Προς το περιεχόμενο

Η LG διπλασιάζει την παραγωγή OLED πάνελ


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η νέα μονάδα θα διπλασιάσει σχεδόν την παραγωγική της ικανότητα σε πάνελ OLED.

Η LG Display ανακοίνωσε πως ξεκίνησε τη μαζική παραγωγή OLED πάνελ στο δεύτερο εργοστάσιο, το οποίο βρίσκεται στο Guangzhou στην Κίνα. Το νέο εργοστάσιο μπορεί να παράγει έως 60.000 πάνελ το μήνα, το οποίο σε συνδυασμό με το πρώτο εργοστάσιο, το οποίο βρίσκεται στο Paju της Νότιας Κορέας, θα παράγουν συνολικά 130.000 πάνελ OLED.

Σύμφωνα με την LG, τα πάνελ που παράγονται στο νέο εργοστάσιο θα χρησιμοποιηθούν για τη δημιουργία οθονών μεγέθους από 48 έως και 77 ίντσες. Με άλλα λόγια, προορίζονται για τηλεοράσεις. Η LG Display είναι ένας σημαντικός προμηθευτής πάνελ OLED για τηλεοράσεις για όλο τον κλάδο. Συνολικά 19 κατασκευαστές, συμπεριλαμβανομένων των Sony, Panasonic, Hisense, Bang & Olufsen, Vizion και Toshiba, χρησιμοποιούν πάνελ OLED της LG Display.

Το άνοιγμα του νέου εργοστασίου της LG Display έρχεται καθώς και ο βασικός ανταγωνιστής της, η Samsung Display, στρέφει αλλού την προσοχή της και μακριά από τις οθόνες LCD, τις οποίες βέβαια χρησιμοποιούν πολλές τηλεοράσεις σήμερα. Η LG Display ανακοίνωσε νωρίτερα φέτος ότι θα τερματίσει την παραγωγή τηλεοράσεων LCD στη Νότια Κορέα, ενώ η Samsung Display δήλωσε ότι τερματίζει την παραγωγή LCD στην Νότια Κορέα και την Κίνα.

Ο CEO της LG Display, James Hoyoung Jeong, δήλωσε ότι ελπίζει το νέο εργοστάσιο να επιτρέψει την ταχύτερη υιοθέτηση των οθονών OLED στην αγορά. Αναφέρει μάλιστα τις μεγάλες οθόνες OLED ως το βασικό κινητήρα ανάπτυξης για την LG Display. Η εταιρία προσθέτει πως η παραγωγική ικανότητα θα μπορούσε να αυξηθεί έως και τα 90.000 πάνελ το μήνα στο νέο εργοστάσιο.

Έως και το 2021, η LG Display δήλωσε ότι θέλει τα πάνελ OLED να αποτελούν το 50% των εσόδων της, από περίπου 30% το 2018, σύμφωνα με το Reuters. Η Samsung Display από την άλλη, ελπίζει και στην επιτυχία της τεχνολογίας Quantum Dot, με το ZDNet να αναφέρει ότι οι μελλοντικές οθόνες QD θα ενσωματώνουν πάνελ OLED αντί για το LCD που χρησιμοποιούν σήμερα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Ο CEO της LG Display, James Hoyoung Jeong, δήλωσε ότι ελπίζει το νέο εργοστάσιο να επιτρέψει την ταχύτερη υιοθέτηση των οθονών OLED στην αγορά.

 

Τωρα που θα εχουν μεγαλυτερη παραγωγη, να ριξουν τις τιμες, να "υιοθετησουμε" και εμεις τηλεορασεις με OLED panel.

Επεξ/σία από Shadowjump
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Shadowjump είπε

Τωρα που θα εχουν μεγαλυτερη παραγωγη, να ριξουν τις τιμες, να "υιοθετησουμε" και εμεις τηλεορασεις με OLED panel.

Σιγουρα ομορφες και οταν τις πρωτο βλεπεις λες υπεροχες. Ομως δυστηχως υπαρχουν προβληματα οπως το Stuttering σε 24 fps , οπως το Flicker απο το PWM οταν ειναι αναμεσα στο σβηστο μαυρο και το γκρι ... κτλ κτλ .

Και το χειροτερο μου ??? Η Εγγυηση στην Ελλαδα ... το Service Που αναλαμβάνει στην Αθηνα τις OLED μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις  , σε αντιθεση με την LG UK . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shadowjump είπε

Τωρα που θα εχουν μεγαλυτερη παραγωγη, να ριξουν τις τιμες, να "υιοθετησουμε" και εμεις τηλεορασεις με OLED panel.

Την ποιότητα μην ρίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Την ποιότητα μην ρίξουν.

Δεν ριχνεις ποτε την ποιοτητα σε αυτο που περιμενεις να σου αποφερει το 50% των εσοδων σου, και το βασικοτερο το αγοραζουν 19 αλλοι κορυφαιοι στην πλειοψηφεια τους κατασκευαστες τηλεορασεων...εκτος αν εχεις αυτοκτονικες τασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν φτιάχνουν και μικρότερες οι εταιρίες, να υπάρχει ποικιλία όπως γίνονταν πάντα με ολες τις προηγούμενες τηλεοράσεις ? δεν έχουν ολοι τους χώρους για να τις βάλουν,γιατί να μην βγάλουν και μια επιλογή σε 40-43'' ίντσες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agony είπε

Σιγουρα ομορφες και οταν τις πρωτο βλεπεις λες υπεροχες. Ομως δυστηχως υπαρχουν προβληματα οπως το Stuttering σε 24 fps , οπως το Flicker απο το PWM οταν ειναι αναμεσα στο σβηστο μαυρο και το γκρι ... κτλ κτλ .

Και το χειροτερο μου ??? Η Εγγυηση στην Ελλαδα ... το Service Που αναλαμβάνει στην Αθηνα τις OLED μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις  , σε αντιθεση με την LG UK . 

Στα 2 χρόνια και 7 μήνες, η samsung μου έβγαλε πρόβλημα στα led. Και βέβαια η εταιρεία ήταν σαφής...

"Λυπούμαστε αλλά δεν είστε στην εγγύηση" ...

Εξαιρετική εταιρεία με εξαιρετικά προϊόντα, που όταν δεν ανατινάζονται σαν τα κινητά της, παίρνει τις ευθύνες της.

 

Υγ. Για την ιστορία, η τηλεόραση ήταν μοντέλο του 2017 και τα led μέσα της του 2014 ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα φετος μια c9 55" και για την ωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Την πληρωσα λιγο παραπανω βεβαια αλλα για 5 χρονια θεωρω οτι ειμαι κομπλε. Απο την αλλη βεβαια απο οτι καταλαβα δεν θα δωσουν update για το freesync και ειναι καπως τραγικοι αλλα σαν αγορα για την ωρα ειμαι ικανοποιημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση κατα το ήμισυ είναι παλαια. Το εργοστάσιο αυτο ηταν να μπει σε λειτουργία παλαιότερα με σκοπό να κανει τις oled ποιο mainstream, σε φτηνότερες τιμες. Η κεντρική εταιρεία Lg ομως αποφάσισε να αναβάλει την παραγωγή γιατι δεν εφευγαν ούτε καν οι οθόνες του 1ου εργοστάσιου, δεν υπήρχε η αντίστοιχη ζήτηση (στις τιμές τουλάχιστον που πουλάει τωρα).. Αντε να δούμε. Αν δεν πεσουν 50% κατω δε θα αυξηθούν σημαντικά οι πωλήσεις ωστε να δικαιολογουν 2πλασιασμο παραγωγής. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά προς το παρον αν και εντυπωσιακές μέχρι η τεχνολογία να ζημωθει και άλλο και να σταματήσουν τα οποία προβλήματα που έχουν. Δεν είναι καιρός να πετάμε 1500αρικα.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...