Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, korakios είπε

αν το κατεβάσεις , θα δεις γράφει όχι ΚΟΤ (για Volton)

θα μπορούσα να γράφω δίπλα στο πρόγραμμα αν δεν υποστηρίζει ΚΟΤ και απλά να μην υπολογίζει την έκπτωση , αλλά μπορεί κάποιος να μπερδευτεί και να νομίζει οτι υποστηρίζει ΚΟΤ όταν θα γίνεται ανάμεικτη σύγκριση

προς το παρών απλά αφήνεις το όριο μηδέν , σημειώνεις τελική τιμή του προγράμματος που δεν υποστηρίζει ΚΟΤ και μετά βάζεις όριο να δεις τα άλλα που υποστηρίζουν ΚΟΤ

απλά με το enter να βεβαιωθείς οτι έχεις φύγει απο το ΚΟΤ γιατί αν δει λανθασμένα το σύστημα οτι είσαι ακόμα θα σε πετάξει στο Γ1

...καμμιά ιδέα πως το βεβαιώνω αυτό αδερφέ; Γιατί ακόμη ΔΕΝ έχω μπει να το ακυρώσω (το σκέφτομαι κι όλας μην κάνω καμμιά μαλακία και χάσω και αυτό). Που σημαίνει ότι αν αποφασίσω την ακύρωση, θα είναι κάπου στα χαράματα. Υπάρχει περίπτωση αύριο, ΑΝ καταφέρω να πάω ΔΕΗ το απόγευμα, να μου πούνε "ρε μαλάκα, τί ξEnterγιάζεσαι, αφού το σύστημά μας λέει ότι έχεις ΚΟΤ;".Να τους πάω κα'να screenshot ξερωγώ από ΗΔΙΚΑ; Κάτι άλλο; Ή απλά μου λες "καν' το,,,κι ό,τι βρέξει θα κατεβάσει και θα το δεις επί τόπου στη ΔΕΗ";

ps : το ΕΧΩ κατεβάσει ρε συ...(τώρα αν άλλα διαβάζω στο εξελάκι κι άλλα καταλαβαίνω,,,,ε, γεράσαμε :ρ)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε θα βγάλεις άκρη γενικώς άμα κάνεις ό,τι να'ναι... χωρίς να διαβάζεις τι λέμε.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/292/?tab=comments#comment-58942293

 

Έχεις δίκιο αλλά μες στο άγχος να προλάβω δεν είδα το thread που επισημανες. Άρα δεν ασχολούμαι με το κατατεθιμενο μου αίτημα. Θα πρέπει να κλείσω ραντεβού με κατάστημα ,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Το ήμαρτον δεν το κατάλαβα...

οκ ,έκανε λάθος χρήση το καταλάβαμε

https://el.wiktionary.org/wiki/ήμαρτον

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Όποιος διάβασε και μετά τη 2η γραμμή είναι ήρωας, εγώ πάω πάσο

η μαγκιά είναι να μη σκέφτεσαι και να το πάρεις μονοκαπανιάς , μετά δεν το ξαναδιαβάζεις και ότι κατάλαβες (κάνει ο εγκέφαλος αυτόματη διόρθωση 😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Όποιος διάβασε και μετά τη 2η γραμμή είναι ήρωας, εγώ πάω πάσο

...σε καταλαβαίνω και το σκέφτομαι 2 μέρες τώρα να το γράψω ή όχι, αλλά επειδή μου το επαναλάμβανες, ε είπα να ρωτήσω ΜΠΑΣ και υπάρχει τρόπος να το χρησιμοποιήσω...Κατά τ' άλλα, δεν υπάρχει "απλούστερη εκδοχή" περί του E-bill για το οποίο έχω κωδικούς, ώστε να την γράψω...Κι εγώ θα το ήθελα, πίστεψέ με.

3 λεπτά πριν, korakios είπε

η μαγκιά είναι να μη σκέφτεσαι και να το πάρεις μονοκαπανιάς , μετά δεν το ξαναδιαβάζεις και ότι κατάλαβες (κάνει ο εγκέφαλος αυτόματη διόρθωση 😁)

έχουμε και κάποιο παρελθόν...:ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...καμμιά ιδέα πως το βεβαιώνω αυτό αδερφέ; Γιατί ακόμη ΔΕΝ έχω μπει να το ακυρώσω (το σκέφτομαι κι όλας μην κάνω καμμιά μαλακία και χάσω και αυτό). Που σημαίνει ότι αν αποφασίσω την ακύρωση, θα είναι κάπου στα χαράματα. Υπάρχει περίπτωση αύριο, ΑΝ καταφέρω να πάω ΔΕΗ το απόγευμα, να μου πούνε "ρε μαλάκα, τί ξEnterγιάζεσαι, αφού το σύστημά μας λέει ότι έχεις ΚΟΤ;".Να τους πάω κα'αν screenshot ξερωγώ από ΗΔΙΚΑ; Κάτι άλλο; Ή απλά μου λες "καν' το,,,κι ό,τι βρέξει θα κατεβάσει και θα το δεις επί τόπου στη ΔΕΗ";

σε αυτό έχεις απόλυτο δίκαιο να προβληματίζεσαι , αλλά δεν έχω ιδέα το πως δουλεύει το σύστημα της ΔΕΗ

εγώ απλά θα έκανα Γ1 και αν κάτσει το online έκατσε ,βέβαια δεν καίγομαι ο ίδιος

σε ποιανού όνομα είναι τώρα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

σε αυτό έχεις απόλυτο δίκαιο να προβληματίζεσαι , αλλά δεν έχω ιδέα το πως δουλεύει το σύστημα της ΔΕΗ

εγώ απλά θα έκανα Γ1 και αν κάτσει το online έκατσε ,βέβαια δεν καίγομαι ο ίδιος

σε ποιανού όνομα είναι τώρα ?

 

Στο δικό μου. Σε νοικιασμένο σπίτι (μισθωτήριο φυσικά στο όνομά μου) και η σύντροφος δεν φαίνεται πουθενά (και καλό θα ήταν να συνέχιζε έτσι να είναι, δηλαδή τα πάντα σε 'μένα και τα κοάλα σ' αυτήν :ρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε
14 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Το ήμαρτον δεν το κατάλαβα...

οκ ,έκανε λάθος χρήση το καταλάβαμε

Νομίζω το ναι αρκούσε. Με το ήμαρτον αν εννούσε εμείς το ξέρουμε ότι έτσι είναι , εγώ δεν το ξέρω όπως και πολλά άλλα για αυτό και ρωτάω. Είμαι και λίγο αγχώδης παραπάνω. Ζητώ συγνώμη αν κουράζω, δεν ήταν στις προθέσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

Στο δικό μου. Σε νοικιασμένο σπίτι (μισθωτήριο φυσικά στο όνομά μου)

οκ, απλά όταν κάνεις αίτηση στο Γ1 θα πάρεις κωδικό εταίρου και θα κάνεις νέο ebill

το πότε θα πάρεις θα σε βοηθήσει άλλος (δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις επιτόπου)

2 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Νομίζω το ναι αρκούσε. Με το ήμαρτον αν εννούσε εμείς το ξέρουμε ότι έτσι είναι , εγώ δεν το ξέρω όπως και πολλά άλλα για αυτό και ρωτάω. Είμαι και λίγο αγχώδης παραπάνω. Ζητώ συγνώμη αν κουράζω, δεν ήταν στις προθέσεις μου.

είναι νιάτο ο @ekrepali και στην αργκό το πετάνε σαν "έλεος" εκ συντομίας απο το "Ήμαρτον Παναγία μου θα αρχίσω τα καντήλια"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι εγώ το ίδιο μήνυμα κομπόστα πήρα. Αλλά πήρα επιπλέον αυτό το PDF το οποίο έχει οδηγίες στη 3η σελίδα;  Είναι δυνατόν να μη σου το έστειλαν; Τέσπα

 

ΟΔΗΓΙΕΣ GOV.pdf 1017 kB · 1 download

Σωστά. Τους το έστειλα με ημερομηνία 25/11. Και ελπίζω να ισχύσουν οι τιμές οι σημερινές. Αύριο θα πάω και από κατάστημα αλλά δεν νομίζω να γίνει κάτι εφόσον έγινε ηλεκτρονικά.

Η κατοχύρωση των τιμών με ενδιαφέρει και ας αργήσει δεν πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω διαβάσει στα πεταχτα τις τελευταίες 40-50 σελίδες και έχω μια ερώτηση. Πελάτης ebill αν επιλέξω το on line με τι τιμή θα είμαι? Με 0,17000 και 0,13000 στο νυχτερινό? Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ionas1 είπε

Αύριο θα πάω και από κατάστημα

3 υπάλληλους να ρωτήσεις και έναν διευθυντή , 10 διαφορετικές απόψεις θα ακούσεις

Μόλις τώρα, 4sky είπε

Καλησπέρα, εχω διαβάσει στα πεταχτα τις τελευταίες 40-50 σελίδες και έχω μια ερώτηση. Πελάτης ebill αν επιλέξω το on line με τι τιμή θα είμαι? Με 0,17000 και 0,13000 στο νυχτερινό? Ευχαριστώ

άγνωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι νιάτο ο @ekrepali και στην αργκό το πετάνε σαν "έλεος" εκ συντομίας απο το "Ήμαρτον Παναγία μου θα αρχίσω τα καντήλια"

Ναι εντάξει , απλά το Ημαρτον Παναγία μου θα αρχίσω τα καντήλια σε ένα άνθρωπο που έχει ένα πρόβλημα που τον αγχώνει και προσπαθεί να βρει άκρη και κάνει κάποιες μπορεί και χαζές ερωτήσεις , εμένα είναι έξω από την δική μου λογική. 

Όπως και να χει σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την βοήθεια το εκτιμώ. Βοηθάτε πολύ κόσμο με αυτό το thread και είναι πολύ σημαντικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, 4sky είπε

Καλησπέρα, εχω διαβάσει στα πεταχτα τις τελευταίες 40-50 σελίδες και έχω μια ερώτηση. Πελάτης ebill αν επιλέξω το on line με τι τιμή θα είμαι? Με 0,17000 και 0,13000 στο νυχτερινό? Ευχαριστώ

..."μετάφραση" στο "άγνωστο" του φίλου από πάνω : γενικά έχεις αργήσει ν' ασχοληθείς, και υπάρχει επισφάλεια καθώς τρέχουμε τα τελευταία 24ωρα της λήξης της "προνομιακής τιμής" του Online (κάπου 0,097 και 0,07 το νυχτερινό). Οι τιμές που έγραψες θα ισχύουν από 3/12. Μέχρι και 2/12, αν είσαι τυχερός και σου ενεργοποιηθεί το Online, θα έχεις τις παλιές τιμές. ΑΝ πάλι κάπου κολλήσει και ΑΝ όντως μετράνε την ενεργοποίηση και όχι την αίτηση, μπορεί να πάρεις μήνυμα ξερωγώ στις 6/12 "καλώς ήρθατε στο Οnline της ΔΕΗ, με χρεώσεις <αυτές που έγραψες>").

Αν είσαι πελάτης Γ1 προγράμματος (δηλαδή με ρήτρα αναπροσαρμογής), ακόμη κι ΑΝ σε βάλουν με τις νέες τιμές, πάλι "θα σε συμφέρει" πάντως, δοθέντος ότι η ρήτρα έχει ανέβει στον θεό.

Υπ' όψιν ότι το Online έχει 24μηνη δέσμευση παραμονής, ΑΛΛΑ αν μετά το 6μηνο (που ενδέχεται) η ΔΕΗ ανεβάσει τις τιμές, ΤΟΤΕ θα μπορέσεις να "καταγγείλεις" την σύμβαση που υπέγραψες, και ν' αλλάξεις πάροχο, χωρίς χρηματική ποινή.

Γενικά αν έχεις την δυνατότητα να ενεργοποιήσεις το Online μέσω E-bill, καν' το άμεσα και κατά πάσα πιθανότητα θα βγεις από τους τελευταίους κερδισμένους....

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Ναι εντάξει , απλά το Ημαρτον Παναγία μου θα αρχίσω τα καντήλια σε ένα άνθρωπο που έχει ένα πρόβλημα που τον αγχώνει και προσπαθεί να βρει άκρη και κάνει κάποιες μπορεί και χαζές ερωτήσεις , εμένα είναι έξω από την δική μου λογική. 

Όπως και να χει σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την βοήθεια το εκτιμώ. Βοηθάτε πολύ κόσμο με αυτό το thread και είναι πολύ σημαντικό!

...βασικά κανείς δεν σου είπε ότι "θα σ' αρχίσει στα καντήλια" - ένα "παράδειγμα" του korakios ήταν.

Ο δε ekrepali, ένα,,,"ήμαρτον" είπε απλά βρε συ. Ντάξει, σε καταλαβαίνω, και το ότι δεν θα το έλεγες εσύ σεβαστό (και ακόμη σεβαστότερο που ευχαριστείς αυτούς που βοηθάνε), αλλά και πάλι "πολύ σημασία έδωσες"...Δεν χρειάζεται ;)

(btw, ήμαρτον = "αμάρτησα". Άσε λοιπόν τον,,,αμαρτωλό στην,,,αμαρτία του :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...