου ήρθε στο μυαλό... υπάρχει δυνατότητα να δηλώσετε το ίδιο email σε 2 διαφορετικά ebill (διαφορετικοί κάτοχοι) αλλά αν ξεχάσετε τους κωδικούς... η ανάκτηση password λειτουργεί μόνο για το 1ο account.

Οπότε για διαφορετικά ebill, καλό είναι να μπαίνουν διαφορετικά email.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γ1Ν τι; ΔΕΗ; Αν έχετε ήδη παροχή στη ΔΕΗ, απλά κάνετε εγγραφή στο ebill... ζητάει τον κωδικό εταίρου που αναγράφεται στον λογαριασμό, τον κωδικό πληρωμής και το ΑΦΜ. Μπαίνεις μέσα, πατάς ενεργοποίηση το Εnter και τέλος.

Ναι ΔΕΗ. Δεν το είχαμε κανει στο πατρικο γιατι πριν κανα 2 χρονια που το επελεξα για μενα, η σελιδα ελεγε για ηλεκτρονικό λογαριασμό μονο και οι γονεις ηθελαν παντα τον εντυπο.. Τωρα βλεπω λεει οτι μπορεις να ενεργοποιησεις και εντυπο λογαριασμο, εχεις δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...