Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Kαι την ημερομηνία γέννησης να επικαιροποιήσει... μπορεί να μην είναι καθόλου περασμένη στο σύστημα

Εάν πάει απο εκεί θεωρώ θα δούνε που είναι το θέμα!! Και με μένα το ίδιο έγινε αλλά έβαλα την παλιά μου ταυτότητα και μπήκα στo ebill!! 🤣🤣

 

Θα ψαρώσω αύριο την εξυπηρέτηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Kαι την ημερομηνία γέννησης να επικαιροποιήσει... μπορεί να μην είναι καθόλου περασμένη στο σύστημα

αν κάποιος έχει πρόβλημα με την ταυτότητα. μπορεί να βάλει την παλιά να προχωρήσει και την αλλάζει μετά από κοντά

Το δέχεται γιατί έχουν την παλιά αποθηκευμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KenJiNx είπε

αν κάποιος κάνει κάνει αίτηση μέσω του σιτε της δεη αύριο δευτέρα, μαζεύοντας όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Υπάρχει περίπτωση να ολοκληρωθεί όλο το εγχείρημα σε 3 εργάσιμες ; 

 

  Μπορεί και σε 30 μέρες, αναλόγως τα κέφια τους.

2 λεπτά πριν, KenJiNx είπε


Εγώ, αρχές νοέμβρη έκανα την αίτηση στο σιτε, μετά από 4 μέρες με πήραν τηλ για να ξανακάνουμε την αίτηση τηλεφωνικά μαζί με την υπάλληλο, μετά από άλλες 4 μέρες ήρθαν τα συμβόλαια στο εμαιλ τα οποία υπέγραψα, ύστερα από 2 ημέρες ήρθε απαντητικό εμαιλ ότι έλαβαν τα συμβόλαια και 2 24ωρα μετά ενεργοποιήθηκε το online.
 

Ίσως έχεις θέμα με την ημερομηνία ενεργοποίησης.

444_jpg.5b44117eb52e17ca3bfec380d02ee5ed.jpg.jpg.4fedc002543b76c7a02216ecb7783c46.jpg

2 λεπτά πριν, KenJiNx είπε


Ευτυχώς πρόλαβα την δικιά μου παροχή και την γύρισα σε online αλλά δυστυχώς έχω άλλες 6 παροχές από λοιπούς συγγενείς που δε πρόλαβα γιατί καθυστερούσαν να μου ετοιμάσουν τα δικαιολογητικά που χρειαζόταν..

  Πες τους πως έχουν τα πράγματα να τρέξουν μόνοι τους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, george1999 είπε

Έχω στείλει όλα τα έγγραφα για αλλαγή παρόχου από ηρων σε online με υπογραφές κτλ στο econtract από τις 19/11 πήρα απάντηση επιβεβαίωσης στο mail ότι τα έλαβαν  αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια ειδοποίηση ότι έχει γίνει προώθηση στη ΔΕΔΔΗΕ 

Τι προτείνετε να κάνω; 
Να περιμένω επειδή έχω ήδη υπογράψει και άρα έχω κλειδώσει τις χρεώσεις που θα ισχύουν μέχρι τις 2-12 ή 
Να πάω αύριο από ένα κατάστημα να κάνω επιτόπου το enter κι αν γίνει έτσι προλαβαίνω τις χρεώσεις που θα ισχύουν έως τις 2/12; 

Σε παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι και έχω κλείσει ραντεβού για αύριο και ό,τι γίνει. Αν και δεν νομίζω να κάνουν κάτι στο κατάστημα από την στιγμή που κάναμε ηλεκτρονικά την αίτηση.

Εμένα μάλιστα μου έδωσαν λάθος κατεύθυνση τηλεφωνικά και με καθυστέρησαν μια εβδομάδα παραπάνω για να θεωρείται υπογεγραμμένη η σύμβαση. Από 18/11 που τα έστειλα με πήγε 25/11. Με διαβεβαίωνε στο τηλέφωνο ότι δεν χρειάζεται υπογραφή και μετα από 1 εβδομάδα 25/11 μου έστειλαν μήνυμα ότι λείπει μια υπεύθυνη δήλωση όπου συμφωνώ για σύμβαση σύμβασης. Την έστειλα την ίδια μέρα. Και την επόμενη 26/11 πήρα τηλέφωνο και αιτήθηκα επίσπευση της διαδικασίας.

 

Ευτυχώς τα τηλέφωνα ηχογραφούνται και θα χρησιμοποιήσω αυτό το στοιχείο ως δική τους υπαιτιότητα σε περίπτωση που δεν μου δώσουν 0,105 τιμή Enter.

Επεξ/σία από Ionas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ionas1 είπε

Ευτυχώς τα τηλέφωνα ηχογραφούνται και θα χρησιμοποιήσω αυτό το στοιχείο ως δική τους υπαιτιότητα σε περίπτωση που δεν μου δώσουν 0,105 τιμή Enter.

Ναι... λες και καταγράφονται. Η υπεύθυνη δήλωση στο GOV ήταν το πιο βασικό δικαιολογητικό, υπήρχαν οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, KenJiNx είπε

για εξήγησε μας λίγο ρε κοράκιε μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος, αν κάποιος κάνει κάνει αίτηση μέσω του σιτε της δεη αύριο δευτέρα, μαζεύοντας όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Υπάρχει περίπτωση να ολοκληρωθεί όλο το εγχείρημα σε 3 εργάσιμες ; 

Εγώ, αρχές νοέμβρη έκανα την αίτηση στο σιτε, μετά από 4 μέρες με πήραν τηλ για να ξανακάνουμε την αίτηση τηλεφωνικά μαζί με την υπάλληλο, μετά από άλλες 4 μέρες ήρθαν τα συμβόλαια στο εμαιλ τα οποία υπέγραψα, ύστερα από 2 ημέρες ήρθε απαντητικό εμαιλ ότι έλαβαν τα συμβόλαια και 2 24ωρα μετά ενεργοποιήθηκε το online.

Ευτυχώς πρόλαβα την δικιά μου παροχή και την γύρισα σε online αλλά δυστυχώς έχω άλλες 6 παροχές από λοιπούς συγγενείς που δε πρόλαβα γιατί καθυστερούσαν να μου ετοιμάσουν τα δικαιολογητικά που χρειαζόταν..

Δεν έχω κάποια κακία ή συμφέρον από κάτι, αλλά αυτοί που ακόμα δεν έχουν κάνει αίτηση, νομίζω πως δεν υπάρχει ελπίδα να προλάβουν τις τιμές κάτω του 10λεπτου..

Ο κορ δεν ανέφερε πουθενά να κανει κάποιος αίτηση μέσω site. Εκεί μπερδευεσε. Άλλωστε τα εντερ και το  online  τα βγάλανε.

Επεξ/σία από lazarnik
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ναι... λες και καταγράφονται. Η υπεύθυνη δήλωση στο GOV ήταν το πιο βασικό δικαιολογητικό, υπήρχαν οδηγίες.

Μόνο που στο email τους με τη σύμβαση κλπ. δεν ζητούσαν την συγκεκριμένη υπεύθυνη δήλωση. Ζητούσαν 2 άλλες τις οποίες και έστειλα κανονικά.

Έστειλαν ελλιπές μήνυμα οπότε έχω και το μήνυμά τους ως στοιχείο για δική τους υπαιτιότητα καθυστέρησης υπογραφής.

Επεξ/σία από Ionas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, KenJiNx είπε

για εξήγησε μας λίγο ρε κοράκιε μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος, αν κάποιος κάνει κάνει αίτηση μέσω του σιτε της δεη αύριο δευτέρα, μαζεύοντας όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58942293

  

29 λεπτά πριν, KenJiNx είπε

Υπάρχει περίπτωση να ολοκληρωθεί όλο το εγχείρημα σε 3 εργάσιμες ; 
Αναφέρει για πελάτες που έχουν "ενεργοποιήσει το προϊόν μέχρι 2/12", και όχι για νέες αιτήσεις. Θα πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί μέχρι τότε.

κώδικας προμήθειας:

Αναφορά σε κείμενο

η Προσφορά Προμήθειας προς Μικρούς Πελάτες πρέπει επίσης να προβλέπει:
α. την ελάχιστη διάρκεια ισχύος της Προσφοράς Προμήθειας, η οποία δεν μπορεί να είναι μικρότερη των τριάντα (30) ημερών από την παραλαβή της.

το τι θα κάνει η ΔΕΗ άγνωστο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που προχωρήσει αύριο η αλλαγή ονόματος του λογαριασμού να κάνω επί τόπου ένταξη σε Enter ή να ρισκάρω να κάνω εγγραφή ebill και μετά την μεταφορά σε Online? 

Σε πόσο χρονικό διάστημα ενεργοποιείται το ebill? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ναι... λες και καταγράφονται. Η υπεύθυνη δήλωση στο GOV ήταν το πιο βασικό δικαιολογητικό, υπήρχαν οδηγίες.

Αγαπητέ πελάτη,
 
Σε συνέχεια του αιτήματος σας, σας προωθούμε τα ακόλουθα επισυναπτόμενα έγγραφα καθώς και οδηγίες συμπλήρωσής τους:
  • Tο έντυπο συγκατάθεσης, το οποίο βασίζεται στον γενικό κανονισμό για την προστασία των προσωπικών σας δεδομένων (GDPR) [ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ]
  • Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής οφειλών, η αποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ
  • Την Υπεύθυνη Δήλωσηαναναγνώρισης οφειλής,  η αποία αφορά στην αποδοχή όλων των οφειλών της παροχής που ενδιαφέρεστε
  • Το έντυπο ενδείξεων μετρητή [ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ]
  • Τη Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας με τη ΔΕΗ, η οποία αποτελείται από δύο (2) σελίδες                                            Το έντυπο Ειδικών Όρων My Home Enter/ My Home Enter PLUS

 

Τους πήρα τηλέφωνο, μου είπαν η σύμβαση έχει ήδη το όνομά σας στην υπογραφή, δεν χρειάζεται υπογραφή, απλά στείλτε την μαζί με τα υπόλοιπα που ζητάμε και είναι σαν να υπογράφηκε. Και μετά από 1 εβδομάδα μου λένε δεν υπογράψατε τη σύμβαση, στείλτε 3η υπεύθυνη δήλωση. Δική τους υπαιτιότητα η καθυστέρηση.

Επεξ/σία από Ionas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Λάθος παράθεση έκανες στην προηγούμενη σελίδα κορ

τουλάχιστον ήταν στο σωστό θέμα , κάτσε να δεις τις επόμενες μέρες 😁

έκανα edit, ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αληθεια τωρα διαβασες το thread και χαθηκες?

Δεν αναμενεται ν'αυξηθει το Γ1 γιατι εχει αυξηθει εδω και καιρο.ΡΗΤΡΑ you know?

Bαλε σημερα κιολας(ΤΩΡΑ ΕΝΝΟΩ) η online(με παγια) η ακομη και enter αφου δεν εχεις ΚΟΤ.

Διαβασε προηγουμενες σελιδες παλι μηπως και καταλαβεις περισσοτερα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κατάλαβα ότι θα γλιτώσω τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Έκανα αίτηση για myhome online και λέει ότι το αίτημα βρίσκεται υπο επεξεργασία. Ελπίζω να ισχύει η τιμή 0,096 ανεξάρτητα από ημερομηνία ενεργοποίησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

πρώτα το κατεβάζεις

έχω  (στο "Πρόγραμμά σας" είναι το παλιό online (μικρές διαφορές απο edit το παλιό enter))

(το "αν όντως ρισκάρω" πάντως δεν το έγραψα για να,,,αμφισβητήσω το ρίσκο. Απλά για να το τονίσω σ' αυτά που ήθελα να πω. Την είδα και την χθεσινή σου την απάντηση και το κατάλαβα κι από εχθές : προφανώς και ρισκάρω...)

Το έχω κατεβάσει, αλλά απ' την μια δεν έχω το κατηραμένο Office, απ' την άλλη δεν έχω ιδέα πώς να το χειριστώ το Excel. Τεσπα θα του ξαναρίξω μια ματιά μπας και καταλάβω περισσότερα...Για την ώρα, η χρησιμότητά του για 'μένα, ήταν απλά να δω τις τελικές τιμές σε "σταθερά" και "ρητράτα"...Θενκς μαν.

Απροπό : περασμένη βδομάδα που είχα έμπνευση να καλέσω Volterra να ρωτήσω "τί γίνεται με τα προγράμματα κι αν με συμφέρει ν' αλλάξω", ένας μπαγλαμάς μου είπε "υπάρχει το Ξεγνοιασιά και θα είναι λίγο καλύτερα από το τρέχον" (το οποίο παίζει να ήταν ένα παλιό, το "Τζάμπα Καίει Η Λάμπα", που μου είπε ότι βγαίνει γύρω στα 0,06 η κιλοβατώρα με έκπτωση συνέπειας 50%, ΕΧΩ ρήτρα 40 min 50 max, αλλά δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, και χωρίς δέσμευση παραμονής). Μου έστειλε στο μέιλ πρόγραμμα και τιμοκοτάλογο και μου είπα απλά ν' απαντήσω "αποδέχομαι". Εγώ δεν βιάστηκα και μετά 2 μέρες με ξαναπήρε (βασικά έχουμε μιλήσει αρκετές φορές με αυτόν στο παρελθόν κι έχω συγκαρτήσει ονοματεπώνυμο και του το 'πα κι όλας) για να μου πει ότι όταν είχαμε μιλήσει προ 2ημέρου είχε μόλις λήξει κάποιο πρόγραμμα "Σπίτι", αλλά επειδή τελικά πήρε λέει μια μικρή παράταση, είπε να μου το προτείνει. Θα έληγε οριστικά την επομένη οπότε θα έπρεπε να βιαστώ. Εκεί άρχισα να τον ρωτάω τί με συμφέρει περισσότερο κι άρχισε να μου τα πετάει όλα γρήγορα και δεν καταλάβαινα Χριστό καθώς δεν είχα ιδέα περί του τί έρχεται (μετά μπήκα εδώ και ήρθε η επιφοίτηση). Μου έστειλε ΚΑΙ αυτό, μου είπε να τα μελετήσω και ν' αποφασίσω (μέχρι αύριο για το "Σπίτι"). Το οποίο χθες κατάλαβα ότι είναι "σταθερό" με 0,12 την κιλοβατώρα και πάγιο 9Ε (όταν μου το έστειλε καν δεν καταλάβαινα την διαφορά "fix" και "ρήτρας" στα προγράμματα, και....απλά μου ξίνισε ότι το πάγιο θα διπλασιαστεί από αυτό που είμαι τώρα). Ερώτηση : επειδή κάπου είδα να λέτε ότι αν σου στείλουν συμβόλαιο, είναι το λιγότερο δεσμευμένοι για 10ήμερο. ΑΝ τελικά μου έρθει έμπνευση να παραμείνω Volterra (υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να ΜΗN μπορέσω αύριο να είμαι στο ραντεβού της ΔΕΗ για να παίξω τη ζαριά του Enter), και τους στείλω την αποδοχή που ζήτησαν, και μου απαντήσουν "εεε έχει λήξει αυτό", εγώ τί να τους πω, ότι απλά διάβασα στο,,,,Insomnia ότι είστε δεσμευμένοι προς εμένα που μου το στείλατε πριν την λήξη, οπότε σκάστε και βάλτε μου το συγκεκριμένο πρόγραμμα με τις τιμές που έχει ο κατάλογος που μου στείλατε (διότι ΤΩΡΑ το έχουν μετονομάσει σε "Home 360" και οι τιμές κιλοβατώρας είναι διπλασιασμένες - με πάγιο βέβαια στο 1Ε);  Ή πρέπει να τους παραπέμψω και πουθενά αλλού; Ή να κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...