Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, εχθές έκανα το αίτημα (ηλεκτρονικά) για το myHomeOnline, για μεταφορά από το Φ.Α. (απαράδεκτος λογαριασμός, με την αναπροσαρμογή) και σήμερα έλαβα προς συμπλήρωση τις αιτήσεις. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα ακόλουθα:

1. Στην σύμβαση και συγκεκριμένα στις Χρεώσεις Προμήθειας Ηλεκτρ.Ενέργειας υπάρχει"Χρέωση Απορροφηθείσας Ισχύος(€)'. Τι είναι αυτό? δεν πιστεύω να πάμε να γλυτώσουμε την ρήτρα και να πέσουμε σε κάτι άλλο επιπλέον

2.Οι υπεύθυνες δηλώσεις "αποδοχής οφειλων αφμ", τι αφορούν?

3.Η σύμβαση ενώ γράφει για το άρθρο 6 που αναφέρεται στην τρόπο παραλαβής της Ηλ.Ενέργειας, έχει μόνο 3 άρθρα:)

4.Το τιμολόγιο με βάση το οποίο θα γίνουν οι χρεώσεις, αναφέρεται ότι επισυνάπτεται στο παρόν, χωρίς να υπάρχει πουθενά...Άραγε ισχύει το τιμολόγιο που υπάρχει στο site (χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής?)

Υπάρχει κάποιος φίλος που γνωρίζει αν όλα είναι εντάξει ή πρέπει να προσέξω κάτι επιπλέον μην έχουμε άλλα προβλήματα στο μέλλον. 

Επίσης όταν στείλω τα έγγραφα, σε πόσες μέρeς θα λάβω τους κωδικούς για να δημιουργήσω το ebill και να κάνω τα όσα έχουν αναφερθεί σε παλαιότερα μηνύματα, προκειμένου να γλιτώσουμε τυχόν μεταφορά σe ΓΝ, αντί για Online?

Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από akisdg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, akisdg είπε

1. Στην σύμβαση και συγκεκριμένα στις Χρεώσεις Προμήθειας Ηλεκτρ.Ενέργειας υπάρχει"Χρέωση Απορροφηθείσας Ισχύος(€)'. Τι είναι αυτό? δεν πιστεύω να πάμε να γλυτώσουμε την ρήτρα και να πέσουμε σε κάτι άλλο επιπλέον

λινκ?

1 ώρα πριν, akisdg είπε

2.Οι υπεύθυνες δηλώσεις "αποδοχής οφειλων αφμ", τι αφορούν?

τυχών φέσια

1 ώρα πριν, akisdg είπε

3.Η σύμβαση ενώ γράφει για το άρθρο 6 που αναφέρεται στην τρόπο παραλαβής της Ηλ.Ενέργειας, έχει μόνο 3 άρθρα:)

νταξ ΔΕΗ πας

1 ώρα πριν, akisdg είπε

4.Το τιμολόγιο με βάση το οποίο θα γίνουν οι χρεώσεις, αναφέρεται ότι επισυνάπτεται στο παρόν, χωρίς να υπάρχει πουθενά...Άραγε ισχύει το τιμολόγιο που υπάρχει στο site (χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής?)

ανάλογα τον υπάλληλο ,αλλιώς δε θα γινόταν όλο το τράβηγμα (που πολλούς τους έβαλαν στο Γ1)

1 ώρα πριν, akisdg είπε

Επίσης όταν στείλω τα έγγραφα, σε πόσες μέρeς θα λάβω τους κωδικούς για να δημιουργήσω το ebill και να κάνω τα όσα έχουν αναφερθεί σε παλαιότερα μηνύματα, προκειμένου να γλιτώσουμε τυχόν μεταφορά σe ΓΝ, αντί για Online?

ανάλογα τον υπάλληλο

απλά έχε το νου σου μη σου στείλαν κενή σύμβαση ή γράφει Γ1 όπως την πάτησαν αρκετοί

μετά ,αφού πάρεις κωδικούς ,κάνε ενεργοποίηση και κράτα screenshots και screen recording απο ebill σε περίπτωση που τα ακυρώνουν απο ΔΕΗ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akisdg είπε

2.Οι υπεύθυνες δηλώσεις "αποδοχής οφειλων αφμ", τι αφορούν?

...ειδικά αν τυχόν είσαι ενοικιαστής, πρόσεχε μήπως υπάρχουν "πάνω στο ακίνητο", παλιότερα χρέη προς ΔΕΗ από άλλον, κι αν τις υπογράψεις, αναλαμβάνεις να τα,,,πληρώσεις εσύ. Ρώτα τους λοιπόν να σου πουν αν υπάρχουν (και ιδιοκτήτης να είσαι, δες μήπως κληρονόμησες το σπίτι και υπήρχε τίποτα από παλιά), ΠΡΙΝ από οτιδήποτε.

Αν δεν υπάρχουν χρέη και έχεις καταναλώσεις πάνω από 300kwh/μήνα, το να πας σε σταθερό ΔΕΗ (καλύτερα Έντερ σε κατάστημα, αντί Ονλάιν από απόσταση : λιγότερο "μπλέξιμο". Θέλει βέβαια εγγύηση, αλλά με πάγια εντολή την παίρνεις πίσω) είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Σωτηρία δεν είναι, αλλά απλά το καλύτερο από όσα (και όσους) υπάρχουν, καθώς ούτως ή άλλως το ρεύμα (χονδρική) ακρίβυνε τρελά από το καλοκαίρι.

Αν δεν εχεις νυχτερινό, βάλε.

Αν δεν έχεις ΚΟΤ, τσέκαρε αν δικαιούσαι.

Και γενικά προσπάθα να μειώσεις (ούτως ή άλλως) καταναλώσεις.

Δεν μας ανέβασες βέβαια λογαριασμό, αλλά η γενική γραμμή αυτή είναι.

9 ώρες πριν, Vincanity είπε

Καλησπέρα, 

θα ήθελα μια πληροφορία για το ποια από τις 2 υπηρεσίες της ΔΕΗ να επιλεξω Myhome Online ή Enter ???

ή μήπως δεν θα έχει διαφορά?

τώρα είμαι (ακόμα) πελάτης της W&V με κατανάλωση κάτω από 300KWh/μήνα, (χρεωση 0,08 και στους τελευταίους μήνες έφαγα και εγώ χαστούκι με τις ρήτρες αναπροσαρμογής.

Ανέβασε λογαριασμό.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Μετά από δύο μήνες ακριβώς από την αίτηση στο e contract για αλλαγή παρόχου (Volterra) και πολλά mail, παράπονα, τηλέφωνα κτλ βγήκε επιτέλους ο πρώτος λογαριασμός(για κατανάλωση 19 ημερών) στo e-bill, αφού έδωσα μέτρηση στο self metering στις 11/1/2022.

Ρίξτε μια ματιά και οι εμπειροτεροι, εγώ δε βλέπω κάτι επιλήψιμο :)

 

IMG-20220118-092754.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, efkola είπε

Καλημέρα!

Μετά από δύο μήνες ακριβώς από την αίτηση στο e contract για αλλαγή παρόχου (Volterra) και πολλά mail, παράπονα, τηλέφωνα κτλ βγήκε επιτέλους ο πρώτος λογαριασμός(για κατανάλωση 19 ημερών) στo e-bill, αφού έδωσα μέτρηση στο self metering στις 11/1/2022.

Ρίξτε μια ματιά και οι εμπειροτεροι, εγώ δε βλέπω κάτι επιλήψιμο :)

 

IMG-20220118-092754.jpg

Ban him plz. :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

435588164_.png.60cf810c95804c98bf6d5d06db29b3ce.pngΚαλημέρα.

 

Είμαι στη ΔΕΗ και στο πρόγραμμα Γ1Ν

Θα μπορούσατε να  με συμβουλεύσετε  αν με συμφέρει να κάνω τώρα αλλαγή σε πρόγραμμα enter? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σας παραθέτω και τον τελευταίο εκκαθαριστικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, pouf7 είπε

435588164_.png.60cf810c95804c98bf6d5d06db29b3ce.pngΚαλημέρα.

 

Είμαι στη ΔΕΗ και στο πρόγραμμα Γ1Ν

Θα μπορούσατε να  με συμβουλεύσετε  αν με συμφέρει να κάνω τώρα αλλαγή σε πρόγραμμα enter? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σας παραθέτω και τον τελευταίο εκκαθαριστικό.

 

652197738_Screenshot2022-01-18122344.png.6b7bd8b249bfbf9af4b28efd9a4655a1.png

Αν κάψεις το ίδιο ρεύμα το επόμενο 4μηνο και η χονδρική του ρεύματος παραμείνει στα ίδια επίπεδα (?), στα γρήγορα αυτό είναι (θα υπάρξει επιδότηση για σταθερά; δεν έχω ιδέα). Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε και τι επιδοτήσεις θα παίξουν το 2022 για τα κυμαινόμενα. Αν παραμείνουν ίδιες, οκ. Αν όχι, αν αυτό το -162 (αθροιστικά) που βλέπω δεν υπάρξει, τα 203,17 ευρώ μπορούν να γίνουν 375 ή αν υπάρξει κάποια επιδότηση μπορεί να γίνουν 300 ή 250... who knows?

Ας απαντήσουν αυτοί που τα ξέρουν καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, pouf7 είπε

435588164_.png.60cf810c95804c98bf6d5d06db29b3ce.pngΚαλημέρα.

 

Είμαι στη ΔΕΗ και στο πρόγραμμα Γ1Ν

Θα μπορούσατε να  με συμβουλεύσετε  αν με συμφέρει να κάνω τώρα αλλαγή σε πρόγραμμα enter? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σας παραθέτω και τον τελευταίο εκκαθαριστικό.

 

Όπως τα υπολόγισε ο Kirileman είναι. Δηλαδή με την σημερινή κατάσταση των επιδοτήσεων (εφόσον είναι πρώτη κατοικία) και των ρητρών, μπορεί και να μην έχεις λόγο να αλλάξεις, είσαι στο όριο.  Εκτός αν αυτή τη στιγμή λόγω χειμώνα καις παραπάνω ρεύμα από 340  kwh το μήνα που έκαψες το προηγούμενο τετράμηνο. Υπάρχει γενικά ρίσκο σε όλα. Αν κόψουν τις επιδοτήσεις, θα λες "γιατί δεν μπήκα στο Enter να σιγουρευτώ για ένα χρόνο". Αν δεν τις κόψουν και αντίθετα πέσει λίγο η ρήτρα, θα έχεις ένα μικρό όφελος από το Γ!Ν συγκριτικά με το (νέο) Enter. Δεν υπάρχει συμβουλή πάνω σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα εμφανίστηκε στο e-bill

"Το προϊόν είναι ενεργό έως 13/01/2023" 

Στις 12/1 είχε 

ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος των εγγράφων και προωθήθηκε εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια και το χρόνο σας.

Καταλαβαίνω ότι επειδή όλα είναι στον αέρα, κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά ποια είναι η σωστότερη επιλογή. 

Οι καταναλώσεις που είχα αυτό το 4μήνο ήταν σχετικά αυξημένες (λόγω νεογέννητου μωρού), οπότε δεν νομίζω ότι θα ξεπερνάω τις 300ΚW/μήνα. 

Προς το παρόν λέω να κρατήσω το Γ1Ν.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας ήρθε ο τελικός λογαριασμός της ΔΕΗ πριν την αλλαγή ονόματος και του πακέτου enter.

Κατανάλωση 640kWh.

Χρέωση προμήθειας 95 ευρώ. 

Ρήτρα αναπροσαρμογης 132 ευρώ. 

Ρυθμιζόμενες 37.89 ευρώ. 

ΕΡΤ, ΔΦ, ΤΑΠ, 71 ευρώ. 

ΦΠΑ, διάφορα, 11.2 ευρώ. 

Έκπτωση και επιδοτήσεις 110.93 ευρώ. 

Τελικό ποσό πληρωμής 215.1 ευρώ. 

Πάλι καλά που έβαλαν επιδότηση δηλαδη, για να έχω ρήτρα τόσα ευρώ με 640kWh, ούτε που θέλω να φανταστώ τι γίνεται σε υψηλότερες καταναλώσεις και σε οικογένειες. 

Με το πρόγραμμα enter πιστεύω θα γλιτώσουμε από αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SONIRAM είπε

Παιδια για να γνωρίζετε οσοι ενδιαφέρεστε για το δεη online. Καπου μετα τις 20 Δεκεμβρη εκανα την αιτηση για μεταφορα ολα απο email. Αρχες Γενάρη ενεργοποιήθηκε αλλα μπαίνοντας στο ebill το αιτημα για ΔΕΗ online ελεγε ηταν ΥΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗ ακόμα. Τους έστηλα email στο contracts @ dei.gr που ειναι το mail για τις συμβάσεις και έθιξα το θέμα οτι ακόμα στο ebill δεν με δείχνει σε πρόγραμμα. Μετα απο δυο μέρες ξαναμπαίνωντας στο ebill είδα οτι ήμουνα απλα σε Γ1Ν. Οπότε ξαναπάτησα πλέον το κουμπάκι για το ONLINE (οχι ΕΝΤΕΡ ή ΕΝΤΕΡ plus - γιατί στα δείχνει και αυτα ) και τους ξαναενημέρωσα με email. Πλέον μπαίνωντας στο ebill το λέει ξεκάθαρα οτι το προγραμμα μου ειναι το ONLINE. Αυτά για όποιον ενδιαφέρεται ωστε να ξέρει μην περιμένει άσκοπα. Σχετικά εγω δεν συναντησα πρόβλημα απλά τους έκανα 2-3 τηλεφωνα και έστηλα και 2-3 email. Ολα απτο σπίτι. Δεν πήγα σε κατάστημα. Συνολικά απο την αίτηση μου όλα αυτα να γίνανε σε δυο βδομάδες και μεσολαβούσαν και οι γιορτές.

Το πρόγραμμα on line τι διαφορά έχει από το enter?εμένα με ενδιαφέρει να δέχεται κοινωνικό τιμολόγιο και να μην έχει ρήτρα αναπροσαρμογής γιατί είμαι στο Κοτ β ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς όσους χρησιμοποιούν e-self metering.

Θα ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ τώρα που μπήκα επίσημα στο MyHome Online Ν (λογικά αναγνωρίζεται αυτόματα η ύπαρξη νυχτερινού, δεν βρήκα κάπου επιλογή) από Γ1Ν (@korakios μπράβο για την συνδρομή σου στο όλο θέμα, από σπόντα βοηθήθηκα κι εγώ)

29/12 έλαβα εκκαθαριστικό περιόδου 25/8-26/12 με συγκεκριμένες ενδείξεις. Στο ebill της ΔΕΗ όμως βλέπω το εξής: https://tinyurl.com/y8bu53wd

Το αγνοώ; Είναι συστημικό λάθος; Το έχετε δει και άλλοι;

Το μόνο καλό ότι έλειπα 3 εβδομάδες, οπότε έχω κάψει το μινιμουμ για αυτό το διάστημα που ήμουν ακόμα στο Γ1Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dBpanos είπε

λογικά αναγνωρίζεται αυτόματα η ύπαρξη νυχτερινού, δεν βρήκα κάπου επιλογή

Επειδή έκανα εχθές αίτηση για το Online και με πήραν σήμερα τηλέφωνο, τους ρώτησα για το νυχτερινό και μου είπαν ότι πάει με βάση παροχής, εάν η παροχή περιέχει νυχτερινό τότε ενεργοποιείται αυτόματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...