Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, washcloud είπε

Επίσης το Ονλάιν είναι λίγο μπελάς, μια και βασίζεται στην εφαρμογή του ebill (η οποία τα έχει κάνει κώλο 2 μήνες τώρα με ενεργοποιήσεις του προγράμματος).

Θες ρίσκο και να πας "για όλα" (τις εκπτώσεις/δώρα) του Ονλάιν; Ή θες "ασφάλεια" πηγαίνοντας σε κατάστημα για Έντερ; Δικιά σου η απόφαση. 

...έτσι ακριβώς. Και συγκεκριμένα να πας για Έντερ κι ακόμα πιο συγκεκριμένα σε κατάστημα ΔΕΗ για υπογραφή, όχι μέσω αιτήσων από το Ίντερνετ.

Εγω ειχα παλια ebill σε αλλο σπίτι, το δικο μου, τωρα νοικιαζω, αρα και να παω στο enter, αραγε θα ενεργοποιηθεί απο μονο του; 

Επιμενεις να παω σε μαγαζι για πιο γρήγορα, οκ. Το θεμα ειναι κανουν εκεί αυτοματα την αλλαγη απο τον παροχο μου που τελειωνει στις 19/2; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιά ...έχω Γ1 οικιακό τησ ΔΕΗ αυτή την στιγμή με ΚΟΤ...δεν έχω καταλάβει ακόμα αν πρέπει να μπω σ κάποιο πρόγραμμα enter κτλπ η να μεινω σ αυτο π ειμαι...μια κοπελα π ειχα μιλησει μαζι της απο την δεη μ ειπε οτι το ΚΟΤ ειναι καλυτερο απο ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lacta13 είπε

Εγω ειχα παλια ebill σε αλλο σπίτι, το δικο μου, τωρα νοικιαζω, αρα και να παω στο enter, αραγε θα ενεργοποιηθεί απο μονο του; 

Επιμενεις να παω σε μαγαζι για πιο γρήγορα, οκ. Το θεμα ειναι κανουν εκεί αυτοματα την αλλαγη απο τον παροχο μου που τελειωνει στις 19/2; 

...τα διατύπωσες λίγο περίεργα, αλλά :

Αφού είχες φτιάξει ebill ccount, αν δεν το διέγραψες και διατηρείς passwords, συνεχίζεις να έχεις πρόσβαση στην υπηρεσία. Δεν είσαι όμως πελάτης ΔΕΗ πλέον, άρα αν μπεις στο account δεν θα δεις ν' αντιστοιχεί κάποια παροχή στ΄ όνομά σου. Συνεπώς είναι δώρο-άδωρο το ότι συνεχίζεις να έχεις ebill account. Για να εμφανιστούν οι επιλογές ενεργοποίησης των MyHome Online και MyHome Enter μέσα απ' το ebill, πρέπει να γίνεις πελάτης "Γ1". Και για να το κάνεις αυτό, δύο τρόπους έχεις : α) μέσα από την εφαρμογή "econtract" στο site της ΔΕΗ, απ' όπου ΑΙΤΗΣΑΙ την μετάβαση από τον τωρινό πάροχο στην ΔΕΗ β) με το να πας σας κατάστημα και να ζητήσεις να γίνεις πελάτης Γ1.

...αλλά αν είναι να πας σε κατάστημα, μπορείς να υπογράψεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ για το MyHome Enter (το MyHome Online το ενεργοποιείς αποκλειστικά εσύ, μέσα από το ebill, αφού έχεις γίνει πελάτης). Το Ονλάιν λοιπόν, έχει κάτι "καθρεφτάκια και χάντρες" που προσφέρει (30€bonus, όχι εγγύηση αν είσαι από άλλο πάροχο, 0,01€ φθηνότερη την kWh από το Enter) - από την άλλη σε υποχρεώνει να βάλεις αυτόματη εξόφληση μέσω κάρτας και μηνιαίο, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ λογαριασμό (όχι χαρτί μέσω ΕΛΤΑ πλέον). Και τσιμπάει ο κόσμος που ΔΕΝ τα πολυκατέχει όλα αυτά με τα συμβόλαια και τις ενεργοποιήσεις, κάνει και την διαδικασία μέσα από το econtract για να μην τρέχει σε κατάστημα χειμωνιάτικα με κορωνοϊούς και ουρές και ραντεβού και rapid tests όταν δεν έχει πιτοποιητικό εμβολιασμού,,,,,,,και ΔΕΝ καταλαβαίνει ότι αρχικά μπαίνει στο Γ1 και μετά πρέπει Ο ΙΔΙΟΣ να τσεκάρει τα πιο πάνω προαπαιτούμενα του Ονλάιν (και μένεις με την ιδέα ότι επειδή τα δήλωσε όλα αυτά στην αίτηση, δεν ασχολιέται άλλο γιατί έχει κι άλλες δουλειές να κάνει), και χάνει deadlines ενεργοποίησης, και του έρχονται και ρήτρες, και μπλέκει με καταγγελίες που δεν βγάζουν πουθενά, και περνάει κι ο καιρός, και, και, και....

ΑΝ λοιπόν έχεις σιγουριά ότι θα το κάνεις σωστά, επίλεξε το Ονλάιν "και τις φθήνιες του", κι αν βασίζεσαι ότι μέσω econtract (άλλη ρημαδιασμένη υπηρεσία, μετά το ebill, που ειδικά μέσα στον Δεκέμβρη καθυστερούσε απίστευτα να προχωρήσει) θα γίνει η μετάβαση από τον τωρινό πάροχο εν ευθέτω χρόνω, καν' το...Εμπλέκεται πάντως κι ο ΔΕΔΔΗΕ (εκτός από την ΔΕΗ και τον τωρινό πάροχό σου), και με την φούρια να διορθώσει βλάβες αυτές τις μέρες με την "Ελπίδα", μάλλον θ' αργήσει (ούτως ή άλλως) να κάνει την τελική καταμέτρηση για τον τωρινό πάροχο...Συνεπώς, εγώ στη θέση σου θα βιαζομουν (,,,,άρα "καταστημα και Έντερ"), για να μην τυχόν αλλάξουν τιμές/όρους από 1/2 και δεν προλάβεις τις τρέχουσες (...αν και, αυτή τη φορά - όχι δηλαδή όπως με το προηγούμενο deadline της 3ης 12ου '21 - γράφουν για ΑΙΤΗΣΕΙΣ μέχρι 31/1, όχι για ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ...Ίσως επειδή μάθανε από τον προηγούμενο χαμό...; Μπορείς να τους έχεις εμπιστοσύνη όμως; Κι αν παρ' ολ' αυτά αλλάξουν το παραμύθι...; ). Να το θέσω κι αλλιώς : δεν προσπαθείς να προλάβεις το 18/2 της λήξης του τρέχοντος συμβολαίου, με το που θα πας κατάστημα ΔΕΗ για Έντερ (αν τελικά αυτό κάνεις) και θα αιτηθείς την μετάβασή σου σε αυτούς, έχεις καλυφθεί από το συμβόλαιό σου που λήγει στις 18/2...Το ζόρι είναι είπαμε να προλάβεις στα σίγουρα τρέχουσες τιμές και όρους των προγραμμάτων σταθερής τιμής της ΔΕΗ... 

Παρ' όλα τα παραπάνω, που μοιάζουν να σε,,,σπρώχνω στο Έντερ (απλά το προτείνω ως την ασφαλέστερη επιλογή overall όταν είσαι από άλλο παροχο, υπαρχει πίεση χρόνου, και δεν πολυασχολείσαι με "τα του ρεύματος"), έχουν κι ένα catch : για το Έντερ θα χρειαστεί να σκάσεις στο κατάστημα και μια κατοσταρού για εγγύηση, που αγνοώ αν την διαθέτεις εδώ και τώρα...Πάντως, αν την έχεις, μπορείς να την πάρεις - εκ των υστέρων δυστυχώς - πίσω, ως πιστωτικό υπόλοιπο στον 1ο (ή και 2ο) λογαριασμό που θα εκδοθεί από τον νέο σου πάροχο, αρκεί να ενεργοποιήσεις μέσα από το ebill την πάγια εντολή εξόφλησης, δηλώνοντας κάρτα (χρεωστική η πιστωτική) ...

Σε ποιο πρόγραμμα θα πας, και μέσω ποιας διαδικασίας, εσύ αποφασίζεις...

(να ξανατονίσω κλείνοντας, κάτι που ήταν απάντηση σε βασική σου ερώτηση, σε περιπτωση που μπερδεύτηκες με τα αποπάνω : ναι, σε κατάστημα για να υπογράψεις για το Έντερ, σημαίνει ότι καλύφθηκες με το "18/2" - κι ούτε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτε άλλο με τον παλιό σου πάροχο (απλά θα σε πλακώσουν μάλλον στα τηλέφωνα να σου κάνουν κάποια,,,προσφορά για να μην τους χάσεις. Η οποία δεν παίζει να είναι καλύτερη από το συνολικό πακέτο της ΔΕΗ (Έντερ) : 0,18 η kWh, 3€ μηνιαίο πάγιο, 12 μήνες συμβόλαιο, ποινή πρόωρης αποχώρησης max 60 (στο 6μηνο φεύγεις με μόλις ένα 20άρι...) και χωρίς ν' αλλάζει τιμές μέχρι τώρα, μετά το 6μηνο (όπως οι περισσότεροι άλλοι)

2 ώρες πριν, NikosM1991 είπε

θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιά ...έχω Γ1 οικιακό τησ ΔΕΗ αυτή την στιγμή με ΚΟΤ...δεν έχω καταλάβει ακόμα αν πρέπει να μπω σ κάποιο πρόγραμμα enter κτλπ η να μεινω σ αυτο π ειμαι...μια κοπελα π ειχα μιλησει μαζι της απο την δεη μ ειπε οτι το ΚΟΤ ειναι καλυτερο απο ολα

...ή εσύ δεν τα 'πιασες και τόσο καλά αυτά που σου είπε, ή η κοπέλα είναι του κυλικείου της ΔΕΗ (ή θα ΕΠΡΕΠΕ να πάει στο κυλικείο...) : το ΚΟΤ δεν είναι πρόγραμμα, είναι δικαίωμα κρατικής έκπτωσης (πάνω σε πρόγραμμα).

Αρα το "το ΚΟΤ ειναι καλύτερο απ' όλα", είναι  σαν να λες εσύ "μου αρέσει πολύ η Μύκονος" και κάποιος πετάγεται και σου λέει "...κι εμένα ο εσπρέσσο". Τεσπα, προφανώς και το να είσαι διακαιούχος εκπτώσεων ΚΟΤ, είναι σημαντική φασούλα (ειδικά εκεί που πήγαν οι τιμές ρεύματος). Από 'κει και πέρα, αρχικά το θέμα είναι να είσαι σε πρόγραμμα που δέχεται ο πάροχός σου να το συνδυάσει με ΚΟΤ (δυστυχώς διατηρεί το δικαίωμα να μην), κι αφ' ετέρου υπάρχει πρόγραμμα σταθερής τιμής της ΔΕΗ που να δέχεται ΚΟΤ : το MyHome Enter. 

Όσο για το αν σε ΣΥΜΦΕΡΕΙ να πας από το Γ1 στο Έντερ, εξαρτάται από διάφορα, κι εεπιδή δεν είμαστε μάντεις, ανέβασέ μας ένα λογαριασμό (ΟΛΟΚΛΗΡΟ, κατά προτίμηση σε PDF, έχοντας πρώτα σβήσει οτιδήποτε προσωπικό στοιχείο : ΑΦΜ, Ονοματεπώνυμο, αριθμό παροχής, κλπ) για να σου πούμε τί "βλέπουμε"...Επίσης : είναι η παροχή στο δικό σου όνομα και το σπίτι δηλωμένο (στο Taxis του φορολογικού έτους 2020) ως κύρια κατοικία σου...;

(...παρ' ολ' αυτά, σε γενικές γραμμές, ναι είναι καλύτερα να πας σε σταθερό πρόγραμμα, αν όχι ΚΑΙ για το ύψος των λογαριασμών σου άμεσα, πιθανώς για την πορεία των πραγμάτων στον τομέα "ρεύμα" το από εδώ και πέρα διάστημα....Αλλά ανέβασε πρώτα τον τελευταίο λογαριασμό σου και βλέπουμε...)

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επανερχομαι με νεα δεδομενα.οπως εχω αναφερει σε προηγουμενα μηνυματα εχω Γ1 με κοινωνικο τιμολογιο.χθες το βραδυ αποφασισα τελικα να παω σε σταθερο προγραμμα της δεη και επελεξα το online.αφου ημουν στο ebill εδω και 2 χρονια περιπου και ειχα ηδη επιλεξει να λαμβανω μηνιαιο λογαριασμο απλα επελεξα το προγραμμα μεσα απο το λογαριασμο μου και κατα τη διαδικασια ενεργοποιησα και την παγια εντολη.σημερα το πρωι διαπιστωσα οτι το online ενεργοποιηθηκε κανονικα.θελω να πιστευω οτι δεν θα μου δημιουργησει καποιο προβλημα στο κοινωνικο που εχω.

 

Στιγμιότυπο οθόνης (83).png

Επεξ/σία από astrea966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα, ημέρα εξόφλησης του λογαριασμού, έχει εξαφανιστεί από το ebill η επιλογή κάρτας. Δεν φαίνεται καθόλου σαν επιλογή. Ούτε αυτή που είχα καταχωρήσει εδώ και μήνες (από αρχές Σεπτεμβρίου), ούτε δυνατότητα να καταχωρίσω κάρτα εκ νέου, ούτε η δυνατότητα για μεταβολή. Φαίνεται μόνο η επιλογή για manual ηλεκτρονική εξόφληση.

Πρόβλημα;

Edit: Άκυρο, ξαναεμφανίστηκε από μόνο του. Ό,τι ναναι...

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, astrea966 είπε

επανερχομαι με νεα δεδομενα.οπως εχω αναφερει σε προηγουμενα μηνυματα εχω Γ1 με κοινωνικο τιμολογιο.χθες το βραδυ αποφασισα τελικα να παω σε σταθερο προγραμμα της δεη και επελεξα το online.αφου ημουν στο ebill εδω και 2 χρονια περιπου και ειχα ηδη επιλεξει να λαμβανω μηνιαιο λογαριασμο απλα επελεξα το προγραμμα μεσα απο το λογαριασμο μου και κατα τη διαδικασια ενεργοποιησα και την παγια εντολη.σημερα το πρωι διαπιστωσα οτι το online ενεργοποιηθηκε κανονικα.θελω να πιστευω οτι δεν θα μου δημιουργησει καποιο προβλημα στο κοινωνικο που εχω.

 

Στιγμιότυπο οθόνης (83).png

θεωρητικα το νεο Home Online (απο 3/12/21 και μετα) δεν συνδυαζεται με ΚΟΤ και ισως το χασεις. Το νεο Home Enter ειναι αυτο που απο 3/12/2021 συνδυαζεται με το ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

θεωρητικα το νεο Home Online (απο 3/12/21 και μετα) δεν συνδυαζεται με ΚΟΤ και ισως το χασεις. Το νεο Home Enter ειναι αυτο που απο 3/12/2021 συνδυαζεται με το ΚΟΤ.

να χασω το προγραμμα η το κοινωνικο τιμολογιο;

ο χρονος θα δειξει.

κοντος ψαλμος αλληλουια

Επεξ/σία από astrea966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, astrea966 είπε

να χασω το προγραμμα η το κοινωνικο τιμολογιο;

το πρόγραμμα (ίσως)

10 ώρες πριν, NikosM1991 είπε

θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιά ...έχω Γ1 οικιακό τησ ΔΕΗ αυτή την στιγμή με ΚΟΤ...δεν έχω καταλάβει ακόμα αν πρέπει να μπω σ κάποιο πρόγραμμα enter κτλπ η να μεινω σ αυτο π ειμαι...μια κοπελα π ειχα μιλησει μαζι της απο την δεη μ ειπε οτι το ΚΟΤ ειναι καλυτερο απο ολα

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

Αν δηλαδή δε σε καλύπτει τότε πάς σε ακριβό σταθερό ,αλλιώς κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Σήμερα, ημέρα εξόφλησης του λογαριασμού, έχει εξαφανιστεί από το ebill η επιλογή κάρτας. Δεν φαίνεται καθόλου σαν επιλογή. Ούτε αυτή που είχα καταχωρήσει εδώ και μήνες (από αρχές Σεπτεμβρίου), ούτε δυνατότητα να καταχωρίσω κάρτα εκ νέου, ούτε η δυνατότητα για μεταβολή. Φαίνεται μόνο η επιλογή για manual ηλεκτρονική εξόφληση.

Πρόβλημα;

Edit: Άκυρο, ξαναεμφανίστηκε από μόνο του. Ό,τι ναναι...

Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα! Έγινε η πληρωμή αυτόματα; 

Επειδή για εμένα είναι ο 1ος λογαριασμός με πάγια εντολή κάρτας, συνήθως πότε πραγματοποιείται η χρέωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εχω μπερδευτεί, ποια η διαφορά του Enter απο το Online; Το enter και ακριβότερη kwh έχει κ μεγαλύτερο πάγιο.

Το online δεν εκδίδει λογαριασμό by default;

Είμαι στη διαδικασία αλλαγής ονόματος σε ρολόι οπότε θα αλλάξω και το Γ1 να παω σε άρητρο συμβόλαιο μιας και η MWh εχει σκαρφαλώσει στα 280 και δεν πρόκειται να πέσει στα παλιά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τις αλλαγές στα προγράμματα που έκανε τράμπα το ΚΟΤ η ΔΕΗ από το παλιό online στο νέο Enter ποιο το πρόβλημα και δεν εφαρμόζουν ΚΟΤ σε όλα τα προγράμματα οι πάροχοι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tasep είπε

Με αφορμή τις αλλαγές στα προγράμματα που έκανε τράμπα το ΚΟΤ η ΔΕΗ από το παλιό online στο νέο Enter ποιο το πρόβλημα και δεν εφαρμόζουν ΚΟΤ σε όλα τα προγράμματα οι πάροχοι; 

οικονομικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...