Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού, θέλω να φύγω πριν λήξει το συμβόλαιο


kounalem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως τα λενε τα παιδια παραπανω (οι περισσοτεροι τουλαχιστον γιατι ακουστηκαν και κατι χαζομαρες οτι το συμβολαιο δεσμευει μονο τον ιδιοκτητη)

Θεωρητικα ο ιδιοκτητης μπορει να σε παει δικαστικα και να διεκδικησει ολα τα ενοικια του συμβολαιου. Και το συμβολαιο ασφαλως ισχυει για 3 χρονια, ακομα και αν εχεις υπογραψει για 1.

Πρακτικα απο την αλλη πολυ σπανια να γινει κατι τετοιο. Πρεπει να πεσεις σε περιπτωση θεωρω.

Αλλα καλο θα ηταν για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να υπογραψετε λυση συμβολαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Το συμβόλαιο θεωρητικά δεσμεύει και τους 2 αλλά στην πράξη αν ο ενοικιαστής δηλώσει για παράδειγμα ότι θέλει να φύγει γιατί δεν μπορεί να πληρώσει το ενοίκιο είναι πρακτικά ελεύθερος.

Όπως είπαμε, ένα συμβόλαιο ΠΑΝΤΑ δεσμεύει όλα τα μέρη που το υπογράφουν για αυτό και λέγεται συμβόλαιο.

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

ποιος δικαστής θα καταδικάσει τον ενοικιαστή που θα δηλώσει ότι έφυγα γιατί δεν θα μπορούσα να του πληρώνω ενοίκιο

Όπως είπαμε και σε αυτό, υπάρχουν κρατικοί μηχανισμοί που βοηθούν σε όλες αυτές τις περιπτώσεις. Ο δικαστής έγινε δικαστής και όχι δικηγόρος γιατί έχει την ικανότητα να επιβάλει τον νόμο και όχι την προσωπική του άποψη ή το συμφέρον του.

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Στην πραγματικότητα με την δικαιολογία της οικονομικής αδυναμίας ο ενοικιαστής μπορεί να φύγει ότι ώρα γουστάρει. (στείλε εμαιλ να το έχεις γραπτά  και αν μια στο 1εκ πάει δικαστικά ο ιδιοκτήτης πάλι καλυμμένος θα είσαι)

Όπως απάντησα και πριν, υπάρχουν μηχανισμοί που βοηθούν κάποιον που αδυνατεί να πληρώσει τις υποχρεώσεις του. Αν υπάρχουν άλλοι λόγοι, θα κληθεί να τους αποδείξει, όχι με ένα απλό email "δεν έχω λεφτά τα λέγαμε άντε γεια"

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Όπως είπαμε, ένα συμβόλαιο ΠΑΝΤΑ δεσμεύει όλα τα μέρη που το υπογράφουν για αυτό και λέγεται συμβόλαιο.

Όπως είπαμε και σε αυτό, υπάρχουν κρατικοί μηχανισμοί που βοηθούν σε όλες αυτές τις περιπτώσεις. Ο δικαστής έγινε δικαστής και όχι δικηγόρος γιατί έχει την ικανότητα να επιβάλει τον νόμο και όχι την προσωπική του άποψη ή το συμφέρον του.

Όπως απάντησα και πριν, υπάρχουν μηχανισμοί που βοηθούν κάποιον που αδυνατεί να πληρώσει τις υποχρεώσεις του. Αν υπάρχουν άλλοι λόγοι, θα κληθεί αν τους αποδείξει, όχι με ένα απλό email "δεν έχω λεφτά τα λέγαμε άντε γεια"

Θεωρητικολογείς , έχεις πάει σε δικαστή να του πεις ότι θέλω να κρατήσω με το ζόρι τον ενοικιαστή (λόγω συμβολαίου) που δήλωσε αδυναμία πληρωμής ενοικίου?

Μπερδεύεσαι με τις εμπορικές συμβάσεις , στο θέμα κατοικία υπεισέρχονται και άλλα κριτήρια και μια χαρά θα τον αθωώσει ο δικαστής και έχει και έναν σκασμό νόμους να δικαιολογήσει την μονομερή λύση του συμβολαίου. 

 

ΥΓ

Εχω προσωπική εμπειρία (ιδιοκτήτης) , όταν μου ζήτησε να φύγει ο ενοικιαστής (δεσμευόταν από συμβόλαιο) του είπα "Με το ζόρι δεν σε κρατάω". Από περιέργεια ρώτησα τον δικηγόρο μου και μου είπε "Καλά έκανες , και δικαστικά να τον πήγαινες αν δήλωνε αδυναμία (και δεν χρώσταγε ενοίκια) θα το έχανες το δικαστήριο" 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

Θεωρητικολογείς , έχεις πάει σε δικαστή να του πεις ότι θέλω να κρατήσω με το ζόρι τον ενοικιαστή (λόγω συμβολαίου) που δήλωσε αδυναμία πληρωμής ενοικίου?

Μπερδεύεσαι με τις εμπορικές συμβάσεις , στο θέμα κατοικία υπεισέρχονται και άλλα κριτήρια και μια χαρά θα τον αθωώσει ο δικαστής και έχει και έναν σκασμό νόμους να το δικαιολογήσει. 

Οκ προσωπική σου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Το συμβόλαιο θεωρητικά δεσμεύει και τους 2 αλλά στην πράξη αν ο ενοικιαστής δηλώσει για παράδειγμα ότι θέλει να φύγει γιατί δεν μπορεί να πληρώσει το ενοίκιο είναι πρακτικά ελεύθερος.

Ποιος ιδιοκτήτης θα κρατήσει με τον ζόρι ενοικιαστή που δηλώσει ότι δεν μπορεί να πληρώνει το ενοίκιο?

Αν είναι δικομανής και παράλογος ο ιδιοκτήτης και κάνει πολλά έξοδα , ποιος δικαστής θα καταδικάσει τον ενοικιαστή που θα δηλώσει ότι έφυγα γιατί δεν θα μπορούσα να του πληρώνω ενοίκιο?

Στην πραγματικότητα με την δικαιολογία της οικονομικής αδυναμίας ο ενοικιαστής μπορεί να φύγει ότι ώρα γουστάρει. (στείλε εμαιλ να το έχεις γραπτά  και αν μια στο 1εκ πάει δικαστικά ο ιδιοκτήτης πάλι καλυμμένος θα είσαι)

Μπορεί να δηλώσει πτώχευση, μέχρι τότε θεωρητικά μπορεί να ζητήσει να πληρωθεί από το οποίο περιουσιακό στοιχείο. Και μην πεις δεν έχει, γιατί περιουσία είναι και το laptop..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Μπορεί να δηλώσει πτώχευση, μέχρι τότε θεωρητικά μπορεί να ζητήσει να πληρωθεί από το οποίο περιουσιακό στοιχείο. Και μην πεις δεν έχει, γιατί περιουσία είναι και το laptop..

Ναι κάνε έξοδα και πήγαινε στον δικαστή και πες του ότι θέλω ο ενοικιαστής να μου πληρώσει τα διαφυγόντα ενοίκια που θα έδινε αν δεν έφευγε δηλώνοντας αδυναμία.

Μερικές φορές απορώ , να λέτε την ηλικία σας και την σχετική εμπειρία σας να καταλαβαίνει ο αναγνώστης πόσο σοβαρά να παίρνει τις απόψεις αυτές.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Ναι κάνε έξοδα και πήγαινε στον δικαστή και πες του ότι θέλω ο ενοικιαστής να μου πληρώσει τα διαφυγόντα ενοίκια που θα έδινε αν δεν έφευγε δηλώνοντας αδυναμία.

Μερικές φορές απορώ , να λέτε την ηλικία σας και την σχετική εμπειρία σας να καταλαβαίνει ο αναγνώστης πόσο σοβαρά να παίρνει τις απόψεις αυτές.

Είπα ότι αν θέλει αν το τραβήξει έχει αυτή την επιλογή, το τι θα κάνει ο καθένας είναι δική του υπόθεση. 

Αν θέλω μπορώ να σε κυνηγήσω για 1c, αν θα το κάνω εινα άλλο έργο.

 

Edit:

Και να στο πάω και σε άλλο επίπεδο τη συζήτηση.

Ο ενοικιαστής για το Χ,Ψ λόγο θέλει να σπάσει το συμβόλαιο. Επικαλλείται αδυναμία πληρωμής. Το σπάει μονομερώς.

Ο ιδιοκτήτης το τραβάει το θέμα και το πάει δικαστικώς. Ανακαλύπτει ότι ο πρώην ενοικιαστής έχει μετακομίσει σε άλλο σπίτι, στα ίδια χρήματα. 

Στο μεσοδιάστημα αυτό (εστω 6 μήνες) το σπιτι ειναι κενό. 

Εστω ότι το ενοίκιο είχε συμφωνηθεί στα 300€

Τι λες, θα πάρει τα 300x6 = 1800€;

 

Γιατί όταν δηλώνεις αδυναμία, πρέπει να μπορείς και να την αποδείξεις

 

Επεξ/σία από cacofonix-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Ναι κάνε έξοδα και πήγαινε στον δικαστή και πες του ότι θέλω ο ενοικιαστής να μου πληρώσει τα διαφυγόντα ενοίκια που θα έδινε αν δεν έφευγε δηλώνοντας αδυναμία.

Μερικές φορές απορώ , να λέτε την ηλικία σας και την σχετική εμπειρία σας να καταλαβαίνει ο αναγνώστης πόσο σοβαρά να παίρνει τις απόψεις αυτές.

Τα πράγματα είναι απλά. Από ένα συμβόλαιο απορρέουν υποχρεώσεις και ευθύνες και μιλάω γενικά για όλα τα συμβόλαια. Όταν το ένα απο τα δύο μέρη αδυνατεί για τον ένα ή τον άλλο λόγο να ανταποκριθεί, λόγο έχει η δικαιοσύνη. Δεν είναι απαραίτητο πως θα φτάσει σε δικαστή. Συνήθως για αστικό δίκαιο και για τέτοιες υποθέσεις μεσολαβούν δικηγόροι και το πράγμα λήγει με εξώδικο συμβιβασμό.

Αν όμως η υπόθεση τραβήξει τόσο πολύ όπως έχεις στο μυαλό σου, και φτάσουν όλοι σε μία αίθουσα με 10 ενόρκους, δικαστές, εισαγγελείς, ανακριτές και τα λοιπά, θα πρέπει ο καθένας να αποδείξει τα λεγόμενα του. Το αν κάποιος αδυνατεί να πληρώσει τις υποχρεώσεις του θα φανεί στα χαρτιά όχι από το κλάμα του. Το δικαστήριο προχωρά σε μελέτη των αποδεικτικών, συνεδριάζει και αποφασίζει. Μπορεί να δώσει εντολή για κατάσχεση, μπορεί να δώσει εντολή για τμηματική αποπληρωμή, μπορεί να αποφασίσει και αποδέσμευση του χρέους αλλά όπως και να έχει το να φτάσει κάποιος ενοικιαστής στο σημείο να πει "αδυνατώ να πληρώσω" πρέπει να είναι μακροχρόνια άνεργος και πραγματικά να πεινάει γιατί όπως έγραψα άλλες δύο φορές, υπάρχουν μηχανισμοί που έχουν φτιαχτεί καθαρά για βοήθεια των ανθρώπων σε τέτοιες περιστάσεις. Το επίδομα ενοικίου και το επίδομα ανεργίας είναι για τουλάχιστον ένα χρόνο, διάστημα παραπάνω από αρκετό ώστε κάποιος να βρει δουλειά και να συνεχίσει να καλύπτει τις υποχρεώσεις του.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλική συμβουλή, πριν ξαναβάλουμε στο VCR την 4η σεζόν του Matlock.

Αν είστε ιδιοκτήτης και ο ενοικιαστής σας αναφέρει πως πρέπει να φύγει, αφήστε τον να φύγει. Ειδικά αν ο λόγος που αναφέρει είναι αδυναμία πληρωμής.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα για να δω που θα καταλήξει το θέμα της εγγύησης.

Νομικά ο ιδιοκτήτης μπορεί να πει:
- Σπας το συμβόλαιο, εγώ δεν θα κυνηγήσω τα ενοίκια μέχρι το τέλος της 3ετίας, αλλά η εγγύηση θα μείνει σε εμένα.

Αναμένω τη κατάληξη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν φεύγεις οχι για να νοικιασεις αλλου κοντα  αλλα για αλλαγή εδρας ενημερώνεις και φευγεις κλεινοντας με τον τελευταιο μηνα την εγγυηση. Εαν θελει να χαλάσει καμιά 600 -1000 ευρω να σε παύει δικαστικως μετά απο 5 χροννια που θα χάσει πρόβλημα του. Εδω τους βγαζουν με δικαστικη αποφαση με απληρωτα ενοικια 6+μηνων και δεν τους λκανουν τιποτε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panagiotou είπε

εαν φεύγεις οχι για να νοικιασεις αλλου κοντα  αλλα για αλλαγή εδρας ενημερώνεις και φευγεις κλεινοντας με τον τελευταιο μηνα την εγγυηση. Εαν θελει να χαλάσει καμιά 600 -1000 ευρω να σε παύει δικαστικως μετά απο 5 χροννια που θα χάσει πρόβλημα του. Εδω τους βγαζουν με δικαστικη αποφαση με απληρωτα ενοικια 6+μηνων και δεν τους λκανουν τιποτε

μπορεί να μεταβιβάσει το χρωστουμενο ενοίκιο στην εφορία πλέον και να σου κανει έξωση στον απλήρωτο μηνα πριν την λήξη ειδικά αν μεσολαβεί εταιρία είσπραξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει ποτε στην πραξη το συμβολαιο να δεσμευει τον νοικαρη. Μαλιστα πρωτη φορα ακουω την αποψη οτι ειναι δεσμευτικο για τα δυο μερη. Και εχω γνωστους και ιδιοκτητες και νοικαρηδες που το εχω διαπιστωσει αυτο. Οποτε και να ηθελε να φυγει ο νοικαρης, εφευγε κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Everest είπε

Δεν εχω δει ποτε στην πραξη το συμβολαιο να δεσμευει τον νοικαρη. Μαλιστα πρωτη φορα ακουω την αποψη οτι ειναι δεσμευτικο για τα δυο μερη. Και εχω γνωστους και ιδιοκτητες και νοικαρηδες που το εχω διαπιστωσει αυτο. Οποτε και να ηθελε να φυγει ο νοικαρης, εφευγε κανονικα.

και η εγγύηση έμενε σε ποιον; 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγώ πάντως ως ιδιοκτήτης σε πολυκατοικία και πρώην διαχειριστής (πράγμα που σημαίνει ότι έβλεπα τα ελάχιστα διαμερίσματα που ενοικιαζόντουσαν στην πολυκατοικία είτε στο Airbnb είτε κανονικά) δεν έχω συναντήσει τέτοιο θέμα

ο ενοικιαστής έφευγε από την στιγμή που δεν ήθελε να ενοικιάσει ξανά το ίδιο διαμέρισμα 

συνήθως την εγγύηση την κρατούσε ο ιδιοκτήτης

αν υπήρχε διαφορά τότε ο ιδιοκτήτης επέστρεφε το ποσό

ποτέ δεν αφέθηκε "χρέος/οφειλή" σε ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ ή κάτι άλλο

όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...