Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για χρηματιστήριο.


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Έχει κανείς άποψη για capital.com ? Μου φαίνεται αρκετά εύχρηστη σαν πλατφόρμα και βλέπω ότι έχει και μηδενικές χρεώσεις. Είναι και στα Ελληνικά που βοηθάει. Οπότε σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό εκεί. Απλά θέλω γνώμη από κάποιον που ήδη την χρησιμοποιεί. Θενκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTheFox είπε

Καλησπέρα. Έχει κανείς άποψη για capital.com ? Μου φαίνεται αρκετά εύχρηστη σαν πλατφόρμα και βλέπω ότι έχει και μηδενικές χρεώσεις. Είναι και στα Ελληνικά που βοηθάει. Οπότε σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό εκεί. Απλά θέλω γνώμη από κάποιον που ήδη την χρησιμοποιεί. Θενκς.

Ενδιαφέρον φαίνεται, γράφτηκα κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alexx είπε

Δηλαδή? Για να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι😀!!

Η τιμή της μετοχής είναι μια και μοναδική, κάθε χρονική στιγμή. Η διαφορά μεταξύ πραγματικής τιμής και "τιμής αγοράς" ή "τιμής πώλησης" είναι το κέρδος του συγκεκριμένου broker. Αν το αποδέχεσαι αυτό, προχωράς.

https://capital.com/live-share-prices

Εδώ έχει και στήλη με το spread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimFit88 είπε

Καλησπέρα. Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο για τα penny stocks, βλέπω ότι μερικές μετοχές ξεκινάνε απο 10 λεπτά και σκαρφαλώνουν στα 4 δολλάρια όπως πχ η TSNP που 1 Φεβρουαρίου ξεκίνησε στα 40 λεπτά και έφτασε σήμερα 1 Μαρτίου στα 5.92 δολλάρια ανα μετοχή (1380% αύξηση), αν είχαμε επενδύσει 100 δολάρια όταν ήταν στα 40 λεπτά (τώρα θα είχαμε 1380 δολλάρια κέρδος (- κάποιους φόρους) ή δεν λειτουργεί έτσι;;;

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω;;;

Τον Μάρτη ή τον Φλεβάρη σε οποια μετοχη και να ειχες βαλει λεφτα τωρα θα ειχες πολλαπλασια, το θέμα ειναι τα έβαζες;

Γιατί αν ήσουν μαγος θα ήσουν πλούσιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι μετοχές π.χ TSNP  υπάρχουν σε όλα τα σχετικά sites? Γιατί λίγο που είδα στο capital.com δεν την βρήκα. Πάντως σαν αρχάριος χάθηκα εκεί μεσα!! 🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, alexx είπε

Αυτές οι μετοχές π.χ TSNP  υπάρχουν σε όλα τα σχετικά sites? Γιατί λίγο που είδα στο capital.com δεν την βρήκα.

Revolut Όχι

Trading 212 Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Τον Μάρτη ή τον Φλεβάρη σε οποια μετοχη και να ειχες βαλει λεφτα τωρα θα ειχες πολλαπλασια, το θέμα ειναι τα έβαζες;

Γιατί αν ήσουν μαγος θα ήσουν πλούσιος

Μερες πανικου.Dow jones εγραφε κατι τρελα -5% καθημερινως,δεν ηξερες αν και που υπαρχει τελος σε αυτη την κατηφορα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexx είπε

Αυτές οι μετοχές π.χ TSNP  υπάρχουν σε όλα τα σχετικά sites? Γιατί λίγο που είδα στο capital.com δεν την βρήκα. Πάντως σαν αρχάριος χάθηκα εκεί μεσα!! 🤨

Αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά, μπες στο yahoo finance

Εκει θα βρεις τα πάντα, αναλύσεις, ιστορικό, συνεντεύξεις.

Βαλε στο κινητό σου και τo app

Σημ

Αν εχεις εμαιλ στο yahoo, δεν χρειάζεσαι νεο λογαριασμό, τα βλεπεις ολα με αυτον και στο app

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/12/2020 at 02:29, unos said:

Καλημέρα φίλτατε

Περίμενες 4 μήνες να απαντήσεις. Αν η απόδοση ήταν αρνητική και η μετοχή είχε πέσει θα απαντούσες. Οι προηγούμενες αποδόσεις δε διασφαλίζουν τις μελλοντικές. Αν αγόρασες τη συγκεκριμένη μετοχή μπράβο σου και πολύ καλά έκανες. Αλλά το πνεύμα της απάντησης μου ήταν διαφορετικό και δε το κατάλαβες. Τέλος το μέρισμα σε μια μετοχή δεν είναι ΠΟΤΕ κλειδωμένο για τα επόμενα χρόνια, κάτι τέτοιο κατηγορηματικά και απόλυτα σου λέω πως δεν ισχύει. Ψαξτο.

https://www.bankofgreece.gr/enimerosi/grafeio-typoy/anazhthsh-enhmerwsewn/enhmerwseis?announcement=aeb7a7c9-6949-4e78-acb8-8ef5acc1acb8

0.6720  - 5% (φόροι)= 0.6384€.

Ό,τι σου είχα πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είχαν καταλήξει σε trading 212 (κι εγώ μαζί) θα υποστούν νέες χρεώσεις, είναι η μόδα φαίνεται.

Αναφορά σε κείμενο

starting in early April, we are introducing an FX conversion fee of 0.15% - among the lowest in the industry. This fee will be applied when you are trading with stocks or ETFs that are quoted in currencies different from your account’s currency.

If you are trading a stock that is quoted in a currency different from the currency of your account:

When executing an order, your account’s currency will be converted to the stock’s currency or the other way around, using the spot exchange rate + 0.15% FX fee. The precise amount will be listed on the Review Order page.

Payment arising from Corporate Actions and Dividends that are paid in the underlying currency will be converted to the account’s currency using the spot exchange rate + 0.15% FX fee.

The FX conversion fee will be introduced on 03.04.2021 and will be applied only to new positions.

For existing positions, this amendment will come into force on 03.05.2021, allowing for a 60 day notice period during which the selling of existing shares will not incur any fees. As of 03.05.2021, an FX fee will be applied for the Sell orders of existing positions.

Introduction of FX Conversion Fee in Invest & ISA – Trading 212

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Mια ερώτηση περί etf. Το ετήσιο κέρδος πως ακριβώς μπορεί να υπολογιστεί; Βλέπω ότι από πέρυσι τέτοια εποχή το etf της vanguard πχ από τα ~50€ πήγε στα ~70€. Δηλαδή πήρε αύξηση περίπου 40%; Αν κάποιος επένδυσε 500€ θα πάρει 700€ μείον ότι αφαιρεθεί από τις προμήθειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...