Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, washcloud είπε

ο έχω κατεβάσει, αλλά απ' την μια δεν έχω το καταραμένο Office, απ' την άλλη δεν έχω ιδέα πώς να το χειριστώ το Excel.

αν είσαι σε PC δεν υπάρχει λόγος (για απλό χρήστη ή ακόμα σε απλό γραφείο) για το Office

https://www.libreoffice.org/download/download/?lang=el

με αυτό δουλεύω

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

επειδή κάπου είδα να λέτε ότι αν σου στείλουν συμβόλαιο, είναι το λιγότερο δεσμευμένοι για 10ήμερο.

30 μέρες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

εγώ τί να τους πω, ότι απλά διάβασα στο,,,,Insomnia ότι είστε δεσμευμένοι προς εμένα που μου το στείλατε πριν την λήξη, οπότε σκάστε και βάλτε μου το συγκεκριμένο πρόγραμμα με τις τιμές που έχει ο κατάλογος που μου στείλατε (διότι ΤΩΡΑ το έχουν μετονομάσει σε "Home 360" και οι τιμές κιλοβατώρας είναι διπλασιασμένες - με πάγιο βέβαια στο 1Ε);  Ή πρέπει να τους παραπέμψω και πουθενά αλλού; Ή να κάνω κάτι άλλο;

άρθρο 28 , παρ. 3 α

Spoiler

(το β είναι το κλασσικό 6μηνο που λέμε , το γ είναι η αμφισβήτηση που κάνουμε για τη ρήτρα αναπροσαρμογής)

φυσικά αν θέλουν θα αρνηθούν , δεν ξέρω αν θα έχεις όρεξη να το κυνηγήσεις

Βέβαια δε λέει σε σχέση με το online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα ,

Μπήκα πριν από λίγο στο e contract το οποίο με άφησε να προχωρήσω την κατάθεση χωρίς να επισυναψω λογαριασμό και φωτογραφία μετρητή. Δεν έχει καθόλου validation ?

Πέρα από αυτό δεν είχε επιλογή των προγραμμάτων home παρά μόνο το Γ1/Ν1.

Η αίτηση έφυγε με κενό το πεδίο πρόγραμμα. Υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη τηλεφωνικά για το home online?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γειά σας και πάλι! Επειδή αύριο 'εχω το ραντεβού με την Δεη έχω αγχωθεί λίγο με το ζήτημα της σύμβασης με την Watt&Volt. Μπήκα κι έριξα μια ματιά στο κώδικα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας και βρήκα αυτο . Μήπως πρέπει πρώτα να κάνω την καταγγελία και μετά να υπογράψω με τη ΔΕΗ. 

καταγγελία συμβασης.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, johnt είπε

Η αίτηση έφυγε με κενό το πεδίο πρόγραμμα.

απλά έκανες αίτηση σε ότι διαθέσιμο έχει η ΔΕΗ 😂

edit όχι enter ούτε online , μάντεψε

4 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Μήπως πρέπει πρώτα να κάνω την καταγγελία και μετά να υπογράψω με τη ΔΕΗ. 

αν θες να μείνεις χωρίς ρεύμα

την καταγγελία την κάνει ο νέος πάροχος που εξουσιοδοτείς στη σύμβαση που υπογράφεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά έκανες αίτηση σε ότι διαθέσιμο έχει η ΔΕΗ 😂

edit όχι enter ούτε online , μάντεψε

Προφανώς δεν με καλύπτει. Διορθώνεται τηλεφωνικά ή απλά δεν προχωράω όταν μου στείλουν τη σύμβαση?

Ευχαριστώ korakios

 

Επεξ/σία από johnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν έχεις κωδικούς ebill από παλιά στη ΔΕΗ, η φτηνότερη λύση (αλλά με τεράστιο ρίσκο λόγω προθεσμιών) είναι να βάλεις Γ1 σε κατάστημα και να ενεργοποιήσεις το Online στο ebill.

Δεύτερη φτηνότερη λύση... Ακύρωση ΚΟΤ στο ΗΔΙΚΑ και υπογραφή enter σε κατάστημα

Μετά πας για ΗΡΩΝ Only Plus με ΚΟΤ-Β (βγαίνει ακριβότερο απ'το πάνω χωρίς ΚΟΤ) κι έχεις και 2 χρόνια δέσμευση.

Τη κωλοvolton πως την έβαλες στη κουβέντα; Ήμαρτον αυτές οι διαφημίσεις στη τηλεόραση... πλύση εγκεφάλου

Oι μόνοι κωδικοί E-bill που έχω (εγώ με δικό μου mail το είχα φτιάξει) είναι στο ονοματεπώνυμο της συντρόφου. Ενεργό το account, αλλά δεν αντιστοιχεί καν πλέον σε σύνδεση ΔΕΗ - είχα έμπνευση και μετά από 5 χρόνια, την άνοιξη που πέρασε, να το γυρίσουμε σε Volterra "για πιο φθηνά από ΔΕΗ", και μετά καπάκι αλλαγή ονόματος (από την σύντροφο, στον γέρο μου, σε δικό της σπίτι όπου τους έχουμε βάλει από το '15, κάναμε και ελάχιστο μισθωτήριο για να πάρουν οι γέροι μου επίδομα ενοικίου). Άρα υποθέτω ότι E-bill με δικά της στοιχεία, ενώ η Volterra που έχουμε εμείς εδώ που μένουμε (σπίτι "ξένου", με μισθωτήριο στο δικό μου όνομα) είναι στο δικό μου όνομα και είναι ΑΥΤΗ που θέλω να κάνω ΔΕΗ, δεν παίζει ούτε με σφαίρες, σωστά; Λογικά θα πρέπει ΠΡΩΤΑ να γυρίσουμε το μισθωτήριο στο δικό της όνομα, μετά να γυρίσουμε και την Volterra στο δικό της, και META να πάμε ΔΕΗ για αλλαγή παρόχου, για να ταιριάζουν τα στοιχεία του E-bill της με της σύνδεσης/του μισθωτηρίου (και δυστυχώς ΔΕΝ έχουμε Σεπτέμβριο...).

Άρα αν τα λέω καλά πιο πάνω, ακύρωση ΚΟΤ-Β και πάω αύριο ΔΕΗ να προλάβω με την ψυχή στο στόμα το Enter, είναι η ΜΟΝΗ μου επιλογή για ΔΕΗ; Αν ακυρώσω το ΚΟΤ απόψε και τελικά ΔΕΝ πάω ΔΕΗ, ξέρεις αν μπορώ ΑΜΕΣΑ να το επαναιτηθώ και να το δικαιωθώ (δεν έχει αλλάξει κάτι στα περιουσιακά μου από τον Σεπτέμβρη που το ενεργοποίησα) ώστε αν πάω ΗΡΩΝ (ή ό,που αλλού τεσπα, με σταθερό πρόγραμμα), να μην φάω την πατάτα του "δεν έχω πλέον ΚΟΤ";

...και, όχι παιδί μου, καμμιά διαφήμιση δεν είδα, απλά πήρε το μάτι μου στο περίφημο Εξέλ, ότι σαν τελική τιμή βγαίνει φθηνότερη κι από Ήρωνα και ρώτησα...(συν το ότι με ~2Κ κιλοβατώρες/4μηνο που καίω μέσο όρο, ο Ήρωνας με κυμαινόμενο πάγιο εκτελεί στα 2 μέτρα, ενώ η Volton τουλάχιστον που το έχει fixed κάτι γίνεται....Και με την ευκαιρία, έχω μπερδευτεί μετά την απάντηση του korakios : η τελική Volton είναι - προφανώς, αφού δεν δέχεται ΚΟΤ - χωρίς ΚΟΤ. Η τελική ΗΡΩΝΑ, είναι ΜΕ ΚΟΤ......;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

αν θες να μείνεις χωρίς ρεύμα

την καταγγελία την κάνει ο νέος πάροχος που εξουσιοδοτείς στη σύμβαση που υπογράφεις

Είναι σίγουρο αυτό; Το λέω γιατί με παραξένεψε αυτό με τις 30 ημέρες που λέει. Να τα κάνω σώστα τα πράγματα να μην μου βγούνε κι από πάνω στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inler είπε

Σε περίπτωση που προχωρήσει αύριο η αλλαγή ονόματος του λογαριασμού να κάνω επί τόπου ένταξη σε Enter ή να ρισκάρω να κάνω εγγραφή ebill και μετά την μεταφορά σε Online? 

Σε πόσο χρονικό διάστημα ενεργοποιείται το ebill? 

Εννοείται υπογράφεις Έντερ επιτόπου

1 λεπτό πριν, arcadian27 είπε

Είναι σίγουρο αυτό; Το λέω γιατί με παραξένεψε αυτό με τις 30 ημέρες που λέει. Να τα κάνω σώστα τα πράγματα να μην μου βγούνε κι από πάνω στο τέλος.

Ναι, ημαρτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johnt είπε

Καλησπέρα ,

Μπήκα πριν από λίγο στο e contract το οποίο με άφησε να προχωρήσω την κατάθεση χωρίς να επισυναψω λογαριασμό και φωτογραφία μετρητή. Δεν έχει καθόλου validation ?

Πέρα από αυτό δεν είχε επιλογή των προγραμμάτων home παρά μόνο το Γ1/Ν1.

Η αίτηση έφυγε με κενό το πεδίο πρόγραμμα. Υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη τηλεφωνικά για το home online?

Δε θα βγάλεις άκρη γενικώς άμα κάνεις ό,τι να'ναι... χωρίς να διαβάζεις τι λέμε.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/292/?tab=comments#comment-58942293

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

αν είσαι σε PC δεν υπάρχει λόγος (για απλό χρήστη ή ακόμα σε απλό γραφείο) για το Office

https://www.libreoffice.org/download/download/?lang=el

με αυτό δουλεύω

30 μέρες

άρθρο 28 , παρ. 3 α

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

(το β είναι το κλασσικό 6μηνο που λέμε , το γ είναι η αμφισβήτηση που κάνουμε για τη ρήτρα αναπροσαρμογής)

φυσικά αν θέλουν θα αρνηθούν , δεν ξέρω αν θα έχεις όρεξη να το κυνηγήσεις

Βέβαια δε λέει σε σχέση με το online

...θενκς για το λινκ για το "τζαμπέ Όφις", θα το κοιτάξω - απλά είναι χρόνια που δεν ασχολούμαι και "έτσι απλά, απλά δεν έχω κάτι σχετικό στον υπολογιστή" (λίγους μήνες πριν έβαλα τα 10, μέχρι τώρα ήμουν με,,,ΧΡ :ρ) (...κι αν δεν είχε καεί η μητρική, ακόμη με αυτά θα ήμουν :D)

...όταν λες "να το κυνηγήσω", εννοείς απλά να τους πάρω και να κάνω μανούρα "ζητώντας προϊσταμένους κλπ", ή εννοείς καταγγελίες σε ΣτΚ/ΡΑΕ κτλκτλ; Γιατί αν είναι το 2ο, ΑΥΤΟ κι αν είναι ζαριά, και μέχρι να βγάλω άκρη (που αμφιβάλλω...) θα έχω χάσει τα πάντα από τα υπόλοιπα προγράμματα... Και γενικά έχω τόσα που δεν μπορώ καν αν διαθέσω χρόνο για "κυνήγια"...

Προφανώς δεν λέει σε σχέση με Ονλάιν - αλλά αυτό το έχω χαμένο για χαμένο - για το Εντερ αύριο είναι που διατηρώ ακόμη κάποιες ελπίδες. Απλά είμαι σε φάση "θα την φάω που θα την φάω, τουλάχιστον απλά να φύγω από πρόγραμμα με ρήτρα και αν γίνεται να επιλέξω το μικρότερο κακό από τα άλλα προγράμματα"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...και, όχι παιδί μου, καμμιά διαφήμιση δεν είδα, απλά πήρε το μάτι μου στο περίφημο Εξέλ, ότι σαν τελική τιμή βγαίνει φθηνότερη κι από Ήρωνα και ρώτησα...(συν το ότι με ~2Κ κιλοβατώρες/4μηνο που καίω μέσο όρο, ο Ήρωνας με κυμαινόμενο πάγιο εκτελεί στα 2 μέτρα, ενώ η Volton τουλάχιστον που το έχει fixed κάτι γίνεται....Και με την ευκαιρία, έχω μπερδευτεί μετά την απάντηση του korakios : η τελική Volton είναι - προφανώς, αφού δεν δέχεται ΚΟΤ - χωρίς ΚΟΤ. Η τελική ΗΡΩΝΑ, είναι ΜΕ ΚΟΤ......;

αν το κατεβάσεις , θα δεις γράφει όχι ΚΟΤ (για Volton)

θα μπορούσα να γράφω δίπλα στο πρόγραμμα αν δεν υποστηρίζει ΚΟΤ και απλά να μην υπολογίζει την έκπτωση , αλλά μπορεί κάποιος να μπερδευτεί και να νομίζει οτι υποστηρίζει ΚΟΤ όταν θα γίνεται ανάμεικτη σύγκριση

προς το παρών απλά αφήνεις το όριο μηδέν , σημειώνεις τελική τιμή του προγράμματος που δεν υποστηρίζει ΚΟΤ και μετά βάζεις όριο να δεις τα άλλα που υποστηρίζουν ΚΟΤ

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Προφανώς δεν λέει σε σχέση με Ονλάιν - αλλά αυτό το έχω χαμένο για χαμένο - για το Εντερ αύριο είναι που διατηρώ ακόμη κάποιες ελπίδες.

απλά με το enter να βεβαιωθείς οτι έχεις φύγει απο το ΚΟΤ γιατί αν δει λανθασμένα το σύστημα οτι είσαι ακόμα θα σε πετάξει στο Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ionas1 είπε
Αγαπητέ πελάτη,
 
Σε συνέχεια του αιτήματος σας, σας προωθούμε τα ακόλουθα επισυναπτόμενα έγγραφα καθώς και οδηγίες συμπλήρωσής τους:
  • Tο έντυπο συγκατάθεσης, το οποίο βασίζεται στον γενικό κανονισμό για την προστασία των προσωπικών σας δεδομένων (GDPR) [ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ]
  • Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής οφειλών, η αποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ
  • Την Υπεύθυνη Δήλωσηαναναγνώρισης οφειλής,  η αποία αφορά στην αποδοχή όλων των οφειλών της παροχής που ενδιαφέρεστε
  • Το έντυπο ενδείξεων μετρητή [ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ]
  • Τη Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας με τη ΔΕΗ, η οποία αποτελείται από δύο (2) σελίδες                                            Το έντυπο Ειδικών Όρων My Home Enter/ My Home Enter PLUS

 

Τους πήρα τηλέφωνο, μου είπαν η σύμβαση έχει ήδη το όνομά σας στην υπογραφή, δεν χρειάζεται υπογραφή, απλά στείλτε την μαζί με τα υπόλοιπα που ζητάμε και είναι σαν να υπογράφηκε. Και μετά από 1 εβδομάδα μου λένε δεν υπογράψατε τη σύμβαση, στείλτε 3η υπεύθυνη δήλωση. Δική τους υπαιτιότητα η καθυστέρηση.

Κι εγώ το ίδιο μήνυμα κομπόστα πήρα. Αλλά πήρα επιπλέον αυτό το PDF το οποίο έχει οδηγίες στη 3η σελίδα;  Είναι δυνατόν να μη σου το έστειλαν; Τέσπα

 

ΟΔΗΓΙΕΣ GOV.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε
14 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Είναι σίγουρο αυτό; Το λέω γιατί με παραξένεψε αυτό με τις 30 ημέρες που λέει. Να τα κάνω σώστα τα πράγματα να μην μου βγούνε κι από πάνω στο τέλος.

Ναι, ημαρτον

Οκ απλά το είδα αυτό να το λέει ένα επίσημο έγγραφο και αγχώθηκα. Το ήμαρτον δεν το κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, washcloud είπε

Oι μόνοι κωδικοί E-bill που έχω (εγώ με δικό μου mail το είχα φτιάξει) είναι στο ονοματεπώνυμο της συντρόφου. Ενεργό το account, αλλά δεν αντιστοιχεί καν πλέον σε σύνδεση ΔΕΗ - είχα έμπνευση και μετά από 5 χρόνια, την άνοιξη που πέρασε, να το γυρίσουμε σε Volterra "για πιο φθηνά από ΔΕΗ", και μετά καπάκι αλλαγή ονόματος (από την σύντροφο, στον γέρο μου, σε δικό της σπίτι όπου τους έχουμε βάλει από το '15, κάναμε και ελάχιστο μισθωτήριο για να πάρουν οι γέροι μου επίδομα ενοικίου). Άρα υποθέτω ότι E-bill με δικά της στοιχεία, ενώ η Volterra που έχουμε εμείς εδώ που μένουμε (σπίτι "ξένου", με μισθωτήριο στο δικό μου όνομα) είναι στο δικό μου όνομα και είναι ΑΥΤΗ που θέλω να κάνω ΔΕΗ, δεν παίζει ούτε με σφαίρες, σωστά; Λογικά θα πρέπει ΠΡΩΤΑ να γυρίσουμε το μισθωτήριο στο δικό της όνομα, μετά να γυρίσουμε και την Volterra στο δικό της, και META να πάμε ΔΕΗ για αλλαγή παρόχου, για να ταιριάζουν τα στοιχεία του E-bill της με της σύνδεσης/του μισθωτηρίου (και δυστυχώς ΔΕΝ έχουμε Σεπτέμβριο...).

Άρα αν τα λέω καλά πιο πάνω, ακύρωση ΚΟΤ-Β και πάω αύριο ΔΕΗ να προλάβω με την ψυχή στο στόμα το Enter, είναι η ΜΟΝΗ μου επιλογή για ΔΕΗ; Αν ακυρώσω το ΚΟΤ απόψε και τελικά ΔΕΝ πάω ΔΕΗ, ξέρεις αν μπορώ ΑΜΕΣΑ να το επαναιτηθώ και να το δικαιωθώ (δεν έχει αλλάξει κάτι στα περιουσιακά μου από τον Σεπτέμβρη που το ενεργοποίησα) ώστε αν πάω ΗΡΩΝ (ή ό,που αλλού τεσπα, με σταθερό πρόγραμμα), να μην φάω την πατάτα του "δεν έχω πλέον ΚΟΤ";

...και, όχι παιδί μου, καμμιά διαφήμιση δεν είδα, απλά πήρε το μάτι μου στο περίφημο Εξέλ, ότι σαν τελική τιμή βγαίνει φθηνότερη κι από Ήρωνα και ρώτησα...(συν το ότι με ~2Κ κιλοβατώρες/4μηνο που καίω μέσο όρο, ο Ήρωνας με κυμαινόμενο πάγιο εκτελεί στα 2 μέτρα, ενώ η Volton τουλάχιστον που το έχει fixed κάτι γίνεται....Και με την ευκαιρία, έχω μπερδευτεί μετά την απάντηση του korakios : η τελική Volton είναι - προφανώς, αφού δεν δέχεται ΚΟΤ - χωρίς ΚΟΤ. Η τελική ΗΡΩΝΑ, είναι ΜΕ ΚΟΤ......;

Όποιος διάβασε και μετά τη 2η γραμμή είναι ήρωας, εγώ πάω πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...