Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Οπότε, για να έχω πιο μια ξεκάθαρη εικόνα, τώρα που κάτι κατάλαβα.

Ουσιαστικά, μόνο στην efa θα έχω όφελος, αλλά ίσως αλλάξουν τιμές οποτεδήποτε.

Άρα, δεν θα πάω, έτσι κι αλλιώς δεν γνωρίζω καθόλου την εταιρεία.

Στο άλλο νήμα που μιλάτε για my home enter, που ανέφερε και ο άλλος φίλος, τι όφελος θα δω;

συνεχίζουμε εδώ μιας και θα πας στης ΔΕΗ πρόγραμμα

στο enter σε σχέση με το online έχεις χασούρα 18€ έτος , και χάνεις και τα 30€ του bonus του online

Βέβαια το online θέλει πάγια εντολή που ίσως να μη θέλεις

6 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Επίσης, ένα κακό είναι ότι ο λογαριασμός είναι στο όνομα του αποβιωσαντα πατέρα.

Δεν το άλλαξα λόγω χαρατσιου.

ίσως τότε σε βολέψει ακόμα περισσότερο μιας και μπορείς να την κάνεις ηλεκτρονικά τη μετάβαση

Περισσότερα θα σου πούνε παιδιά εδώ που μπήκανε στο πρόγραμμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία.

Συγκριτικά με το υπάρχον Γ1Ν που έχω, τι όφελος θα έχω σε κάποιο από τα my home;

Πού το βλέπουμε;

Επίσης, θα έχω θέμα με το όνομα στον λογαριασμό;

Λοιπόν. Με συγχωρείς.

Το λέει στο excel.

Άρα, δεν βλέπω σοβαρό όφελος.

Σχεδόν καθόλου.

Επομένως, φαίνεται ότι πρέπει να παραμείνω σε ο,τι έχω.

Τι λες;

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Συγκριτικά με το υπάρχον Γ1Ν που έχω, τι όφελος θα έχω σε κάποιο από τα my home;

Πού το βλέπουμε;

δύσκολο μιας και το ΓΝ1 είναι κυμαινόμενο , ξεκινά 0,077406 ημέρας και 0.055279 νύχτας με την έκπτωση της ΔΕΗ , αλλά συν την αναπροσαρμογή μείον την επιδότηση πάει στα ~0,14 (η ημέρας) ,όπως και είδες

25 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Επομένως, φαίνεται ότι πρέπει να παραμείνω σε ο,τι έχω.

Τι λες;

προσθέτεις 0,07 που περιλαμβάνει την κρατική επιδότηση στις αρχικές τιμές (με την έκπτωση 30%) κιλοβατώρας του ΓΝ1 και έχεις

0,147406 ημέρας και 0,125279 νύχτας

με προϋπόθεση οτι ούτε θα αυξηθεί (αυξήθηκε) η χοντρική ούτε θα πέσει , αλλά και η κρατική επιδότηση θα ισχύει για ένα χρόνο όπως και η ΔΕΗ θα συνεχίσει να επιδοτεί όλες τις κιλοβατώρες

Αυτές τις τιμές βάλε στη γραμμή "Το Πρόγραμμά σας" και για πάγιο εξαρτάται αν έχεις μονοφασικό 0,4225 ανα μήνα ή 1,33 αν έχεις τριφασικό

Κάνε σύγκριση και αποφασίζεις :)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Alexcxvtr έχει μεγάλες καταναλώσεις, στην περίπτωση που παραμείνει στο Γ1Ν θα έχει μέχρι τις 1200 kwh ανά τετράμηνο, οπότε η τιμή 0.14 θα ισχύει μόνο για αυτές, μετά to the moon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Ο Alexcxvtr έχει μεγάλες καταναλώσεις, στην περίπτωση που παραμείνει στο Γ1Ν θα έχει μέχρι τις 1200 kwh ανά τετράμηνο, οπότε η τιμή 0.14 θα ισχύει μόνο για αυτές, μετά to the moon.

η ΔΕΗ απορροφά  (απο τα λεφτά μας) και πάνω απο 300kw/μήνα , για αυτό το τετράμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

η ΔΕΗ απορροφά  (απο τα λεφτά μας) και πάνω απο 300kw/μήνα , για αυτό το τετράμηνο

Οκ, δεν το ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εγώ είμαι φάση ΚΟΤ-Α και μέχρι πρότινος είχα πάντα πολύ χαμηλή χρέωση. Μέχρι προχθές που είδα μια ''ρητράρα'' αναπροσαρμογής και την ..άκουσα.
Είμαι σε αναζήτηση κάθε λεπτομέρειας που αφορά το myhome ONLINE που μου το βγάζει και σαν επιλογή στο e-bill.
Eίναι και κανένας άλλος σε παρόμοια φάση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προσπάθησα να διαβάσω όλο το νήμα, είδα και το περιβόητο excel, είδα και τα τρέχοντα τιμολόγια της ΔΕΗ, αλλά δεν έχω καταλήξει:

Έχω ΔΕΗ ΓΝ1 3φασικό με μεγάλες καταναλώσεις, 3500KWh ημερήσιο, 14500KWh νυχτερινό σε ετήσια βάση.

Θέλω να μείνω στη ΔΕΗ. Με συμφέρει ή όχι το Enter (όπως φαίνεται λόγω ενιαίας χρέωσης χωρίς κλίμακες) ή κάποιο άλλο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasanton είπε

Έχω ΔΕΗ ΓΝ1 3φασικό με μεγάλες καταναλώσεις, 3500KWh ημερήσιο, 14500KWh νυχτερινό σε ετήσια βάση.

 

6 ώρες πριν, korakios είπε

προσθέτεις 0,07 που περιλαμβάνει την κρατική επιδότηση στις αρχικές τιμές (με την έκπτωση 30%) κιλοβατώρας του ΓΝ1 και έχεις

0,147406 ημέρας και 0,125279 νύχτας

με προϋπόθεση οτι ούτε θα αυξηθεί (αυξήθηκε) η χοντρική ούτε θα πέσει , αλλά και η κρατική επιδότηση θα ισχύει για ένα χρόνο όπως και η ΔΕΗ θα συνεχίσει να επιδοτεί όλες τις κιλοβατώρες

Αυτές τις τιμές βάλε στη γραμμή "Το Πρόγραμμά σας" και για πάγιο εξαρτάται αν έχεις μονοφασικό 0,4225 ανα μήνα ή 1,33 αν έχεις τριφασικό

Κάνε σύγκριση και αποφασίζεις :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ αλλά μάλλον έχω μπερδέψει τελείως τα νούμερα. Αν μπορείς να δώσεις τη γραμμή "Το Πρόγραμμά σας" και το "Enter" όπως πρέπει να είναι, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα !

image.png.61aa6c1aefe1fe5ea2b67d67c4145555.png

 

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasanton είπε

Σε ευχαριστώ αλλά μάλλον έχω μπερδέψει τελείως τα νούμερα.

ε , 14 χιλιάδες νυχτερινό σου λέει κάτι παίζει 😁

μη σβήνεις τις γραμμές , αγνόησε τα άλλα προγράμματα , έτσι κιαλλιώς της ΔΕΗ είναι πάνω πάνω :)

Τα υπόλοιπα σωστά είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το enter, μπορεί να έρχεται και έντυπος λογαριασμός;

Οι εκπτώσεις των λιγνιτικών περιοχών συνεχίζουν να ισχύουν; (περί τα 4λεπτά/kWh νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, tasanton είπε

Τις έκρυψα για να είναι πιο καθαρό. Δηλαδή μου λες ότι θα κερδίσω ~1000€ ?? Μόνο και μόνο για την ενιαία χρέωση;

σου λέω μη σβήνεις τις γραμμές

κάτσε να το τρέξω και εγω , όντως 14 χιλιάδες έχεις στο νυχτερινό ετήσιες ???

@tasanton κάτι άλλο έχεις κάνει και σου τα βγάζει περίεργα και ξαναρωτάω όντως έχεις 14 χιλιάδες νυχτερινό ή χίλιες τετρακόσιες ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...