Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spukaulos είπε

Δεν ξερω αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει αυτο που εμαθα πριν λιγο.ΟΠΟΙΟΙ εχουν κανει αιτηση myhome enter προν τις 2/12 οπου προλαβαν την τιμη κικοβατωρας στα 10,500 αν γινει εγκριση απο αυτα ρε ρεμαλια μεχρι σημερα ισχυει.Αν ας ποουμε εγκριθει αυριο τοτε θα ισχυει η νεα τιμη των 0.18

Πες του να το στηρίξουν και νομικά τότε .Πως με 24μηνη σύμβαση χρεώνουν την νέα τιμή η οποία είναι με 12μηνη σύμβαση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Ομάδα 3.5 χρόνια σύνδρομητης στην watt wolt σήμερα ειδα στο παλιό μου πάροχο εκκαθάριστικο λογαριασμό 250€ ...10 ημέρες από τον τελευταίο...Το ίδιο και στην αδερφή μου που το διακόψαμε μαζι..μας ήρθε κεραμίδα..Αλήτες και κανένας δεν μπορεί να μας βοηθήσει σε αυτό... Εισαγγελέας δεν υπάρχει πραγματικα.. Μπορούμε κάτι να κάνουμε?

Ευρώ δε θα δώσω ειλικρινά..

 

Δυστηχως δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι, σιγουρα εχεις υπογραψει τα ρητρα αναπροσαρμογης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spukaulos είπε

Δυστηχως δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι, σιγουρα εχεις υπογραψει τα ρητρα αναπροσαρμογης

Μια μεγάλη αρνητική πηγή παραπληροφόρησης είσαι μάλλον .

@sarakats85 υπάρχει θέμα σε άλλο νήμα "ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ ?" για την απορία σου .

Σου παραθέτω τα βήματα όπως με κατεύθυνε ο κορακιος και έχω φύγει προς το παρόν αζημιως από την protergia παρόλο που είχα συμβόλαιο σε ισχύ .Όσο για την ρήτρα αναπροσαρμογής περιμένω και τον τελικό για να κάνω καταγγελία 

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Ομάδα 3.5 χρόνια σύνδρομητης στην watt wolt σήμερα ειδα στο παλιό μου πάροχο εκκαθάριστικο λογαριασμό 250€ ...10 ημέρες από τον τελευταίο...Το ίδιο και στην αδερφή μου που το διακόψαμε μαζι..μας ήρθε κεραμίδα..Αλήτες και κανένας δεν μπορεί να μας βοηθήσει σε αυτό... Εισαγγελέας δεν υπάρχει πραγματικα.. Μπορούμε κάτι να κάνουμε?

Ευρώ δε θα δώσω ειλικρινά..

 

3.5 χρονια συνδρομητης τι εννοεις ειχες 3.5 χρονια συμβολαιο με δεσμευση;

Δες καπου στον Ιανουαριο με Μαρτιο 2020 στους λογαριασμους αν βρεις την ανακοινωση τους για την ρητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.jpg.69d4dec6c39faacd856a615bf058f776.jpg2.jpg.837a2d451686f5346b210528f60b19d1.jpg3.jpg.cab4caf4d2fd575d2ec10db5782189fe.jpg

Πηγε η φιλη και εκανε enter σημερα.Αυτα της δωσανε.Δεν θα επρεπε να υπαρχει ενα χαρτι να γραφει τις παλιες τιμες kw οπως ειχε στο σαιτ να ειναι κατοχυρωμενη?αυτη τα ζητησε σε χαρτι αλλα της ειπανε οτι απο τη στιγμη που υπεγραψε 24μηνη παει με τις παλιες τιμες...

Επισης πρεπει να εχει ebill για να παρει επιστροφη της εγγυησης?δεν της δωσανε καποιο κωδικο εταιρου

τελος,εχει ενα παναρχαιο ρολοι στη δεη.μπορει να ζητησει αλλαγη σε αναλογικο (οχι ψηφιακο) χωρις χρεωση κ να βαλει και νυχτερινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dante80 είπε

Όπως είπε και ο Κοράκιος, δεν βγάζεις άκρη. Παράδειγμα, στην τελευταία παροχή του αδερφού μου που παλεύω...είχε αυτό το ιστορικό..

6XerrHN.png

 

και 1/12 σβήστηκαν όλα και έχει αυτό τώρα.

dM92szr.png

Το myHome Online παραμένει "υπό εξέταση".  😅

Είπαμε πως θα δείξει η νεκροψία, υπομονή! 🖖

 

Ιδια ακριβώς μα ακριβώς και τις ίδιες ώρες και το δικό μου και είναι ακόμα υπό εξέταση, μου είπαν σήμερα αφού περίμενα 2 ωρες στο τηλέφωνο οτι για 7 ημέρες θα χρεωθώ Γ1 μέχρι την ενεργοποίηση, εμενα το συμβόλαιο που υπέγραψα μέσω econtact έγραφε πάνω Home Online αλλά αν δεν πάρω λογαριασμό δεν μπορώ να δω τι θα χρεώσουν, έχουν αυτό το δικαίωμα εγώ για Home online υπέγραψα, μου είπαν για 7 ημέρες θα είναι η χρέωση, θα δείξει, πάντως το κοτ το βλέπανε άσχετα αν δεν είχα κάνει την αλλαγή παροχής στην ΗΔΙΚΑ ακόμα.

 

Επεξ/σία από leotzian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

BTW απο 2 αιτήσεις στο υποκ/μα Κερκυρας για Home Enter την 01/12/2021, 1 με ληγμένο σχέδιο η άλλη κανονικά,  Συμβόλαια ίδια με τα παραπάνω απο @gponiris δλδ 24μηνα και 40 34 κόκ ρήτρες αποχώρησεις που έκανα ώς εξουσιοδοτούμενος έχει ενεργοποιηθεί με τις παλιές τιμές η ληγμένη, λογικά και η άλλη (δεν μπορώ να ξυπνήσω την πεθερά τέτοια ώρα).

Τσεκαρισμένο απο ενεργοποιημένο ebill. Το ebill ενεργοποιήθηκε σήμερα. Λήξη 2ετίας όπως αναμενόταν 30/11/2023.

Είπα να αφήσω την μαρτηρία μου εδώ τιμής ένεκεν @korakios @ekrepali και τα υπόλοιπα παιδία που προσπάθησαν και ελπίζω να βρουν το καλό κάρμα μπροστά τους γιαυτήν τους την προσπάθεια.

Thank you.

Επεξ/σία από franky10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, gponiris είπε

1.jpg.69d4dec6c39faacd856a615bf058f776.jpg2.jpg.837a2d451686f5346b210528f60b19d1.jpg3.jpg.cab4caf4d2fd575d2ec10db5782189fe.jpg

Πηγε η φιλη και εκανε enter σημερα.Αυτα της δωσανε.Δεν θα επρεπε να υπαρχει ενα χαρτι να γραφει τις παλιες τιμες kw οπως ειχε στο σαιτ να ειναι κατοχυρωμενη?αυτη τα ζητησε σε χαρτι αλλα της ειπανε οτι απο τη στιγμη που υπεγραψε 24μηνη παει με τις παλιες τιμες...

Επισης πρεπει να εχει ebill για να παρει επιστροφη της εγγυησης?δεν της δωσανε καποιο κωδικο εταιρου

τελος,εχει ενα παναρχαιο ρολοι στη δεη.μπορει να ζητησει αλλαγη σε αναλογικο (οχι ψηφιακο) χωρις χρεωση κ να βαλει και νυχτερινο?

*δεν της δωσανε καποιο κωδικο εταιρου : Αρχηγέ , το γράφει πάνω-πάνω στην Σύμβαση .. 

image.png.b5656eff9c3bd384a396f75d976d9580.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, gponiris είπε

δεν της δωσανε καποιο κωδικο εταιρου

Πρώτη σελίδα του συμβολαίου 2ο απο αρίστερά που έχει σβήσει με άσπρο είναι ο κωδικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gponiris είπε

1.jpg.69d4dec6c39faacd856a615bf058f776.jpg2.jpg.837a2d451686f5346b210528f60b19d1.jpg3.jpg.cab4caf4d2fd575d2ec10db5782189fe.jpg

Πηγε η φιλη και εκανε enter σημερα.Αυτα της δωσανε.Δεν θα επρεπε να υπαρχει ενα χαρτι να γραφει τις παλιες τιμες kw οπως ειχε στο σαιτ να ειναι κατοχυρωμενη?αυτη τα ζητησε σε χαρτι αλλα της ειπανε οτι απο τη στιγμη που υπεγραψε 24μηνη παει με τις παλιες τιμες...

Επισης πρεπει να εχει ebill για να παρει επιστροφη της εγγυησης?δεν της δωσανε καποιο κωδικο εταιρου

τελος,εχει ενα παναρχαιο ρολοι στη δεη.μπορει να ζητησει αλλαγη σε αναλογικο (οχι ψηφιακο) χωρις χρεωση κ να βαλει και νυχτερινο?

κι εμενα το ιδιο μου εδωσαν αλλα μαζι με το γραμματιο και την αποδειξη εισπραξης της εγγυησης ειχε και ενα τιμοκαταλογο με τις τιμες 0,10 & 0,07

e-bill δεν μπορεσα ουτε κι εγω να κανω 
νομιζα οτι εχει θεμα επειδη ειχα e-bill στο ονομα του πατερα μου σε αυτη την παροχη (πριν παω σε ιδιωτικό παροχο) αλλα απ οτι ειδα εχει κι αλλος το ιδιο θεμα. Μου βγαζει κι εμενα το ιδιο μηνυμα για λαθος στοιχεια ΑΔΤ/ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν εχω καταλαβει αν στο τελος μας συμφερει το Enter εκανα 2 αιτησεις σημερα και για τα 2 ακινητα αλλα τα τζιμανια λενε 3 εργασιμες. Λετε στο τελος να βαλουν τις αυριανες τιμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα η κυβέρνηση δίνει 130 ευρώ/Mwh επιδότηση για το μήνα Νοέμβριο (για να καλύψει κάπως τις ρήτρες).

Επεξ/σία από brerakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, franky10 είπε

Πρώτη σελίδα του συμβολαίου 2ο απο αρίστερά που έχει σβήσει με άσπρο είναι ο κωδικός

ευχαριστω.μας μπερδεψε η φιλη για τα καλα.

14 λεπτά πριν, DeKaLoUdiS είπε

κι εμενα το ιδιο μου εδωσαν αλλα μαζι με το γραμματιο και την αποδειξη εισπραξης της εγγυησης ειχε και ενα τιμοκαταλογο με τις τιμες 0,10 & 0,07

e-bill δεν μπορεσα ουτε κι εγω να κανω 
νομιζα οτι εχει θεμα επειδη ειχα e-bill στο ονομα του πατερα μου σε αυτη την παροχη (πριν παω σε ιδιωτικό παροχο) αλλα απ οτι ειδα εχει κι αλλος το ιδιο θεμα. Μου βγαζει κι εμενα το ιδιο μηνυμα για λαθος στοιχεια ΑΔΤ/ΑΦΜ

την αποδειξη εισπραξης της εγγυησης το εδωσε.

τον τιμοκαταλογο στον εδωσε σφραγισμενο  ή σαν ενημερωτικο χαρτι οπως εδωσε στην φιλη μου σαν 3η σελιδα χωρις υπογραφες?

57 λεπτά πριν, snet είπε

image.png.979ecd4cc46c17a5abb2983f5012af93.png

δεν περνάει με τίποτα...και τηλέφωνο πήρα...

είναι η 3η γραμμή που πληρώνω με όνομα άλλου....

 

 

μολις το δοκιμασε και μου βγαζει τα ιδια λαθη.μαλλον δεν τα περασανε στο συστημα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...