Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, tasanton είπε

14000 -> θερμοσυσσωρευτές !

Δώσε πόνο :)

άσχετο με το θέμα , καταλαβαίνεις οτι αν μπορείς με πολλές δόσεις παίρνεις κλιματιστικό και βγαίνεις κερδισμένος

απλά μην αλλάζεις το excel . Τα νούμερα που έβαλες σωστά είναι για το ΓΝ1 πάντως (με τις προϋποθέσεις που ανέφερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Φίλε μου με 14.000 μήπως να πάρεις μετοχές αντί να αλλάξεις τιμολόγιο; 😜

Πονεμένη ιστορία και προς το παρόν μη αναστρέψιμη. 

Αλλά δεν έχω πετρέλαιο 😁

1 λεπτό πριν, korakios είπε

άσχετο με το θέμα , καταλαβαίνεις οτι αν μπορείς με πολλές δόσεις παίρνεις κλιματιστικό και βγαίνεις κερδισμένος

απλά μην αλλάζεις το excel . Τα νούμερα που έβαλες σωστά είναι για το ΓΝ1 πάντως (με τις προϋποθέσεις που ανέφερα)

Έχω και κλιματιστικά για το καλοκαίρι, αμ πως;

Φίλε με στέλνεις στο dei.gr για "αναβάθμιση". Σε ευχαριστώ. Πέρσι τέτοια εποχή δεν άξιζε η αλλαγή γιατί η ΔΕΗ είχε ενιαία χρέωση και στο κανονικό τιμολόγιο. Φέτος άρχισε να τσούζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tasanton είπε

Φίλε με στέλνεις στο dei.gr για "αναβάθμιση". Σε ευχαριστώ.

είσαι σίγουρος οτι τα συμπλήρωσες σωστά ? γιατί το προηγούμενο που ανέβασες ήταν μπερδεμένο

και υπόψιν παραμένει το μυστήριο του enter αν εφαρμόζεται το 2% στο σύνολο της χρέωσης ενέργειας ή στο ποσό που αφαιρείται απο το 5% της έκπτωσης συνέπειας . Πολύ μικρη διαφορά μεν αλλά μπορεί να υπάρχει απόκλιση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

είσαι σίγουρος οτι τα συμπλήρωσες σωστά ? γιατί το προηγούμενο που ανέβασες ήταν μπερδεμένο

Νομίζω ναι, αλλά δεν μου βγαίνουν τα 2 νούμερα που μου είπες. Στο ΓΝ1 τιμοκατάλογο βλέπω χρέωση ημέρας με κλίμακα, αλλά νύχτας ενιαία. Επιπλέον βλέπω ότι έχει και ένα 30% έκπτωση από 5/8/21 και μετά. Άρα τα νούμερα είναι:

Ημέρας 0,077 και Νύχτας 0,055 (έχω αφαιρέσει το 30%). Τα 0,147406 ημέρας και 0,125279 νύχτας πώς προέκυψαν;

Τι κάνω λάθος βραδυάτικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasanton είπε

Στο ΓΝ1 τιμοκατάλογο βλέπω χρέωση ημέρας με κλίμακα,

σωστά , αλλά την αφήνεις αφού δεν την ξεπερνάς ανα τετράμηνο και φυσικά δε θες βραδιάτικα να κάνω φόρμουλα !

2 λεπτά πριν, tasanton είπε

Επιπλέον βλέπω ότι έχει και ένα 30% έκπτωση από 5/8/21 και μετά.

σωστά, 3η φορά, το 30% :

7 ώρες πριν, korakios είπε

μιας και το ΓΝ1 είναι κυμαινόμενο , ξεκινά 0,077406 ημέρας και 0.055279 νύχτας με την έκπτωση της ΔΕΗ

μετά

7 ώρες πριν, korakios είπε

προσθέτεις 0,07 που περιλαμβάνει την κρατική επιδότηση στις αρχικές τιμές (με την έκπτωση 30%) κιλοβατώρας του ΓΝ1 και έχεις

0,147406 ημέρας και 0,125279 νύχτας

και ξανά

το 0,07 είναι η προσαύξηση με την κρατική επιδότηση (~0,10 η προσαύξηση μείον 0,03 της επιδότησης που δεν έχει σχέση με την έκπτωση 30% της ΔΕΗ)

αν θες να μάθεις ανα μήνα να υπολογίζεις την προσαύξηση μπορούμε να το αναλύσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το εξήγησες τέλεια. Σε ευχαριστώ.

Ξανακατέβασα το excel και έβαλα μόνο τα κίτρινα. Αυτό που προκύπτει, το -932€ είναι τελικά αυτό που θα κερδίσω αν πάω στο Online και το Enter (μικρή η διαφορά τους);

image.png.f5540102c6aa8aaf44d817b1814336a3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasanton είπε

Αυτό που προκύπτει, το -932€ είναι τελικά αυτό που θα κερδίσω αν πάω στο Online και το Enter

ναι , βασικά σε όποιο και να πας online/enter/enter plus , σχεδόν τα ίδια σου βγαίνουν (λόγο κατάχρησης νυχτερινού!)

το enter plus σου βγαίνει κανα 20άρι λιγότερο αλλά έχει μικρότερη δέσμευση (12 μήνες αντι 24 των άλλων) . Δεν ξέρω και αν θα μπορείς να κάνεις και κανα μερεμέτι με την ασφαλιστική κάλυψη που παρέχει (προσωπικά τα θεωρώ περιττά)

Υπόψιν και το enter και το enter plus είναι υπολογισμένα με το +2% έκπτωσης της πάγιας εντολής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, df410 said:

γεια, η έκπτωση 30€/mwh ισχύει και για το δεη my home online;

Εννοείς την έκπτωση από τα μέτρα που ανακοινώθηκαν? Νομίζω ότι αυτή είναι μονο για τιμολόγια που έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής, αυτά που δεν έχουν, δεν θα δουν διαφορά οπότε δεν χρειάζονται έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, η έκπτωση είναι πάνω στη ρήτρα. Αν δεν έχεις ρήτρα, δεν έχεις και έκπτωση.

Λογικό , όταν έχεις προσαύξηση +0,10 με τελική 0,17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...