Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού, θέλω να φύγω πριν λήξει το συμβόλαιο


kounalem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Το συμβόλαιο δεσμεύει τον ενοικιαστή ότι θα πληρώνει τόσα, ΓΙΑ ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΔΙΑΜΕΝΕΙ  στο σπίτι που νοικιάζει και τον ιδιοκτήτη, οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΕΙ για αυτό το χρόνο.

Δεν μπορεί να δεσμεύσει κανέναν ότι θα μένει υποχρεωτικά αυτό το χρόνο.

Εφόσον δε χρωστάς, σπας το συμβολαιο και φεύγεις.

Προφανως αναφερεσαι ή εχεις υποψιν σου διαμονες σε ξενοδοχεια, ενοικιαζωμενα δωματια, camping, bnb κτλ. Εκει ισχυουν αυτα που περιγραφεις και τονιζεις. Στις τυπικες ενοικιασεις μετρανε αλλα. Και ο καθεις φυσικα μπορει να το διαπιστωσει οταν τη μια φορα που η σταμνα παει μεν για νερο οπως τοσες αλλες φορες, σπασει.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω σπασει πολλα συμβολαια δεν με χει κυνηγησει κανεις.Δε χρωστουσα φυσικα,αλλα απο τι το εψαξα δε συμφερε οικονομικα να με κυνηγησουν.Δε θα κερδιζανε ευκολα.Δεν εχω ακουσει ποτε παρομοια κατασταση και γενικα καποιοι ιδιοκτητες αναπαραγουν καποιες αποφασεις που ταχα μου καποιοι ή και οι ιδιοι δικαιωθηκανε επειδη σπασανε συμβολαια.Εδω τοσοι ενοικιαστες που αφηνουν απληρωτα ενοικια,κοινοχρηστα τους κυνηγανε δικαστικα και χανουν,η ιδια μου η θεια της χρωσταγε ο αλλος 7 ενοικια εφαγε του κοσμου τα λεφτα να πληρωνει διαδικασιες να τον εβγαλει εξω και δεν κερδισε τιποτα απο ενοικια στα δικαστηρια.fake news λοιπον τα σπασμενα συμβολαια

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Δεν μπορεί να δεσμεύσει κανέναν ότι θα μένει υποχρεωτικά αυτό το χρόνο.

 

Σαφως και αυτο ακριβως κανει το συμβολαιο.
Απο οτι φαινεται δε γνωριζεις,οποτε καλο ειναι να μη γραφεις απλα τι νομιζεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Σαφως και αυτο ακριβως κανει το συμβολαιο.
Απο οτι φαινεται δε γνωριζεις,οποτε καλο ειναι να μη γραφεις απλα τι νομιζεις.

νομικα ισχυει αυτο που λες.Πρακτικα και με συμβολαιο και να σου χρωσταω τα κερατα μου εχεις δεν εχεις 10% να παρεις κατι πισω σε χρημα,εφ οσον χαλασεις ενα σκασμο λεφτα σε δικηγορους αφου σου τραβηξω 3 αναβολες και σε αυτο το χρονικο διαστημα μεχρι να τελεσιδικησει η αποφαση να μην μπορεις να με βγαλεις εξω,και αν δε ειμαι ανεργος κ δεν εχω κατι αλλο ετος απο αμαξι στο ονομα μου θα πανε χαμενα ολα σου τα χρηματα που εδωσες να με κυνηγησεις.Το ειδα να συμβαινει οπως εγραψα πιο πανω.Δε στη λεω απλα λεω πως υπαρχουν πολλα παραθυρα και τελευταια εχει γεμισει ο τοπος ''γνώστες''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fredd0 είπε

λες χαζομαρες. Η συμβαση δεσμευει και τα δυο μερη. Τον ενοικιαστη οτι θα πληρωνει το μισθωμα για τη διαρκεια του συμβασης, και τον ιδιοκτητη οτι θα διαθετει το μισθιο στον ενοικιαστη για τη διαρκεια του συμβασης.

Το αν δεν αξιζει τον κοπο να κυνηγησεις ενοικιαστη που θελει να φυγει ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Αλλο αυτο, αλλο αυτα τα αλλοπροσαλα που ισχυριζεσαι.

Ο νομος δινει πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις που μπορει να σπασει η συμβαση οσο αυτη ειναι σε ισχυ και απο την πλευρα του μισθωτη και απο την πλευρα του εκμισθωτη, το γουσταρω να φυγω δεν ειναι μια απο αυτες. Αν ληξει η συμβαση (περασουν τα 3 χρονια) τοτε ναι, λες γουσταρω να φυγω και δε δινεις λογαριασμο.

Η σχετικη αποφαση του αρειου παγου ειναι εδω και λεει σαφεστατα οτι οσες συμβασεις μισθωσης εχουν γινει μετα την 1/7/1997 δεσμευονται και τα 2 μερη για τη διαρκεια της συμβασης. Και αν ο ιδιοκτητης γουσταρει, μπορει να σε βαλει να του πληρωσεις τα νοικια μεχρι τη ληξη της συμβασης.

"...γιατί εγκατέλειψε αυθαίρετα το μίσθιο στις 30-11-2000"

Και δεν εκπροσωπήθηκε και από δικηγόρο. Μας έδωσες μια υπόθεση  που δεν έχει καμιαν σχεση με όσα λέμε.

Για δε μας δείχνεις το ΝΟΜΟ που λέει ξεκάθαρα αυτά που υποστηρίζεις;;;;

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...