Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, washcloud είπε

γιατί να το τρενάρεις; ΠΟΣΟ "καλή τιμή" είναι πια αυτή; Πόσο θα κερδίσεις σε 40 μέρες

Eχω καταναλωση γυρω στις 1000 κβ το μήνα.Μολις εβαλα το νυχτερινο μετρητη.

Στην nrg ειμαι με 0,062 /κβ...Εντερ θα παω με 0,18 ημέρα και 0,13 νύχτα.Η κατανάλωση ημέρα-νύχτα ειναι περίπου 3:1.

Μου έρχεται λογαριασμός (βασιζόμενος σε πραγματική καταναλωση )γύρω στα 200 ευρω το μηνα.Σούπερ μπακαλίστικα υπολογίζω να παω 400-450.Αρα σε 40 μερες βγαινει κανα 400 η χασούρα;Δεν ειναι λίγα αλλά ναι το κεφάλι οχι μονο θα το χτυπάω,θα το σπάσω κιόλας...Εφυγα αύριο για έντερ και υγεία να έχουμε με όλα αυτά τα άγχη.Ακομα και να το αποφασίσω,θα γίνει άραγε εγκαίρως αλλαγή παρόχου ή θα τη φάμε πανταχόθεν;Ειναι κι αυτό που με τρώει.

Ευχαριστώ για την εκτίμηση,αυτό ήθελα.

Επεξ/σία από lakistsiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

θα γίνει άραγε εγκαίρως αλλαγή παρόχου ή θα τη φάμε πανταχόθεν;Ειναι κι αυτό που με τρώει.

...αυτό ναι κι αν είναι....Κάπως έτσι την έφαγα (αν και η περίπτωσή μου ήταν πιο "μπλεγμένη") κι εγώ, όταν μπήκα στο θρεντ (πιο πριν κοιμόμουν κανονικά), 26 (νομίζω) Νοέμβρη, κι όλοι χτυπιόντουσαν για το deadline της 2ας 12ου (Βολτέρα, εγώ). Όσο και να προσπαθούσα να τα υπολογίσω (μέρες ξάγρυπνος εν τω μεταξύ, μαζί με διάφορα άλλα καζίκια της καθημερινότητας που τρέχανε ίσα-ίσα ΤΟΤΕ) για ν' αποφασίσω, όλο και κάποιο νέο φασόλι έβγαινε στην μέση και με τράβαγε την μία από 'δω - την άλλη από 'κει. Είχα κλείσει και 3 συνεχόμενα (1/2/3 12ου) ραντεβού σε ΔΕΗ που είναι μακρυούτσικα από 'μένα, και καν δεν κατάφερα να πάω. Τελευταία μέρα πάτησα ένα γερό "ΣΙΧΤΙΡ ΟΛΑ ΣΑΣ" και παραιτήθηκα από την ιδέα να προλάβω το,,,άγιο ρευματοδισκοπότηρο του Έντερ και είπα "όπως έρθουν...". (...άσχετο, αλλά τελικά μου ήρθαν καλά.) Κόντεψε μιλάμε να βγει Άλιεν από μέσα μου 👽)

Μη σκας λοιπόν : κε σερά - σερά, και δεμπαναγαμηθεί το Σύμπαν :-) Κάνε εσύ ό,τι είναι να κάνεις, και θα δείξει. Πάντως, δείχνει να μην υπάρχει τώρα, το τότε bottleneck. Οπότε και μες στη βδομάδα να πας, πιθανώς όλα καλά θα πάνε με την ενεργοποίηση (εδώ κάποιοι ενεργοποιούνται τις τελευταίες μέρες, μέσα σε 3 24ωρα, από άλλο πάροχο, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΣΩ ECONTRACT...). Πάνε πάντως κατάστημα αν είναι, για πιο σίγουρα...

Εύχομαι τα καλύτερα, μαν ;)

51 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Προσπαθώ να κάνω αίτηση για το online και μου ζητάει να επισυνάψω σύμβαση ΔΕΔΔΗΕ. Δεν την έχω ακόμα απλά θέλω να προλάβω τις τιμές που ισχύουν τώρα. Μπορώ κάπως να το παραλείψω και να τους το δώσω σε δεύτερο χρόνο;

...είσαι αυτός με το νέο σπίτι χωρίς ρολόι, σωστά; Ε μαλακία τότε (προφανώς) σου είπα (ότι δεν έχει σχέση η ύπαρξη ρολογιού με το συμβόλαιο στη ΔΕΗ...). Να με συγχωρείς, είχα την εντύπωση ότι μπορεί να προχωρήσει (κάτι θυμόμουν από αρκετά παλιότερα, αλλά είτε αλλάξανε τα πράγματα, είτε το είχα τυπώσει λάθος).

Λογικά αν υπήρχε workaround θα στο είχαν πει κι από μόνοι, αλλά δεν χάνεις κάτι να τους ρωτήσεις με μέιλ στην εξυπηρέτηση...Επίσης ΑΝ σου είναι εύκολο να πας σε κατάστημα, ίσως από εκεί να έβρισκες άκρη αυτού του στυλ....(ζητώντας κάποιον πρϊστάμενο)...

Αν τελικά γιοκ, υπάρχει και περίπτωση να μην αλλάξουν τίποτα στα σταθερά τους οι ΔΕΗτζήδες, από 1/2...Το κάνανε ήδη βέβαια (δεν αλλάξανε, ενώ έληγαν 31/12), και δεν ξέρω αν αυτό είναι δείγμα ότι έχουν τάση να κρατάνε,,,καθυστέρηση, ή αν είναι λόγος να πεις "ε μια παράταση την δώσανε,,,σιγά μην δώσουν κι άλλη". Από αύριο, ΛΟΓΙΚΑ, θα πρέπει να έχουμε ενημέρωση για το τί θα κάνουν, καθώς είναι τελευταία βδομάδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

...αυτό ναι κι αν είναι....Κάπως έτσι την έφαγα (αν και η περίπτωσή μου ήταν πιο "μπλεγμένη") κι εγώ, όταν μπήκα στο θρεντ (πιο πριν κοιμόμουν κανονικά), 26 (νομίζω) Νοέμβρη, κι όλοι χτυπιόντουσαν για το deadline της 2ας 12ου (Βολτέρα, εγώ). Όσο και να προσπαθούσα να τα υπολογίσω (μέρες ξάγρυπνος εν τω μεταξύ, μαζί με διάφορα άλλα καζίκια της καθημερινότητας που τρέχανε ίσα-ίσα ΤΟΤΕ) για ν' αποφασίσω, όλο και κάποιο νέο φασόλι έβγαινε στην μέση και με τράβαγε την μία από 'δω - την άλλη από 'κει. Είχα κλείσει και 3 συνεχόμενα (1/2/3 12ου) ραντεβού σε ΔΕΗ που είναι μακρυούτσικα από 'μένα, και καν δεν κατάφερα να πάω. Τελευταία μέρα πάτησα ένα γερό "ΣΙΧΤΙΡ ΟΛΑ ΣΑΣ" και παραιτήθηκα από την ιδέα να προλάβω το,,,άγιο ρευματοδισκοπότηρο του Έντερ και είπα "όπως έρθουν...". (...άσχετο, αλλά τελικά μου ήρθαν καλά.) Κόντεψε μιλάμε να βγει Άλιεν από μέσα μου 👽)

Μη σκας λοιπόν : κε σερά - σερά, και δεμπαναγαμηθεί το Σύμπαν :-) Κάνε εσύ ό,τι είναι να κάνεις, και θα δείξει. Πάντως, δείχνει να μην υπάρχει τώρα, το τότε bottleneck. Οπότε και μες στη βδομάδα να πας, πιθανώς όλα καλά θα πάνε με την ενεργοποίηση (εδώ κάποιοι ενεργοποιούνται τις τελευταίες μέρες, μέσα σε 3 24ωρα, από άλλο πάροχο, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΣΩ ECONTRACT...). Πάνε πάντως κατάστημα αν είναι, για πιο σίγουρα...

Εύχομαι τα καλύτερα, μαν ;)

...είσαι αυτός με το νέο σπίτι χωρίς ρολόι, σωστά; Ε μαλακία τότε (προφανώς) σου είπα (ότι δεν έχει σχέση η ύπαρξη ρολογιού με το συμβόλαιο στη ΔΕΗ...). Να με συγχωρείς, είχα την εντύπωση ότι μπορεί να προχωρήσει (κάτι θυμόμουν από αρκετά παλιότερα, αλλά είτε αλλάξανε τα πράγματα, είτε το είχα τυπώσει λάθος).

Λογικά αν υπήρχε workaround θα στο είχαν πει κι από μόνοι, αλλά δεν χάνεις κάτι να τους ρωτήσεις με μέιλ στην εξυπηρέτηση...Επίσης ΑΝ σου είναι εύκολο να πας σε κατάστημα, ίσως από εκεί να έβρισκες άκρη αυτού του στυλ....(ζητώντας κάποιον πρϊστάμενο)...

Αν τελικά γιοκ, υπάρχει και περίπτωση να μην αλλάξουν τίποτα στα σταθερά τους οι ΔΕΗτζήδες, από 1/2...Το κάνανε ήδη βέβαια (δεν αλλάξανε, ενώ έληγαν 31/12), και δεν ξέρω αν αυτό είναι δείγμα ότι έχουν τάση να κρατάνε,,,καθυστέρηση, ή αν είναι λόγος να πεις "ε μια παράταση την δώσανε,,,σιγά μην δώσουν κι άλλη". Από αύριο, ΛΟΓΙΚΑ, θα πρέπει να έχουμε ενημέρωση για το τί θα κάνουν, καθώς είναι τελευταία βδομάδα...

Καλησπέρα!

θυμάμαι και εγώ είχα χάσει τον ύπνο μου τότε για 2-3 ημέρες και έτρεξα σαν παλαβός να γυρίσω τρεις παροχές από Προτέργια σε ΔΕΗ Εντερ. Όταν λες εσένα σου πήγαν καλά μου έμεις Voltera εννοείς ότι άλλαξε κάτι στο Έντερ/Ονλαιν από τότε ή σε έφτιαξε η Βολτέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sta είπε

Όταν λες εσένα σου πήγαν καλά μου έμεις Voltera εννοείς ότι άλλαξε κάτι στο Έντερ/Ονλαιν από τότε ή σε έφτιαξε η Βολτέρα;

...όχι, από 3/12 δεν άλλαξε κάτι στα σταθερά ΔΕΗ. Ας πούμε ότι η Βολτέρα μου,,,"έκανε μια πρόταση που δεν μπορούσα να αρνηθώ" :-D (ήμουν σε ρητροπρόγραμμά της και μπήκα ολίγον από το παράθυρο σ' ένα παλιότερο σταθερό της που "είχε-δεν είχε λήξει" - είχαν ήδη διπλασιάσει τις τιμές στο νέο σταθερό της - και με όρους που όταν τα έβαλα κάτω και τα υπολόγισα εκ των υστέρων, μου βγήκαν κάτι μεταξύ "παλιού Έντερ και νέου Ονλάιν" και εκείνο το διάστημα μάλλον/πιθανώς ήταν ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να μου είχε,,,συμβεί, καθώς όλοι αλλάζανε τιμές, ένας μετά τον άλλον μέχρι μέσα Δεκέμβρη και γινότανε του,,,deadline το κέρατο και δεν ήξερες πού να πας, καθως οι παράμετροι ήταν πάαααρα πολλές και κάθε επιλογή άνοιγε ένα νέο παρακλάδι με διάφορα "εάν" και "τότε" για να μπορέσεις να είχες "σιγουριά" για το τί συμφέρει καλύτερα να κάνεις...). Ακόμη και σήμερα έχω αμφιβολία για το πώς ΘΑ πάει, αν πχ της καβλώσει και μου αλλάξει μετά το 6μηνο τιμές, αρχές Ιούνη, και τότε δεν θα με συμφέρει ούτε να μείνω, αλλά,,,ούτε και να φύγω, καθώς θα έχω ακόμη τσιμπημένη ρήτρα αποχώρησης (χαλαρώνω τέλος χρονιάς) - από την άλλη όμως παίζει πάντα και η περίπτωση (χμμμμ...) να,,,γονατίσουν (...ξέρωγώ, γαμώ τον Πούτιν, τσ' Αμερικάνοι, την Ουκρανία, την Γερμανία, το Ισραήλ και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα μου μέσα, τί θα κάνουν ΟΟΟΟΟΛΟΙ αυτοί...; ) οι τιμές στα χρηματιστήρια ενέργειας, κι άρα τα ρητροπρογράμματα να ξαναγίνουν ελκυστικά, οπότε ΤΟΤΕ θα θέλει η Βολτέρα να με κρατήσει με τις σημερινές τιμές,,,,,αλλά δεν θα κρατιέμαι εγώ! 🤑

Τεσπα αν είχα προσπαθήσει να χωθώ σταθερό ΔΕΗ, μπορεί και να 'τρωγα παπάρα με το ΚΟΤ (κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα γινόταν) - άσε που επίσης έπαιζε να είμαι σαν κάτι χαροκαμμένους που ποστάρουν εδώ κι από τότε βρίσκονται ΑΚΟΜΑ στη,,,ζώνη του λυκόφωτος του Γ1, χωρίς να τους έχει ενεργοποιηθεί το Ονλάιν και παλεύουν με ΡΑΕ κι αμφισβητήσεις και χαΐρι δεν βλέπουνε....ΔΕΝ πέτυχα τις καλύτερες δυνατές τιμές τότε (του Ονλάιν), αλλά επειδή θα μπορούσε να είχε γίνει στραβή και να τον πιω ακόμη πιο άσχημα, λέω "πάλι καλά" και δοξάζω τον Καρλ Σαγκάν (:ρ) που είμαι έστω σε μια ενδιάμεση κατάσταση σήμερα,,,κι όσο κρατήσει :-)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα παιδιά. Επειδή μόλις άρχισα να ψάχνω το θέμα με το ρεύμα, αποφάσισα να ζητήσω τη συμβουλή σας στο τι θα ήταν σκόπιμο να κάνω.

Αρχικά είμαι ΔΕΗ, Γ1 με χρέωση 0.11936/kWh. Στο έναντι που μου ήρθε τώρα, είχα κατανάλωση 1498kWh (64 ημέρες). Μεγάλο μέρος του λογαριασμού είναι από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις οπότε καταλαβαίνω ότι αυτές δεν τις αποφεύγω.

Δεν έχω ούτε e-bill, ούτε και κάτι άλλο. Θα με βοηθούσε αν έκανα μεταφορά σε κάποιο άλλο πάροχο ή αν θα έπρεπε να ενεργοποιήσω κάποιο από τα πακέτα της ΔΕΗ;

Παρακαλώ, τα φώτα σας! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, washcloud είπε

 

...είσαι αυτός με το νέο σπίτι χωρίς ρολόι, σωστά; Ε μαλακία τότε (προφανώς) σου είπα (ότι δεν έχει σχέση η ύπαρξη ρολογιού με το συμβόλαιο στη ΔΕΗ...). Να με συγχωρείς, είχα την εντύπωση ότι μπορεί να προχωρήσει (κάτι θυμόμουν από αρκετά παλιότερα, αλλά είτε αλλάξανε τα πράγματα, είτε το είχα τυπώσει λάθος).

Λογικά αν υπήρχε workaround θα στο είχαν πει κι από μόνοι, αλλά δεν χάνεις κάτι να τους ρωτήσεις με μέιλ στην εξυπηρέτηση...Επίσης ΑΝ σου είναι εύκολο να πας σε κατάστημα, ίσως από εκεί να έβρισκες άκρη αυτού του στυλ....(ζητώντας κάποιον πρϊστάμενο)...

Αν τελικά γιοκ, υπάρχει και περίπτωση να μην αλλάξουν τίποτα στα σταθερά τους οι ΔΕΗτζήδες, από 1/2...Το κάνανε ήδη βέβαια (δεν αλλάξανε, ενώ έληγαν 31/12), και δεν ξέρω αν αυτό είναι δείγμα ότι έχουν τάση να κρατάνε,,,καθυστέρηση, ή αν είναι λόγος να πεις "ε μια παράταση την δώσανε,,,σιγά μην δώσουν κι άλλη". Από αύριο, ΛΟΓΙΚΑ, θα πρέπει να έχουμε ενημέρωση για το τί θα κάνουν, καθώς είναι τελευταία βδομάδα...

Έγινε!! Θα δω αν υπάρχει τρόπος κάπως να το παραλείψω αλλιώς αναγκαστικά θα περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ενεργοποιήθηκε το  myhome enter απο γ1 οικιακό που είχα . Παρασκευή έκανα την αίτηση στο e bill, σήμερα εγκρίθηκε.  Αρκετά γρήγορα.

Μακάρι να δείξουν τόσο γρήγορα αντανακλαστικά και με τον μετρητή νυχτερινού τιμολογίου  που τους ζήτησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, martini_bb είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα παιδιά. Επειδή μόλις άρχισα να ψάχνω το θέμα με το ρεύμα, αποφάσισα να ζητήσω τη συμβουλή σας στο τι θα ήταν σκόπιμο να κάνω.

Αρχικά είμαι ΔΕΗ, Γ1 με χρέωση 0.11936/kWh. Στο έναντι που μου ήρθε τώρα, είχα κατανάλωση 1498kWh (64 ημέρες). Μεγάλο μέρος του λογαριασμού είναι από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις οπότε καταλαβαίνω ότι αυτές δεν τις αποφεύγω.

Δεν έχω ούτε e-bill, ούτε και κάτι άλλο. Θα με βοηθούσε αν έκανα μεταφορά σε κάποιο άλλο πάροχο ή αν θα έπρεπε να ενεργοποιήσω κάποιο από τα πακέτα της ΔΕΗ;

Παρακαλώ, τα φώτα σας! :) 

Από ότι λες, έχει κατανάλωση 700 KWH το μήνα αφού το έναντι υπολογίζεται από την περσινή κατανάλωση και εφόσον δεν έχεις αλλάξει φέτος καταναλωτικές συνήθειες (φωτίζεσαι πλέον με κεριά, δεν κάνεις πια μπάνιο για να μην ανάβεις θερμοσίφωνα  κλπ). Άρα τα Enter/Online είναι για σένα πολύ πιο συμφέροντα από το Γ1, ακόμη και με τις νέες τιμές τους.

Υποθέτουμε ρήτρα για τον Φεβρουάριο 0,20 από 0,23 που είναι για τον Ιανουάριο. Εκεί κάπου θα βγει.

Η διαφορά είναι στη χρέωση των kwh πάνω από τις 300 κάθε μήνα. Μέχρι εκεί Γ1 και σταθερά της ΔΕΗ βγαίνουν το ίδιο (λόγω κρατικών επιδοτήσεων). Μετά, το τιμολόγιο για τις Kwh ημέρας (και η νύχτα αναλογικά αντίστοιχα πάει) είναι: Στο Γ1 0,115 (γιατί περνάς τις 2000 το τετράμηνο, άρα μέσος όρος χρέωσης είναι τόσο) -30% =0,08 + ρήτρα 0,20= 0,28  - 0,03 που κάνει έκπτωση η ΔΕΗ πάνω από τις 300 kwh =0,25. Στο Εντερ είναι 0,18 και στο Ονλαιν 0,17. Αυτή τη διαφορά 0,07-0.08 Ευρώ πολλαπλασιάζεις επί τις kwh κάθε μήνα πάνω από τις 300.  700 kwh που καταναλώνεις -300=400 kwh πάνω από το όριο των 300. 400 Χ0,08 = 32 Ευρώ το μήνα όφελος.

Βασικά αυτό. Τώρα ανάλογα με την κρατική επιδότηση τον Φεβρουάριο (αν θα μειωθεί λίγο επειδή θα μειωθεί και η ρήτρα όπως λένε) μπορεί να κερδίζεις άλλα 2-3 Ευρώ στο Ονλαιν συγκριτικά με το Γ1. Άρα 30-35 Ευρώ όφελος το μήνα.

Από Μάρτιο, ανάλογα με την τιμή της ρήτρας, τις κρατικές επιδοτήσεις, τις εξελίξεις στην Ουκρανία, τις πωλήσεις υγροποιημένου αερίου από τις ΗΠΑ, την ζήτηση αερίου και ρεύματος για θέρμανση στην Ευρώπη, μπορεί να πέσει κανένας μετεωρίτης, μη ζητάς βεβαιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να με βοηθησει να διαλεξω αναμεσα σε Enter και Online?

Βλεπω οτι το Online εχει 0.01 χαμηλοτερη χρεωση στην KWh ημερας, αλλα το Enter δινει 5% εκπτωση συνεπειας που τη φερνει στα ιδια επιπεδα και μετραει και στη νυχτερινη.... Επισης αν βαλεις και το εξτρα 2% εκπτωση παγιας εντολης (στην οποια σε υποχρεωνει το Online) παει ακομα φτηνοτερα. 

Αρα γιατι επιλεγει κανεις το online? για τα 30ε δωρο που σου κανει τον 1ο μηνα ή για τα 2ε χαμηλοτερο παγιο το μηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους , επειδή είδα σε προηγούμενες σελίδες ότι αναφέρθηκε το θέμα αν παίρνει ΚΟΤ το HomeOnline. Έκανα ερώτηση αν ισχύει και για μας που έχουμε τους παλιούς τιμοκατάλογους με την χρέωση κιλοβατώρας στα 0,096 και η απάντηση τους ήταν η εξής :

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής σας επιστολής, σας γνωρίζουμε πως σύμφωνα με του βασικού όρους του προγράμματος MY HOME ONLINE ότι δέχεται να ενταχθεί το πρόγραμμα σε ΚΟΤ τιμολόγια, συνεπώς θα λάβατε και τα προνόμια του ΚΟΤ μαζί με το πρόγραμμα.

Ελπίζω να λύθηκαν οι απορίες όλων σχετικά με αυτό το ζήτημα .

Καλη συνέχεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ καλά τα λες άκρη πως θα βρούμε από 23 του Νοέμβρη δεν έχω σαφή απάντηση ούτε τα 30 ευρώ πήρα και στο 0.17 απευθείας και με κοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, johnnyman είπε

τίποτα το νεότερο και όχι παράνομο (edit τελικά δεν τηρήθηκε το 60 μέρες πριν όπως αναφέρει), προσπέρασε .....

(αλλαγή όρων κατόπιν ειδοποίησης 60 ημερών ,μετά το πέρας 6μήνου , το οτι αφήσανε να περάσει χωρίς σχόλιο η ρήτρα στο Γ1 χωρίς ειδοποίηση ασχολίαστο )

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ε δεν είναι κάτι καινούριο. Η μόνη ένσταση θα είναι ότι κάνει την τροποποίηση πριν το 6μηνο. Πολύ απλά τηλεφωνικά του είπαν άλλα για να πουλήσουν, αλλά υπάρχουν τα ψιλά γράμματα στις συμβάσεις όπου ενημερώνουν για τέτοιες τροποποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PastiGR είπε

Καλησπέρα σε όλους , επειδή είδα σε προηγούμενες σελίδες ότι αναφέρθηκε το θέμα αν παίρνει ΚΟΤ το HomeOnline. Έκανα ερώτηση αν ισχύει και για μας που έχουμε τους παλιούς τιμοκατάλογους με την χρέωση κιλοβατώρας στα 0,096 και η απάντηση τους ήταν η εξής :

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής σας επιστολής, σας γνωρίζουμε πως σύμφωνα με του βασικού όρους του προγράμματος MY HOME ONLINE ότι δέχεται να ενταχθεί το πρόγραμμα σε ΚΟΤ τιμολόγια, συνεπώς θα λάβατε και τα προνόμια του ΚΟΤ μαζί με το πρόγραμμα.

Ελπίζω να λύθηκαν οι απορίες όλων σχετικά με αυτό το ζήτημα .

Καλη συνέχεια...

απλά παραμένει μυστήριο το νεο online αν παίρνει ΚΟΤ

2 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Μπορει καποιος να με βοηθησει να διαλεξω αναμεσα σε Enter και Online?

Βλεπω οτι το Online εχει 0.01 χαμηλοτερη χρεωση στην KWh ημερας, αλλα το Enter δινει 5% εκπτωση συνεπειας που τη φερνει στα ιδια επιπεδα και μετραει και στη νυχτερινη.... Επισης αν βαλεις και το εξτρα 2% εκπτωση παγιας εντολης (στην οποια σε υποχρεωνει το Online) παει ακομα φτηνοτερα. 

Αρα γιατι επιλεγει κανεις το online? για τα 30ε δωρο που σου κανει τον 1ο μηνα ή για τα 2ε χαμηλοτερο παγιο το μηνα?

μικρές διαφορές κυρίως στο πάγιο και φυσικά τα 30€ δώρο, δες το excel της υπογραφής μου

προσωπικά θα πήγαινα enter μεταξύ των 2 μιας και δε χρειάζεται αλχημείες με ebill και καθημερινό έλεγχο αν η ΔΕΗ απενεργοποίησε τις επιλογές που προϋποθέτει το πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...