Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, korakios είπε

 

μικρές διαφορές κυρίως στο πάγιο και φυσικά τα 30€ δώρο, δες το excel της υπογραφής μου

προσωπικά θα πήγαινα enter μεταξύ των 2 μιας και δε χρειάζεται αλχημείες με ebill και καθημερινό έλεγχο αν η ΔΕΗ απενεργοποίησε τις επιλογές που προϋποθέτει το πρόγραμμα

και γω ετσι το σκεφτομαι, απλα τα 30€ ειναι καλο τυρακι για να σβησουν το μισο πεναλτυ που θα φαω φευγοντας απο ΦΑΕ.

Με την παγια εντολη τι παιζει, εχει καμια παγιδα? δεν εχω ενεργοποιησει ποτε... Επισης αν η χρεωστικη που δωσεις δεν εχει αρκετα χρηματα οταν πανε να χρεωσουν, τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Thrylos7 είπε

και γω ετσι το σκεφτομαι, απλα τα 30€ ειναι καλο τυρακι για να σβησουν το μισο πεναλτυ που θα φαω φευγοντας απο ΦΑΕ.

Με την παγια εντολη τι παιζει, εχει καμια παγιδα? δεν εχω ενεργοποιησει ποτε... Επισης αν η χρεωστικη που δωσεις δεν εχει αρκετα χρηματα οταν πανε να χρεωσουν, τι γινεται?

Δεν πληρώνεται, και διακινδυνεύεις να βγεις εκτός και να σε πετάξουν στο Γ1. Τώρα αν γίνει μια φορά δεν ξέρω, αλλά δεν είναι να το διακινδυνεύεις.

Γρνικα έτσι όπως τα έκανε η ΔΕΗ, και εγώ 1000 φορές θα προτιμούσα το enter σε σχέση με το online!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και η απάντηση της ΔΕΗ στην MyRAE:

Αναφορικά με το αίτημα σας για την ένταξη της υπ΄αριθμό ..... παροχής στο πρόγραμμα «MyHome Online», θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως, κατόπιν του απαιτούμενου ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο μηχανογραφικό μας σύστημα, διαπιστώθηκε ότι  δεν έχει ενεργοποιηθεί η επιλογή της μηνιαίας έκδοσης και αποστολής των λογαριασμών σας μέσω της υπηρεσίας του ebill, αλλά ούτε και η επιλογή μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής.

Ως εκ τούτου, σας γνωρίζουμε πως θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε την επιλογή της μηνιαίας έκδοσης και αποστολής λογαριασμών, όπως επίσης και την εξόφληση μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής, καθώς αποτελούν  απαραίτητες προϋποθέσεις για την ένταξή σας στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Κατόπιν ολοκλήρωσης των ως άνω ενεργειών, θα χρειαστεί να επανέλθετε ηλεκτρονικά στη φόρμα επικοινωνίας της ιστοσελίδας μας dei.gr, με εκ νέου αίτημά σας για την ένταξη της εν λόγω παροχής  στο πρόγραμμα «MyHome Online».

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

ενώ η αίτηση έχει γίνει 22/11

image.png.9b2a96e62ff9baa1acb99599c1cb9b40.png

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thrylos7 είπε

και γω ετσι το σκεφτομαι, απλα τα 30€ ειναι καλο τυρακι για να σβησουν το μισο πεναλτυ που θα φαω φευγοντας απο ΦΑΕ.

Με την παγια εντολη τι παιζει, εχει καμια παγιδα? δεν εχω ενεργοποιησει ποτε... Επισης αν η χρεωστικη που δωσεις δεν εχει αρκετα χρηματα οταν πανε να χρεωσουν, τι γινεται?

Μα γίνεται πάγια εντολή με χρεωστική; Γιατί νομίζω πως γίνεται μόνο με πιστωτική;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, korakios είπε

αναμενόμενη , ζητάς παρέμβαση της ΡΑΕ για τους λόγους που πιστεύω ήδη έγραψες

έχω πατήσει το κόκκινο κάνω κάτι άλλο;

image.png.64f5d47150f1dbc38bfb70e33e3c209d.png

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μα γίνεται πάγια εντολή με χρεωστική; Γιατί νομίζω πως γίνεται μόνο με πιστωτική;

 

Γινεται και με χρεωστικη κανονικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PastiGR είπε

Καλησπέρα σε όλους , επειδή είδα σε προηγούμενες σελίδες ότι αναφέρθηκε το θέμα αν παίρνει ΚΟΤ το HomeOnline. Έκανα ερώτηση αν ισχύει και για μας που έχουμε τους παλιούς τιμοκατάλογους με την χρέωση κιλοβατώρας στα 0,096 και η απάντηση τους ήταν η εξής :

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής σας επιστολής, σας γνωρίζουμε πως σύμφωνα με του βασικού όρους του προγράμματος MY HOME ONLINE ότι δέχεται να ενταχθεί το πρόγραμμα σε ΚΟΤ τιμολόγια, συνεπώς θα λάβατε και τα προνόμια του ΚΟΤ μαζί με το πρόγραμμα.

Ελπίζω να λύθηκαν οι απορίες όλων σχετικά με αυτό το ζήτημα .

Καλη συνέχεια...

...μα οι ερωτήσεις αυτών των ημερών, αφορούν (ως επί το πλείστον, έστω) στο εάν "ΣΗΜΕΡΑ" μπορεί να συνδυαστεί με ΚΟΤ το Ονλάιν. Εσύ όπως είπες, έχεις συμβόλαιο πριν την,,,αναπροσαρμογή τιμών (και άλλων όρων, πχ διάρκεια σύμβασης) της 3ης 12ου '21.

Δεν ξέρω τί έγραφαν οι όροι τότε (λογικά όντως αναφέρανε ότι δεχόταν ΚΟΤ), αλλά έκτοτε, οι όροι του Ονλάιν στην ιστοσελίδα τους, ΔΕΝ μιλάνε περί ΚΟΤ (ενώ αντίθετα ΛΕΝΕ ότι συνδυάζεται με ΚΟΤ, το Εντερ, στην δική του σελίδα όρων - πράγμα που είναι το αντίστροφο από ό,τι ίσχυε μέχρι τις 3/12, καθώς τότε δεν συνδυαζόταν...).

Η δε απάντηση της ΔΕΗ, λογικά αφορά εσένα και όσους είχαν κάνει σύμβαση πριν τις 3/12 και όχι το τί ισχύει σήμερα (που είναι κατά βάση το ζητούμενο). Το τονίζω, διότι η απάντησή τους έχει εκείνο τον Ενεστώτα ("δέχεται") που μπορεί να,,,παραπλανήσει κάποιον που θέλει να προλάβει το Ονλάιν αυτές τις μέρες κι έχει και ΚΟΤ και "κινδυνεύει" να βρεθεί (ή να παραμείνει, αν είναι ήδη πελάτης ΔΕΗ) στο Γ1 (Κι ίσως μάλιστα το πάρει χαμπάρι ΠΟΛΥ αργά, αν δεν ασχολείται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά τις έγγραφες διαβεβαιώσεις εδώ και ένα μήνα ότι θα επιλυθεί το πρόβλημα που έχει προκύψει, σήμερα εκδόθηκε και 2ος λογαριασμός με χρεώσεις Γ1Ν αντί του MyHome Online για το οποίο έχω υπογράψει και έχω ενεργοποιήσει από τις 30/11, όπως επιβεβαιώνει και η ΔΕΗ γραπτά.

Μόλις έκανα νέα καταγγελία στη ΡΑΕ, αναφέροντας τον αριθμό πρωτοκόλλου που είχα λάβει από την κοινοποίηση της επικοινωνίας σε ΡΑΕ και ΣτΚ, και την αμφισβήτηση λογαριασμού για την οποία δεν έλαβα ποτέ απάντηση. Συνημμένοι οι λανθασμένοι λογαριασμοί και η γραπτή επιβεβαίωση ότι είμαι στο Online από τις 30/11.

Πραγματικά έχω χάσει κάθε ελπίδα να λυθεί το πρόβλημα. Μέχρι και σήμερα στο ebill φαίνεται ότι η αίτησή μου για το Home Online είναι υπό εξέταση, 2 μήνες μετά την ενεργοποίηση! Έλεος πια με τους άχρηστους, πόσο χρόνο θέλουν για να το ενημερώσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδια, διαβασα και εγω λιγο το φορουμ, ειμαι στην ΖΕΝΙΘ και τελειώνει 19/2 το 24μηνο και ενω γενικά ημουν καλα, απο τον Σεπτέμβριο με την ρητρα εχω τρελαθει. Μου εχουν έρθει οι 3 εναντι καο περιμένω τωρα τον εκκαθαριστικο...

1ος εναντι kwh 348 ρητρα 65 πληρωμη 115

2ος εναντι khw 374 ρητρα 91 πληρωμη 137

3ος εναντι khw 363 ρητρα 98 πληρωμη 128

Καταλωση στον εκκαθαριστικο περίπου 1550 θα ειναι, τι να περιμενω; κανα 200αρι;

 

Και τελος ειδα σε πολλα σαιτ που εβαλα τα στοιχεια μου, οτι μου εβγαζε σαν οφελος τις εταιρείες που εχουν σταθερη τιμη χωρίς ρητρα (λογικο με την κατάσταση που επικρατεί απο Σεπτεμβριο) και πιο οικονομική την ΔΕΗ με τα home και online 

Πιστεύετε δλδ οτι την δεδομένη στιγμή ειναι πιο συμφέρον να παω στην ΔΕΗ στα enter ή το online και βλεποντας πως θα παει η ρήτρα τους επομενους μηνες, το αλλαζω(αφου εχει μικρη ποινη σε σχεση με αλλους παροχους;) ή να μεινω σε προγραμμα χωρις προστασίας ρητρας(και σε ποια αραγε...) 

Γιατι πρέπει να αποφασισω μεχρι τελη του μηνα... 

Screenshot_20220124_200502_nl.wittig.ynni.zenith.jpg

Screenshot_20220124_200513.jpg

Screenshot_20220124_200609.jpg

Screenshot_20220124_200713.jpg

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...μα οι ερωτήσεις αυτών των ημερών, αφορούν (ως επί το πλείστον, έστω) στο εάν "ΣΗΜΕΡΑ" μπορεί να συνδυαστεί με ΚΟΤ το Ονλάιν. Εσύ όπως είπες, έχεις συμβόλαιο πριν την,,,αναπροσαρμογή τιμών (και άλλων όρων, πχ διάρκεια σύμβασης) της 3ης 12ου '21.

Δεν ξέρω τί έγραφαν οι όροι τότε (λογικά όντως αναφέρανε ότι δεχόταν ΚΟΤ), αλλά έκτοτε, οι όροι του Ονλάιν στην ιστοσελίδα τους, ΔΕΝ μιλάνε περί ΚΟΤ (ενώ αντίθετα ΛΕΝΕ ότι συνδυάζεται με ΚΟΤ, το Εντερ, στην δική του σελίδα όρων - πράγμα που είναι το αντίστροφο από ό,τι ίσχυε μέχρι τις 3/12, καθώς τότε δεν συνδυαζόταν...).

Η δε απάντηση της ΔΕΗ, λογικά αφορά εσένα και όσους είχαν κάνει σύμβαση πριν τις 3/12 και όχι το τί ισχύει σήμερα (που είναι κατά βάση το ζητούμενο). Το τονίζω, διότι η απάντησή τους έχει εκείνο τον Ενεστώτα ("δέχεται") που μπορεί να,,,παραπλανήσει κάποιον που θέλει να προλάβει το Ονλάιν αυτές τις μέρες κι έχει και ΚΟΤ και "κινδυνεύει" να βρεθεί (ή να παραμείνει, αν είναι ήδη πελάτης ΔΕΗ) στο Γ1 (Κι ίσως μάλιστα το πάρει χαμπάρι ΠΟΛΥ αργά, αν δεν ασχολείται...)

Ναι φυσικά αναφέρουν σε όσους είμαστε στον τιμοκατάλογο προ 3ης Δεκεμβρίου. Γι'αυτό το τόνισα και στην ερώτηση μου στην ΔΕΗ . Και για να γελάσουμε λίγο με τα χάλια που βιώνουμε . Το π.χ θα αντικατασταθεί με το προ 3ης Δεκεμβρίου 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lacta13 είπε

Πιστεύετε δλδ οτι την δεδομένη στιγμή ειναι πιο συμφέρον να παω στην ΔΕΗ στα enter ή το online και βλεποντας πως θα παει η ρήτρα τους επομενους μηνες, το αλλαζω(αφου εχει μικρη ποινη σε σχεση με αλλους παροχους;) ή να μεινω σε προγραμμα χωρις προστασίας ρητρας(και σε ποια αραγε...) 

δεν είναι γνώμη , μαθηματικές πράξεις είναι ,

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Μπορει καποιος να με βοηθησει να διαλεξω αναμεσα σε Enter και Online?

Βλεπω οτι το Online εχει 0.01 χαμηλοτερη χρεωση στην KWh ημερας, αλλα το Enter δινει 5% εκπτωση συνεπειας που τη φερνει στα ιδια επιπεδα και μετραει και στη νυχτερινη.... Επισης αν βαλεις και το εξτρα 2% εκπτωση παγιας εντολης (στην οποια σε υποχρεωνει το Online) παει ακομα φτηνοτερα. 

Αρα γιατι επιλεγει κανεις το online? για τα 30ε δωρο που σου κανει τον 1ο μηνα ή για τα 2ε χαμηλοτερο παγιο το μηνα?

...το επιλέγει ΚΑΙ για την εγγύηση (100) που δεν θα χρειαστεί να καταβάλλει (στο Έντερ την δίνεις by default και ΑΝ βάλεις κι αυτόματη εξόφληση, θα την πάρεις πίσω ως πιστωτικό σε 1, ή ίσως σε 2 λογαριασμούς). Αλλά ΟΛΑ αυτά είναι τυράκια, όπως το είπες. Γι' αυτό μην τα πολυκοιτάς για να βγει απ' την μύγα ξύγκι, αλλά να προτιμήσεις το Έντερ (και μάλιστα υπογραφή του σε κατάστημα, για να γίνουν πιο γρήγορα οι διαδικασίες ενεργοποίησης) μη τυχόν και αλλάξουν τιμές και όρους από 1/2. Βέβαια ακόμη δεν λένε κάτι σχετικό στο σάιτ τους γι' αλλαγές, αλλά επειδή το Ονλάιν είχε την προσφορά των 30 μέχρι 31/12 και μετά την παρέτεινε "έως 31/1", μπορεί και να γίνουν γενικότερες αλλαγές (τιμές/δέσμευση/ποινή&μήνες αποχώρησης) και στα 2 προγράμματά τους. Επίσης το Ονλάιν είναι λίγο μπελάς, μια και βασίζεται στην εφαρμογή του ebill (η οποία τα έχει κάνει κώλο 2 μήνες τώρα με ενεργοποιήσεις του προγράμματος).

Θες ρίσκο και να πας "για όλα" (τις εκπτώσεις/δώρα) του Ονλάιν; Ή θες "ασφάλεια" πηγαίνοντας σε κατάστημα για Έντερ; Δικιά σου η απόφαση.

1 ώρα πριν, lacta13 είπε

1ος εναντι kwh 348 ρητρα 65 πληρωμη 115

2ος εναντι khw 374 ρητρα 91 πληρωμη 137

3ος εναντι khw 363 ρητρα 98 πληρωμη 128

Καταλωση στον εκκαθαριστικο περίπου 1550 θα ειναι, τι να περιμενω; κανα 200αρι;

Κατ' αρχάς η "ρήτρα" στην ουσία σου βγήκε λιγότερη - έχεις σε κάθε μήνα ποσά έκπτωσης (κρατικής επιδότησης).

Όσο για το πόσο θα έρθει η εκκαθάριση, θα εξαρτηθεί : αν είναι δικό σου σπίτι και κύρια κατοικία στο Taxis για το '20, θα έχεις και για τον Γενάρη έκπτωση (ένα 40άρι) από την "ρήτρα". Αν δεν είναι , υπολογίζειςάλλο ένα 40άρι πάνω. Θα έχεις όμως ούτως ή άλλως ένα 45άρι (περίπου) επιπλέον, για τις εξτρά 150kWh που ΔΕΝ θα επιδοτηθείς, γιατί ξεπέρασες το όριο των 300. Και θα 'χεις και λίγο πιο πάνω και τις Ρυθμιζόμενες λόγω μεγαλύτερης κατανάλωσης, Οπότε ναι, χοντρικά θα έχεις στην χειρότερη κοντά στο 200άρι (...~220;) όπως λες, αν δεν ξεχνάω κάτι άλλο.

Αναφορά σε κείμενο

Πιστεύετε δλδ οτι την δεδομένη στιγμή ειναι πιο συμφέρον να παω στην ΔΕΗ στα enter ή το online και βλεποντας πως θα παει η ρήτρα τους επομενους μηνες, το αλλαζω(αφου εχει μικρη ποινη σε σχεση με αλλους παροχους;)  ή να μεινω σε προγραμμα χωρις προστασίας ρητρας(και σε ποια αραγε...) 

...έτσι ακριβώς. Και συγκεκριμένα να πας για Έντερ κι ακόμα πιο συγκεκριμένα σε κατάστημα ΔΕΗ για υπογραφή, όχι μέσω αιτήσων από το Ίντερνετ.

12 ώρες πριν, martini_bb είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα παιδιά. Επειδή μόλις άρχισα να ψάχνω το θέμα με το ρεύμα, αποφάσισα να ζητήσω τη συμβουλή σας στο τι θα ήταν σκόπιμο να κάνω.

Αρχικά είμαι ΔΕΗ, Γ1 με χρέωση 0.11936/kWh. Στο έναντι που μου ήρθε τώρα, είχα κατανάλωση 1498kWh (64 ημέρες). Μεγάλο μέρος του λογαριασμού είναι από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις οπότε καταλαβαίνω ότι αυτές δεν τις αποφεύγω.

Δεν έχω ούτε e-bill, ούτε και κάτι άλλο. Θα με βοηθούσε αν έκανα μεταφορά σε κάποιο άλλο πάροχο ή αν θα έπρεπε να ενεργοποιήσω κάποιο από τα πακέτα της ΔΕΗ;

Παρακαλώ, τα φώτα σας! :) 

...τις Ρυθμιζόμενες, αν δεν έχεις ήδη (που μάλλον δεν έχεις), τις μειώνεις βάζοντας μετρητή νυχτερινού (αν το σπίτι ΕΧΕΙ τέτοιον μετρητή κι απλά είναι απενεργοποιημένη η υπηρεσία νυχτερινής τιμολόγησης, τότε είσαι σε καλή κατάσταση, διότι δεν θα περιμένεις χρόνια και ζαμάνια να σου βάλουν έναν "επειδή δεν έχουν στοκ μετρητών" - ανάλογα την περιοχή σου). Μια κι έξω κόστος 42,16€ (εμπεριέχει τον ΦΠΑ). Αιτείσαι μέσα από την εφαρμογή στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ (γκούγκλαρε). Δεν θυμάμαι για την περίπτωση που υπάρχει απενεργοποιημένος μετρητής αν επιλέγεις κάτι πιο συγκεκριμένο, αλλά θα δεις στις επιλογές θέματος (το κόστος πάντως είναι το ίδιο, είτε βάλουν νέο μηχάνημα είτε γίνει η ενεργοποίηση με πρότερο υπαρκτό). Αν βάλεις, γκούγκλαρε ωράρια και έχε τα ευαγγέλιο.

Επίσης δες (γκούγκλαρε κριτήρια ΚΑΙ όρια ή ακόμα καλύτερα απλώς ρώτα τον λογιστή σου) αν τυχόν δικαιούσαι ΚΟΤ. Με ΚΟΤ μειώνονται κι άλλο (και φυσικά έχεις και τις σημαντικότατες εκπτώσεις στις κιλοβατώρες). Το νυχτερινό βοηθάει να μην ξεπερνάς όρια ΚΟΤ, έχε το κι αυτό υπ' όψη.

Αν όντως έχεις γύρω στις 2.500-3.000 kWh/4μηνο κατανάλωση, ούτε να συζητάς "άλλο πάροχο", αλλά ούτε και το Γ1 : φτιάξε ebill account σήμερα κι όλας (θέλει ταυτότητα σε PDF) και ενεργοποίησε από 'κει είτε το Ονλάιν είτε το Έντερ (σύγκρινε διαφορές τους κι αποφάσισε). Το Ονλάιν απλά θέλει απαραίτητα αυτόματη εξόφληση (βγαίνει όμως πιο φτηνό). Αλλιώς, Έντερ.

Ευτυχώς για 'σένα είσαι ήδη ΔΕΗ και είναι απλό το τί πρέπει να κάνεις, με αυτή την κατανάλωση : είτε Ονλάιν, είτε Έντερ. Τόσο απλό. Αν για κάποιο λόγο δεν θες/δεν παίζει το ebill, πας σε κατάστημα και υπογράφεις για Έντερ (αν το Γ1 δεν είναι στ΄ όνομά σου, θα χρειαστείς μισθωτήριο, αν μιλάμε για νοίκι). Πάνε όμως αύριο-μεθαύριο, μην το καθυστερήσεις (για ραντεβού έχει εφαρμογή στο σάιτ της ΔΕΗ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε αναμονή των ενεργειών του ΔΕΔΔΗΕ, για να γίνουν οι μετρήσεις και να μεταφερθώ στην ΔΕΗ.

Η ενεργοποίηση έχει γίνει από 21.01, όπως φαίνεται και στο Ιστορικό:

image.png.4fe5be53b82733a20485bc5b65c72532.png

 Το θέμα εδώ είναι:

1. Με τον πανικό που έγινε σήμερα και τις επόμενες μέρες, δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι θα γίνουν άμεσα οι μετρήσεις και η αντίστοιχη μεταφορά, γιατί η ΔΕΔΔΗΕ θα τρέχει για βλάβες κλπ. Με την λογική αυτή, αν υπάρξει καθυστέρηση, θα προλάβω άραγε την έκπτωση και τις τιμές της 31.01.2022 και θα με καλύπτει η ανωτέρω εικόνα.

2. Με ενημερώσαν, προχθές από την ΔΕΗ, σχετικά με κάποιο πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, το οποίο εγώ δεν είχα ιδέα τι ήταν (καθώς το άκουσα 1η φορά και κανείς δεν μου το είχε ζητήσει ξανά). Θα πρέπει να είναι ενεργό και το δικό μου έχει λήξει από το 2017. Μου είπαν ότι συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά μπορεί να στείλει ο ΔΕΔΔΥΕ, μήνυμα να έχει γίνει ανανέωση μέσα στο 1ο εξάμηνο...υπάρχει όμως και ένα μικρό ενδεχόμενο να  μην προχωρήσει η μεταφορά εξαιτίας της απουσίας του ενεργού πιστοποιητικού. Έχετε άποψη σχετικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Δεν θυμάμαι κάποιον εδώ ν' αναφέρει ότι κόλλησε η διαδικασία λόγω ληγμένης ΥΔΕ πάντως. Αντίθετα θυμάμαι να έχουν κάνει την μετάβαση με την ΥΔΕ ληγμένη. Και γενικά δεν υπάρχει και λόγος να κολλήσει εξ' αιτίας της - ίσως ο/η υπάλληλος να έλεγε τα δικά του. Κατά τ' άλλα, επειδή θα χρειαστεί όντως να βγάλεις νέα, γκούγκλαρε/ρώτα τιμές στην περιοχή σου (ρώτα και κάποιον ηλεκτρολόγο που ίσως ξέρεις ήδη), εξαρτάται κι από τετραγωνικά πχ, αλλά για ένα μέσο σπίτι υπολόγισε 40-45€ και βγάλε μία (να βεβαιωθείς ότι ΘΑ την καταθέσει σε ΔΕΔΔΗΕ ο ηλεκτρολόγος διότι παίζουν και μαλάκες, ζήτα του πχ κάποιο είδος απόδειξης της κατάθεσης, αρ. πρωτοκόλλου ίσως - εκτός κι αν παίζει να την καταθέσεις ο ίδιος, αφού την ετοιμάσει ο ηλεκτρολόγος, κι έτσι θα γλυτώσεις και λεφτά, παίζει να σου ζητήσει ηλεκτρολόγος μέχρι 20-25), αφού ούτως ή άλλως θα την χρειαστείς εντός 6 (+1 ακόμη περιθώριο σαν final warning) μηνών. Δεν ξέρω με τί κριτήριο (ίσως παλαιότητας κτηρίου; ) βγάζουν κατά περιπτωση διαφορετική ισχύ οι ηλεκτρολόγοι, αλλά το μαξ είναι 14 χρόνια (και πρακτικά έχω δει να παίζει και το 12). Ρώτα/ζήτα να σου βάλει το μαξ, αν είναι δικό του το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...