Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Για κάποιον που ήταν πελάτης της ΔΕΗ και έφυγε και θέλει να ξαναγυρίσει μέχρι τα τέλη Δεκεμβρίου, η διαδικασία είναι γρήγορη μέσω internet; Υπήρχε εγγραφή e-bill και ακόμα υπάρχει για άλλον λογαριασμό στο όνομα του.

Έχουν φόρτο εργασίας μέσω internet και είναι δύσκολη ως απίθανη η επικοινωνία για τη πορεία της αίτησης.

E-bill κρατάς το ίδιο, δε κάνεις καινούργιο. Ένα ebill για κάθε ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αποστολή συμβολαίου στις 30/09 ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί στη ΔΕΗ..

Ας ελπίσουμε σύντομα.. 

Παντως τηλεφωνικα δεν εχω περιμενει πανω απο 2-3 λεπτα ποτε..

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

 

Παντως τηλεφωνικα δεν εχω περιμενει πανω απο 2-3 λεπτα ποτε..

Έκανα αίτηση στο αέριο τηλεφωνικώς, ήρθε courier υπέγραψα κι έκανε 10 μέρες να πάνε τα χαρτιά πίσω. Γι αυτό λέω όποιος βιάζεται λόγω προθεσμίας για αποχώρηση αζημιως από άλλο πάροχο, καλύτερα να κάνει την αίτηση σε κατάστημα.

Βέβαια κι εκεί άμα πέσεις στην περίπτωση και πάρει άδεια κανένας υπάλληλος... άντε ψάξε βρες την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε κατάστημα ΔΕΥ να ενεργοποιήσω ρεύμα σε σπίτι που πάω να νοικιάσω, μου είπε η διαφορά αν το έκανα απο το τηλέφωνο θα γλιτωνα τα 100€ που τους έδωσα εγγύηση. 

Με έβαλε στο enter plus και μου έφτιαξε e-bill μου είπε το αλλάζω μόνος μου σε online έτσι αν θέλω αν και μου έλεγε οτι συμφέρει το enter plus καλύτερα.

Το μόνο που μου μένει ειναι να μιλήσω με τους ιδιοκτήτες για να βάλω νυχτερινό μετρητή και να τον πληρώσουν αν και μου είπαν στην ΔΕΥ αν είναι παλιό το σπίτι θα θέλει δουλειά για καλώδια απο τον μετρητή στον πίνακα (δε ξερω αν θα θελουν τα έξοδα οι ιδιοκτήτες)

Εγώ δε ξέρω αν θα κάτσω 1 ή 2 χρόνια για να δω αν με συμφέρει να μπω στην διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, είχα κάνει και εγώ αίτηση για το online, μετά από 5 ημέρες με πήραν τηλέφωνο. Σήμερα το πρωί μου έστειλαν την σύμβαση στο email μου, όμως στο πρόγραμμα αναγράφει το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ: Γ1Ν - Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο. Δεν θα έπρεπε να αναγράφει το πρόγραμμα που έκανα? Παίρνω τηλέφωνο αλλά με έχουν αναμονή και κλείνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έκανα αίτηση στο αέριο τηλεφωνικώς, ήρθε courier υπέγραψα κι έκανε 10 μέρες να πάνε τα χαρτιά πίσω. Γι αυτό λέω όποιος βιάζεται λόγω προθεσμίας για αποχώρηση αζημιως από άλλο πάροχο, καλύτερα να κάνει την αίτηση σε κατάστημα.

Βέβαια κι εκεί άμα πέσεις στην περίπτωση και πάρει άδεια κανένας υπάλληλος... άντε ψάξε βρες την αίτηση.

Εγω εκανα αιτηση τηλεφωνικα Πεμπτη, Δευτερα ηρθε courier, Τεταρτη μου εστειλαν μειλ οτι παραλαβαν τα συμβολαια και προχωραει η διαδικασια για ελεγχο συμβολαίων και εντολή στη ΔΕΔΑ. Ισως να ευθύνεται και το ΕΛΤΑ courier της περιοχης σου για την καθυστέρηση..  (Τραγικο οτι συνεργαζονται με αυτους γενικα..)

45 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Πήγα σε κατάστημα ΔΕΥ να ενεργοποιήσω ρεύμα σε σπίτι που πάω να νοικιάσω, μου είπε η διαφορά αν το έκανα απο το τηλέφωνο θα γλιτωνα τα 100€ που τους έδωσα εγγύηση. 

Με έβαλε στο enter plus και μου έφτιαξε e-bill μου είπε το αλλάζω μόνος μου σε online έτσι αν θέλω αν και μου έλεγε οτι συμφέρει το enter plus καλύτερα.

Το μόνο που μου μένει ειναι να μιλήσω με τους ιδιοκτήτες για να βάλω νυχτερινό μετρητή και να τον πληρώσουν αν και μου είπαν στην ΔΕΥ αν είναι παλιό το σπίτι θα θέλει δουλειά για καλώδια απο τον μετρητή στον πίνακα (δε ξερω αν θα θελουν τα έξοδα οι ιδιοκτήτες)

Εγώ δε ξέρω αν θα κάτσω 1 ή 2 χρόνια για να δω αν με συμφέρει να μπω στην διαδικασία.

ΔΕΗ ρε παιδια.. Τρελαίνομαι οταν βλέπω το Υ μου γυρνάει το μυαλό.. :P δεν είναι εκ του Ύδωρ όλα.. 

Δεν χρειάζεται καμιά αλλαγή στην καλωδίωση, εάν εννοεί για τον πιλότο, ενα 1,5 mm2 ουδέτερο επιστροφής που ήθελε παλαιότερα για να έχεις οπτική ένδειξη από ένα λαμπάκι στον πίνακα τις ώρες του νυχτερινού. Έχει καταργηθεί αυτή η απαίτηση από το 2014 αν θυμάμαι καλά..   Μια επιφύλαξη εάν υπαρχει θέμα με την γείωση στην υδραυλική εγκατάσταση που γινόταν παλιότερα, εάν είσαι εντός Αττικής που εφαρμόζεται άμεση γείωση αλλά είναι τεχνικό θέμα που ξεφεύγει από το θέμα.. 

30 λεπτά πριν, kokos198 είπε

Καλημέρα σε όλους, είχα κάνει και εγώ αίτηση για το online, μετά από 5 ημέρες με πήραν τηλέφωνο. Σήμερα το πρωί μου έστειλαν την σύμβαση στο email μου, όμως στο πρόγραμμα αναγράφει το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ: Γ1Ν - Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο. Δεν θα έπρεπε να αναγράφει το πρόγραμμα που έκανα? Παίρνω τηλέφωνο αλλά με έχουν αναμονή και κλείνει...

@kokos198 @barabakos 

Μια χαρά είναι η σύμβαση, όταν ενεργοποιηθεί θα μπεις στο ebill και θα κάνεις το online!

@l3ft3r1s

Το εμαιλ έρχεται εντός 24 ωρών!

 

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σάββατο 09/10 τηλεφωνική επικοινωνία, σήμερα μου έστειλαν και τα χαρτιά για υπογραφές κλπ. Συμπληρώθηκαν και επιστράφηκαν και πήρα και το αυτοματοποιημένο email ότι παρελήφθησαν και αναμονή τώρα για την σύνδεση. Απλώς στις ενδείξεις, έβαλα την ένδειξη που είχα βγάλει και φώτο όταν έκανα την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Αύριο περιμένω το email  για το συμβόλαιο. Με ενημέρωσαν στο τηλ. ότι  η ηλεκτρονική υπογραφή γίνεται μέσω gov. Λίγο που διάβασα τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικής υπογραφής, μου φάνηκε πολύ μπερδεμένη !!! Ισως δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές , γι αυτό και αναζητάω τυχόν άλλον τρόπο υπογραφής του συμβολαίου. Μέσω ΚΕΠ γίνεται; Ή διαφορετικά, με εκτύπωση , υπογραφή ,σκανάρισμα και επισύναψη αρχείου θα γίνει δεκτό; Κάποιος που το έκανε για να με πει στα σίγουρα ; Ευχαριστώ!

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tolisman είπε

 Ή διαφορετικά, με εκτύπωση , υπογραφή ,σκανάρισμα και επισύναψη αρχείου θα γίνει δεκτό; Κάποιος που το έκανε για να με πει στα σίγουρα ; Ευχαριστώ!

Τις υπεύθυνες δηλωσεις θα τις βγαλεις απο gov, δεν χρειαζονται αλλη υπογραφη ειναι ετοιμες.

Το συμβολαιο ειτε μπορεις να βαλεις την υπογραφη απο το sign του acrobat ειτε αυτο που λες!

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, kokos198 είπε

Καλημέρα σε όλους, είχα κάνει και εγώ αίτηση για το online, μετά από 5 ημέρες με πήραν τηλέφωνο. Σήμερα το πρωί μου έστειλαν την σύμβαση στο email μου, όμως στο πρόγραμμα αναγράφει το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ: Γ1Ν - Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο. Δεν θα έπρεπε να αναγράφει το πρόγραμμα που έκανα? Παίρνω τηλέφωνο αλλά με έχουν αναμονή και κλείνει...

 

26 λεπτά πριν, barabakos είπε

Εμένα για αίτηση "online" μου ήρθε τώρα mail που γράφει Γ1-Οικιακό. Ότι να 'ναι

Tα έχουπει πει αυτά, υπογράφετε το Γ1 το οποίο είναι γενικοί όροι.  Αφού γίνει η αλλαγή παρόχου, πάτε στο ebill και ενεργοποιείται το online. Δε γίνεται αυτόματα. Το μόνο πράγμα που οφελεί η αίτηση μέσω internet είναι ότι έχουμε το αποδεικτικό της αίτησης που λέει 'my home online', αν δηλαδή κάνουν καμιά μαλακία και το αποσύρουν... θα έχουμε αποδεικτικό ότι για αυτό κάναμε αίτηση. Αντιθέτως όσοι κάνουν αίτηση τέλη Δεκέμβρη θα το παίξουν κορώνα γράμματα να γίνει στραβή.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tolisman είπε

Καλημέρα σας. Αύριο περιμένω το email  για το συμβόλαιο. Με ενημέρωσαν στο τηλ. ότι  η ηλεκτρονική υπογραφή γίνεται μέσω gov. Λίγο που διάβασα τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικής υπογραφής, μου φάνηκε πολύ μπερδεμένη !!! Ισως δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές , γι αυτό και αναζητάω τυχόν άλλον τρόπο υπογραφής του συμβολαίου. Μέσω ΚΕΠ γίνεται; Ή διαφορετικά, με εκτύπωση , υπογραφή ,σκανάρισμα και επισύναψη αρχείου θα γίνει δεκτό; Κάποιος που το έκανε για να με πει στα σίγουρα ; Ευχαριστώ!

 

 

 

 

 

Αυτό που ζητάνε μέσω gov.gr είναι μια υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεις ότι όλες οι υπογραφές στα έγγραφα είναι δικιά σου και συναινείς στο συναφθεί το συμβόλαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Εγω εκανα αιτηση τηλεφωνικα Πεμπτη, Δευτερα ηρθε courier, Τεταρτη μου εστειλαν μειλ οτι παραλαβαν τα συμβολαια και προχωραει η διαδικασια για ελεγχο συμβολαίων και εντολή στη ΔΕΔΑ.

ΔΕΗ ρε παιδια.. Τρελαίνομαι οταν βλέπω το Υ μου γυρνάει το μυαλό.. :P δεν είναι εκ του Ύδωρ όλα..

 

😄

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...