Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για χρηματιστήριο.


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εαν αγορασω 1 Μετοχη της τεσλα τωρα στα 1500

Δεν παίρνεις nvidia που έχει αγοράσει ότι μικρό εταιρία υπάρχει και δεν υπάρχει καλύτερα... Θα πας να βάλεις τα λεφτά σου στο τζογαδόρο το Musk; 😊

Πέρα από την πλάκα, αν παρακολουθείς κάποιες εταιρίες παίζει να έχεις κέρδη YTY η σε ορίζοντα 2-3 χρόνων. Αλλά το χρηματιστήριο θέλει υπομονή, γνώση, τόλμη και γερά νεύρα. Όλες οι μετοχές κάνουν κοιλιά, (recession στα αγγλικά) και ανεβαίνουν μετά. Σημαντικό είναι να ξέρεις σε τι τιμή θα μπεις και να μην πουλάς από φόβο στις πτώσεις (βασικά να μην έχεις άμεση ανάγκη τα χρήματα) 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντησεις. Έχω στην άκρη εδώ και αρκετά χρόνια 10.000 ευρώ και σκέφτομαι να τα ρίξω σε κάποια μετοχή ή να τα μοιράσω σε 2 μετοχές και να τα αφήσω χρόνια εκεί. Ίσως έτσι κάποια στιγμή θα μπορούσα να ξεχρεωνα μελλοντικό στεγαστικο που θα έπαιρνα. Λέμε τώρα στην ιδανική περίπτωση. 

 

Οπότε αυτό με την προμήθεια το 15% που κρατάει η revolut είναι από το μερισμα μόνο; Μας επηρεάζει καθόλου; 

Είναι κάποιος που έχει ασχοληθεί με το χρηματιστήριο της revolut να πει τις διαδικασίες που πρέπει ακριβώς να κάνει, ώστε να παίξει; Μου ζητάει το ΑΦΜ όταν πάω να ξεκινησω να αγοράζω μετοχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Veggie_Chia είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντησεις. Έχω στην άκρη εδώ και αρκετά χρόνια 10.000 ευρώ και σκέφτομαι να τα ρίξω σε κάποια μετοχή ή να τα μοιράσω σε 2 μετοχές και να τα αφήσω χρόνια εκεί. Ίσως έτσι κάποια στιγμή θα μπορούσα να ξεχρεωνα μελλοντικό στεγαστικο που θα έπαιρνα. Λέμε τώρα στην ιδανική περίπτωση. 

Οπότε αυτό με την προμήθεια το 15% που κρατάει η revolut είναι από το μερισμα μόνο; Μας επηρεάζει καθόλου; 

Είναι κάποιος που έχει ασχοληθεί με το χρηματιστήριο της revolut να πει τις διαδικασίες που πρέπει ακριβώς να κάνει, ώστε να παίξει; Μου ζητάει το ΑΦΜ όταν πάω να ξεκινησω να αγοράζω μετοχές. 

Δεν  βρίσκω σωστό να ρίξεις όλα σου τα χρήματα σε μια δυο μετοχες.Αν γίνει κάτι και πέσει έξω η εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν  βρίσκω σωστό να ρίξεις όλα σου τα χρήματα σε μια δυο μετοχες.Αν γίνει κάτι και πέσει έξω η εταιρία;

Δεν ξερω. Απλα εχω τρελαθει που καποιες μετοχες μεσα σε 5 χρονια εχουν παει χ10 της αξιας τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Veggie_Chia είπε

Δεν ξερω. Απλα εχω τρελαθει που καποιες μετοχες μεσα σε 5 χρονια εχουν παει χ10 της αξιας τους..

Kαι κάποιες άλλες έχουν εξαφανιστεί μαζί με τα λεφτά των επενδυτών.

Επιμένω ότι δεν το καταλαβαίνεις πως δουλευει το πράγμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Δεν ξερω. Απλα εχω τρελαθει που καποιες μετοχες μεσα σε 5 χρονια εχουν παει χ10 της αξιας τους..

Αν ήμουν μελλοντολογος θα ημουν εκατομμυριούχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Kαι κάποιες άλλες έχουν εξαφανιστεί μαζί με τα λεφτά των επενδυτών.

Επιμένω ότι δεν το καταλαβαίνεις πως δουλευει το πράγμα.

Για πες καποιους κολοσσους που εχουν καταρρευσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Veggie_Chia είπε

Για πες καποιους κολοσσους που εχουν καταρρευσει.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lehman_Brothers

Πειραϊκή Πατραϊκή

Τράπεζα της Ανατολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/Lehman_Brothers

Πειραϊκή Πατραϊκή

Τράπεζα της Ανατολής.

Πιο συγχρονους; Και κυριως τεχνολογικους κολοσσους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντησεις. Έχω στην άκρη εδώ και αρκετά χρόνια 10.000 ευρώ και σκέφτομαι να τα ρίξω σε κάποια μετοχή ή να τα μοιράσω σε 2 μετοχές και να τα αφήσω χρόνια εκεί. Ίσως έτσι κάποια στιγμή θα μπορούσα να ξεχρεωνα μελλοντικό στεγαστικο που θα έπαιρνα. Λέμε τώρα στην ιδανική περίπτωση. 

Οπότε αυτό με την προμήθεια το 15% που κρατάει η revolut είναι από το μερισμα μόνο; Μας επηρεάζει καθόλου; 

Είναι κάποιος που έχει ασχοληθεί με το χρηματιστήριο της revolut να πει τις διαδικασίες που πρέπει ακριβώς να κάνει, ώστε να παίξει; Μου ζητάει το ΑΦΜ όταν πάω να ξεκινησω να αγοράζω μετοχές. 

Δεν έχεις ιδέα τι είναι η μετοχή, τι είναι το χρηματιστήριο, δεν ξέρεις τίποτα από τα βασικά και θέλεις να επενδύσεις 10000€; Καλύτερα ριχτα στη ρουλέτα κόκκινο μαύρο. Δεν θα σου δώσει κανείς τη γνώση του εδώ μέσα. Όλοι μάθαμε διαβάζοντας. Βλέπω δεν θες να το κάνεις και περιμένεις εύκολο πλουτισμό. 

Κάτσε διάβασε βρες μετοχές στις οποίες πιστεύεις και βλέπεις μέλλον και παράλληλα ψάξε οικονομικά στοιχεία της κάθε εταιρείας. Τότε αγόρασε αυτές τις μετοχές και με λίγη τύχη θα καταφέρεις 15-20% σε 5ετια. Πότε δεν ποντάρεις όλο σου το κεφαλαιο σε 1-2 μετοχές. Diversification είναι η λέξη κλειδί. Για τη χρήση που θες επένδυσε σε ένα index fund 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Veggie_Chia είπε

Πιο συγχρονους; Και κυριως τεχνολογικους κολοσσους.

Για διάβασε λίγο το 

 να δεις πόσο ευμετάβλητα είναι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Index funds όπως λέει και ο fmarulezkd, από κάποιον κλάδο που είτε είναι σταθερό χαρτί είτε από κάποιον κλάδο που πιστεύεις ότι θα αναπτυχθεί. Τουλάχιστον θα κερδίσεις τον πληθωρισμό και θα έχεις και ένα μικρό όφελος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντησεις. Έχω στην άκρη εδώ και αρκετά χρόνια 10.000 ευρώ και σκέφτομαι να τα ρίξω σε κάποια μετοχή ή να τα μοιράσω σε 2 μετοχές και να τα αφήσω χρόνια εκεί. Ίσως έτσι κάποια στιγμή θα μπορούσα να ξεχρεωνα μελλοντικό στεγαστικο που θα έπαιρνα. Λέμε τώρα στην ιδανική περίπτωση. 

Οπότε αυτό με την προμήθεια το 15% που κρατάει η revolut είναι από το μερισμα μόνο; Μας επηρεάζει καθόλου; 

Είναι κάποιος που έχει ασχοληθεί με το χρηματιστήριο της revolut να πει τις διαδικασίες που πρέπει ακριβώς να κάνει, ώστε να παίξει; Μου ζητάει το ΑΦΜ όταν πάω να ξεκινησω να αγοράζω μετοχές. 

Στο έγραψα και σε προηγούμενο ποστ. Κράτα τα 10κ σου, και σε 5 χρόνια έλα και πες μου 10,000 ευχαριστώ. Δεν θα μου αρκούν για το καλό που θα σου έχω κάνει, αλλά είναι μία αρχή. 

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά πραγματικά αν δεν είσαι τρολ, που πραγματικά ΕΛΠΙΖΩ να είσαι και όλο αυτό να είναι ένα τρελό ψέμα και να γελάς μαζί μας αυτή τη στιγμή, με αυτά που γράφεις και τις γνώσεις που όχι μόνο δεν έχεις (ούτε στο ελάχιστο, αλλά αυτό δεν είναι κακό) αλλά ούτε και σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις (αυτό είναι το κακό, και για αυτό ΘΑ φας τα μούτρα σου, και αν δεν τα φας θα σου δώσω ΕΓΩ τα 10,000 σε 5 χρόνια που με έβγαλες "ψεύτη"), τότε ειλικρινά και το ξαναλέω δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά έτσι είναι, προσωπικά ούτε στο περίπτερο δεν πρέπει να κάνεις συναλλαγές.. Για το καλό σου... κακό σε εμάς δεν κάνεις, σε σένα θα κάνεις. Αν δεν είσαι τρολ. Που στάνταρ είσαι. 

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Σε τι αντικείμενο σε ενδιαφέρει πιο πολύ;

 

35 λεπτά πριν, fmarulezkd είπε

Και εγώ θα σου ελεγα να κοιτάξεις για index funds παρα να βαλεις μονοκοπανιά τόσα λεφτά σε 1-2 μετοχές. 

 

19 λεπτά πριν, uesugi1989 είπε

Index funds όπως λέει και ο fmarulezkd, από κάποιον κλάδο που είτε είναι σταθερό χαρτί είτε από κάποιον κλάδο που πιστεύεις ότι θα αναπτυχθεί. Τουλάχιστον θα κερδίσεις τον πληθωρισμό και θα έχεις και ένα μικρό όφελος 

Don't feed the trolls' really is good advice – here's the evidence

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...