Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Sta είπε

Ευχαριστώ. Επιτελειτε κοινωνικό έργο παιδιά. Θα επανέλθω για κέρασμα... 

Λεφτα ασε και φυγε.:P

Εχει γινει χαμος τις τελευταιες 2 ημερες οποτε μην παρεξηγεις.

 

6 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Πρέπει να διαβάσω τα πάντα γενικά αν θέλω να ξέρω πως θα αποφύγω και άλλα μελλοντικά ίδια λάθη ! Είναι το μόνο σίγουρο . Καλή και η πλάκα αλλά έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε μου . Δεν θέλω να δικαιολογηθώ που δεν έχω διαβάσει ενώ θα έπρεπε ήδη να ξέρω τα πάντα για το θέμα του ρεύματος!

Αλλά θα το κάνω γιατί:

Για να κάνεις mining με πολλές κάρτες γραφικών από το 0 μέχρι εδώ που έχω φτάσει διάβαζα 1 χρόνο

Για να ενημερωθώ σχετικά με την δουλειά μου διαβάζω κάθε μέρα 

Για να μην πολυλογώ κάθε μέρα όσο και να διαβάσω ποτέ δεν θα τα προλάβω όλα 

Γιατί έχω και ένα παιδί να κοιτάξω όπως και πολλοί άλλοι και δεν μας μένει χρόνος ούτε για αυτό που είναι πολύ πιο ουσιαστικό ! Γιατί τα έχουν τόσο περίπλοκα ! 

 

Σε καταλαβαινω φιλε μου και το συγκεκριμενο που σου ανεφερα το εγραψα για να το διαβασουν και υπολοιποι.

Πρεπει ολοι να ριξουν πολυ διαβασμα αλλα και να τσεκαρουν σχεδον καθημερινα αυτο το διαστημα τι ακριβως συμβαινει γιατι μονο ετσι θα καταλαβουν και θα γλιτωσουν καποια χρηματα.Εμεις εδω περα θα πουμε 2-3 κουβεντες κι απο εκει και περα ειναι ο καθενας μονος του.Τις αποφασεις εσυ θα τις παρεις και ο καθενας ξεχωριστα.

Οπως μας βοηθανε καποιοι αλλοι σε αλλα θεματα ετσι κι εδω βοηθαει ο καθενας με τον τροπο του κι οπως μπορει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σε καταλαβαινω φιλε μου και το συγκεκριμενο που σου ανεφερα το εγραψα για να το διαβασουν και υπολοιποι.

Πρεπει ολοι να ριξουν πολυ διαβασμα αλλα και να τσεκαρουν σχεδον καθημερινα αυτο το διαστημα τι ακριβως συμβαινει γιατι μονο ετσι θα καταλαβουν και θα γλιτωσουν καποια χρηματα.Εμεις εδω περα θα πουμε 2-3 κουβεντες κι απο εκει και περα ειναι ο καθενας μονος του.Τις αποφασεις εσυ θα τις παρεις και ο καθενας ξεχωριστα.

Οπως μας βοηθανε καποιοι αλλοι σε αλλα θεματα ετσι κι εδω βοηθαει ο καθενας με τον τροπο του κι οπως μπορει.

Έτσι ακριβώς είναι και χρωστάω στον @korakios σίγουρα να του πληρώσω έναν λογαριασμό ΔΕΗ ! Μόνο για το έργο που κάνει εδώ μέσα ! εκτός αν κάνει mining ή είναι εκαθαριστικός λογαριασμός :P 

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Έτσι ακριβώς είναι και χρωστάω στον @korakios σίγουρα να του πληρώσω έναν λογαριασμό ΔΕΗ ! Μόνο για το έργο που κάνει εδώ μέσα ! εκτός αν κάνει mining ή είναι εκαθαριστικός λογαριασμός :P 

Ευχαριστώ 

Τιποτα φιλε 100 ευρω ασε και φυγε.:P

Καλη συνεχεια αδερφε και τσεκαρε καποια πραγματα να ξερεις τι παιζει και που ξερεις αυριο μεθαυριο θα βοηθησεις κι εσυ καποιον αλλον.

Καλο βραδυ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχεις Γ1/ΓΝ1 ?
άμεσα online ή enter (enter δεν παίρνει ΚΟΤ, online θέλει κάρτα απαραίτητα)


είσαι σε άλλο πάροχο ?
τέλος ηλεκτρονικά μέσω econtract
άμεσα κλείσε ραντεβού, πας ΔΕΗ και υπογράφεις επιτόπου enter (ζητάς τιμοκατάλογο μαζί με τη σύμβαση)
έχεις ΚΟΤ ? είτε καταργείς το ΚΟΤ πρώτα και υπογράφεις enter μετά
είτε ρισκάρεις και υπογράφεις Γ1  παίρνεις κωδικό εταίρου, κάνεις ebill και ενεργοποιείς το online έως 2/12

Οι τιμές θα είναι αυτές της αίτησης/σύμβασης ή αυτές που θα ισχύουν όταν ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα ?
Νόμιμα της ημερομηνίας αίτησης ή σύμβασης . Η ΔΕΗ άγνωστο τι θα κάνει

ΥΓ. το αφήνω για τους πρωινούς

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lazarnik είπε

Αν και όπως βλέπεις ο HERTHAN μαζεύει όλα τα εκατοσταρηκα. 

Καποιος πρεπει να την κανει κι αυτην την δουλεια.;)

Τελος για σημερα εκλεισε το ταμειο.

Αυριο παλι με το καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σχετικά με τα τελευταία νούμερα της παροχής στην δική μου περίπτωση είχα από ανέκαθεν δεη ήταν 01 πήγα nova energy πήγε 02 τώρα η δεη στο συμβόλαιο και σε όλα τα χαρτιά φαίνεται 01 πάλι,  ο δηδδηε μέτρησε προχθές το τελευταίο ψηφίο δεν έχει αλλάξει ακόμα αλλά μάλλον θά γίνει 01 τι να πω δεν ξέρω ..... λέτε να έχω κανένα πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ανοίγω άλλο θέμα. Ψάχνω στο ebill λογαριασμούς αλλά από τους τρεις δεν έχει βγει κανένας. Ο ένας μάλιστα ανέβαινε από 19 έως 22 κάθε μήνα.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό και γιατί;;; Κοιμούνται εκεί στη ΔΕΗ η να περιμένουμε καμπάνες όπως έχει ακουστεί με αυξήσεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ekrepali είπε

@arcadian27 @washcloud

Aν έχετε από παλιά κωδικούς στο ebill της ΔΕΗ, δοκιμάστε να δείτε αν έχετε πρόσβαση. Αν ναι τότε:

Άμεσα ραντεβού στη ΔΕΗ για Γ1

Μόλις εμφανιστεί η παροχή στο ebill, ενεργοποίηση το MyhomeOnline.

Αν δεν έχετε ebill από παλιά, δε ξέρω κατά πόσο προλαβαίνετε να ολοκληρωθεί η μεταφορά απ'τον ΔΕΔΔΗΕ, να πάρετε κωδικούς ebill και μετά να ενεργοποιήσετε το Online. Μέχρι 2/12 πρέπει να έχει γίνει ενεργοποίηση αλλιώς τέλος αυτό το πανηγύρι.

-----------

Eναλλακτικά ξυλώνετε το ΚΟΤ, και υπογράφετε σε κατάστημα ΔΕΗ Enter μέχρι 2/12. Θα πληρώνετε αρχική 0.097 χωρίς ΚΟΤ.

Ή πάτε ΗΡΩΝ Οnly Plus που συνδιάζεται με ΚΟΤ... εκεί θα πληρώνετε λίγο παραπάνω γιατί τσούζει το πάγιο. Κάντε σύγκριση στο excel του korakios.

 

Εbill account στο δικό μου όνομα δυστυχώς γιοκ. Έκλεισα πριν λίγο ραντεβού σε κατάστημα ΔΕΗ για τη Δευτέρα (17:30 το απόγευμα είχε διαθέσιμο), προφανώς για να πάω να αιτηθώ Enter, και για να το κάνω θα πρέπει από πρωτύτερα να έχω μπει στη σελίδα της ΗΔΙΚΑ και ν' ακυρώσω το ΚΟΤ-Β; 

Το οποίο σημαίνει αν κατάλαβα καλά, ότι παίζω ζαριά να προλάβει να ενεργοποιηθεί το Enter μέχρι και τις 2/12, και σε περίπτωση που δεν προλάβει (μάλλον το πιθανότερο), θα βρεθώ στις επόμενες μέρες με μια σύμβαση με τις νέες (υψηλότατες) τιμές, έτσι;

Άρα αν ΔΕΝ θέλω να ρισκάρω την ζαριά, η μόνη επιλογή είναι Ήρων Only Home Plus (μιας και δέχεται το ΚΟΤ-Β μου); 

Το πρόγραμμα της VOLTON που στο Excel του korakios δείχνει να έχει ακόμη λιγότερη "χασούρα" από του Ήρωνα. Δεν δέχεται ΚΟΤ γι' αυτό δεν το πρότεινες (όσο κι αν τσέκαρα δεν είδα ν' αναφέρουν αν δέχονται ή όχι το ΚΟΤ); Ή παίζει κάτι άλλο μ' αυτούς; (πάντως έχουν χαμηλό - και fixed - πάγιο, ενώ ο Ήρωνας a priori θα με γδάρει με τα 25-35€/μήνα, αφού παίζω γύρω στι; 2.000ΚΒΩ.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ψάχνω και δεν μπορώ να βρω η νέα τιμή κιλοβατώρας αν δεν έχει ενταχθεί κάποιος στο enter που θα κυμαίνεται αν δεν πάμε σε αυτό και μείνουμε στο παραδοσιακό;; Στο enter πάντως βλέπω 0.17 αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lazarnik είπε

Ο πρώτος λογαριασμός μας είπες περίοδος κατανάλωσης 24/9-26/10. Στον 2ο έχει τελείως διαφορετικά.  Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο μπέρδεμα, μήπως έχεις 2 διαφορετικά ηλεκτροδοτουμενα; 

ΜΙΑ & Μοναδική Παροχή υπάρχει .. Τίποτα άλλο .. & η εξόφληση μέσω Πιστωτικής έγινε κανονικά για τον 1ο λογαριασμό Οκτωβρίου .. Πραγματικά ΧΑΟΣ .. * Να αλλάζει έτσι ξαφνικά η εικόνα του ebill ... 

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τον απήγαγαν εξωγήινοι.

-------

xodover τι κοκομπλόκο είναι αυτό που έπαθες ο λογαριασμός σου. ΓΓ Οικιακό Οικιακό; Κι αυτό το Green Pass τι το ήθελες, μάλλον το μπούκωσες το σύστημα.

*Μάλλον πρέπει ο καθένας να ελέγχει καθημερινά , το δικό του ebill , να μην πάθει καμία "στραβή" , όπως έτυχε σε μένα.. Άϊντε τώρα , να βρεις την λύση ... Έγγραφα-επιστολές-mail , πάλι μπλέξαμε..

8 ώρες πριν, Decano είπε

παίζει να είχε θέμα η πληρωμή με την χρεωστική; Μέσα στους όρους γράφει αν δεν πραγματοποιηθεί πληρωμή μέσω πάγιας και αν αυτό συμβαίνει συστηματικά (2 φορές εννοεί) σε γυρνάει σε Γ1. Τους έχεις ενημερώσει; τι σου είπαν;

*Η Πληρωμή μέσω Πιστωτικής , εκτελέστηκε κανονικά .. Τη Δευτέρα θα καλέσω , γιατί το πρόβλημα εντοπίστηκε χθες (Σάββατο πρωί).. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως,  στο ebill συμβαίνουν "αφύσικα" πράγματα

Νομίζω ότι το ΚΟΤ έχει συγκεκριμένο όριο κατανάλωσης και όταν ξεπεράσουμε αυτό το όριο τότε χάνουμε το ΚΟΤ και η χρέωση γίνεται με τις τιμές του Γ1 και όχι τις τιμές του online

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, leotzian είπε

Πάντως σχετικά με τα τελευταία νούμερα της παροχής στην δική μου περίπτωση είχα από ανέκαθεν δεη ήταν 01 πήγα nova energy πήγε 02 τώρα η δεη στο συμβόλαιο και σε όλα τα χαρτιά φαίνεται 01 πάλι,  ο δηδδηε μέτρησε προχθές το τελευταίο ψηφίο δεν έχει αλλάξει ακόμα αλλά μάλλον θά γίνει 01 τι να πω δεν ξέρω ..... λέτε να έχω κανένα πρόβλημα?

 

Το ίδιο έγινε και στον @baladisk Προφανώς όταν ο υπάλληλος πατάει το ΑΦΜ, βγάζει τον αριθμό που είχατε όταν φύγατε και μπαίνει στην αίτηση αυτόματα. Δε πιστεύω ότι υπάρχει θέμα, αλλά πάρτε ένα τηλέφωνο τη Δευτέρα για σιγουριά.  Πάντως μετά την αλλαγή παρόχου ο αριθμός θα αλλάξει ψηφίο προς τα πάνω.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθαν 2 email ,το ένα ότι βρέθηκαν ελλείψεις και να στείλω ξανά μια ΥΔ στη ΔΕΗ και στα καπάκια , ότι ελέγχθηκαν επιτυχώς τα δικαιολογητικά και προωθήθηκε το αίτημα στη ΔΕΔΔΗΕ.!!!

Με διαφορά 5 λεπτών τα emails. Να σημειώσω ότι δεν έχω ebill διότι έγινε αλλαγή ονόματος!! το πρόλαβα άραγεεεε???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...