Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Deconflicted είπε

Ok ερωτηση και εγώ. Θέλω να σπάσω το συμβόλαιο με τον τωρινό πάροχο (απομένουν 6 μήνες). Στο συμβόλαιο λέει ότι θέλουν έγγραφη ενημέρωση 30 ημέρες πριν. Μπορώ να το κάνω χωρίς να τους ενημερώσω και να πληρώσω μόνο τη προβλεπόμενη ρήτρα για τους επόμενους 6 μήνες; 

Δε θα κάνεις εσύ καταγγελία (αυτό είναι μόνο σε περίπτωση που θες να διακόψεις τη παροχή ή να μετακομίσεις).

Η αίτηση στο νέο πάροχο ισοδυναμεί με καταγγελία της σύμβασης του προηγούμενου παρόχου.

26 λεπτά πριν, JERONIMO888 είπε

τα εγγραφα που σου στελνουν να συμπληρωσεις και να τικαρεις οτι συναινεις κλπ, πως τα συμπληρωσατε?

(πρώτα μετέτρεψα το word σε pdf). Στο Adobe Acrobat υπάρχει επιλογή fill & sign.

1.jpg.356e94e4f39fa5020389f9933f477dc1.jpg

Yπάρχει κι η δυνατότητα να φτιάξεις υπογραφή με ζωγραφιά και μετα να τη προσθέτεις σε όποιο σημείο θες.

Δε γνωρίζω αν το fill & sign υπάρχει και στην ελεύθερη έκδοση του Acrobat. Νομίζω το Adobe Reader είναι μόνο για ανάγνωση εγγράφων. Αν υπάρχει παρόμοιο free pdf editor, πείτε το.

Kαι στο word υπάρχει επιλογή για τικάρισμα στα κουτάκια (υπάρχουν στο google οδηγίες). Εγώ έχω Apache Οpen Οffice και παρόλο που βρήκα οδηγίες δεν τα κατάφερα, οπότε το έκανα pdf.

12 λεπτά πριν, panoszavra είπε

Παίδες το πρόγραμμα online είναι και για πελάτες  ΚΟΤ , σωστά; Δεν είδα κάποια αναφορά στις εξαιρέσεις.

Nαι συνδιάζεται με ΚΟΤ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/10/2021 στις 9:25 ΜΜ, Fallen333 είπε

Προπληρωμένες (αντί για χρεωστικές) κάρτες δέχεται το myHome Online?

 

To "ρίσκαρα" και δήλωσα προπληρωμένη κάρτα. Την δέχτηκε κανονικά!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

To "ρίσκαρα" και δήλωσα προπληρωμένη κάρτα. Την δέχτηκε κανονικά!

 

Ότι τη δέχτηκε δε λέει κάτι... το θέμα είναι τι θα γίνει όταν πάνε να τραβήξουν λεφτά.

Σε παλιά posts είχα διαβάσει ότι κατά την αίτηση τραβάνε δοκιμαστικά μερικά cents, αλλά τώρα δεν έχουν τραβήξει λεφτά από κανέναν δοκιμαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ότι τη δέχτηκε δε λέει κάτι... το θέμα είναι τι θα γίνει όταν πάνε να τραβήξουν λεφτά.

Σε παλιά posts είχα διαβάσει ότι κατά την αίτηση τραβάνε δοκιμαστικά μερικά cents, αλλά τώρα δεν έχουν τραβήξει λεφτά από κανέναν δοκιμαστικά.

Σκέφτηκα οτι και με χρεωστική πολλοί μπορεί να μην έχουν λεφτά μέσα εκείνη την στιγμή, οπότε υπάρχει ένας "σχετικός" φόβος μην τυχόν σε πετάξουν από το πρόγραμμα και σε πάνε αυτομάτως στο Γ1! 
Διαφορετικά θα μπορούμε να το πληρώσουμε με RF ΕΝΤΟΣ της ημερομηνίας λήξης χωρίς οποιοδήποτε πέναλτυ προφανώς!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν υπάρχει παρόμοιο free pdf editor, πείτε το.

xournal++

δοκιμασμένο σε Linux όμως ,δε νομίζω να έχει θέμα σε windows&mac

είχα προσπαθήσει και LibreOffice Draw αλλά δεν

Επίσης έβαλα υπογραφή σε λευκό χαρτί και μετά χρησιμοποίησα το gimp (επεξεργαστής φωτό) για να κρατήσω μόνο την υπογραφή σε διαφάνεια

Δωρεάν και ανοιχτού κώδικα :)

και με αυτό χαιρετάω και το θέμα , αν αλλάξει κάτι κάντε με tag

(κάθε σελίδα και τα ίδια 😁)

edit:

πχ το παρακάτω ποστ είναι κλασσικό παράδειγμα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία ακόμη ερώτηση. Η ρήτρα CO2 που υπάρχει στο πρόγραμμα δεν είναι κάτι ανησυχητικό έτσι. (Όπως η ρήτρα αναπροσαρμογής πού προσπαθούμε να αποφύγουμε;)

@korakios δεν είναιι για γέλια. Για κλάματα είναι τα πράγματα. Πριν ένα χρόνο είχα ασχοληθεί διεξοδικά με το θέμα της ενέργειας και κατέληξα στην Ελίν με σκοπό να ηρεμήσει το κεφάλι μου. Τώρα ένα χρόνο μετά ξεκινάω πάλι αναζήτηση παρόχου. Έχω (έχουμε)κι άλλα θέματα που μας βασανίζουν. Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για διάβασμα όλων των σελίδων του θέματος. 

Επεξ/σία από panoszavra
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Σκέφτηκα οτι και με χρεωστική πολλοί μπορεί να μην έχουν λεφτά μέσα εκείνη την στιγμή, οπότε υπάρχει ένας "σχετικός" φόβος μην τυχόν σε πετάξουν από το πρόγραμμα και σε πάνε αυτομάτως στο Γ1! 
Διαφορετικά θα μπορούμε να το πληρώσουμε με RF ΕΝΤΟΣ της ημερομηνίας λήξης χωρίς οποιοδήποτε πέναλτυ προφανώς!

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα επίσης στο web-banking είναι οτι ΔΕΝ έχει καταχωρηθεί πάγια εντολή στην ΔΕΗ, ούτε από τον λογαριασμό ταμιευτηρίου, ούτε από καμία κάρτα (χρεωστική ή προπληρωμένη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fallen333 είπε

To "ρίσκαρα" και δήλωσα προπληρωμένη κάρτα. Την δέχτηκε κανονικά!

 

Πες μας αν δεν υπαρξει καποιο θεμα με την πρωτη πληρωμη που θα γινει γιατι μ'ενδιαφερει κι εμενα αν γινεται με προπληρωμενη.

Θα σου στειλω και p.m. να μην σε ξεχασω γιατι μπορει να χαθεις.:-D

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Ότι τη δέχτηκε δε λέει κάτι... το θέμα είναι τι θα γίνει όταν πάνε να τραβήξουν λεφτά.

Ακριβως.

Γι'αυτο θα τον εχω απο κοντα μην εξαφανιστει να μας πει τι θα γινει.

1 ώρα πριν, Fallen333 είπε

Κάτι άλλο που παρατήρησα επίσης στο web-banking είναι οτι ΔΕΝ έχει καταχωρηθεί πάγια εντολή στην ΔΕΗ, ούτε από τον λογαριασμό ταμιευτηρίου, ούτε από καμία κάρτα (χρεωστική ή προπληρωμένη). 

Οποτε δεν γινεται με προπληρωμενη?

Τσαμπα χαρηκα οτι θα βρω μια λυση χωρις χρεωστικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/10/2021 στις 5:59 ΜΜ, bill999r είπε

Κ εγώ δεν έχω λάβει ακόμα μέιλ επιβεβαίωσης... φαντάσου τι γίνεται...

Θα δεις μέχρι τέλος του χρόνου τι έχει να γίνει...

Στους εναλλακτικούς πιστεύω ότι θα μείνουν μόνο όσοι δεν ασχολούνται ή δεν διαβάζουν τους λογαριασμούς...

Για τους φίλους που θέλουν να γλυτώσουν το 50λεπτο της πάγιας εντολής αρκεί να το εξοφλείτε κανένα 10ημερο νωρίτερα μέσω του σάιτ της ΔΕΗ με την κάρτα σας.... 😉

Γιατί, χρεώνουν και για την πάγια εντολή χρήματα??

Στις 5/10/2021 στις 12:13 ΠΜ, ekrepali είπε

Εσένα απ'το gov θα ζητήσουν και self test (αλλιώς δε θα σε αφήσουν να μπεις μέσα να ρίξεις τις πυρηνικές). 🤣

Έχω αλλάξει πάροχο 7 φορές συνολικά σε ρεύμα και αέριο... αυτό το πράγμα πρώτη φορά το ζω.

Μάλλον είναι συμφωνία με τη Τρόικα για να μη γυρνάνε οι πελάτες εύκολα στη ΔΕΗ, δεν εξηγείται αλλιώς.

Σε αέριο, επειδή είμαι στο αρχικό φυσικό αέριο Αττικής, χωρίς ιδιαίτερες καταναλώσεις. Τι μου προτείνεις?  ΔΕΗ? EFA? Σταθερό ή κυμαινόμενο? Ή να παραμείνω εκεί που είμαι?

Επεξ/σία από DxL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Πες μας αν δεν υπαρξει καποιο θεμα με την πρωτη πληρωμη που θα γινει γιατι μ'ενδιαφερει κι εμενα αν γινεται με προπληρωμενη.

Θα σου στειλω και p.m. να μην σε ξεχασω γιατι μπορει να χαθεις.:-D

Ακριβως.

Γι'αυτο θα τον εχω απο κοντα μην εξαφανιστει να μας πει τι θα γινει.

Οποτε δεν γινεται με προπληρωμενη?

Τσαμπα χαρηκα οτι θα βρω μια λυση χωρις χρεωστικη.

Καλημέρα @HERTHAN , 

Βασικά δεν γνωρίζω αναλυτικά πώς λειτουργούν οι πάγιες εντολές, αν έχουν σχέση με τα "δοκιμαστικά cents" που γράφει ο @ekrepali, τότε όχι, δεν τράβηξαν κανένα cent. 
Η προπληρωμένη βολεύει όσους έχουν ΚΕΑ και ΚΟΤ-Α, δυστυχώς δεν είναι όλοι πλούσιοι για να έχουν υπεραρκετό ταμειακό απόθεμα στους τραπεζικούς λογαριασμούς τους, ειδικά τώρα που ξεκίνησε το κραχ και οι διπλές δόσεις ΕΝΦΙΑ η πλειοψηφία θεωρώ πως θα έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, οπότε και με την χρεωστική το ίδιο πράγμα θα είναι, αν δεν υπάρχει απόθεμα μέσα, τί να τραβήξει? 

Στο ebill μου γράφει τα παρακάτω: 
"Έχεις ενεργοποιήσει την πάγια εντολή πληρωμής μέσω κάρτας. 
Το προϊόν myHome Online προϋποθέτει την εξόφληση μέσω πάγιας εντολής σε κάρτα την οποία έχετε ήδη ενεργοποιήσει. Η κατάργησή της δεν είναι εφικτή.Εάν επιθυμείτε να αλλάξετε τα στοιχεία της κάρτας σας μπορείτε να επιλέξετε παρακάτω Αλλαγή κάρτας. 
Το προϊόν είναι ενεργό έως 03/10/2023"
 
Θα δω πώς θα πάει, πώς θα λειτουργήσει το σύστημα με την προπληρωμένη που την αποδέχτηκε και αν έχω πρόβλημα, θα κάνω αλλαγή κάρτας με την χρεωστική. 
Έχω την αίσθηση όμως και πιθανολογώ πως δεν θα εφαρμοστεί το σύστημα της πάγιας εντολής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...