Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού, θέλω να φύγω πριν λήξει το συμβόλαιο


kounalem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω συμβόλαιο για ένα χρόνο αλλά δυστυχώς πρέπει να φύγω πριν λήξει το συμβόλαιο.

 

Συγκεκριμένα, το σπίτι έχει διάφορα θέματα που η ιδιοκτήτρια αρνείται να φτιάξει, πχ μπαζει νερά οταν βρέχει οι σιτες για τα κουνούπια είναι σκισμένες πόρτες βεράντας χαλασμένες  απλήρωτα κοινόχρηστα απο προηγούμενους νοικαριδες κτλ κτλ. Στο σπίτι μένω ήδη 2μηση μηνες και σκοπεύω να της ζητήσω να φύγω σε κάνα τρίμηνο για διευκόλυνση της.

Μπορεί να μου ζητήσει να πληρώσω το νοίκι μέχρι να λήξει το συμβόλαιο ή να μην μου γυρίσει την εγγύηση;

Προφανώς το σπίτι είναι σε καλύτερη κατάσταση από οταν το πήραμε μιας και ηδη έχω κάνει με προσωπικά έξοδα και κόπο κάποιας μερεμετια..

 

Έχω γενικά καλή σχέση μαζί της χωρίς εντάσεις αλλα προφανώς δεν υπάρχει εμπιστοσύνη εκ μέρους μου πλέον

Επεξ/σία από kounalem
Πρόσθεση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το να της πεις τα προβλήματα και ότι θα φύγεις λόγω αυτών των προβλημάτων δεν γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται αλλά αν της πω για τα προβλήματα ξανα και ασχοληθεί να φτιαχτούν και πάλι λόγω της εμπιστοσύνης που δεν υπάρχει πλέον εκ μέρους μου δεν θέλω να μείνω, οπότε θα βρεθώ σε δυσκολη θέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kounalem είπε

Γίνεται αλλά αν της πω για τα προβλήματα ξανα και ασχοληθεί να φτιαχτούν και πάλι λόγω της εμπιστοσύνης που δεν υπάρχει πλέον εκ μέρους μου δεν θέλω να μείνω, οπότε θα βρεθώ σε δυσκολη θέση

 

Της το ειπες μια φορα και σε γειωσε; 

Μην περιμενεις να ειναι ολοι επαγγελματιες,γιατι δεν ειναι,το βλεπουν μονο σαν εισοδημα και δε γουσταρουν τα εξοδα του.

Παρ'ολα αυτα δεν ειναι ευκολο να ξεβολευτεις και να ψαχνεις αλλο σπιτι ( που μπορει να εχει και αυτο και ο ιδιοκτητης θεματα ),καλυτερα να της μιλησεις αφου εχετε καλη σχεση,και να αφησεις και εσυ τα πεισματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kounalem είπε

Γίνεται αλλά αν της πω για τα προβλήματα ξανα και ασχοληθεί να φτιαχτούν και πάλι λόγω της εμπιστοσύνης που δεν υπάρχει πλέον εκ μέρους μου δεν θέλω να μείνω, οπότε θα βρεθώ σε δυσκολη θέση

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό?

Δηλαδή αν της πεις για τα προβλήματα και τα φτιάξει όπως λες το πρόβλημα μετά ποιο είναι? Η έλλειψη εμπιστοσύνης? Την έχεις πιάσει και γκόμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρινιάζει για αφραγκιες, και εγώ απλά δεν θεωρώ πως είμαι υποχρεωμένος να περιμένω να περάσουν μήνες για να φτιαχτούν πράγματα που ούτε σοβαρό πόσο είναι ούτε κόπο θέλουν. Ποσό μάλλον τα χρήματα του ενοίκιο από την μεριά μου τα στέλνω και πριν την ώρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kounalem είπε

Γκρινιάζει για αφραγκιες, και εγώ απλά δεν θεωρώ πως είμαι υποχρεωμένος να περιμένω να περάσουν μήνες για να φτιαχτούν πράγματα που ούτε σοβαρό πόσο είναι ούτε κόπο θέλουν. Ποσό μάλλον τα χρήματα του ενοίκιο από την μεριά μου τα στέλνω και πριν την ώρα τους.

Οποτε τα πληρωνεις εσυ και τα αφαιρεις απο το ενοικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σπάσει συμβόλαιο ενοικίου 2 φορές -χωρίς κανένα πρόβλημα- γιατί διαπίστωσα πως τα σπίτια δεν μου έκαναν.

Αν έχεις ξενερώσει και θεωρείς πως δεν μπορείς να μείνεις άλλο εκεί (για τους όποιους δικούς σου λόγους), βρες, πες μια δικαιολογία και φύγε.

Εγώ και στις δύο φορές έφυγα εξαιτίας των συνθηκών που επικρατούσαν (φασαρία, γείτονες), κάτι που δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων και είναι πραγματικά θέμα τύχης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Οποτε τα πληρωνεις εσυ και τα αφαιρεις απο το ενοικιο.

Και παλι, πρεπει να συμφωνησει και η ιδιοκτητρια

@kounalem γνωστοποιησε με καποιο γραπτο τροπο τα προβληματα που εχει ωστε να εισαι καλυμμενος αν φυγεις (προφανως και με προφορικο μπορειτε να το συζητησετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Όλες οι παλαιές και νέες μισθώσεις κύριας κατοικίας, διέπονται σήμερα αποκλειστικά από τις γενικές διατάξεις του Αστικού Κώδικα, και από το άρθρο 2 του ν.1703/1987 (όπως αντικαταστάθηκε. με το άρθρο 1 παρ.5 του ν.2235/94), το οποίο ορίζει ότι:

1. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: Η μίσθωση κύριας κατοικίας έχει τριετή ελάχιστη διάρκεια, υποχρεωτική και για τα δύο μέρη, ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί βραχύτερος χρόνος. Συντόμευση της τριετίας επιτρέπεται μόνο με νεότερη συμβολαιογραφική πράξη, καταρτιζόμενη τουλάχιστον έξη μήνες μετά την έναρξη της μίσθωσης.

 

Quote από το pomida. Σε γενικές γραμμές, αντίθετα από ότι πιστεύουν όλοι, το να νοικιάζεις το σπίτι σου σε κάποιον έχει κόστος. Ο ιδιοκτήτης δεν είναι ένας μαγκακος που κάθεται στην πολυθρόνα του και απλά εισπράττει. Το ακίνητο έχει κόστος ενφια κάθε χρόνο, έχει έξοδα που βαρύνουν τον ιδιοκτήτη (έξοδα συντήρησης, κοινόχρηστα έξοδα υπέρ ιδιοκτήτη κτλ κτλ) και επίσης το κράτος παίρνει από το κάθε μηνιατικο τουλάχιστον ένα 24%.

Συν τοις άλλοις έχεις και το ρίσκο κάποιος ενοικιαστής να πιστολιασει.

Γενικά είναι ρίσκο και μεγάλο μάλιστα.

Όσον αφορά τα προβλήματα που έχει ο ts με την ιδιοκτήτρια , καλύτερα συζητήστε τα γιατί αυτά τα περί έλλειψης εμπιστοσύνης ακούγεται σαν δικαιολογία. Αν δεν σε εξυπηρετήσει, μπορείτε να υπογράψετε ένα τροποποιητικο συμβόλαιο μετά το εξάμηνο για να μείνεις λιγότερο χρόνο από την 3ετια.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να προσέξεις ότι το συμβόλαιο και η ελάχιστη διάρκεια 3 έτη δεν δεσμεύει μόνο τον ιδιόκτητη αλλά και τον ενοικιαστή. Δεν μπορείς να σπάσεις έτσι το συμβόλαιο χωρίς συνέπειές, ο ιδιόκτητης αν θέλει μπορεί να διεκδικήσει τα ενοίκια δικαστικώς μέχρι το τέλος της τριετίας ή μέχρι να βρει νέο ενοικιαστή. 

Μπορείς να φύγεις αναίμακτα μονό "αν η χρήση του μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο της υγείας του μισθωτή ή των συνοικούντων οικείων του" (φυσικά όχι απλά να το αναφέρεις, κάπως θα πρέπει να αποδειχθεί) και αν είσαι δ.υ. που παίρνεις μετάθεση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, baspav είπε

Θα πρέπει να προσέξεις ότι το συμβόλαιο και η ελάχιστη διάρκεια 3 έτη δεν δεσμεύει μόνο τον ιδιόκτητη αλλά και τον ενοικιαστή. Δεν μπορείς να σπάσεις έτσι το συμβόλαιο χωρίς συνέπειές, ο ιδιόκτητης αν θέλει μπορεί να διεκδικήσει τα ενοίκια δικαστικώς μέχρι το τέλος της τριετίας ή μέχρι να βρει νέο ενοικιαστή. 

Μπορείς να φύγεις αναίμακτα μονό "αν η χρήση του μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο της υγείας του μισθωτή ή των συνοικούντων οικείων του" (φυσικά όχι απλά να το αναφέρεις, κάπως θα πρέπει να αποδειχθεί) και αν είσαι δ.υ. που παίρνεις μετάθεση.

Εδώ από πάνω διαβάζουμε ότι αλλάζεις σπίτι αν δε σ αρέσουν οι γείτονες ή έχει φασαρία.

Τα χετε λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σας, αυτό είναι το πρόβλημα γενικά.

Πέρα από δικαιώματα έχετε και υποχρεώσεις, το ίδιο εννοείται ισχύει και για τον ιδιοκτήτη.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, zx1234r είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Όλες οι παλαιές και νέες μισθώσεις κύριας κατοικίας, διέπονται σήμερα αποκλειστικά από τις γενικές διατάξεις του Αστικού Κώδικα, και από το άρθρο 2 του ν.1703/1987 (όπως αντικαταστάθηκε. με το άρθρο 1 παρ.5 του ν.2235/94), το οποίο ορίζει ότι:

1. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: Η μίσθωση κύριας κατοικίας έχει τριετή ελάχιστη διάρκεια, υποχρεωτική και για τα δύο μέρη, ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί βραχύτερος χρόνος. Συντόμευση της τριετίας επιτρέπεται μόνο με νεότερη συμβολαιογραφική πράξη, καταρτιζόμενη τουλάχιστον έξη μήνες μετά την έναρξη της μίσθωσης.

Quote από το pomida. Σε γενικές γραμμές, αντίθετα από ότι πιστεύουν όλοι, το να νοικιάζεις το σπίτι σου σε κάποιον έχει κόστος. Ο ιδιοκτήτης δεν είναι ένας μαγκακος που κάθεται στην πολυθρόνα του και απλά εισπράττει. Το ακίνητο έχει κόστος ενφια κάθε χρόνο, έχει έξοδα που βαρύνουν τον ιδιοκτήτη (έξοδα συντήρησης, κοινόχρηστα έξοδα υπέρ ιδιοκτήτη κτλ κτλ) και επίσης το κράτος παίρνει από το κάθε μηνιατικο τουλάχιστον ένα 24%.

Συν τοις άλλοις έχεις και το ρίσκο κάποιος ενοικιαστής να πιστολιασει.

Γενικά είναι ρίσκο και μεγάλο μάλιστα.

Όσον αφορά τα προβλήματα που έχει ο ts με την ιδιοκτήτρια , καλύτερα συζητήστε τα γιατί αυτά τα περί έλλειψης εμπιστοσύνης ακούγεται σαν δικαιολογία. Αν δεν σε εξυπηρετήσει, μπορείτε να υπογράψετε ένα τροποποιητικο συμβόλαιο μετά το εξάμηνο για να μείνεις λιγότερο χρόνο από την 3ετια.

Τι εννοεις λεγοντας «κοινοχρηστα εξοδα υπερ ιδιοκτητη» ;;;; Στο χαρτι των κοινοχρηστων που πληρωνω καθε μηνα εχει μια στηλη (εξοδα ιδιοκτητη πχ 20,00 και μια στηλη εξοδα ενοικιαστη πχ 10,00).

Εγω πληρωνω 30,00 σαν ενοικιαστης Εδω και μηνες. Κανονικα αυτα τα εξοδα των 20,00 θα επρεπε να τα πληρωνει ο ιδιοκτητης;;;
Γιατι ρωτησα τον διαχειρηστη και μου ειπε οτι ειναι τυπογραφικο λαθος της εταιριας που βγαζει τα κοινοχρηστα επειδη στο συστημα της δεν υπαρχουν στηλες κλπ κλπ
Φυσικα δεν υπαρχουν καλες σχεσεις μεταξυ διαχειρησης πολυκατοικιας και ιδιοκτητη μου και μαλλον με δουλευει ο διαχειρηστης.

Στο τελος της μισθωσης θα αφαιρεσω απο το προτελευταιο ενοικιο ολα τα εξοδα που φαινονται στις αποδειξεις οτι αφορουν εξοδια κοινοχρηστων ιδιοκτητη και στο τελευταιο ενοικιο θα μεινω με την εγγυηση 750 ευρω μηνιαιως ενοικιο παρακαλω... :( :( 

 

 

Επεξ/σία από splash18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα ιδιοκτήτη τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης ρε φίλε ποια τυπογραφικά λάθη και τρέλες σου λένε.

Τα πληρώνεις εσύ και τα αφαιρείτε απ το επόμενο ενοίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...