Προς το περιεχόμενο

Επίθεση ransomware προκάλεσε black out σε συσκευές και υπηρεσίες της Garmin


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, CleanthisD είπε

Τι άθλημα κάνεις να σου δώσω τουλάχιστον 10 σημεία που το Garmin είναι καλύτερο από το οποιοδήποτε Huawei, Xiaomi, Samsung, Apple watch?

Αλήθεια τώρα. Παίρνεις smartwatch τόσο ακριβό για να κάνεις άθλημα? 

Πλάκα έχεις

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Αλήθεια τώρα. Παίρνεις smartwatch τόσο ακριβό για να κάνεις άθλημα? 

Πλάκα έχεις

Hellooooo! Ο μπαμπάς είναι άνθρωπος... Δεν είναι smart watch αλλά sports watch. Τεράστια διαφορά. Και ναι αν πραγματικά ασχολείσαι με κάποιο άθλημα/τα και σ αρέσει παίρνεις το ακριβότερο που μπορεί να σηκώσει η τσέπη σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, spacestar είπε

δηλαδή γιατί πρέπει να δώσεις το λιγότερο 350 ευρώ για ένα "χρονογράφο"? Λίγο overkill μου φαίνεται το garmin fenix. Με ένα casio γουότερ ρεζίστ των 12 ευρώ κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου, και δεν αδειάζει η μπαταρία κάθε 3-4 μέρες. Τα apple μια χαρά μετρήσεις κάνουν, αν δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις σε πληροφορίες, και μάλιστα γράφουν κατευθείαν στο strava.

Πως γινεται να το συγκρινεις με το Apple Watch? Κ στο λεω εγω που εχω τα παντα απο Apple εκτος απο ρολοι. 

Οσοι εδω μεσα ειναι υπερ της Garmin ειναι στην ουσια ημιεπαγγελματιες αθλητες.  Δεν εχουμε το ρολοι για τις ειδοποιησεις ουτε για να παρουμε τηλεφωνο, ουτε καν για να δουμε την ωρα. 

Εχουμε το ρολοι για να βγουμε για 3ωρο τρεξιμο ΜΟΝΟ με το ρολοι 5 φορες την βδομαδα. Θα μου βγαλει βγαλει 7 ωρες το AW στο Olympus Marathon? Η ακομα και στον Μαραθωνιο στην Αθηνα; 

Το AW δεν βγαζει καν μια μερα. Θα κανω καταδυση με το GT2? Θα μου εχει χαρτες χωρις το κινητο για να ανεβω Ολυμπο; Ναι ειναι πανακριβα. Αλλα οσοι το εχουν το χρησιμοποιουν στο 100% και δεν το εχουν για να δουν ειδοποιησεις για το κινητο.

 

 Spoiler Alert:  Οταν φευγω για 12ημερη εκπαιδευση στο Μαλεμε, και εγω το Casio  εχω μαζι μου. Εκει το εχω ομως για πυξιδα , για ρολοι και για την κακια ωρα που θα γινει κατι.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/7/2020 στις 12:54 ΜΜ, Black Flag είπε

Το τζαμάκι είναι από ζαφείρι και δεν σπάει, το πλαίσιο του ρολογιού είναι από Τιτάνιο και δεν σπάει. Είναι ανθεκτικά.

Άλλη ερώτηση.

Έχει και φτηνά η Garmin στο κόστος των δύο που ανέφερες.

Σου ξαναείπα, για χρονογράφο κλασσικό καλό θέλεις 350.00 €, όπως τα αγαπημένα μου Seiko.


επίσης:

GPS

βηματομετρητής

καταγραφη ύπνου 

πολύ χειρότερα του huawei

γενικά παίρνεις ένα εξειδικευμένο ρολόι για να κάνει εξειδικευμένες μετρήσεις με εξειδικευμένη τιμή και έρχεται ένα gt2 από εταιρία κινητών και σου παίρνει τα σώβρακα.

Επεξ/σία από bower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2020 στις 11:40 ΠΜ, Manos-Sx είπε

Η "Apple" των smartwatches... κρίμα o "αέρας" που πληρώσατε όσοι έχετε Garmin.

69 €... Αέρας... Τόσο κάνει το forerunner 30. Βρείτε κάποιο σε αυτή την τιμή να παίζει καλύτερα, έστω και σαν αυτόνομο GPS αθλητικό ρολόι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bower είπε


επίσης:

GPS

βηματομετρητής

καταγραφη ύπνου 

πολύ χειρότερα του huawei

γενικά παίρνεις ένα εξειδικευμένο ρολόι για να κάνει εξειδικευμένες μετρήσεις με εξειδικευμένη τιμή και έρχεται ένα gt2 από εταιρία κινητών και σου παίρνει τα σώβρακα.

Δεν είχα ποτέ θέμα με τα συγκεκριμένα...

Επειδή δυστυχώς κάνω και πολλές εργασίες, διαφόρων ειδών, αυτά που αναφέρεις θα τα είχα καταστρέψει.

Άστο. Για αθλητικές δραστηριότητες δεν έχει αντίπαλο ακόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sakis697 είπε

Πως γινεται να το συγκρινεις με το Apple Watch? Κ στο λεω εγω που εχω τα παντα απο Apple εκτος απο ρολοι. 

Οσοι εδω μεσα ειναι υπερ της Garmin ειναι στην ουσια ημιεπαγγελματιες αθλητες.  Δεν εχουμε το ρολοι για τις ειδοποιησεις ουτε για να παρουμε τηλεφωνο, ουτε καν για να δουμε την ωρα. 

Εχουμε το ρολοι για να βγουμε για 3ωρο τρεξιμο ΜΟΝΟ με το ρολοι 5 φορες την βδομαδα. Θα μου βγαλει βγαλει 7 ωρες το AW στο Olympus Marathon? Η ακομα και στον Μαραθωνιο στην Αθηνα; 

Το AW δεν βγαζει καν μια μερα. Θα κανω καταδυση με το GT2? Θα μου εχει χαρτες χωρις το κινητο για να ανεβω Ολυμπο; Ναι ειναι πανακριβα. Αλλα οσοι το εχουν το χρησιμοποιουν στο 100% και δεν το εχουν για να δουν ειδοποιησεις για το κινητο.

 Spoiler Alert:  Οταν φευγω για 12ημερη εκπαιδευση στο Μαλεμε, και εγω το Casio  εχω μαζι μου. Εκει το εχω ομως για πυξιδα , για ρολοι και για την κακια ωρα που θα γινει κατι.   

Καταρχήν δε σύγκρινα το Garmin με το Apple Watch, αλλά απάντησα στον φίλο που είπε οτι το AW είναι σαβούρα. Τυχαίνει να έχω Fenix 6 pro & AW4 & προπονούμαι σχεδόν κάθε μέρα, αλλά καμία σχέση με "ημιεπαγγελματία αθλητή". Είναι σα να λες ότι τα macbook pro είναι μόνο για τους (ημι)επαγγελματίες ήχου και εικόνας. Υπάρχουν άνθρωποι που απλά τους αρέσει η ποιότητα κατασκευής, η απόκριση και οι πολλαπλές και ακριβείς μετρήσεις. Το AW κάνει μια χαρά δουλειά για τις βασικές μετρήσεις. Σε κολύμπι, τρέξιμο & ποδήλατο που το χρησιμοποιώ περιστασιακά δεν έχω κανένα παράπονο. Συνδέεται και με εξωτερικό παλμογράφο στήθους (bluetooth) [πχ. wahoo tickr) για ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια & με ακουστικά για τη μουσική. είναι πολύ πιο άνετο στο χέρι από το fenix, πιο ελαφρύ και με πιο ζωντανή οθόνη. Αν τώρα τη βρίσκεις με τις 500 μετρήσεις που κάνει το fenix, πχ. running dynamics & cycling dynamics, παίρνεις το fenix. Αν τρέχεις υπερμαραθώνιους παρέα με τον Ντην Καρνάζη παίρνεις το fenix. Μαραθώνιο δεν έχω τρέξει με το AW, αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να είναι γνώμονας στην αγορά ρολογιού αν θα φτάσει η μπαταρία τις 1-2 φορές το χρόνο που θα τρέξεις μεγάλο αγώνα, όπου ούτως ή άλλως έχει επίσημη χρονομέτρηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένας από 'σας όμως δεν λαμβάνει υπόψιν του και δεν αναφέρει την ανθεκτικότητα των Fenix, ειδικά στις κρούσεις με σκληρές επιφάνειες.
Για 'μένα είναι μεγάλο ατού η ανθεκτικότητα. Από τα 6 μου που φοράω ρολόγια έχω διαλύσει αρκετά, τριάντα χρόνια τώρα...

 

Επεξ/σία από Black Flag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sakis697 είπε

Το AW δεν βγαζει καν μια μερα. Θα κανω καταδυση με το GT2?

Θα μου εχει χαρτες χωρις το κινητο για να ανεβω Ολυμπο;
 

 Spoiler Alert:  Οταν φευγω για 12ημερη εκπαιδευση στο Μαλεμε, και εγω το Casio  εχω μαζι μου. Εκει το εχω ομως για πυξιδα , για ρολοι και για την κακια ωρα που θα γινει κατι.   

 

Για το AW έχεις δίκιο.. μέρα δεν βγάζει. Το GT2 Λέει 5 ατμόσφαιρες... Και βγάζει 1 βδομάδα με ΟΛΑ ανοικτά. Δεν σου φτάνουν? Θα κάνεις κατάδυση μεγαλύτερη? Με τι με σκάφανδρο? Εκεί δεν νομίζω να χρειάζεσαι ρολόγια...

Και θες να μας πεις ότι ανεβαίνεις Όλυμπο δίχως κινητό? Δεν σε πιστεύω.

Πέραν της πλάκας να παίρνεις το κινητό μαζί σου με ένα Powerbank καλό και με προφωρτομένους χάρτες μέσα της google. 

:D

Επεξ/σία από tsarouc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω δέκα μέρες να το φορτίσω και είναι στο 18%. 24/7 στο χέρι και τρεις ώρες χθες με χάρτες ανοιχτούς στο Βουνό.
Με το τελευταίο Firmware upgrade, έχει βελτιωθεί η αυτονομία της μπαταρίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...