Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το παλιό home on line (ακόμα δεν είμαστε σίγουροι θα το δούμε στο μέλλον σε λογαριασμό) η παροχή δικαιούται κοτ Β. Να κάνω την αίτηση? Η να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό? 

Screenshot_2021-12-04-13-06-43-824_com.mi.globalbrowser.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα το μεσημέρι μπήκα στο e-bill, κάτω κάτω που λέει τις ενδείξεις μέρα/νύχτα είναι όλα με παύλα..🧐

Τι αλχημείες έκαναν δε ξέρω.., επίσης στον αναλυτικό τιμοκατάλογο έχει μόνο τον νέο (από 3/12) ...

Ίσως θα πρέπει να κρατήσουμε αρχείο το σάιτ εκεί που λέει για πελάτες έως 2/12.., μη μας τα αλλάξουν και εμάς σε μια νύχτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, beez είπε

στην ιδια περίπτωση ειμαστε. πιέζουμε για τιμολόγηση βάση της ημερομηνίας αίτησης.

στην μια παροχη που εχει ηδη ενεργοποιηθει στο ebill εχω επιλογη και στα 3 προγραμματα. δεν εχουν περάσει μαλλον κανένα πρόγραμμα. φυσάει η ΔΕΗ.

Δεν μπορω να κανω ακομη εγγραφη στο ebill, μιας και ερχομαι απο αλλο παροχο, με βλεπω για ραε και δεν ξερω αν καταληξω και καπου ή απλα θα βραζω στο ζουμι μου. Οποιαδήποτε σχολιο καλοδεχουμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά η ΔΕΗ έπρεπε να γράφει ότι οι τιμές στα τιμολόγια είναι ένας συνδυασμός των τιμών που αναρτήθηκαν σε σχέση πάντα με τα αποτελέσματα του τζόκερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω, τα παραπονα περα απο την ρητρα αναπροσαρμογης για τον 1ο μηνα που μας πανε στο ENTER ειναι και για τον σχεδον διπλασιασμο της κιλοβατωρας σε οσους εκαναν αιτηση απο μεσα Νοεμβριου και μετα; Οποτε εγω θεωρουμαι απο τους τυχερους που εχω την παλια τιμολογηση; Μπορουν να την αλλαξουν και σε εμας; Εχει ισχυ 2 χρονια ή παραπανω;

19 ώρες πριν, rofl είπε

θα πληρωνες τα 4 πρωτα. δηλαδη περιπου 47 ευρω αντι για 65.

------------------

οι εκπτωσεις απο κατω ερχονται μαζι με τη ρητρα, για να μαζεψουν καπως τα πραγματα. 

 

καταληγεις στο +16-17 γιατι και παλια επαιζε μια πολυ μικροτερη χρεωση co2

Οποτε για ποσο λιγοτερο των 20 ευρω δεν αξιζει να ασχοληθω παραπανω. Ας τα φανε σε φαρμακα. 

Οταν λες για τις εκπτωσεις, ισχυουν και για το Home Online που δεν υπαρχει ρητρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια αληθεια που ξανακουστηκε στον κοσμο να υπογραφεις συμβαση με εταιρεία και να μην ξέρεις μεχρι να ερθει ο λογαριασμος με τι τιμη υπογραψες? Δουλευόμαστε γελαν κι οι πετρες, ο συνήγορος καταναλωτή ή πολιτη δεν μπορει να επεμβει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Φώτης είπε

Για το παλιό home on line (ακόμα δεν είμαστε σίγουροι θα το δούμε στο μέλλον σε λογαριασμό) η παροχή δικαιούται κοτ Β. Να κάνω την αίτηση? Η να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό? 

ναι

2 ώρες πριν, patera1 είπε

από αυτά που διάβασα εδώ δεν παίζει να μπαίνω με τις παλιές τιμές

άγνωστο τι θα κάνει η ΔΕΗ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938960

πάρε και ένα κείμενο απο άλλη περίπτωση φυσικά να έχεις μια ιδέα τι θα γράψεις

Αναφορά σε κείμενο

Κατόπιν αίτησης και υπογραφής του προγράμματος Online , περίμενα ενημέρωση για την εξέλιξη της διαδικασίας
2/11/21 ενημερώνομαι οτι έχει δοθεί εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ για τη μετάβαση απο τον προηγούμενο πάροχο
Δυστυχώς δεν είχα καμία ενημέρωση ως προς τη δημιουργία λογαριασμού στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της ΔΕΗ (ebill) και περίμενα κωδικούς για να διαχειριστώ την καρτέλα μου
Προς έκπληξή μου ,στις 4/11/2021 διαπίστωσα ηλεκτρονικά μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του ΔΕΔΔΗΕ οτι η μετάβαση έχει ολοκληρωθεί χωρίς ακόμα να έχω ενημερωθεί απο τη ΔΕΗ για κωδικούς της καρτέλας μου στο ebill
8/11/2021 αναγκάστηκα κατόπιν (πολύωρης αναμονής?βάλτο αν ισχύει) τηλεφωνικής επικοινωνίας να ζητήσω μόνος μου τους κωδικούς και μπαίνοντας στο ebill δεν ήταν το πρόγραμμα που υπέγραψα ενεργοποιημένο (παρόλο που είχα δώσει μαζί με τα στοιχεία και αριθμό κάρτας?βάλτο αν ισχύει)
αφού έγινε χειροκίνητα η διαδικασία ενεργοποίησης αυθημερόν 8/11/2021 ,χρειάστηκαν μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί το αίτημα 16/11/2021

26/11/2021 εκδίδεται ο πρώτος λογαριασμός ΔΕΗ όπου για το διάστημα 3-16/11 έχω τιμολογηθεί με το Γ1Ν

Αιτούμαι τη διόρθωση του λογαριασμού και την αποστολή διορθωμένου έκτακτου μιας και
Δεν ενημερώθηκα οτι η καρτέλα του ebill δε συμπληρώνεται απο την εταιρία παρόλο που έχει τα στοιχεία μου ώστε το προιόν που υπέγραψα να είναι ενεργοποιημένο
Η ίδια η εταιρία ποτέ δε μου έστειλε τους κωδικούς και κατα τύχη ,λόγω μη ενημέρωσης της εξέλιξης αναγκάστηκα να τους ζητήσω μέσω τηλεφώνου ωστε να δω την καρτέλα μου
Το προϊον παρόλο που συμπτωματικά το ενεργοποίησα , η εταιρία με χρέωσε με τιμές άλλου προγράμματος και χρεώσεις που δεν περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα που υπέγραψα
Σε απάντηση του αιτήματος αμφισβήτησης του λογριασμού η εταιρία μου απάντησε οτι (μπλα-μπλα)

Παρακαλώ για τις ενέργειές σας

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω korakios το εχω ηδη αποθηκευμενο, περιμενω τη δευτερα πως και πως να μιλησω με την φανταστικη εξυπηρετηση πελατων δεη, να λαβω απαντηση γραπτως για το θεμα, και μετα θα δρασω αναλογως.... θα σας ενημερωσω. Ελλαδισταν το μεγαλειο σου!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, patera1 είπε

Ευχαριστω korakios το εχω ηδη αποθηκευμενο, περιμενω τη δευτερα πως και πως να μιλησω με την φανταστικη εξυπηρετηση πελατων δεη, να λαβω απαντηση γραπτως για το θεμα, και μετα θα δρασω αναλογως.... θα σας ενημερωσω. Ελλαδισταν το μεγαλειο σου!!!! 

απο τηλ μη πιστεύεις σε τίποτα , ότι και αν σου πούνε , κράτα το γραπτώς

επίσης αναφέρεις άγνοια στο οτι έπρεπε ο ίδιος να ενεργοποιήσεις το πρόγραμμα απο τη στιγμή που υπέγραψες για το συγκεκριμένο

Για μένα δε θα έπρεπε να δίνει το online σαν πρόγραμμα σε όσους δεν ήταν ήδη στο Γ1, έτσι δε θα υπήρχε το μπέρδεμα . Απο τη στιγμή όμως που το έδωσε σαν αυτόνομο πρόγραμμα σαν το enter είναι υποχρεωμένη να τηρήσει τα νόμιμα

Φυσικά μένουν εντελώς ξεκρέμαστοι όσοι ηλεκτρονικά κάνανε μέσω econtract και δεν έγραφε "online" και μετά υπογράψανε κενό πρόγραμμα ή Γ1. Εκεί το μόνο πάτημα είναι τυχών τηλεφωνικές συνομιλίες που ,δυστυχώς, τους είπανε "έτσι γίνεται"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Φώτης είπε

Για το παλιό home on line (ακόμα δεν είμαστε σίγουροι θα το δούμε στο μέλλον σε λογαριασμό) η παροχή δικαιούται κοτ Β. Να κάνω την αίτηση? Η να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό? 

Screenshot_2021-12-04-13-06-43-824_com.mi.globalbrowser.jpg

To έχω γραπτώς (μέσω email που έστειλαν σε γνωστό μου) ότι το παλιό online συνεχίζει να συνδιάζεται με ΚΟΤ. Αλλά το email είναι προσωποποιημένο, για σένα δεν έχει καμιά αξία. Φαντάζομαι πως ναι μπορείς να ενεργοποιήσεις το ΚΟΤ, δε θα έχεις πρόβλημα. Αν ήμουν στη θέση σου θα το έκανα γιατί δε γίνεται το σύστημα να τιμολογήσει την ίδια κατηγορία πελατών (παλιό MyHomeOnline+ΚΟΤ) με διαφορετικό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 26ska είπε

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα...Ολο αυτό έγινε για ένα 6μηνο σωστά;

Όσοι μπήκαμε στο online,γλιτώνουμε τη ρήτρα αναπροσαρμογής;Εγω ειχα μέχρι πρότινος Γ1+κοτβ και 29/11 ενεργοποίησα το online...Τι θα γλιτώσω σε σχέση αν συνέχιζα έτσι όπως ήμουνα κ δεν έμπαινα στο online;

Παίζει να μην γλιτώνουμε και τίποτα γιατί η διαφορά της τιμής της κιλοβατώρας έρχεται μάλλον περισσότερο σε σχέση με το να έμενες στο προηγούμενο καθεστώς και να πλήρωνες τη ρήτρα.

Εγώ για παράδειγμα με Γ1 είχα τιμή κιλοβατώρας 0.11 στον τελευταίο λογαριασμό και ρήτρα προσαρμογής 150 ευρώ. Τώρα με 0.18 κιλοβατώρα, σε 3000 κιλοβατώρες θα πληρώνω 250 ευρώ παραπάνω σε σχέση με τα 150 ευρώ ρήτρα προσαρμογής. Κοινώς την έχω πατήσει πολύ άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nick77 είπε

Παίζει να μην γλιτώνουμε και τίποτα γιατί η διαφορά της τιμής της κιλοβατώρας έρχεται μάλλον περισσότερο σε σχέση με το να έμενες στο προηγούμενο καθεστώς και να πλήρωνες τη ρήτρα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938513

  

Στις 26/11/2021 στις 3:13 ΜΜ, korakios είπε

0,23 προσαύξηση μείον 0,15 επιδότηση 0,08 επιβάρυνση
(για πχ Γ1 30% έκπτωση , 5% συνέπεια ,αν ισχύει για ΚΟΤ)
(αρχική μείον ΚΟΤ)*%έκπτωσης
(0,110580-0,045)*0,665= 0,0436

τελική 0,1236 (υπόψιν είναι κυμαινόμενο)

online (αν το νέο παίρνει ΚΟΤ), με 0,02 επιδότηση

0,17-0,045-0,02=0,105

8 λεπτά πριν, Nick77 είπε

Κοινώς την έχω πατήσει πολύ άσχημα.

ένα κουμπί ήταν να πατήσεις μέχρι 2/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

ένα κουμπί ήταν να πατήσεις μέχρι 2/12

Το πάτησα στις 2/12 και με δείχνει ενεργοποιημένο μέχρι 1/12/23. Με τις νέες τιμές :P

Καλά να πάθω που δεν καθόμουνα στα αυγά μου...

Υ.γ. δεν δικαιούμαι κοινωνικό τιμολόγιο.

Επεξ/σία από Nick77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nick77 είπε

Το πάτησα στις 2/12 και με δείχνει ενεργοποιημένο μέχρι 1/12/23. Με τις νέες τιμές :P

Καλά να πάθω που δεν καθόμουνα στα αυγά μου...

Όλοι τις νέες τιμές βλέπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Nick77 είπε

Το πάτησα στις 2/12 και με δείχνει ενεργοποιημένο μέχρι 1/12/23

άρα 24 μήνες , κομπλέ

2 λεπτά πριν, Nick77 είπε

Με τις νέες τιμές :P

λογικό είναι

1 λεπτό πριν, apache48 είπε

Όλοι τις νέες τιμές βλέπουμε!

έλα ντε , δεν πρόκειται να το καταλάβουν κάποιοι μου φαίνεται

4 λεπτά πριν, Nick77 είπε

Καλά να πάθω που δεν καθόμουνα στα αυγά μου...

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58956401

έστω κάποιος πάει στο νέο online με ΚΟΤ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...