Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, peragialos είπε

Εμένα μου έστειλε τις φόρμες προς συμπλήρωση το [email protected] και εκεί απάντησα. Το μήνυμα λάθους το στέλνει το [email protected].

Το μύνημα ήρθε από το CustomerService <[email protected]> και έγραφε ότι πρέπει να κάνω απάντηση σε αυτό. όταν όμως έκανα reply, έβγαλε την διεύθυνση [email protected], όπου και δεν πήγε...λες να το στείλω και στην δική σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Πρόλαβα και έκανα αίτηση στο my home online το παλιό 30.12.2021 με τις καλές τιμές και έχω σύμβαση για 2 έτη. Ο εκκαθαριστικού μου που βγήκε σήμερα για κατανάλωση Σεπτεμβρίου εως Γενάρη δλδ 4 μηνο έχει και τη ρητρα αναπροσαρμογής γύρω στα 210 ευρώ. Μα το my home online δεν είναι χωρίς τη ρήτρα;;;;; Τι γίνεται εδώ;;;

Επεξ/σία από Zer0cooL1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zer0cooL1 είπε

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Πρόλαβα και έκανα αίτηση στο my home online το παλιό 30.12.2021 με τις καλές τιμές και έχω σύμβαση για 2 έτη. Ο εκκαθαριστικού μου που βγήκε σήμερα για κατανάλωση Σεπτεμβρίου εως Δεκεβρη έχει και τη ρητρα αναπροσαρμογής γύρω στα 230 ευρώ. Μα το my home online δεν είναι χωρίς τη ρήτρα;;;;; Τι γίνεται εδώ;;;

30/12/21; Μήπως εννοείς 30/11/21;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, akisdg είπε

Το μύνημα ήρθε από το CustomerService <[email protected]> και έγραφε ότι πρέπει να κάνω απάντηση σε αυτό. όταν όμως έκανα reply, έβγαλε την διεύθυνση [email protected], όπου και δεν πήγε...λες να το στείλω και στην δική σου ?

Κοίταξε, προσπάθησε το αλλά αύριο το πρωί σίγουρα θα τους πάρεις τηλέφωνο πιστεύω γιατί στο τέλος το ίδιο έκανα και γω και μου είπαν ότι σου λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Zer0cooL1 είπε

Ναι δίκιο έχεις. 

Οκ, αφού μπήκες Online 30/11/21, τότε Σεπτέμβρη, Οκτώβρη, Νοέμβρη χρεώνεσαι βάσει του προγράμματος που είχες μέχρι τότε (με τη ρήτρα του, με τα όλα του) και τον Δεκέμβρη με την τιμή του παλιού Online.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kirileman είπε

Οκ, αφού μπήκες Online 30/11/21, τότε Σεπτέμβρη, Οκτώβρη, Νοέμβρη χρεώνεσαι βάσει του προγράμματος που είχες μέχρι τότε (με τη ρήτρα του, με τα όλα του) και τον Δεκέμβρη με την τιμή του παλιού Online.

Άρα σωστά μου χρεώσανε ρήτρα για το τρίμηνο που δεν ήμουν στο Online? Επίσης ο επομενος έναντι και φυσικά ο εκκαθαριστικος Γενάρη με Μάιο που θα μου έρθει Μαιο δεν θα έχει σίγουρα ρήτρα αναπροσαρμογής;;;;

Ρωτάω γιατί έχω τρελαθεί με τους απατεώνες στη ΔΕΗ...

Επεξ/σία από Zer0cooL1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zer0cooL1 είπε

Άρα σωστά μου χρεώσανε ρήτρα για το τρίμηνο που δεν ήμουν στο Online? Επίσης ο επομενος έναντι και φυσικά ο εκκαθαριστικος Γενάρη με Μάιο που θα μου έρθει Μαιο δεν θα έχει σίγουρα ρήτρα αναπροσαρμογής;;;;

Ρωτάω γιατί έχω τρελαθεί με τους απατεώνες στη ΔΕΗ...

Σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Zer0cooL1 είπε

Άρα σωστά μου χρεώσανε ρήτρα για το τρίμηνο που δεν ήμουν στο Online? Επίσης ο επομενος έναντι και φυσικά ο εκκαθαριστικος Γενάρη με Μάιο που θα μου έρθει Μαιο δεν θα έχει σίγουρα ρήτρα αναπροσαρμογής;;;;

Ρωτάω γιατί έχω τρελαθεί με τους απατεώνες στη ΔΕΗ...

...μέχρι στιγμής πάντως η μόνη απατεωνιά που έχω (εγώ τουλάχιστον) πετύχει στην ΔΕΗ (καραμπινάτη κι όλας), είναι να σου ζητάνε ν' αναλάβεις χρέη που έχει αφήσει προηγούμενος χρήστης της παροχής του ακινήτου, ώστε να σου κάνουν νέα σύνδεση. Κατά τ' άλλα, σίγουρα ανοργάνωτοι κι ελλιπείς και για σκότωμα καθώς με διάφορες μαλακίες παιδεύουν κόσμο (ειδικά με το "ebill" τους).

...για ποιο λόγο λοιπόν ΔΕΝ σου φάνηκε λογικό να σου ζητάνε ρήτρα αναπροσαρμογής για την περίοδο που ήσουν πελάτης τους στο Γ1 και τους είπες απατεώνες (δεν τραβάω κανένα ζόρι να τους πει όποιος θέλει - ό,τι θέλει,,,,αρκεί να έχει βάση ξερωγώ);  (...Άσχετο, αλλά αυτό μου θύμισε από παλιότερα κάποιον που ας πούμε ήξερα που ούρλιαζε όταν του ήρθε "φουσκωμένος λογαριασμός κοντά 800€, κι όταν τον είδα που έγραφε,,,,σχεδόν 600 για ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ, κόντεψα να χάσω πάσα ιδέα για το είδος...)

Και ναι βρε αδερφέ, αν έχεις μπει στο Online από τέλος Νοέμβρη, δεν θα έχεις στον επόμενο εκκαθαριστικό ποσό αναπροσαρμογής, από την στιγμή που τέτοια ρήτρα ΔΕΝ προβλέπεται στους όρους της σύμβασης του Online....

(...σε φαντάζομαι εν τω μεταξύ τί θα κάνεις εάν τυχόν πει η ΔΕΗ σε λίγους μήνες από τώρα να ενεργοποιήσει το δικαίωμά της να αλλάξει τιμές μετά το 6μηνο....:ρ)

Μαζί σου είμαι (ακόμη κι αν έχεις άδικο), όχι με την ΔΕΗ ή την οποιαδήποτε εταιρία, αλλά βρε παιδιά, διαβάστε κάποιοι κάποια πράγματα για να ξέρετε πού και πότε σας καταπατάνε τα δικαιώματα, κι όχι απλά να "ξεσπάτε"....

Και για τέλος, δεν σου φαίνεται καλύτερο να είχες ανεβάσει τον λογαριασμό, να βλέπαμε καταναλώσεις, χρεώσεις, αναλύσεις, ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ, μπας και ΟΝΤΩΣ σου φάγανε τίποτα.....; (Αν και, πάω από τώρα στοίχημα, ότι ΕΧΕΙΣ πιστώσεις "ΤΕΜ" γύρω στο κατοστάρι και δεν έχεις συνειδητοποιήσει ότι ΔΕΝ σου ήρθε "ρήτρα 210€", όπως το είδες, για να πληρώσεις, αλλά σχεδόν η μισή από αυτό πρακτικά, μετά τις επιδοτήσεις...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, washcloud είπε

...μέχρι στιγμής πάντως η μόνη απατεωνιά που έχω (εγώ τουλάχιστον) πετύχει στην ΔΕΗ (καραμπινάτη κι όλας), είναι να σου ζητάνε ν' αναλάβεις χρέη που έχει αφήσει προηγούμενος χρήστης της παροχής του ακινήτου, ώστε να σου κάνουν νέα σύνδεση. Κατά τ' άλλα, σίγουρα ανοργάνωτοι κι ελλιπείς και για σκότωμα καθώς με διάφορες μαλακίες παιδεύουν κόσμο (ειδικά με το "ebill" τους).

...για ποιο λόγο λοιπόν ΔΕΝ σου φάνηκε λογικό να σου ζητάνε ρήτρα αναπροσαρμογής για την περίοδο που ήσουν πελάτης τους στο Γ1 και τους είπες απατεώνες (δεν τραβάω κανένα ζόρι να τους πει όποιος θέλει - ό,τι θέλει,,,,αρκεί να έχει βάση ξερωγώ);  (...Άσχετο, αλλά αυτό μου θύμισε από παλιότερα κάποιον που ας πούμε ήξερα που ούρλιαζε όταν του ήρθε "φουσκωμένος λογαριασμός κοντά 800€, κι όταν τον είδα που έγραφε,,,,σχεδόν 600 για ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ, κόντεψα να χάσω πάσα ιδέα για το είδος...)

Και ναι βρε αδερφέ, αν έχεις μπει στο Online από τέλος Νοέμβρη, δεν θα έχεις στον επόμενο εκκαθαριστικό ποσό αναπροσαρμογής, από την στιγμή που τέτοια ρήτρα ΔΕΝ προβλέπεται στους όρους της σύμβασης του Online....

(...σε φαντάζομαι εν τω μεταξύ τί θα κάνεις εάν τυχόν πει η ΔΕΗ σε λίγους μήνες από τώρα να ενεργοποιήσει το δικαίωμά της να αλλάξει τιμές μετά το 6μηνο....:ρ)

Μαζί σου είμαι (ακόμη κι αν έχεις άδικο), όχι με την ΔΕΗ ή την οποιαδήποτε εταιρία, αλλά βρε παιδιά, διαβάστε κάποιοι κάποια πράγματα για να ξέρετε πού και πότε σας καταπατάνε τα δικαιώματα, κι όχι απλά να "ξεσπάτε"....

Και για τέλος, δεν σου φαίνεται καλύτερο να είχες ανεβάσει τον λογαριασμό, να βλέπαμε καταναλώσεις, χρεώσεις, αναλύσεις, ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ, μπας και ΟΝΤΩΣ σου φάγανε τίποτα.....; (Αν και, πάω από τώρα στοίχημα, ότι ΕΧΕΙΣ πιστώσεις "ΤΕΜ" γύρω στο κατοστάρι και δεν έχεις συνειδητοποιήσει ότι ΔΕΝ σου ήρθε "ρήτρα 210€", όπως το είδες, για να πληρώσεις, αλλά σχεδόν η μισή από αυτό πρακτικά, μετά τις επιδοτήσεις...)

Kαταρχας δεν βλέπω το λογο για τον οποιο αρπάζεσαι στο πρώτο κόιλας μυνημα ως απάντηση στην ερώτηση μου και κατα δεύτερον 1 τα ξημερώματα..... Απορώ.

Εν πασει περιπτωσει επειδή εχω δει προσωπικά λάθος χρεώσεις τις οποίες μετα απο διαμαρτυρία διόρθωσα γιατι αποδείχθηκε λάθος υπαλλήλου, ρώτησα αν ειναι φυσιολογικό σε λογαριασμό με ενεργοποιημένο το ONLINE να εχει μέσα ρητρα. Μου απάντησε ο φίλος παραπάνω kirileman (και τον ευχαριστω) και λογικο μου φαίνεται οτι αφου ενεργοποιηση 30/11 καλα μου φορεσαν ρητρα για Σεπτεμβρη Οκτωβρη και Νοεμβρη που ημουν στο Γ1. Οσο για εκπτωσεις οντως εχω τις οποιες δεν καταλαβαίνω. Το δια ταυτα ειναι οτι περισι ιδιος λογαριασμος με ακριβως ιδιες καταναλωσεις (πως το καταφερα δεν ξερω διαφορα 5-6 κιλοβατωρες ), βλέπω διαφορά στο πληρωτέο 150€ και απο εκει παραξενευτηκα και το ψαχνω.

Επεξ/σία από Zer0cooL1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τηλεφωνική επικοινωνία για το MyHomeOnline η υπάληλος με ρώτησε εαν αποδέχομαι τυχόν χρέη προηγούμενου, της είπα οχι μιας και μου ξεκαθάρισε οτί δεν παίζει κάποιο ρόλο την πορεία της αίτησης.

Σήμερα μου έστειλαν τα έγγραφα προς υπογραφή, και έχει μέσα σε αυτά και μια υπεύθυνη δήλωση που πρέπει να υπογράψω ότι αποδέχομαι τυχόν χρέη...

Update: Βιάστηκα, το email τελικά εχει υπεύθυνη δήλωση οτι αποδέχομαι τυχών οφειλές του ΑΦΜ μου από άλλες παροχές που είχα στην ΔΕΗ, να μεταφερθούν εδώ. 

Επεξ/σία από epir21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Zer0cooL1 είπε

Kαταρχας δεν βλέπω το λογο για τον οποιο αρπάζεσαι στο πρώτο κόιλας μυνημα ως απάντηση στην ερώτηση μου και κατα δεύτερον 1 τα ξημερώματα..... Απορώ.

Εν πασει περιπτωσει επειδή εχω δει προσωπικά λάθος χρεώσεις τις οποίες μετα απο διαμαρτυρία διόρθωσα γιατι αποδείχθηκε λάθος υπαλλήλου, ρώτησα αν ειναι φυσιολογικό σε λογαριασμό με ενεργοποιημένο το ONLINE να εχει μέσα ρητρα. Μου απάντησε ο φίλος παραπάνω kirileman (και τον ευχαριστω) και λογικο μου φαίνεται οτι αφου ενεργοποιηση 30/11 καλα μου φορεσαν ρητρα για Σεπτεμβρη Οκτωβρη και Νοεμβρη που ημουν στο Γ1. Οσο για εκπτωσεις οντως εχω τις οποιες δεν καταλαβαίνω. Το δια ταυτα ειναι οτι περισι ιδιος λογαριασμος με ακριβως ιδιες καταναλωσεις (πως το καταφερα δεν ξερω διαφορα 5-6 κιλοβατωρες ), βλέπω διαφορά στο πληρωτέο 150€ και απο εκει παραξενευτηκα και το ψαχνω.

...ποιος "αρπάχτηκε", αδερφέ (εκτός από εσένα δηλαδή); Τα βλέπεις κάπως περίεργα τα πράγματα. Άλλαξε το (για δικό σου καλό το λέω). Όπως και το "μήνυμα στις 1 τα ξημερώματα" - το οποίο btw δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο να το αναφέρεις, δηλαδή την ώρα του....Έχω γράψει άπειρα μηνύματα και στις 04:00. Και; Φαντάστηκες ότι "...για να γράφει ώρες που οι άλλοι ροχαλίζουν ήδη, κάποιο ζόρι τραβάει;". Κανένα ζόρι. Μια χαρά όλα, καθώς είμαι κανονικός,,,,insomniac. Mην "απορείς" καθόλου λοιπόν. Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και φυσιολογικά από όσο θες να τα κάνεις...Σου έγραψα όπως ακριβώς θα σου μίλαγα κι από κοντά, σε γνώριζα-δε σε γνώριζα.

Κατά τ' άλλα δεν λέω να μην σου φαίνεται "περίεργο" το να βλέπεις "ρήτρα", όταν ξέρεις ότι έχεις υπογράψει για σταθερό. Και δόξα τω θεώ, καγκουριές γίνονται όλη την ώρα, και καλά κάνεις να ασχολιέσαι για να μην σου...φοράει κανείς τίποτα. Εγώ απλά σχολίασα το "over-reacting" του χωρίς ΠΡΩΤΑ να ασχοληθείς να δεις εάν είναι όλα σωστά ή έστω "μπερδεμένα". Και ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ, ΔΕΝ είναι. Καταλαβαίνω επίσης το ότι λες και δεν σου φτάνουν τα όσα έχεις στην καθημερινότητά σου, θα έχεις τώρα να ασχολείσαι ΚΑΙ "με το ρεύμα" (στην ίδια φάση είμαστε όλοι, μη νομίζεις),,,,,,,,,αλλά, αν δεν έχεις ακόμη καταλάβει, ότι ΠΡΕΠΕΙ ως ένα βαθμό να ασχολείσαι, να διαβάζεις λογαριασμούς και να καταλαβαίνεις βασικά (πλέον) πράγματα, για να μην "τρελλαίνεσαι" (όχι με την μία έστω), τότε να ξέρεις ότι σε βλέπω να περνάς,,,δύσκολες μέρες.

Φιλικά όλα αυτά, και το εννοώ (κι ας πιθανώς "κάτι δεν σου αρέσει στο ύφος"). Ακόμη και το "αδερφέ". Όπως άλλωστε σου "δήλωσα", ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ, κι όχι με την ΟΠΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ εταιρία. Αλλά καλό είναι να κοιτάμε ΚΑΙ τα δικά μας στραβά. Για να έχει περισσότερο νόημα όταν κράζουμε τα στραβά των άλλων (εννοώ της - όποιας - ΔΕΗ). Σόρι λοιπόν για το "tutoring", αλλά προσωπικά ενοχλούμαι όταν ο (οποιοσδήποτε) άλλος βιάζεται να κράξει λόγω αυθορμητισμού, χωρίς ΠΡΩΤΑ να το ψάχνει λίγο, μπας και δεν έχει τελικά δίκιο. Διότι είναι ένα βασικό στραβό μας σαν κοινωνία και μας κρατάει, ή μάλλον, γυρνάει, πίσω.

(Αν από τα παραπάνω κρατήσεις μόνο το "δασκαλίκι", κάτι πάει πολύ λάθος.)

4 ώρες πριν, epir21 είπε

Σε τηλεφωνική επικοινωνία για το MyHomeOnline η υπάληλος με ρώτησε εαν αποδέχομαι τυχόν χρέη προηγούμενου, της είπα οχι μιας και μου ξεκαθάρισε οτί δεν παίζει κάποιο ρόλο την πορεία της αίτησης.

Σήμερα μου έστειλαν τα έγγραφα προς υπογραφή, και έχει μέσα σε αυτά και μια υπεύθυνη δήλωση που πρέπει να υπογράψω ότι αποδέχομαι τυχόν χρέη...

...δεν ρώτησες δηλαδή αν ΟΝΤΩΣ υπάρχει προηγούμενο χρέος "στο ακίνητο";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν ρώτησες δηλαδή αν ΟΝΤΩΣ υπάρχει προηγούμενο χρέος "στο ακίνητο";

Ρώτησα, μου είπε ότι δεν γνωρίζει ακόμα και η ερώτηση είναι καθαρά τυπική καθώς και όχι να απαντήσω θα προχωρήσει κανονικά, οπότε απάντησα όχι. 

Αλλά τελικά άλλο πράγμα μου έχουν στείλει, όχι αν αποδέχομαι χρέη σε αυτό το ακίνητο 

4 ώρες πριν, epir21 είπε

Update: Βιάστηκα, το email τελικά εχει υπεύθυνη δήλωση οτι αποδέχομαι τυχών οφειλές του ΑΦΜ μου από άλλες παροχές που είχα στην ΔΕΗ, να μεταφερθούν εδώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα και από το κατάστημα και την επίσκεψη στον προϊστάμενο. Μου έδωσε δίκιο και φτιάξαμε έγγραφο αίτημα το οποίο θα πάει λέει στη διευθύντρια στη ΔΕΗ της περιοχής μαζί με τον υπόλοιπο φάκελο και τα αποδεικτικά (λογαριασμούς, σύμβαση που αναγράφει Online κλπ).

Στην απαίτησή μου να πάρω γραπτώς το αίτημα μηχανογραφημένα μου είπε οτι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Όταν του ανέφερα για πρωτόκολλα και ένα τηλεφωνάκι να έρθει ένα περιπολικό μου είπε οτι σαφώς έχω δίκιο να το πάρω γραπτώς αλλά ας το αφήσουμε εκεί γιατί έχει πολύ φόρτο. Τον ενημέρωσα οτι θα δεχθώ τη δικαιολογία του φόρτου αλλά οτι περιμένω απαντήσεις γραπτώς στο email μου. 

Σας το ξαναλέω.

ΌΣΟΙ υπογράψατε σύμβαση που στο πρόγραμμα έχει ΚΕΝΟ ή λέει Γ1 και χρεωθήκατε ρήτρες και 0.11 κιλοβατώρα μέχρι την ενεργοποίηση του ebill, σας κόβω ΠΟΛΥ χλωμό να δικαιωθείτε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα ήλθε το email με την σύμβαση για το ΔΕΗ myHomeOnline και γράφει επάνω αυτό το πρόγραμμα.

Ελπίζω να είμαι καλυμμένος από ταλαιπωρία Γάμμα 🤐

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από rafm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...