Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, matrixtv1 είπε

Περιεργο να μην μου εχει εκδωθει λογαριασμος απο ονλινε απο τις 25/10 που ειμαι στην δεη.

 Και σε μένα που έχω το MyHomeEnter από πέρυσι, έχει αργήσει η έκδοση του λογαριασμού. Ο τελευταιος εκδόθηκε στις 14/10 και κανονικά ο νέος θα έπρεπε να εκδωθεί γυρω στις 15/11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Φώτης είπε

Μια ερώτηση . Πως μπορεί κάποιος που έκανε εγγραφή στο ebill  πρόσφατα κ έρχεται στη ΔΕΗ από άλλο πάροχο να δει τον αριθμό παροχής του? Για να κάνει την αίτηση κοτ. 

Η εάν ξέρω τον αριθμό παροχής από άλλον πάροχο τι αλλάζει στο τέλος εάν ήρθε στην ΔΕΗ.? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, washcloud είπε

...στο λέει (λίγο μετά το ποστ σου) ο korakios, αλλά επειδή μάσαγε φύλλα δάφνης εκείνη την ώρα (:ρ), το νόημα είναι ότι στο ebill σου λέει για σύμβαση 24ΜΗΝΗΣ διάρκειας. Και τόση έχει ΜΟΝΟ το "παλιό" πρόγραμμα (...ναι, με τις "ΠΑΛΙΕΣ" τιμές). Άρα τσιλ, και κάτσε ΤΩΡΑ στ΄αυγά σου, αφού μπήκες με τις τιμές που ήθελες...(...τις νέες, τις βλέπεις, όχι γιατί θα τιμολογηθείς μ' αυτές, αλλά επειδή - όπως έχουν μαλλιάσει τα πληκτρολόγια διαφόρων να γράφουνε - άλλαξε ΠΛΕΟΝ η προσφορά προγράμματος, και δείχνει το ebill ΜΟΝΟ τις νέες, για όσους μπαίνουν να δουν. Παλιοί και νέοι. Μαλακία και τζάμπα σε τρομάζουν εσένα και όσοι ΤΙΣ ΠΗΡΑΤΕΕΕΕΕ τις παλιές τιμές; Ναι. Καν' τους μήνυση  για διασπορά ηλίθιων ειδήσεων :ρ)

(...και ψαχ' το λίγο μ' έναν λογιστή το περί "ΚΟΤ". ΜΗΠΩΣ και μπορεί να μαγειρέψει με κάποιον τρόπο τα φορολογικά σου και το δικαιωθείς...Επειδή καμμιά φορά υπάρχουν λύσεις που είναι κάτω από την μύτη μας, αλλά κάνοντας τυφλοσούρτικα διαδικασίες, δεν τις βλέπουμε...)

Ναι, το καταλαβαίνω αυτό ότι είναι πιθανό να εμφανίζεται απλά σε όλους ο νέος τιμοκατάλογος, ανεξαρτήτως του σε τι καθεστώς βρίσκονται, παλιό ή νέο.
Ωστόσο προσωπικά τουλάχιστον δεν με καθυσηχάζει πλήρως το ότι με δείχνει στο 24μηνο, γιατί αν οι της ΔΕΗ ως πυθίες κάνουν τα δικά τους και χρεώσουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι, άντε μετά να τρέχεις να βγάλεις άκρη...
Τι να πω, θα φανεί όταν έρθει η λυπητερή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Φώτης είπε

Η εάν ξέρω τον αριθμό παροχής από άλλον πάροχο τι αλλάζει στο τέλος εάν ήρθε στην ΔΕΗ.? 

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/# 

 

Βαλε τα 9 πρωτα ψηφια του μετρητη σου (φαινονται σε προηγουμενο λογαριασμο παροχου) και θα δεις τον τωρινο 11ψηφιο που θα δωσεις για την αιτηση ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2021 στις 11:58 ΠΜ, lnoldori είπε

Και εμένα τις καινούριες τιμές μου εμφανίζει στο e-bill παρότι η ενεργοποίηση έχει γίνει από τις 25/11, οπότε προφανώς και είναι τεχνικό το ζήτημα. Επίσης για να ηρεμήσετε όσοι ανησυχείτε, μπορείτε στο παρακάτω link να δείτε κάτω κάτω τις τιμές του παλιού τιμοκαταλόγου για όσους έχουν ενεργοποιήσει μέχρι και 02/12.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

Κι εμένα το ίδιο.Μάλλον έχουν κάνει πατάτα οι προγραμματιστές.

 

Επεξ/σία από thrileo1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Telumetar είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι με τη σειρά μου;

 

1)Εγώ που δεν έχω προλάβει το πρόγραμμα αυτό, αν αλλάξω τώρα από το Γ1 θα είναι καλυτερα; ρωτάω γιατί βλέπω ότι η κιλοβατώρα στο enter είναι πιο ακριβή από το Γ1

2) Η ρήτρα αναπροσαρμογης, σε 2900 κιλοβατώρες μου ήρθε 250 ευρώ. Διάβασα πως άλλος εδώ με 3000 κιλοβατώρες κατανάλωση έδωσε 150. Πώς προκύπτει αυτη η διαφορα;

1.https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58956846

2. περίοδος τιμολόγησης , όσο πιο πρόσφατο τόσο περισσότερη ρήτρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nick77 είπε

Ναι, το καταλαβαίνω αυτό ότι είναι πιθανό να εμφανίζεται απλά σε όλους ο νέος τιμοκατάλογος, ανεξαρτήτως του σε τι καθεστώς βρίσκονται, παλιό ή νέο.
Ωστόσο προσωπικά τουλάχιστον δεν με καθυσηχάζει πλήρως το ότι με δείχνει στο 24μηνο, γιατί αν οι της ΔΕΗ ως πυθίες κάνουν τα δικά τους και χρεώσουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι, άντε μετά να τρέχεις να βγάλεις άκρη...
Τι να πω, θα φανεί όταν έρθει η λυπητερή...

...σε καταλαβαίνω μεν - αλλά "κάπου θέλεις ΝΑ αγχώνεσαι"... ;)

Κι ο λόγος που στο λέω είναι ότι, με βάση την "μεγάλη διαφορά" = 12 μήνες vs 24 μήνες (σ' αυτούς που θα έχουν νέες τιμές, φαίνεται το "12"), είσαι ΣΙΓΟΥΡΑ στο παλιό...Αν φαινόταν σε όλους "24", να πω είχες λόγο. Και δεν "είναι πιθανό να εμφανίζεται σε όλους ο νέος τιμοκατάλογος", είναι κάτι παραπάνω : είναι ΛΟΓΙΚΟ (...αυτό που όπως είπαμε δεν είναι ακριβώς "λογικό", ή τεσπα είναι βλακεία, είναι να μπερδεύουν έτσι τους "με παλιό"...).

Επίσης, λίγο δύσκολο να "σε χρεώσουν ό,τι τους κατέβει" : θα ΣΕ χρεώσουν, με βάση ό,τι λέει το πρόγραμμα που ΜΠΗΚΕΣ. Και εσύ επειδή ήσουν ήδη ΔΕΗ, μπήκες (και πήρες "παλιές τιμές") με το που το ενεργοποίησες...(Πρόβλημα πιθανώς θα είχες αν ήσουν από άλλο πάροχο και θα ήθελε καιρό να ενεργοποιηθεί...). Ούτε του παππά λοιπόν!

Τεσπα, προφανώς μόνο όταν θα έχεις τον 1ο λογαριασμό θα ησυχάσεις, αλλά σου είπα ό,τι σου είπα, για να ησυχάσεις,,,λίγο περισσότερο, μέχρι τότε... :-)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Φώτης είπε

Μια ερώτηση . Πως μπορεί κάποιος που έκανε εγγραφή στο ebill  πρόσφατα κ έρχεται στη ΔΕΗ από άλλο πάροχο να δει τον αριθμό παροχής του? Για να κάνει την αίτηση κοτ. 

5 comments από πάνω σου βρίσκεται η απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμείς που είμαστε 10 -15 ημέρες υπό "ΙΕΡΑ" εξέταση ακόμα , θα τελειώσουμε λέτε σε κανένα δίμηνο? για να γελάσουμε και λίγο, εξυπηρέτηση χελώνα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

Όσοι κάνατε αίτηση μέσω econtrect για το online, συμπληρώσατε και αριθμό κάρτας ?

 

Ναι , αλλά τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση κάποιες μέρες μετά μπαίνοντας στο ebill βλέπω ότι δεν υπήρχε, όποτε και την ξαναεπέλεξα, άσε που δεν έπαιρνε την πιστωτική με τίποτε, επειδή όπως κατάλαβα αργότερα έληγε σε 5 μήνες ενώ αυτοί θέλανε χρόνο > 6 μήνες, τελικά έδωσα χρεωστική που έληγε σε 4 χρόνια.
Εγώ βέβαια θα πληρώνω 10 μέρες πριν μέσω του site τους για να μην τραβάει λεφτά η πάγια, κάτσε πρώτα να δούμε το πρόγραμμα ενεργό, γιατί είμαστε ακόμα υπό ιερά εξέταση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, leotzian είπε

Παιδιά εμείς που είμαστε 10 -15 ημέρες υπό "ΙΕΡΑ" εξέταση ακόμα , θα τελειώσουμε λέτε σε κανένα δίμηνο? για να γελάσουμε και λίγο, εξυπηρέτηση χελώνα ...

Σίγουρα κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια, από πολλές απόψεις : πχ έχει να κάνει και με τον προηγούμενο πάροχο (που μπορεί να κωλυσιεργεί κι αυτός, "θεμιτά" ή και "αθέμιτα"), όπως έχει να κάνει και με ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου (μπορεί να έχουν περισσότερο φόρτο από άλλες περιοχές, μπορεί οι υπάλληλοι εκεί να είναι "χειρότεροι") και γενικά ασ' τα - βρασ' τα...Εμένα πέρσι για να γίνει αλλαγή ονόματος "ΑΠΛΩΣ", πέρασαν κάτι βδομάδες ( 2-3; ) ενώ μου είχαν πει αρχικά το τυπικό "μερικές εργάσιμες θα πάρει"...

Οπότε, υπομονή με την,,,χελώνα της ΔΕΗ 😄

 

λήψη.jpg

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leotzian είπε

Ναι , αλλά τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση κάποιες μέρες μετά μπαίνοντας στο ebill βλέπω ότι δεν υπήρχε,

ήταν πιο μπροστά ? δηλαδή όταν έκανες ebill ήταν ήδη περασμένη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

1.https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58956846

2. περίοδος τιμολόγησης , όσο πιο πρόσφατο τόσο περισσότερη ρήτρα

 

Καταρχάς ευχαριστώ.  Εν συνεχεία αν κατάλαβα καλά, δεν συμφέρει πλέον να πάω στο my home enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...