Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δλδ αν έχει Γ1Ν 3Φ κερδίζει 4-5 ευρώ το μήνα μόνο και μόνο λόγω της προσφοράς των 100?

Βαλτα κάτω. 

Πάγιο 3φ νυχτερινό γ1ν vs myhome

Χρέωση kwh * kwh στο 4 μηνο και για τα 2 προγράμματα, να δεις πόσο βγαίνει. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
5 minutes ago, sphinxgr said:

Βαλτα κάτω. 

Πάγιο 3φ νυχτερινό γ1ν vs myhome

Χρέωση kwh * kwh στο 4 μηνο και για τα 2 προγράμματα, να δεις πόσο βγαίνει. 

Από προηγούμενό μου post.

  

On 26/10/2020 at 09:51, Thresh said:

Οπότε για το πάγιο είναι 4x1.5=6 , ενώ για το Γ1Ν είναι 5.32+2.22=7.54 

Εκτός αν δεν ισχύει και προσθέτουμε και στο 6 το 2.22, αμφιβάλω όμως.

Μετά είναι τα 100 ευρώ.

Μετά οι λίγο πιο κάτω χρεώσεις kwh σε ημερήσιο και νυχτερινό, καθώς και 2% έκπτωση για πάγια εντολή.

Το 5% που λέει για συνεπείς είναι πάνω στο 5% που έχουμε οι υπόλοιποι ή το ίδιο με τους συνεπεις των υπολοίπων τιμολογίων της ΔΕΗ?

Πως είναι δυνατόν λοιπόν το κέρδος να είναι μονο από την επιστροφή των 100 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Thresh είπε

Από προηγούμενό μου post.

  

Εκτός αν δεν ισχύει και προσθέτουμε και στο 6 το 2.22, αμφιβάλω όμως.

Μετά είναι τα 100 ευρώ.

Μετά οι λίγο πιο κάτω χρεώσεις kwh σε ημερήσιο και νυχτερινό, καθώς και 2% έκπτωση για πάγια εντολή.

Το 5% που λέει για συνεπείς είναι πάνω στο 5% που έχουμε οι υπόλοιποι ή το ίδιο με τους συνεπεις των υπολοίπων τιμολογίων της ΔΕΗ?

Πως είναι δυνατόν λοιπόν το κέρδος να είναι μονο από την επιστροφή των 100 ευρώ?

Για 4μήνες:

  • Πάγιο MyHome 6€ vs 7,54 Γ1Ν 3Φ
  • Το 5% πρέπει να είναι η ίδια έκπτωση που έχουν οι συνεπείς και στα Γ1.
  • Η διαφορά στις χρεώσεις των kwh είναι στις
    • 1000 ημερήσιες Γ1Ν 3Φ 110€ vs MyHome 105€ και στις
    • 1000 βραδινές Γ1Ν 3Φ 79€ vs MyHome 79€.

Για αυτό καταλήγουμε για σύγκριση με Γ1Ν 3Φ:

τα 100€ έκπτωση του MyHome είναι κέρδος 4€ το μήνα, + 0,39€ από το πάγιο + 1,25€/μηνα στις 1000kwh. Συνολικό κέρδος = 5,5€/μήνα. Μετά τα 2 έτη, αυτό γίνεται, 1,5€/μήνα

Σε σύγκριση Γ1 vs MyHome, το κέρδος είναι 4€ -1€ (πάγιο), +1,25€/μήνα στις 1000kwh. Συνολικό κέρδος = 4,25€/μήνα. Μετά τα 2 έτη, αυτό γίνεται, 0,25€/μήνα

Οπότε όποιος έχει Γ1, με το νέο πρόγραμμα αν καταναλώνει <800kwh/4 μήνες, θα πληρώνει περισσότερα λόγω παγίου στα 2 έτη. Απλά θα κερδίσει τα 100€ προκαταβολικά για 2 έτη. (4/μήνα) κάτι που είναι ως δώρο γιατί δεν θα αλλάξεις πάροχο.

image.png.4407ceaa76e702d5725b047f01bd9277.png

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, sphinxgr said:

Η διαφορά στις χρεώσεις των kwh είναι στις

  • 1000 ημερήσιες Γ1Ν 3Φ 110€ vs MyHome 105€ και στις
  • 1000 βραδινές Γ1Ν 3Φ 79€ vs MyHome 79€.

 

Τελείως "εργαστηριακές" συνθήκες αυτό όμως. 

Επιπλέον στη σύγκριση που κάνει με το Γ1 βάζεις μόνο 1000 αντί για 2000 που θα είναι όλες ημερήσιες.

Τέσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τελείως "εργαστηριακές" συνθήκες αυτό όμως. 

Επιπλέον στη σύγκριση που κάνει με το Γ1 βάζεις μόνο 1000 αντί για 2000 που θα είναι όλες ημερήσιες.

Τέσπα.

Έχω γράψει ξανά πιο πάνω ότι οι καταναλώσεις είναι σχετικές. Εγώ καταναλώνω λιγότερες απο 800kwh το 4μηνο συνολικά γιατί έχω καλής ενεργειακής κλάσης σπίτι. 

Αν κάποιος καίει περισσότερες, θα κάνει τον υπολογισμό μόνος του με το πόσες καίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, sphinxgr said:

Έχω γράψει ξανά πιο πάνω ότι οι καταναλώσεις είναι σχετικές. Εγώ καταναλώνω λιγότερες απο 800kwh το 4μηνο συνολικά γιατί έχω καλής ενεργειακής κλάσης σπίτι. 

Αν κάποιος καίει περισσότερες, θα κάνει τον υπολογισμό μόνος του με το πόσες καίει.

Οι kwh από μόνες τους δεν λένε κάτι, αν έχει αντλία θερμότητας για θέρμανση/ψύξη θα έχει περισσότερες.

Γι' αυτό στη σύγκριση κάνουμε μια για κάτω από 2000kwh και μια για πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κατι μερες εκανα εγγραφη στο myhomeenter. Εχω Γ1Ν και η καταναλωση ειναι 1100KW μερας και 300KW βραδυ καθε τετραμηνο. Στο τελευταιο τετραμηνο με βγηκε 300 ευρω συνολο εναντι+εκκαθαριστικο. Εχω ebill κανονικα και παντα περνω την εκπτωση που εχουν. Με το myhomeenter περα απο το 100αρικο θα κερδισω κατι αλλο? Βλεπω ελαχιστη χαμηλοτερη χρεωση στα KW μερας και 1.5 ευρω παγιο το μηνα. Ισως κανω και παγια εντολη μεσω ebanking εφοσον δινουν ακομα 2%. Επισης το 100αρικο που δινουν δωρο σε πρωτο λογαριασμο εμενα ο πρωτος θα ερθει κατω απο 80 ευρω οποτε θα ειναι μηδενικος και 20 ευρω ακομα θα αφαιρεθουν απο τον δευτερο μηνιαιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πριν κατι μερες εκανα εγγραφη στο myhomeenter. Εχω Γ1Ν και η καταναλωση ειναι 1100KW μερας και 300KW βραδυ καθε τετραμηνο. Στο τελευταιο τετραμηνο με βγηκε 300 ευρω συνολο εναντι+εκκαθαριστικο. Εχω ebill κανονικα και παντα περνω την εκπτωση που εχουν. Με το myhomeenter περα απο το 100αρικο θα κερδισω κατι αλλο? Βλεπω ελαχιστη χαμηλοτερη χρεωση στα KW μερας και 1.5 ευρω παγιο το μηνα. Ισως κανω και παγια εντολη μεσω ebanking εφοσον δινουν ακομα 2%. Επισης το 100αρικο που δινουν δωρο σε πρωτο λογαριασμο εμενα ο πρωτος θα ερθει κατω απο 80 ευρω οποτε θα ειναι μηδενικος και 20 ευρω ακομα θα αφαιρεθουν απο τον δευτερο μηνιαιο? 

To οτι έχεις νυχτερινό σου δίνει κέρδος 1,25€/μήνα για 300kwh στο 4μηνο έναντι του να μην ειχες.  

Αν περάσεις στο νέο πρόγραμμα θα κερδίσεις μόνο τα 100€ με την κατανάλωση που έχεις. Δεν θα έχεις ούτε όφελος, ούτε χασούρα δηλαδή εκτός των 100€.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Νομίζω για κάποιον που δεν σκέφτεται να φύγει από ΔΕΗ, δεν χάνει κάτι να το κάνει μέχρι 30/11 για να πάρει τα 100€. Χωρίς τα 100€ δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχει κάνει κάποιος αλλαγή ονόματος ηλεκτρονικά μέσα από τη σελίδα τους ; Προχωράει γρήγορα η διαδικασία ;

Με την εγγύηση που έχει δοθεί τι γίνεται, πιστώνεται στον τελευταίο λογαριασμό και επιπλέον δίνεται νέα εγγύηση από το νέο όνομα ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς με Γ1Ν, 1Φ και κατανάλωση τελευταίου 4μηνου 1300kWh (950 κανονικές και 350 νυχτερινές) υποθέτω, σύμφωνα με τα λεγόμενα, μας συμφέρει το Enter μιας που δεν υπάρχει περίπτωση να φύγουμε από ΔΕΗ; Τουλάχιστον για τα 2 χρόνια και με την προϋπόθεση να πάρουμε τα 100Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, red7genius είπε

Εμείς με Γ1Ν, 1Φ και κατανάλωση τελευταίου 4μηνου 1300kWh (950 κανονικές και 350 νυχτερινές) υποθέτω, σύμφωνα με τα λεγόμενα, μας συμφέρει το Enter μιας που δεν υπάρχει περίπτωση να φύγουμε από ΔΕΗ; Τουλάχιστον για τα 2 χρόνια και με την προϋπόθεση να πάρουμε τα 100Ε.

Δεν έχεις σπουδαίο κέρδος πέραν του 100€. Οπότε για τα 100€ και μόνο, μπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2020 στις 9:41 ΜΜ, volleyball είπε

Καλησπέρα. Νομίζω για κάποιον που δεν σκέφτεται να φύγει από ΔΕΗ, δεν χάνει κάτι να το κάνει μέχρι 30/11 για να πάρει τα 100€. Χωρίς τα 100€ δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχει κάνει κάποιος αλλαγή ονόματος ηλεκτρονικά μέσα από τη σελίδα τους ; Προχωράει γρήγορα η διαδικασία ;

Με την εγγύηση που έχει δοθεί τι γίνεται, πιστώνεται στον τελευταίο λογαριασμό και επιπλέον δίνεται νέα εγγύηση από το νέο όνομα ;

 

Έκανα εγώ αλλαγή ονόματος, σε 3-4 μέρες σε παίρνουν τηλέφωνο και σου στέλνουν συμβόλαια κλπ με email. Τυπώνεις υπογράφεις και τα στελνεις πίσω με ΕΛΤΑ courier με έξοδα της ΔΕΗ. Αν δεν βιάζεσαι ώστε να πας και να γίνει επιτόπου με την επίσκεψη σε κατάστημα, είναι αρκετά βολικό έτσι κι ας παίρνει λίγες μέρες παραπάνω!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2020 στις 2:54 ΜΜ, Thresh είπε

Οι kwh από μόνες τους δεν λένε κάτι, αν έχει αντλία θερμότητας για θέρμανση/ψύξη θα έχει περισσότερες.

Γι' αυτό στη σύγκριση κάνουμε μια για κάτω από 2000kwh και μια για πάνω.

Καμιά 20000kwh το χρόνο εδώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2020 στις 8:47 ΠΜ, MaXmaD είπε

Η παγια εντολη εχει καποια προμηθεια απο την τραπεζα? 

αυτό θέλει λίγο προσοχή γιατί πολλές φορές οι τράπεζες χρεώνουν τις πάγιες εντολές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...