Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Dimperor είπε

Ευχαριστώ για την απαντηση στο ebill μονο

στο MYHOMEENTER ΛΕΕΙ:

"Με ξεκάθαρη, απλή και διαφανή τιμολόγηση, ενιαίο πάγιο και χαμηλότερη χρέωση ενέργειας χωρίς κλίμακες και ρήτρα αναπροσαρμογής !"

ΣΤΟ ONLINE ΛΕΕΙ:

Χωρίς καμία αναπροσαρμογή τιμών με πραγματικά σταθερή τιμή καθ’ όλη την διάρκεια του συμβολαίου

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

σε περίπτωση που δεν το είδες , αν έχεις την καλοσύνη πρώτα ψάξε και μετά ξαναπόσταρε , έτοιμα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Dimperor είπε

Ευχαριστώ για την απαντηση στο ebill μονο

στο MYHOMEENTER ΛΕΕΙ:

"Με ξεκάθαρη, απλή και διαφανή τιμολόγηση, ενιαίο πάγιο και χαμηλότερη χρέωση ενέργειας χωρίς κλίμακες και ρήτρα αναπροσαρμογής !"

ΣΤΟ ONLINE ΛΕΕΙ:

Χωρίς καμία αναπροσαρμογή τιμών με πραγματικά σταθερή τιμή καθ’ όλη την διάρκεια του συμβολαίου

 

1 λεπτό πριν, xraxra είπε

Εκτίμηση σου. Φυσικά γνώμη σου και μόνο. Πιθανότητες να κερδιθεί η ζαριά?

Δεν παίζω τζόγο για να δώσω πιθανότητες. Διαβάσε πίσω να δεις περιπτώσεις. Θα τρέχουν και άλλοι από Δευτέρα να προλάβουν.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

σε περίπτωση που δεν το είδες , αν έχεις την καλοσύνη πρώτα ψάξε και μετά ξαναπόσταρε , έτοιμα είναι

Συγνώμη το τσεκάρω τώρα ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

προτείνω δημοψήφισμα σε άλλο θέμα

Διακρίνω ειρωνία? Δεν νομίζω οτι χρειάζεται. Μία ερώτηση έκανα,και περίμενα την γνώμη σας. Απο κεί και πέρα,εντάξει. Αν θέλετε απαντάτε,αν οχι,οκευ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Τραβα αυριο πρωι πρωι για enter

Αν απαντάς σε εμένα(δεν ξέρω αν ειναι για κάποιο άλλον) το σκέφτομαι ,απλά αν δεν ισχύει η σημερινή τιμή του enter? Την πάτησα τότε. Υπολογίζω ότι συμφέρει αν με πιάσει το παλιο enter. Στο καινούριο enter ειναι αρκετή ζημιά.

Και αυτοί της ΔΕΗ επιμένουν οτι μετράει η τιμή,οταν ο ΔΕΔΔΗΕ σου αλλάξει παροχο......

Βγάλε άκρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, CoderX99 είπε

Ειμαι στο ενοικια με Γ1 εδω και 9 μηνες. Να μεινω στα αυγα μου η να αλλαξω σε online? Η παροχη ειναι στο ονομα μου. Αν χρειαστει να αλλαξω σπιτι μεσα στο 24μηνο τι ακριβως θα γινει?

 

Εχω ΚΟΤ.

 

Online ενεργοποίηση άμεσα. Η αλλαγή σπιτιού μελλοντικά είναι το λιγότερο που σε νοιάζει αυτή τη στιγμή. Ρωτήστε για να μάθουμε κι εμείς μη ξαναγράφουμε τα ίδια... αν μπορείτε να πάτε σε άλλη παροχή με το ίδιο πρόγραμμα (υπολειπόμενοι μήνες) ή αν πληρώνετε πέναλτυ αποχώρησης που ούτως ή άλλως είναι πολύ μικρό.

50 λεπτά πριν, xraxra είπε

 

1) Στον τελευταιο λογαριασμό εκδοσης 17/11/2021  ηρθε η ειδοποίηση οτι απο 1/3/2022 σταματάει το fixed. Σε επικοινωνια με το live chat μου είπαν οτι εχω 2 μηνες(παράξενο γιατι νόμιζα 1 μήνα) να φύγω χωρις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

2) Βλέπω το πρόγραμμα DEH HOME ENTER ,πηγαινοντας σε κατάστημα,αλλά υπάρχει στο forum διχογνωμια αν κλειδωνω την παλιά τιμή του enter αν πάω εως 30/11 και υπογραψω συμβόλαιο(το παλαιο εχει 0,105 kai 0,078)ενω το κατάστημα επιμένει (και η εξυπηρετηση ΔΕΗ ) οτι η "δουλειά λήγει" οταν η ΔΕΔΔΗΕ  μου αλλάξει τον πάροχο. Τοτε ομως πάμε στο νέο ENTER με πολύ αυξημένες τιμές (0,18 και 0,13 το νυχτερινό)

 

1) Έχεις ΚΟΤ μήπως

2) Εnter και ΚΟΤ σε συνδιάζεται. Εnter σκέτο με ακυρωμένο ΚΟΤ προλαβαίνεις αν υπογράψεις κατάστημα.

Ό,τι σε φωτίσει ο θεός

39 λεπτά πριν, Dimperor είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

1) Έχεις ΚΟΤ μήπως

2) Εnter και ΚΟΤ σε συνδιάζεται. Εnter σκέτο με ακυρωμένο ΚΟΤ προλαβαίνεις αν υπογράψεις κατάστημα.

Ό,τι σε φωτίσει ο θεός

Δεν ειχα ουτε θα εχω ΚΟΤ.   Αρα?

Εκτιμάς επομένως οτι λέει μαλακίες η ΔΕΗ , οτι παιρνεις την τιμή ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΠΟΥ ΣΕ ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΑΡΟΧΟ Ο ΔΕΔΔΗΕ.  Και ισως εννοείς οτι σίγουρα παιρνεις τιμή την μερα που υπέγραψες στο κατάστημα ετσι και αλλιώς? Η την παίρνεις επειδή πχ θα τους καταγγειλεις και θα κερδίσεις την υποθεση στον ΣτΚ? 

Αναφορά σε κείμενο

 

 

Επεξ/σία από xraxra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 ώρες πριν, apache48 είπε

Δεν έχουν ΚΟΤ. Έχουν συγκεντρώσει όλη τη χαρτούρα που χρειάζεται στο κατάστημα για την αλλαγή παρόχου. Άρα λες πως θα "κλειδώσουν" τις παλιές τιμές με το που μπει η υπογραφή, άσχετα με το πότε θα έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ να αλλάξει τον αριθμό στο ρολόι. Θα τους πω να ζητήσουν και τιμοκατάλογο της σύμβασης πριν υπογράψουν όπως και κωδικό εταίρου για να γίνει άμεσα όλη η διαδικασία τη Δευτέρα μετά το ραντεβού.

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ναι. Kάνε και μια εκτύπωση τον παλιό τιμοκατάλογο κάτω κάτω... https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter να τον έχουν μαζί τους, μη κάνουν καμιά μαλακία οι υπάλληλοι και τους βάλουν να υπογράψουν κάτι άλλο.

Αυτόματα θα γίνει η ενεργοποίηση δε χρειάζεται να πατήσεις κάτι στο ebill, αλλά καλό είναι να πάρεις και τον κωδικό εταίρου (δε  νομίζω να τον δίνουν αμέσως) για να βεβαιωθείς 100% ότι έχει ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα.

 

12 λεπτά πριν, xraxra είπε

Δεν ειχα ουτε θα εχω ΚΟΤ.   Αρα?

Εκτιμάς επομένως οτι λέει μαλακίες η ΔΕΗ , οτι παιρνεις την τιμή ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΠΟΥ ΣΕ ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΑΡΟΧΟ Ο ΔΕΔΔΗΕ.  Και ισως εννοείς οτι σίγουρα παιρνεις τιμή την μερα που υπέγραψες στο κατάστημα ετσι και αλλιώς? Η την παίρνεις επειδή πχ θα τους καταγγειλεις και θα κερδίσεις την υποθεση στον ΣτΚ? 

 

Έχουν γραφτεί πολλά εδώ. Τώρα τι θα γίνει στο τέλος εδώ θα είμαστε να το μάθουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apache48 είπε

 

 

Έχουν γραφτεί πολλά εδώ. Τώρα τι θα γίνει στο τέλος εδώ θα είμαστε να το μάθουμε.

Σε καταλαβαίνω. Αρα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Ειναι θέμα πως θα το εκτιμήσει η ΔΕΗ πρακτικά.

Να ρωτησω κάτι ασχετο? Αν εχει λήξει η ΥΔΕ  στην παροχή στο πιάνουν κάπου αυτό και σε μπλοκάρουν? Δηλαδή να σε υποχρεώνουν να κάνεις νέα? Ειδα σε μια σελίδα της ΔΕΔΔΗΕ  οτι εχει ληξει εδώ και 10 χρόνια(ισως ηταν και περισσότερα,και βάλανε ενδεικτική ημερομηνία) .παντως πριν 2 χρονια που εφυγα απο ΔΕΗ για ΗΡΩΝ και μετά απο ΗΡΩΝ για NRG , κανείς δεν ειπε τίποτα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχει λήξη δεν μπλοκάρει τίποτα. Απλά θα σε ενημερώσουν και θα έχεις 6 μήνες περιθώριο να το τακτιποιησεις. 

 

Μπορείς να το ελέγξεις αν θες να σου φύγει η απορία :

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Επεξ/σία από lazarnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Αν έχει λήξη δεν μπλοκάρει τίποτα. Απλά θα σε ενημερώσουν και θα έχεις 6 μήνες περιθώριο να το τακτιποιησεις. 

 

Μπορείς να το ελέγξεις αν θες να σου φύγει η απορία :

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Εκει το ελεγξα. Εχει λήξει από 2009. Ποτέ  κανείς  δεν ρωτησε κάτι. Απλά σκεφτόμουν αν τυχόν μπορεί να το τσεκάρει η δεη,οταν πάς σε αυτους τώρα από άλλο πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Σε καταλαβαίνω. Αρα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Ειναι θέμα πως θα το εκτιμήσει η ΔΕΗ πρακτικά.

...ακριβώς όπως το 'πες. Εννοείται "και πού θα πέσεις", και "πόση τύχη θα 'χεις" και "πόσο θα γκαρίξεις όταν θα πας για υπογραφή (Enter)", και πόσο θα το τρέξεις μετά σε ΣτΚ κλπ,,,,,,,,,,,,,,,,,,κλπκλπκλπ.                                                                 ( Μιας και "τέτοια τάξη, τέτοια αλφαδιά..." δε βρίσκεις αλλού παρά μόνο Ελλάντα...)

Ρίσκο επίσης είναι και η άλλη φάση που ρώταγες, "άρα τί σκατά να κάνω, να μείνω Ένρτζι, αφού ΜΠΟΡΕΙ να με σκίσει η ΔΕΗ; Αλλά και οι Ενρτζήδες για σκίσιμο το πάνε...;". Γενικά τα έχω βιώσει κι εγώ τα δικά σου στο περίπου, από προχτέ που μπήκα εδώ. Και υπάρχουν μερικές συμπαντικές αλήθειες που κατάλαβα :

1)...μπήκαμε πολύ αργά, και οι ζαριές ενέχουν ακόμα μεγαλύτερο ρίσκο. "Σίγουρο" ΤΙΠΟΤΑ δεν υπάρχει, υπάρχει ΜΟΝΟ ζαριά.

2) Αργά ή γρήγορα, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, η πίπα των διεθνών τιμών θα σκάσει σε όλους μας. Κι επειδή φυσικά ο ασθενέστερος την πληρώνει πάντα, να ετοιμάζουμε βαζελίνες προκαταβολικά (ακόμη κι ΑΝ καταφέρουμε και μπούμε αύριο σε "καλούτσικο πρόγραμμα".

3) Το ζήτημα λοιπόν είναι, πάνω απ' όλα να μειώσουμε ΤΡΑΓΙΚΑ τις καταναλώσεις μας. Όποιος ΔΕΝ μπορεί, απλά θα το λουστεί.

4) Προσευχές να πέσουν οι χρηματιστηριακές τιμές, μια ώρα αρχύτερα. Όχι ότι θα πιάσουν, αλλά α) αυτό μας ενδιαφέρει β) δεν μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο - οπότε ας έχουμε να λέμε πως "ό,τι μπορούσαμε το κάναμε" :ρ)

...άρα, αν ΔΕΝ είμαστε από τους τυχερούς που θα γλυτώσουν τα μισά μέχρι το καλοκαίρι (...και μετά,,,,θα δούνε τί θα δούνε), ε, "τί είχαμε-τί χάσαμε" φάση. Κι αυτό έχει εφαρμογή στο δίλλημά σου : ΔΕΝ μπορεί, πραγματικά, κανείς να σου πει "φίλε, ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ", ως την ΚΑΛΥΤΕΡΗ επιλογή. Δεν υπάρχει κάποια παράμετρος που δεν την βλέπεις κι αναρωτιέσαι μήπως κάποιος που τα ξέρει καλύτερα τα βλέπει καθαρότερα. Είναι ΤΟΣΕΣ οι άγνωστες μεταβλητές (όπως και οι μη άγνωστες), που δεν μπορείς κανείς να δει "καθαρά". Γι' αυτό και ίσως έχει νόημα η γνώμη του φίλου πιο πριν που την ζήτησες και σου είπε "θα ρίσκαρα για  Έντερ (να σου κάτσουν οι σημερινές τιμές)". Λογική "go for broke", που όντως μοιάζει να είναι η μόνη "λογική",,,λογική. Πάλαιψέ το, τρέχα, γκάριξε, κυνήγα τους κι όλας στη χειρότερη αν τελικά σου κάτσει στραβή, και είτε θα πας ταμείο, είτε θα πας κουβά. Τόσο απλά...

Αλλιώς κάθεσαι στη "μιζέρια" της "σιγουριάς" των χαμηλών χρεώσεων της NRG μέχρι τον Μάρτη, περιμένοντας μπας κι έχουν τυχόν αλλάξει τα πράγματα τότε (που χλωμό - λέω 'γω τώρα...) και στην χειρότερη τους σκας την ποινή αποχώρησης και πας κάπου "καλύτερα" που ίσως να έχει ΤΟΤΕ. ΕΧΕΙ την λογική του και αυτό, την "συντηρητική".

Διαλέγεις και πράττεις....

50 λεπτά πριν, xraxra είπε

Εκει το ελεγξα. Εχει λήξει από 2009. Ποτέ  κανείς  δεν ρωτησε κάτι. Απλά σκεφτόμουν αν τυχόν μπορεί να το τσεκάρει η δεη,οταν πάς σε αυτους τώρα από άλλο πάροχο.

...από όσα κατάλαβα διαβάζοντας το θρεντ, κι από όσο έχω καταλάβει το πώς λειτουργεί η "λογική" του συστήματος, όχι δεν θα σε μπλοκάρει πουθενά η έλλειψη ΥΔΕ για να σε βάλουν στο Enter, αλλά μιας και γυρνάς στα δικά τους λημέρια, θα έχεις σύντομα ειδοποίηση πως εντός 6μήνου θα πρέπει να την τακτοποιήσεις...(Τώρα τί θα γίνει αν ούτε στο μέλλον ΔΕΝ την τακτοποιήσεις, δεν έχω ιδέα....Αν ήταν ΝΕΑ ηλεκτροδότηση, θα σκάλωνε, ναι. Ίσως να μένει στο διηνεκές ως "εκκρεμότητα", μέχρι ξερωγώ να ψηφιστεί νόμος που να υποχρεώνει την εφαρμογή διακοπής σύνδεσης, ή επιβολής προστίμου...)

2 ώρες πριν, xraxra είπε

Διακρίνω ειρωνία? Δεν νομίζω οτι χρειάζεται. Μία ερώτηση έκανα,και περίμενα την γνώμη σας. Απο κεί και πέρα,εντάξει. Αν θέλετε απαντάτε,αν οχι,οκευ.

..τα είπα και σ' άλλο φίλο πιο πριν : Χαβαλέ κάνουν τα παιδιά, όχι ακριβώς "ειρωνεία" (...δεν τους παίρνει άλλωστε για ειρωνεία, γιατί θα φοβούνται μην τους κατηγορήσουν για πράκτορες του Ήρωνα :ρ).

Εγώ το βλέπω έτσι : είναι που είναι τραγική η κατάσταση,,,,ε ας το διασκεδάσουν και λίγο τουλάχιστον. "...Με τον πόνο του άλλου;". Ε αν δεν παίξεις και λίγο με τον πόνο του άλλου, δεν γίνεται

Τσιλ κι όλα καλά θα πάνε :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...