Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

😄

Δεν έπιασα την επισήμανση στο ΔΕΔΑ :P Για αέριο μιλάω για το courier, για το online έγινε η αιτηση online :P  Εσυ εκανες τηλεφωνικά και το ρευμα;

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Tα έχουπει πει αυτά, υπογράφετε το Γ1 το οποίο είναι γενικοί όροι.  Αφού γίνει η αλλαγή παρόχου, πάτε στο ebill και ενεργοποιείται το online. Δε γίνεται αυτόματα. Το μόνο πράγμα που οφελεί η αίτηση μέσω internet είναι ότι έχουμε το αποδεικτικό της αίτησης που λέει 'my home online', αν δηλαδή κάνουν καμιά μαλακία και το αποσύρουν... θα έχουμε αποδεικτικό ότι για αυτό κάναμε αίτηση. Αντιθέτως όσοι κάνουν αίτηση τέλη Δεκέμβρη θα το παίξουν κορώνα γράμματα να γίνει στραβή.

 

Το ebill το φτιάχνω αφού μου έρθει κάποιος λογαριασμός? γιατί μου ζητάει Κωδικό Εταίρου που δεν έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kokos198 είπε

Το ebill το φτιάχνω αφού μου έρθει κάποιος λογαριασμός? γιατί μου ζητάει Κωδικό Εταίρου που δεν έχω...

Αν έχεις παλιό ebill, κάνεις login με τους παλιούς κωδικούς.

Διαφορετικά δεν έχω ιδέα.

9 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Δεν έπιασα την επισήμανση στο ΔΕΔΑ :P Για αέριο μιλάω για το courier, για το online έγινε η αιτηση online :P  Εσυ εκανες τηλεφωνικά και το ρευμα;

Οnline έκανα το ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάποιος που έχει στείλει τα έγγραφα για το home on line,στο έγγραφο συγκατάθεσης που θέλει επεξεργασία από το word πως βάζουμε υπογραφή κάτω κάτω?    Ή δεν χρειάζεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ85

7 λεπτά πριν, vag21 είπε

Παιδιά κάποιος που έχει στείλει τα έγγραφα για το home on line,στο έγγραφο συγκατάθεσης που θέλει επεξεργασία από το word πως βάζουμε υπογραφή κάτω κάτω?    Ή δεν χρειάζεται? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή εβδομάδα!

Πήρα τον τελευταίο εκκαθαριστικό μου στο Γ1ν και ετοιμάζομαι να πάω σε online. Παρεπιπτώντως να ξέρετε οτι εγώ εδωσα ένδειξη ειχε να μετρηθεί η παροχή μου ενα 7μηνο και επαιρνα φουσκωμένα εναντι. τελικα βγήκε εκκαθαριστικός πιστωτικός. Θα ήθελα να ρωτήσω τι αφορούν οι εν λόγω χρεώσεις.

Χρέωση CO2 ok.

Έκπτωση ενέργειάς, επιδότηση ΔΕΗ και πίστωση ΤΕΜ??

image.png.731e9263a014207ac40e537aa3d87b15.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με πήραν τηλέφωνο σήμερα από την ΔΕΗ για το Home online για την πιστοποίηση και μου είπαν ότι τα θα μου στείλουν 3 έγγραφα στο email τα οποία δεν θέλουν υπογραφή απλά θα τα κάνω reply. Επίσης θα τους στείλω με email και μία υπεύθυνη δήλωση για το γνήσιο της υπογραφής μέσω gov. Ισχύει;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την περασμένη εβδομάδα έκανα αίτηση μέσω econtract για μετάβαση στο My Home Online (από Electricon Νυχτερινό).

Σήμερα έλαβα τη σύμβαση και τις υπεύθυνες δηλώσεις.

Η σύμβαση αποτελείται από δύο σελίδες και εκτός από το ότι πάνω δεξιά στην πρώτη σελίδα αναφέρει ως τιμολόγιο «Οικιακό Γ1», ούτε καν το νυχτερινό, πόσω δε μάλλον το My Home Online, στη δεύτερη σελίδα της και συγκεκριμένα στο Άρθρο 2, αναφέρονται τα εξής:

«Άρθρο 2: Ο Πελάτης θα παραλαμβάνει την ηλεκτρική ενέργεια σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 6 της Σύμβασης. Η χρέωση του Πελάτη θα πραγματοποιείται σύμφωνα με τους όρους του εφαρμοζόμενου τιμολογίου ……………………………….., το οποίο επισυνάπτεται στο παρόν.»

 

Προς έκπληξη μου, παρατηρώ ότι ζητείται ως αντισυμβαλλόμενος να υπογράψω αναληθή στοιχεία, μιας και:

 

1. Δεν υπάρχει άρθρο 6 στη συμβαση

2. Το εφαρμοζόμενο τιμολόγιο είναι λευκή επιταγή προς αυτούς

3. Το κυριότερο δεν επισυνάπτεται με τη σύμβαση ΚΑΝΕΝΑ τιμολόγιο!

 

Δεν το συζητάμε για το παραπλανητικό σκέλος της εμπορικής προώθησης περί σταθερού τιμολογίου έως τη λήξη της σύμβασης κτλ, που δεν αναγράφεται πουθενά… Ψιλά πράγματα όταν προβαίνουν σε σοβαρά ποινικά αδικήματα πλέον!

Ήδη επικοινώνησα με το customer care, και αφού προσπαθούσε ο υπάλληλος να με πείσει ότι έτσι είναι, μη φοβάστε κτλ, και του επανέλαβα για 3-4 φορές ότι είναι αναληθή όλα αυτά, προβαίνουν σε ψεύδη δήλωση και ζητάνε και από εμένα το ίδιο κτλ και σκοπεύω να κινηθώ νομικά, στο τέλος άνοιξε ένα αίτημα και μου είπε ότι θα λάβω καινούργια σύμβαση…😡😡😡

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΤΕ!!!

 

Επεξ/σία από Agwnistikotatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Agwnistikotatos είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΤΕ!!!

Πάντως ο τελευταίος από τον οποίο πρέπει να φυλάγεσαι σε σχέση με τους υπόλοιπους παρόχους είναι η ΔΕΗ...

Καλά έκανες πάντως κ τους υποχρεωσες να σου στείλουν νέα σύμβαση...

Εγώ πάντως τα υπέγραψα έτσι όπως ήταν κ τα έστειλα.

Άλλωστε σαν αποδεικτικό έχω την αρχική αίτηση μου μέσω του σάιτ της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δίνει την εντύπωση ότι όταν πρωτοβγήκε το πρόγραμμα είχε περισσότερες σελίδες η σύμβαση και φυσικά συνοδευόταν από τιμοκατάλογο όπως λογικά είναι υποχρεωμένοι (όταν πήγα στην ελιν εοχε τιμοκατάλογο που είχα υπογράψει) και μετά τις αυξήσεις τις αφαίρεσαν ώστε να τραβήξουν κόσμο και να μην μπορεί κανείς να κάνει τίποτα μόλις γίνουν και πάλι οι πιο ακριβοί. Όσο περί αξιοπιστίας, νομίζω θα γίνουν οι πιο απατεώνες πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

1 ώρα πριν, Agwnistikotatos είπε

στο τέλος άνοιξε ένα αίτημα και μου είπε ότι θα λάβω καινούργια σύμβαση…😡😡😡

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΤΕ!!!

 

Περίμενε του χρόνου που θα διορθώσουν τη σύμβαση να σου τη στείλουν. Μέχρι τότε θα παρακαλάς να υπογράψεις αυτή που πήρες σήμερα. Για το εμπορικό πρόγραμμα τα έχουμε πει, ενεργοποείται μέσω του ebill. Συμφωνώ ναι ότι θα έπρεπε να υπήρχαν οι τιμές στη σύμβαση και να ενεργοποιηθεί αυτόματα. Εδώ που φτάσαμε, και δεν έχουμε τη πολυτέλεια να πάμε αλλού, θα κάνουμε και λίγο τα στραβά μάτια.

  

1 ώρα πριν, Agwnistikotatos είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΤΕ!!!

 

Στο αέριο δε στείλανε καθόλου τους γενικούς όρους. Ξεκίνησε η εκπροσώπηση χωρίς να τους υπογράψουμε. 😄

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...