Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

Δευτέρα να πας σε κατάστημα για enter , ναι , για online (δηλαδή Γ1->ebill-->online) άγνωστο

Κορακιε πως προλαβαινουμε παλια τιμή αν υπογραψουνε Δευτέρα.  Ο υπάλληλος που ρωτησα πάλι σημερα μου ειπε οτι στην συμβαση που υπογραφεις δεν βαζουν τιμή. Πως εισαι βεβαιος πως παιρνουμε τιμή σημερινή? Παντα μιλάμε για αλλαγή παροχου.

 

7 ώρες πριν, korakios είπε

Δευτέρα να πας σε κατάστημα για enter , ναι , για online (δηλαδή Γ1->ebill-->online) άγνωστο

 

Επεξ/σία από xraxra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, xraxra είπε

Κορακιε πως προλαβαινουμε παλια τιμή αν υπογραψουνε Δευτέρα.

έτσι ισχύει βάσει νόμου , αν θα πάρεις πχ το συμβόλαιο στα χέρια σου (υποχρεούται να έχει τιμή) , το υπογράφεις και μετά απο ένα μήνα απο την ημερομηνία που το πάρεις. Πάλι θα έχει τις τιμές που ίσχυαν την ημερομηνία παραλαβής της σύμβασης

αν τώρα κάνει κάτι άλλο η ΔΕΗ δεν μπορώ να το ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

έτσι ισχύει βάσει νόμου , αν θα πάρεις πχ το συμβόλαιο στα χέρια σου (υποχρεούται να έχει τιμή) , το υπογράφεις και μετά απο ένα μήνα απο την ημερομηνία που το πάρεις. Πάλι θα έχει τις τιμές που ίσχυαν την ημερομηνία παραλαβής της σύμβασης

αν τώρα κάνει κάτι άλλο η ΔΕΗ δεν μπορώ να το ξέρω

Απαράδεκτοι ειναι στην Δεη. Μου ειπαν στα ισια, σε καταστημα σημερα το απόγευμα,οτι στην συμβαση δεν βάζουν τιμή. Δηλαδή ήμαρτον. Θα επρεπε να βγαλουν κεντρικά μια γαμ.....νη ανακοίνωση και να ξεκαθαρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xraxra είπε

Απαράδεκτοι ειναι στην Δεη. Μου ειπαν στα ισια, σε καταστημα σημερα το απόγευμα,οτι στην συμβαση δεν βάζουν τιμή. Δηλαδή ήμαρτον. Θα επρεπε να βγαλουν κεντρικά μια γαμ.....νη ανακοίνωση και να ξεκαθαρίζουν.

προσωπικά (δεν έχω και σκαλώματα με καταγγελίες) , ημερομηνία απλά να γράφει το αντίγραφο του συμβολαίου και θα ήμουν καλυμμένος

και το όνομα του προγράμματος φυσικά 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μπορεί κάποιος να πει συνοπτικά τι έχει συμβεί; 

Δεν ασχολούμαι καθόλου, είμαι ΔΕΗ Γ1Ν και από τις τελευταίες 20 σελίδες έχω καταλάβει πως πρέπει άμεσα να αιτηθω το ΔΕΗ online πρόγραμμα που δίνει τις χαμηλές τιμές για τουλάχιστον 6 μήνες. Έχω καταλάβει σωστά; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, li@m said:

Παίδες μπορεί κάποιος να πει συνοπτικά τι έχει συμβεί; 

Δεν ασχολούμαι καθόλου, είμαι ΔΕΗ Γ1Ν και από τις τελευταίες 20 σελίδες έχω καταλάβει πως πρέπει άμεσα να αιτηθω το ΔΕΗ online πρόγραμμα που δίνει τις χαμηλές τιμές για τουλάχιστον 6 μήνες. Έχω καταλάβει σωστά; 

Ευχαριστώ 

 

8 minutes ago, Sta said:

Καλησπέρα,

Σας παρακαλώ επίσης για ένα σύντομο recap, ακόμα και για εμάς που είμαστε ακόμα σε εναλλακτικούς. Εγώ προσωπικά είμαι Protergia...

Long story short οι πελάτες άλλων παροχών που θέλουν αλλαγή δεν προλαβαίνουν  πιθανότατα τις ισχύουσες τιμές. Οι υπάρχοντες αν έχουν ebill έπρεπε να το έχουν αλλάξει χθες. Αν πάνε για αλλαγή ονόματος δύσκολα το προλαβαίνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marmagia είπε

 

Long story short οι πελάτες άλλων παροχών που θέλουν αλλαγή δεν προλαβαίνουν  πιθανότατα τις ισχύουσες τιμές. Οι υπάρχοντες αν έχουν ebill έπρεπε να το έχουν αλλάξει χθες. Αν πάνε για αλλαγή ονόματος δύσκολα το προλαβαίνουν 

εαν είσαι ΔΕΗ γ1 και αλλάξεις σε enter . μετα απο 24 μηνεσ μπορεις να ξαναπας Γ1? γιατι ρωταω? ακομα και τωρα το enter απο 0.10 πηγε 0.18 . μπορει μετα απο 2 χρονια το γ1 να ειναι 0.10 (πες οτι τελειωσε αυτη η κριση)  . εαν εισαι ομως στο enter διαβασα οτι θα πας μετα τους 24 μηνες αυτοματα στις τρεχουσες χρεωσεις του τοτε enter . 

 

για να το κανω πιο απλο εαν στις 3/12/21 εληγε το enter μου και ηθελα αντι να παραμεινω με 0.18 να παω στο γ1 με 0.11 και οποιο ρισκο θα μπορουσα ?

Επεξ/σία από alxkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μόλις είδα το thread. Διαβασα 10-12 σελιδες αλλα τα μηνύματα επαναλαμβάνονται κ δεν έβγαλα ακρη.

Για standard οικιακό τιμολόγιο με νυχτερινό, τι με συμφέρει και μέχρι πότε; Δεν έχω e-bill. 

Online ή enter με συμφέρει, αν το κοιτάξω μακροπρόθεσμα (πέραν του 6μηνου).

Τι κάνω; Καταστημα ή online;

Μετρα τελικά η αίτηση ή η ενεργοποίηση;

Προλαβαίνω;

Ευχαριστώ!

 

Υγ. Ζούσα εξωτερικό και επέστρεψα πρόσφατα οπότε έχω μαύρα σκοτάδια. Η σύμβαση του σπιτιού πρέπει να είναι εικοσαετίας.

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπάρχει e-bill ενεργοποιημενο αλλά σε στοιχεία προσφατα θανόντα και εγώ κάνω αίτηση για το my home online, τι ακριβώς μπορεί να συμβεί; έλεγχος κτλ; θα με αφήσει το συστημα; 

Και επίσης το my home online δεν έχει προστασία από ρήτρα αναπροσαρμογης αλλα μόνο το my home enter. Σωστα;

Κατανάλωση έως 1600kw.με συμφέρει; 

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κάνεις εγγραφή και μπαίνεις, απλό. https://ebill.dei.gr/Register.aspx?LegalEntityTypeID=1&UserType=2&PromptUserType=2

Ο κωδικός εταίρου αναγράφεται πάνω στο λογαριασμό.

Όμως αν έχει αλλάξει ταυτότητα από τότε που έκανε τη παροχή της ΔΕΗ, ή αν δεν είχε δηλώσει πλήρη ημερομηνία γέννησης... θα αποτύχει η διασταύρωση. Σ'αυτή τη περίπτωση τους πας στο κατάστημα άμεσα να βάλουν το enter.

Το Online διέπεται από ειδικούς όρους όπου γίνεται αναφορά στον τιμοκατάλογο. Ισχύει 6μηνο προστασίας απ'τον κώδικα προμήθειας.

Άλλαξα στοιχεία, τα ενημέρωσα στους γονείς πηγαίνοντας στη ΔΕΗ

 

Άρα μπαίνω ebill και μετά βάψω το ονλινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Εδω μπηκα και γραφει αυτο

 

Screenshot_1.png

Ρώτα ΔΕΗ, λογιστή

6 ώρες πριν, li@m είπε

Πρέπει άμεσα να αιτηθω το ΔΕΗ online πρόγραμμα που δίνει τις χαμηλές τιμές για τουλάχιστον 6 μήνες. Έχω καταλάβει σωστά; 

Ευχαριστώ 

Ναι

5 ώρες πριν, Sta είπε

Καλησπέρα,

Σας παρακαλώ επίσης για ένα σύντομο recap, ακόμα και για εμάς που είμαστε ακόμα σε εναλλακτικούς. Εγώ προσωπικά είμαι Protergia...

Σε ποιο πρόγραμμα; Πότε το υπέγραψες; Είσαι δικαιούχος ΚΟΤ ναι ή όχι;

4 ώρες πριν, alxkd είπε

εαν είσαι ΔΕΗ γ1 και αλλάξεις σε enter . μετα απο 24 μηνεσ μπορεις να ξαναπας Γ1? γιατι ρωταω? ακομα και τωρα το enter απο 0.10 πηγε 0.18 . μπορει μετα απο 2 χρονια το γ1 να ειναι 0.10 (πες οτι τελειωσε αυτη η κριση)  . εαν εισαι ομως στο enter διαβασα οτι θα πας μετα τους 24 μηνες αυτοματα στις τρεχουσες χρεωσεις του τοτε enter . 

 

για να το κανω πιο απλο εαν στις 3/12/21 εληγε το enter μου και ηθελα αντι να παραμεινω με 0.18 να παω στο γ1 με 0.11 και οποιο ρισκο θα μπορουσα ?

Μπορείς να φύγεις το τελευταίο μήνα και να πληρώσεις ένα μικρό πέναλτυ ή να πεις ότι δεν επιθυμείς ανανέωση και να πας ΔΕΗ Γ1

3 ώρες πριν, satsok2 είπε

Παιδιά μόλις είδα το thread. Διαβασα 10-12 σελιδες αλλα τα μηνύματα επαναλαμβάνονται κ δεν έβγαλα ακρη.

Για standard οικιακό τιμολόγιο με νυχτερινό, τι με συμφέρει και μέχρι πότε; Δεν έχω e-bill. 

Online ή enter με συμφέρει, αν το κοιτάξω μακροπρόθεσμα (πέραν του 6μηνου).

Τι κάνω; Καταστημα ή online;

Μετρα τελικά η αίτηση ή η ενεργοποίηση;

Προλαβαίνω;

Ευχαριστώ!

 

Υγ. Ζούσα εξωτερικό και επέστρεψα πρόσφατα οπότε έχω μαύρα σκοτάδια. Η σύμβαση του σπιτιού πρέπει να είναι εικοσαετίας.

Στο δικό σου όνομα είναι η σύμβαση ή σε άλλο όνομα;

1 ώρα πριν, Rattlehead είπε

Αν υπάρχει e-bill ενεργοποιημενο αλλά σε στοιχεία προσφατα θανόντα και εγώ κάνω αίτηση για το my home online, τι ακριβώς μπορεί να συμβεί; έλεγχος κτλ; θα με αφήσει το συστημα; 

Και επίσης το my home online δεν έχει προστασία από ρήτρα αναπροσαρμογης αλλα μόνο το my home enter. Σωστα;

Κατανάλωση έως 1600kw.με συμφέρει; 

Και το online και το enter είναι σταθερά χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. Απ'τη ΔΕΗ δεν πρόκειται να ασχοληθούν σε πιανού το όνομα είναι η παροχή, αλλά θα έχεις θέμα με τον Δήμο. Τα δημοτικά τέλη πρέπει να πληρώνονται από αυτόν που έχει το σπίτι, όχι απ'τον αποθανόντα.

Αν δεν έχεις ΚΟΤ, κλείσε ραντεβού σε κατάστημα και κάνε αίτημα για το Enter (με τις παλιές τιμές) στο δικό σου όνομα. Eκτύπωσε κι αυτά τα 2 έγγραφα, μη τυχόν και σου πούνε ότι έληξε το παλιό Enter.

1.jpg.1e7bb3887276dec73f47dfee8358da7f.jpgTIMOK-XT-AUG2021-ENTER_fl4_ND_Page_1.jpg.aa8523f83527157fb33161b87c80a1a2.jpg

1 ώρα πριν, coyote2 είπε

Άλλαξα στοιχεία, τα ενημέρωσα στους γονείς πηγαίνοντας στη ΔΕΗ

 

Άρα μπαίνω ebill και μετά βάψω το ονλινε?

Nαι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Αν δεν έχεις ΚΟΤ, κλείσε ραντεβού σε κατάστημα και κάνε αίτημα για το Enter (με τις παλιές τιμές) στο δικό σου όνομα. Eκτύπωσε κι αυτά τα 2 έγγραφα, μη τυχόν και σου πούνε ότι έληξε το παλιό Enter.

 

 

Το enter παίρνει ΚΟΤ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

προσωπικά (δεν έχω και σκαλώματα με καταγγελίες) , ημερομηνία απλά να γράφει το αντίγραφο του συμβολαίου και θα ήμουν καλυμμένος

και το όνομα του προγράμματος φυσικά 😁

Θα ησουν καλυμμένος? Πρακτικά πώς θα γινόταν αυτό? Με καταγγελία  μετά? Το θεμα θα ήταν να ήταν σιγουρο.

Με καταγγελία μπορεί να εχεις 1000 δίκαια, αλλά ποιος εγγυάται 100% το αποτέλεσμα, και πότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα ο ΔΕΔΔΗΕ τελικά μέτρησε χθές για την αλλαγή παρόχου, πόσες μέρες κάνει στο check πού κάνουμε στην σελίδα της ΥΔΕ  να αλλάξει το τελευταίο νούμερο?, στο ebill το online φαίνεται υπο εξέταση, τα πάντα είναι ενεργοποιημένα σωστα πάγια, κτλ. 

Για να ενεργοποιηθεί το online  πρέπει να τελειώσει ο ΔΕΔΔΗΕ τις ενέργειες?

Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...