Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, astrea966 είπε

να ρωτησω και εγω κατι αν και πιθανοτατα θα εχει απαντηθει σε προηγουμενα μηνυματα.ημουν σχεδον ενα χρονο στο online τοτε που μοιραζαν το 100αρικο.το σεπτεμβριο μπηκα στο κοινωνικο και μ`εβγαλαν απο το online.μπορω να ξαναμπω στο online τωρα η θα χασω το κοινωνικο; υπαρχει καποιο οφελος ο συνδυασμος αυτων των δυο; αν γινεται βεβαια.

...απ' τον Σεπτέμβρη που σε βγάλανε, ΤΩΡΑ κινητοποιήθηκες;! Γιατί έτσι;

Απ' όσο ξέρω εν τω μεταξύ, το Online (πχ τον Νοέμβρη του '21) ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΟΤ - το ΕΝΤΕR ήταν που δεν έπαιρνε. Εκτός φυσικά κι αν είχε να κάνει με το πότε είχες ενεργοποιήσει το πρόγραμμα (κι αν όταν το ενεργοποίησες δεν δεχόταν ΚΟΤ)...Έστω και καθυστερημένα πάντως, ψαξ' το, μήπως ΚΑΚΩΣ σε βγάλανε. 

Τί κατανάλωση έχεις τον μήνα; Να δούμε αν σε συμφέρει σταθερό ΔΕΗ, διότι οι τιμές τους διπλασιάστηκαν από Δεκέμβρη...

Και τί ακριβώς έκανες από τον Σεπτέμβριο; Παρέμεινες στο Γ1; Αν ναι, γιατί; (...δεν μπορεί να μην το είχες πάρει χαμπάρι.....)

Τεσπα το ΚΟΤ δεν το χάνεις (ως ενεργό δικαίωμα) : το ακυρώνεις μόνος σου (μέσα απο τη σελίδα της αίτησής του στην ΗΔΙΚΑ) - αν είναι να μπεις σε πρόγραμμα που δεν το δέχεται (ώστε να μπορέσεις να μπεις). Με τη διαφορά ότι τώρα, παίζει όντως να μην δέχεται KOT το Ονλάιν (το ΕΝΤΕΡ είναι το στάνταρ που δέχεται ΚΟΤ, από 3/12/21), αλλά υπάρχει μια ασάφεια ως προς αυτό. Τί να σου πω, αφού είσαι ήδη Γ1, δοκίμασε από ebill να ενεργοποιήσεις το Ονλάιν. Κι αν σου γράψει ότι ενεργοποιήθηκες μέχρι τέλος Γενάρη '23 (είναι 12μηνης διάρκειας πλέον τα σταθερά της ΔΕΗ), έλα και πες το εδω να ξέρουμε κι εμείς τι ισχύει και αν ενημερώνουμε τον κόσμο που ρωτάει...   (ξαναλέω : το ΚΟΤ ως δικαίωμα, δεν θα το χάσεις. Μέχρι την λήξη προθεσμίας υπόβολής των φορολογικών του ΄22, θα ΕΙΣΑΙ διακαιούχος του. Απλά αν το Ονλάιν δεν δέχεται ΚΟΤ, θα σε ξαναπετάξει το σύστημα στο Γ1 που ήδη είσαι και δεν θα ενεγοποιηθεί το Ονλάιν...Και μετά, ενεργοποιείς από το ebill έστω το Έντερ - που ξαναλέω από 2/12 ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΟΤ...Αρκεί φυσικά να έχεις μεγάλες καταναλώσεις και να σε συμφέρει να πας σε σταθερό.)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, api23 είπε

Έστειλα καταγγελία στη myRae και απάντησε η ΔΕΗ ως εξής:

"Σε απάντηση της ως άνω αναφοράς σας σχετικά με το θέμα που θίγει την υπ΄αριθμό  xxx παροχή σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως κατόπιν του απαιτούμενου ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο μηχανογραφικό μας σύστημα, διαπιστώθηκε ότι δεν έχετε ενταχθεί στο πρόγραμμα «MyHome Online», καθώς αφενός δεν έχει ενεργοποιηθεί η πάγια τραζική εξόφληση των λογαριασμών σας και αφετέρου δεν έχει υποβληθεί αίτημα για μηνιαία έκδοση και αποστολή των λογαριασμών σας. Ως εκ τούτου και καθώς η ενεργοποίηση της πάγιας εντολής και της μηνιαίας έκδοσης και αποστολής λογαριασμών, αποτελούν απαραίτητες προϋποθέσεις για την ένταξή σας στο πρόγραμμα «MyHome Online», θα χρειαστεί να τις ενεργοποιήσετε και να επανέλθετε με εκ νέου αίτημά για την ολοκλήρωση της ένταξής σας στο πρόγραμμα.".

Το μονο που έκανα είναι ενεργοποίηση του ebill  στις 27/12/21 αφού μου ήρθε ο λογαριασμός σε χαρτί . Δεν προχώρησα ούτε σε ενεργοποίηση αυτόματης πληρωμής, ούτε στο home online αφού θα ήταν με τις αυξημένες χρεώσεις και όχι με αυτές που υπέγραψα τον Νοέμβριο. Επίσης δεν πλήρωσα το λογαριασμό που εκκρεμεί αφού δεν ήταν ενεργοποιημένη η πάγια εντολή. Έχετε κάποια ιδέα πως προχωράω? Κουρτίνα 1 ή 2? Εγώ λέω 1.

1. Ενεργοποιώ την πάγια εντολή και τη μηνιαία έκδοση και αποστολή λογαριασμών μέσω ebill και αποδέχομαι να κλεισει το αίτημα στη RAE και ψάχνω να βρω το δίκαιο μου με τις χρεώσεις του Νοεμβρίου κατόπιν (ξανά καταγγελία κλπ)?

ή

2 Απορρίπτω το αίτημα RAE και επιμένω ότι όλα αυτά που μου λέει η ΔΕΗ δεν ήταν γραμμένα πουθενά στο συμβόλαιο και ούτε μου έδωσε κάποιος αυτές τις οδηγίες. Σε αυτήν την περίπτωση τι να ζητήσω, να μου το ενεργοποιήσει η ΔΕΗ με τις παλιές χρεώσεις (αυτό ήδη το έγραψα στην καταγγελία)?

<<<<<<ευχαριστώ για το χρόνο σας 

 

Για μένα το 2. Έκανες την αίτηση και η ΔΕΗ έπρεπε αυτόματα να σε τακτοποιήσει στο πρόγραμμα που ζήτησες χωρίς καμία ενέργεια εκ μέρους σου εκτός αν ρητώς είχες οδηγία για το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2022 στις 9:49 ΠΜ, x-files είπε

Καλημέρα!,ναι καθυστερούν, εγώ είμαι στο ονλινε από 18/10/21,έχω λάβει μόνο ένα λογαριασμό Οκτώβρη - Νοεμβρί,τους έχω πάρει αρκετές φορές τηλ,η τελευταία χθές,η απάντηση είναι ότι υπάρχει συστημικό πρόβλημα, κοινός δεν έχουν  προσωπικο, να καταχωρίσεις της ένδειξης,δεν έχει όμως να κάνει με το πότε θα λάβεις λογαριασμό..

Η ραγδαια αυξηση του αριθμου των καταναλωτων στη ΔΕΗ μεσα σε 1-2 μηνες ( μιλανε για 1.000.000 περιπου) δημιουργησε συμαντικα προβληματα στη διαχειρηση των λογαργιασμων κι ιδιος του ebill.

Αυτο ομως αφορα την ΔΕΗ η οποια θα πρεπει να αναβαθμισει τα  συστημα της αμεσα κι αν δεν μπορει να ανακοινωσει οτι αδυνατη να δεχθει νεους πελατες μεχρι να μπορεσει.(αυτο δεν θα το κανει)

23 ώρες πριν, astrea966 είπε

να ρωτησω και εγω κατι αν και πιθανοτατα θα εχει απαντηθει σε προηγουμενα μηνυματα.ημουν σχεδον ενα χρονο στο online τοτε που μοιραζαν το 100αρικο.το σεπτεμβριο μπηκα στο κοινωνικο και μ`εβγαλαν απο το online.μπορω να ξαναμπω στο online τωρα η θα χασω το κοινωνικο; υπαρχει καποιο οφελος ο συνδυασμος αυτων των δυο; αν γινεται βεβαια.

Μπορεις να εισαι στο online κι ταυτοχρονα  στο κοινωνικο τιμολογιο .

Δεν μπορεις να εισαι στο enter κι ταυτοχρονα στο κοινωνικο τιμολογιο σε αποκλειει απο το enter το κοινωνικο τιμολογιο

Αν σε εβγαλαν οντος απο το Online κακος σε εβγαλαν πρεπει να διαμαρτηρηθεις 

22 ώρες πριν, x-files είπε

αυτο σου απάντησα,να την βάλεις,αυτό δεν έχει να κάνει όμως με το πότε θα σου έρθει ο λογαριασμός

επίσης το περίεργο είναι ότι μιλάμε για μηνιαίο λογαριασμό αλλά στην πλατφόρμα μπορείς να κάνεις καταχώρηση κάθε 2 μήνες..ότι ναναι

Εδω με τους καθε  δυο μηνες καταγραφη εχουν θεμα φανταζεσε να τους στελναμε καθε ..μηνα !!!!

Το ζητανε ανα δημηνο για να προυπολογισουν τη χρεωση για τον επομενο μηνα πανω κατω

Πχ

Οκτ 12000 (μετρηση ΔΕΔΙΕ)

Δεκ 12500 self met

Αρα Ιαν  Υπολ ΔΕΗ 250 κλβ  (12500-12000/2)

Φεβρου εκαθαριστικος (μετρηση αποΔΕΔΙΕ) πχ 13500

Μαρτ   Υπολ ΔΕΗ  500 κλβ           (13500-12500/2)

 

21 ώρες πριν, stelios120 είπε

΄Το θεωρώ απαράδεκτο απο την ΔΕΗ ενώ εχω υπογράψει για μηνιαία έκδοση  λογαριασμού και μηνιαία καταχώρηση ενδείξεων να μην τηρούνε τους όρους. Και να μου λένε κιόλας οτι εγω φταίω γιατι δεν εχω ενεργοποιήσει την μηνιαία έκδοση ενώ και ενεργοποιημένη και κλειδωμένη.

Απο την στιγμη που γραφει στο ebill ενεργοποιημενο απο ταδε ...ημερομηνια

Δεν θα πρεπε να ισχυουν κι οι χρεωσεις απο εκινει την ημερα ?

Κι μαλιστα θα επρεπε να ενεργοποιητε εφοσον

α)δηλωσης παγια εντολη με καρτα και

β) μηνιαιο λογαργιασμο

ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα επρεπε να ενεργοποιουνταν το my home online

Αν εχουν προβλημα στο συστημα τους ,κι ενω τα δηλωνουμε (ακομη κι να μην δηλωθουν )φαινεται ενεργοποιημενο, φταιμε εμεις ?

Υ.Σ .Να γνωριζεται οτι η καταμετρηση των ενδειξεων του μετρητη  για ολες τις συνδεσεις (ανεξαρτητου παροχου γινεται αποκλειστικα απο τον ΔΕΔΙΕ κιχι απο το καθε παροχο ξεχωριστα.

Επεξ/σία από power_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, korakios είπε

απόρριψη και ζητάς παρέμβαση της ΡΑΕ

μπορεί και να σε συμφέρει το Γ1 απο τις νέες τιμές του online αν σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις

αλλά αν θες να το προχωρήσεις κάνεις απόρριψη και ζητάς απο ΡΑΕ να παρέμβει για τους λόγους που ανέφερες

o yiankap έχει γράψει ένα πολύ ωραίο κείμενο , δες μήπως γράφει κάτι παραπάνω
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58981634

 

Για μένα το ζήτημα είναι να γυρίσω στο παλιο τιμολόγιο Οnline 0,096€/ kwh ημέρας που εχω υπογράψει. Το νέο Οnline δίνει 0,17 kwh ημέρας και σε σχέση με το Γ1 που έλαβα στα 0,11058 (φωτογραφία) μάλλον δεν συμφέρει. Το Γ1 έχει βέβαια τη ρήτρα 138 ευρώ και οι επιδοτήσεις-πιστώσεις-εκπτώσεις βγαίνουν περίπου 91€. Υπολογίζοντας πρόχειρα για 740 kwh του τρέχοντος λογαριασμού οι χρεώσεις ΔΕΗ με το Γ1 είναι 132€ (0,11 kwh-ρήτρα-εκπτώσεις), με Οnline νέο 127€ (0,17kwh), με Οnline παλιό 71,5€ (0,096). Βλέπω η ΔΕΗ ταλαιπωρεί πολύ κόσμο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Μάλλον θα απορρίψω το αίτημα RAE καθως η ΔΕΗ δεν απαντά στα αιτήματα μου  να χρεώνομαι με τον παλιό τιμοκατάλογο.

IMG_20220123_100256.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, power_1 είπε

Μπορεις να εισαι στο online κι ταυτοχρονα  kOT.

Δεν μπορεις να εισαι στο enter κι ταυτοχρονα στο kOT σε αποκλειει απο το enter το KOT.

Αν σε εβγαλαν οντος απο το Online κακος σε εβγαλαν πρεπει να διαμαρτηρηθεις 

Online με ΚΟΤ ίσχυε μέχρι και 2/12/21 (δεν γνωρίζω ΑΠΟ πότε). Στον από 3/12/21 τιμοκατάλογο & ειδικούς όρους σύμβασης ΔΕΝ αναφέρει πουθενά ότι συνδυάζεται με ΚΟΤ.

Αντίθετα : μέχρι και 2/12 (δεν γνωρίζω ΑΠΟ πότε), ΔΕΝ μπορούσες να είσαι στο Enter αν είχες ΚΟΤ. Στον από 3/12/21 τιμοκατάλογο το αναφέρει ότι το Enter συνδυάζεται με ΚΟΤ.

Λογικά, από 3/12/21 απλά αντιστρέψανε την επιτρεψιμότητα ΚΟΤ στα δύο αυτά σταθερά.

Ο συγκεκριμένος φίλος είπε ότι ήταν στον Online από κάπου αρχή του '21 αν κατάλαβα καλά, και τον Σεπτέμβρη που έβαλε ΚΟΤ τον έβγαλαν από το πρόγραμμα (ΑΝ όντως έγινε έτσι και δεν έχει καταλάβει κάτι λάθος/μήπως τον έβγαλαν για κάτι άλλο...; ), πράγμα που αν όντως έγινε έτσι, ΔΕΝ θα έπρεπε να είχε γίνει, γιατί ΤΟΤΕ το Online ήταν που δεχόταν ΚΟΤ. Σήμερα όμως, όχι πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

...απ' τον Σεπτέμβρη που σε βγάλανε, ΤΩΡΑ κινητοποιήθηκες;! Γιατί έτσι;

Απ' όσο ξέρω εν τω μεταξύ, το Online (πχ τον Νοέμβρη του '21) ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΟΤ - το ΕΝΤΕR ήταν που δεν έπαιρνε. Εκτός φυσικά κι αν είχε να κάνει με το πότε είχες ενεργοποιήσει το πρόγραμμα (κι αν όταν το ενεργοποίησες δεν δεχόταν ΚΟΤ)...Έστω και καθυστερημένα πάντως, ψαξ' το, μήπως ΚΑΚΩΣ σε βγάλανε. 

Τί κατανάλωση έχεις τον μήνα; Να δούμε αν σε συμφέρει σταθερό ΔΕΗ, διότι οι τιμές τους διπλασιάστηκαν από Δεκέμβρη...

Και τί ακριβώς έκανες από τον Σεπτέμβριο; Παρέμεινες στο Γ1; Αν ναι, γιατί; (...δεν μπορεί να μην το είχες πάρει χαμπάρι.....)

Τεσπα το ΚΟΤ δεν το χάνεις (ως ενεργό δικαίωμα) : το ακυρώνεις μόνος σου (μέσα απο τη σελίδα της αίτησής του στην ΗΔΙΚΑ) - αν είναι να μπεις σε πρόγραμμα που δεν το δέχεται (ώστε να μπορέσεις να μπεις). Με τη διαφορά ότι τώρα, παίζει όντως να μην δέχεται KOT το Ονλάιν (το ΕΝΤΕΡ είναι το στάνταρ που δέχεται ΚΟΤ, από 3/12/21), αλλά υπάρχει μια ασάφεια ως προς αυτό. Τί να σου πω, αφού είσαι ήδη Γ1, δοκίμασε από ebill να ενεργοποιήσεις το Ονλάιν. Κι αν σου γράψει ότι ενεργοποιήθηκες μέχρι τέλος Γενάρη '23 (είναι 12μηνης διάρκειας πλέον τα σταθερά της ΔΕΗ), έλα και πες το εδω να ξέρουμε κι εμείς τι ισχύει και αν ενημερώνουμε τον κόσμο που ρωτάει...   (ξαναλέω : το ΚΟΤ ως δικαίωμα, δεν θα το χάσεις. Μέχρι την λήξη προθεσμίας υπόβολής των φορολογικών του ΄22, θα ΕΙΣΑΙ διακαιούχος του. Απλά αν το Ονλάιν δεν δέχεται ΚΟΤ, θα σε ξαναπετάξει το σύστημα στο Γ1 που ήδη είσαι και δεν θα ενεγοποιηθεί το Ονλάιν...Και μετά, ενεργοποιείς από το ebill έστω το Έντερ - που ξαναλέω από 2/12 ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΟΤ...Αρκεί φυσικά να έχεις μεγάλες καταναλώσεις και να σε συμφέρει να πας σε σταθερό.)

 

2 ώρες πριν, power_1 είπε

Μπορεις να εισαι στο online κι ταυτοχρονα  στο κοινωνικο τιμολογιο .

Δεν μπορεις να εισαι στο enter κι ταυτοχρονα στο κοινωνικο τιμολογιο σε αποκλειει απο το enter το κοινωνικο τιμολογιο

Αν σε εβγαλαν οντος απο το Online κακος σε εβγαλαν πρεπει να διαμαρτηρηθεις 

 

 

τελικα μετα απο ελεγχο ημουν στο enter και οχι στο online. αυτη τη στιγμη μου εχει σαν δυνατοτητα να αλλαξω προγραμμα μεσω του ebill απλα δεν ξερω τι παιζει πλεον.

 

 

παραθετω screenshot απο τον τελευταιο εκαθαριστικο λογαριασμο με το enter και με το κοινωνικο τιμολογιο

 

Στιγμιότυπο οθόνης (81).png

Στιγμιότυπο οθόνης (77).png

Στιγμιότυπο οθόνης (78).png

Στιγμιότυπο οθόνης (79).png

Στιγμιότυπο οθόνης (80).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, astrea966 είπε

τελικα μετα απο ελεγχο ημουν στο enter και οχι στο online. αυτη τη στιγμη μου εχει σαν δυνατοτητα να αλλαξω προγραμμα μεσω του ebill απλα δεν ξερω τι παιζει πλεον.

...είχες λοιπόν τυπώσει κάτι λάθος τότε, κι αυτό το λάθος δυστυχώς το πλήρωσες και με ρήτρα αναπροσαρμογής από τον Σεπτέμβρη που έχασες το Έντερ, αλλά κυρίως με το ότι έχασες τις παλιές τιμές των σταθερών...Ευτυχώς βέβαια έχεις μικρή σχετικά κατανάλωση και δεν είναι μεγάλη η ζημιά ούτως ή άλλως.

Μάλλον απλά δεν έπρεπε να είχες βάλει το ΚΟΤ τον Σεπτέμβρη, ή στην χειρότερη (δεν ξέρω τί χρηματικές ποινές είχε η ρητρα πρόωρης αποχώρησης του παλιού  Έντερ, καθώς ήταν και 2ετούς δέσμευσης) έπρεπε να ακυρώσεις το Έντερ κι από το Γ1 να πήγαινες στο Ονλάιν (...αν είχες καταλάβει ότι ήσουν στο Έντερ, τότε), όσο ήταν ακόμη φθηνό (μέχρι και 2/12) και καπάκι να έκανες την ρημάδα (όπως αποδείχτηκε) την αίτηση για ΚΟΤ, γιατί για τα 0,045 της έκπτωσης ΚΟΤ, τώρα θα πληρώσεις 0,0824 επιπλέον για το Εντερ...

Δυστυχώς τα έχουν όλα κάνει τόσο μπουρδέλο με τους "αυτοματισμούς" τους (παντού), που χρειάζεται να είσαι χέρι-χέρι με έναν ειδικό στα συμβόλαια ενέργειας, έναν λογιστή, κι έναν δικηγόρο, για να μπορείς να κάνεις την οποιαδήποτε κίνηση χωρίς να φέρει κάπου άλλο πρόβλημα...Πχ "το σωστό" θα ήταν να σε ενημερώνει κάποιος ότι μια κίνηση δεν μπορείς να την κάνεις, ή έστω να σε ειδοποιεί ότι επειδή δεν είναι συμβατή, έχεις ένα περιθώριο να την αλλάξεις...Τεσπα κράτα το έστω σαν μάθημα, ό,τι κι αν κάνεις από εδώ και πέρα, πρώτα να ψάχνεις/να ρωτάς...

Το Έντερ σήμερα που παίρνει ΚΟΤ είναι 0,18 και οριακά σε συμφέρει από το Γ1 που είσαι, αλλά ναι, επειδή ένας θεός ξέρει τί θα γίνει με τις επιδοτήσεις από Φλεβάρη, ενεργοποίησε το Έντερ από το ebill. Eπειδή είναι 12μηνο πλέον έχει και μικρή ποινή αποχώρησης, οπότε ΑΝ χρειαστεί, το σπας πάλι για να πας Γ1 αν πέσει η τιμή χονδρικής αρκετά (που δεν το βλέπω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...είχες λοιπόν τυπώσει κάτι λάθος τότε, κι αυτό το λάθος δυστυχώς το πλήρωσες και με ρήτρα αναπροσαρμογής από τον Σεπτέμβρη που έχασες το Έντερ, αλλά κυρίως με το ότι έχασες τις παλιές τιμές των σταθερών...Ευτυχώς βέβαια έχεις μικρή σχετικά κατανάλωση και δεν είναι μεγάλη η ζημιά ούτως ή άλλως.

Μάλλον απλά δεν έπρεπε να είχες βάλει το ΚΟΤ τον Σεπτέμβρη, ή στην χειρότερη (δεν ξέρω τί χρηματικές ποινές είχε η ρητρα πρόωρης αποχώρησης του παλιού  Έντερ, καθώς ήταν και 2ετούς δέσμευσης) έπρεπε να ακυρώσεις το Έντερ κι από το Γ1 να πήγαινες στο Ονλάιν (...αν είχες καταλάβει ότι ήσουν στο Έντερ, τότε), όσο ήταν ακόμη φθηνό (μέχρι και 2/12) και καπάκι να έκανες την ρημάδα (όπως αποδείχτηκε) την αίτηση για ΚΟΤ, γιατί για τα 0,045 της έκπτωσης ΚΟΤ, τώρα θα πληρώσεις 0,0824 επιπλέον για το Εντερ...

Δυστυχώς τα έχουν όλα κάνει τόσο μπουρδέλο με τους "αυτοματισμούς" τους (παντού), που χρειάζεται να είσαι χέρι-χέρι με έναν ειδικό στα συμβόλαια ενέργειας, έναν λογιστή, κι έναν δικηγόρο, για να μπορείς να κάνεις την οποιαδήποτε κίνηση χωρίς να φέρει κάπου άλλο πρόβλημα...Πχ "το σωστό" θα ήταν να σε ενημερώνει κάποιος ότι μια κίνηση δεν μπορείς να την κάνεις, ή έστω να σε ειδοποιεί ότι επειδή δεν είναι συμβατή, έχεις ένα περιθώριο να την αλλάξεις...Τεσπα κράτα το έστω σαν μάθημα, ό,τι κι αν κάνεις από εδώ και πέρα, πρώτα να ψάχνεις/να ρωτάς...

Το Έντερ σήμερα που παίρνει ΚΟΤ είναι 0,18 και οριακά σε συμφέρει από το Γ1 που είσαι, αλλά ναι, επειδή ένας θεός ξέρει τί θα γίνει με τις επιδοτήσεις από Φλεβάρη, ενεργοποίησε το Έντερ από το ebill. Eπειδή είναι 12μηνο πλέον έχει και μικρή ποινή αποχώρησης, οπότε ΑΝ χρειαστεί, το σπας πάλι για να πας Γ1 αν πέσει η τιμή χονδρικής αρκετά (που δεν το βλέπω).

χωρις να θελω να γινω κουραστικος μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πως με συμφερει το enter απο τη στιγμη που εχει 0.18 την κιλοβατωρα σε σχεση με το Γ1 που ειμαι τωρα που εχει 0,11 και πεφτει στο μισο περιπου με το κοινωνικο; κερδιζω απο καπου αλλου; αυτο δεν εχω καταλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, astrea966 είπε

χωρις να θελω να γινω κουραστικος μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πως με συμφερει το enter απο τη στιγμη που εχει 0.18 την κιλοβατωρα σε σχεση με το Γ1 που ειμαι τωρα που εχει 0,11 και πεφτει στο μισο περιπου με το κοινωνικο; κερδιζω απο καπου αλλου; αυτο δεν εχω καταλαβει.

Στο Γ1 μπαίνει ρήτρα οπότε τα 11 λεπτά γίνονται πάνω από 20. Με κοτ πάλι είναι λίγο πάνω από τα 18 λεπτά του enter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, astrea966 είπε

χωρις να θελω να γινω κουραστικος μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πως με συμφερει το enter απο τη στιγμη που εχει 0.18 την κιλοβατωρα σε σχεση με το Γ1 που ειμαι τωρα που εχει 0,11 και πεφτει στο μισο περιπου με το κοινωνικο; κερδιζω απο καπου αλλου; αυτο δεν εχω καταλαβει.

Δεν είναι ότι κερδίζεις από κάπου αλλού, αλλά ότι από κάπου αλλού χάνεις :

Η κιλοβατώρα στο Γ1 δεν έχει "0,11-ΚΟΤ", έχει 0,11 - 30% έκπτωση ενέργειας (επί της κιλοβατώρας) - ΚΟΤ (0,045)  + ρήτρα αναπροσαρμογής (~0,24) - επιδότηση (μέχρι 150kWh/μήνα -0,16 και από 151 ως 300 - 0,12) = 0,132, ενώ στο Έντερ με έκπτωση συνέπειας 5% (επί της κιλοβατώρας) - ΚΟΤ (0,045) = 0,126...

...εν τω μεταξύ, τώρα πρόσεξα ότι έχεις 840kWh σε 54 μέρες, που σημαίνει ότι το 4μηνο θα έχεις (αναλογικά) 1.866 (άρα πρόσεχε να μην περνάς το όριο ΚΟΤ στα 1.800 που βλέπω έχεις), και κυρίως σημαίνει ότι (αναλογικά) τον μήνα θα έχεις 466, δηλαδή 166kWh που στο Γ1 δεν θα χρεώνονται με 0,132 αλλά με...0,272. Μιλάμε για 26€ βέβαια (συνολική χασούρα τον μήνα), όχι κάτι τραγικό, αλλά χασούρα παρ' ολ' αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, astrea966 είπε

χωρις να θελω να γινω κουραστικος μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πως με συμφερει το enter απο τη στιγμη που εχει 0.18 την κιλοβατωρα σε σχεση με το Γ1 που ειμαι τωρα που εχει 0,11 και πεφτει στο μισο περιπου με το κοινωνικο; κερδιζω απο καπου αλλου; αυτο δεν εχω καταλαβει.

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

ρητροπρόγραμμα και το Γ1 (δεν είναι 0,11)

κάνεις τις πράξεις για Ιανουάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

Δεν είναι ότι κερδίζεις από κάπου αλλού, αλλά ότι από κάπου αλλού χάνεις :

Η κιλοβατώρα στο Γ1 δεν έχει "0,11-ΚΟΤ", έχει 0,11 - 30% έκπτωση ενέργειας (επί της κιλοβατώρας) - ΚΟΤ (0,045)  + ρήτρα αναπροσαρμογής (~0,24) - επιδότηση (μέχρι 150kWh/μήνα -0,16 και από 151 ως 300 - 0,12) = 0,132, ενώ στο Έντερ με έκπτωση συνέπειας 5% (επί της κιλοβατώρας) - ΚΟΤ (0,045) = 0,126...

...εν τω μεταξύ, τώρα πρόσεξα ότι έχεις 840kWh σε 54 μέρες, που σημαίνει ότι το 4μηνο θα έχεις (αναλογικά) 1.866 (άρα πρόσεχε να μην περνάς το όριο ΚΟΤ στα 1.800 που βλέπω έχεις), και κυρίως σημαίνει ότι (αναλογικά) τον μήνα θα έχεις 466, δηλαδή 166kWh που στο Γ1 δεν θα χρεώνονται με 0,132 αλλά με...0,272. Μιλάμε για 26€ βέβαια (συνολική χασούρα τον μήνα), όχι κάτι τραγικό, αλλά χασούρα παρ' ολ' αυτά...

νομιζω οτι η εκπτωση συνεπειας 5% δεν ισχυει για τους κατοχους κοινωνικου τιμολογιου εκτος αν εγω δεν εχω καταλαβει καλα τι εννοει στους ορους του προγραμματος

 

Στιγμιότυπο οθόνης (82).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,έχω αλλους 2 μηνες συμβόλαιο με καλη τιμη στην nrg και θα φύγω για ΔΕΗ enter  λιγο πριν τη λήξη 1/4,δηλαδή έως μεσα Μάρτη,σε καμια 40 μέρες.

Ξέρουμε την προηγούμενη φορά που η ΔΕΗ ανακοίνωσε τις νέες τιμές,τι χρονικό περιθώριο είχε δώσει ;Την τελευταία φορά το έμαθα πολύ αργά και τώρα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα μην γίνει ξανά ίδιο σκηνικό...Αν και υποτίθεται ότι τώρα η τιμή χονδρικής είναι φτηνότερη από όταν έκανε την αύξηση...Επίσης η nrg και volton εχουν προγράμματα -σχετικά-κοντα  σε τιμες οπότε δύσκολο μου φαίνεται

Μόλις είδα ότι οι τιμες ισχύουν έως 31/1,λέτε να την πατήσω και να παίξει καμιά νέα αύξηση από 1/2 και γω κάθομαι περιμένω;Βεβαια θα γλιτωσω γυρω στο 300 ρι γι αυτό το κανω αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ...

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, astrea966 είπε

νομιζω οτι η εκπτωση συνεπειας 5% δεν ισχυει για τους κατοχους κοινωνικου τιμολογιου εκτος αν εγω δεν εχω καταλαβει καλα τι εννοει στους ορους του προγραμματος

...σωστά νομίζεις (που να τα θυμάμαι όλα, όλη την ώρα) - αλλά μην ασχολείσαι με "μικρολεπτομέρεις" (μιλάμε για 0,01 επί της κιλοβατώρας...) : ασχολήσου με την ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΚΟΝΑ που σου ανέλυσα : ΔΕΝ είναι "0,11-ΚΟΤ" η κιλοβατώρα στο Γ1, είναι και η αναπροσαρμογή στο παιχνίδι...(και το ότι χάνεις κι επιδότηση κτλ). Έχεις μεγαλούτσικη κατανάλωση, άρα πάνε Εντερ (συν ΟΛΟΥΣ τους άλλους λόγους που σου ανέλυσα...).

3 ώρες πριν, lakistsiou είπε

Καλησπέρα,έχω αλλους 2 μηνες συμβόλαιο με καλη τιμη στην nrg και θα φύγω για ΔΕΗ enter  λιγο πριν τη λήξη 1/4,δηλαδή έως μεσα Μάρτη,σε καμια 40 μέρες.

Ξέρουμε την προηγούμενη φορά που η ΔΕΗ ανακοίνωσε τις νέες τιμές,τι χρονικό περιθώριο είχε δώσει ;Την τελευταία φορά το έμαθα πολύ αργά και τώρα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα μην γίνει ξανά ίδιο σκηνικό...Αν και υποτίθεται ότι τώρα η τιμή χονδρικής είναι φτηνότερη από όταν έκανε την αύξηση... 

...ρε Τζαναρντάκο (αγαπάμε Pazienza 💘...), γιατί να το τρενάρεις; ΠΟΣΟ "καλή τιμή" είναι πια αυτή; Πόσο θα κερδίσεις σε 40 μέρες; Παίζεις ζάρι με το τί μπορεί να κάνει η ΔΕΗ από 1/2....Κι ΑΝ (λέω), το πάει 0,25 το Έντερ, το (ξανα)κάνει 24μηνο, και βάλει και μια πρόωρη αποχώρηση στα επίπεδα των άλλων; Δεν θα χτυπάς το κεφάλι σου μετά...;

Εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα τα δεδομένα σου (αν πχ έχεις τόσο συμφέρουσα τιμή που overall θα κερδίσεις, ξερωγω τί να πω, 200€ μέσα σε 40 μέρες, ανάλογα με τις καταναλώσεις σου), αλλά εγώ τουλάχιστον δεν θα το ρίσκαρα να κερδίσω - θα προτιμούσα "να χάσω", "με ασφάλεια"...

Κατά τ' άλλα, σιγά την φθηνότερη μέση τιμή χονδρικής του τώρα με τις 3/12.......

Νομίζω πάντως τέλη Νοέμβρη είχε ανακοινώσει την αλλαγή τιμών. Αλλά δεν έχει και νόημα : ποιος σου λέει ότι θα κάνει το ίδιο...

Αν πάντως συνεχίσει (αν και χλωμό το βλέπω) με τις ίδιες τιμές και όρους (μην ξεχνάμε δέσμευση/ποσά αποχώρησης) και μ' έχεις ακούσει και έχεις πάει τις επόμενες μέρες ΔΕΗ, χάνοντας "τις 40 μέρες καλής τιμής της NRG", μη με βρίσεις.....:ρ    Σου είπα πως το βλέπω ΕΓΩ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω αίτηση για το online και μου ζητάει να επισυνάψω σύμβαση ΔΕΔΔΗΕ. Δεν την έχω ακόμα απλά θέλω να προλάβω τις τιμές που ισχύουν τώρα. Μπορώ κάπως να το παραλείψω και να τους το δώσω σε δεύτερο χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...