Προς το περιεχόμενο

Η LG διπλασιάζει την παραγωγή OLED πάνελ


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
15 minutes ago, oldnew said:

Αν δεν πεσουν 50% κατω δε θα αυξηθούν σημαντικά οι πωλήσεις ωστε να δικαιολογουν 2πλασιασμο παραγωγής. 

Θα αυξηθούν ποτέ σημαντικά ή θα πάμε πως MicroLED?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, oKoBoko είπε

θέλω, μπορώ να πλερώσω αλλά με τρομάζει το burn-in και καταλήγω σε qled για ασφάλεια στο gaming...

Δεν υπάρχει burn in σε ρεαλιστικά επίπεδα. Έχει κουράσει πια αυτό. Ειδικά στα νεότερα πάνελ.

Για να έχεις μόνιμο burn in πρέπει να βλέπεις το ίδιο κανάλι η παιχνίδι με στατικό HUD, για ώρες, επί ήμερες, επί μήνες συνεχόμενα... no body does that!

Απλά αγόρασε και απόλαυσε ότι καλύτερο υπάρχει σε panel με διαφορά χρόνια τώρα. Μην περιμένεις άλλο! 😊

Επεξ/σία από mgeor
  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, mgeor said:

Δεν υπάρχει burn in σε ρεαλιστικά επίπεδα. Έχει κουράσει πια αυτό. Ειδικά στα νεότερα πάνελ.

Για να έχεις μόνιμο burn in πρέπει να βλέπεις το ίδιο κανάλι η παιχνίδι με στατικό HUD, για ώρες, επί ήμερες, επί μήνες συνεχόμενα... no body does that!

Απλά αγόρασε και απόλαυσε ότι καλύτερο υπάρχει σε panel με διαφορά χρόνια τώρα. Μην περιμένεις άλλο! 😊

Θέλω να το πιστέψω και να ζήσω το άπειρο contrast αλλά όταν με πιάνουν τα περίεργα μου πέφτω σε αυτά:
 



και απλά κατουριέμαι με την ιδέα να πετάξω 1500-2000 ευρώ.... Αν ήταν για ταινίες μόνο δεν θα το σκεφτόμουν καν, αλλά όταν έχεις και desktop και games με huds/maps/μπάρες κτλ... φοβάμαι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sorath είπε

Αυτό ακριβώς, σίγουρα θα πέσουν οι τιμές με την αύξηση της παραγωγής.

Σε τι βάθος χρόνου βέβαια, αυτό μένει να το δούμε.

Μακάρι... Σε κάνα δυό τρία χρόνια.. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Στα 2 χρόνια και 7 μήνες, η samsung μου έβγαλε πρόβλημα στα led. Και βέβαια η εταιρεία ήταν σαφής...

"Λυπούμαστε αλλά δεν είστε στην εγγύηση" ...

Εξαιρετική εταιρεία με εξαιρετικά προϊόντα, που όταν δεν ανατινάζονται σαν τα κινητά της, παίρνει τις ευθύνες της.

Υγ. Για την ιστορία, η τηλεόραση ήταν μοντέλο του 2017 και τα led μέσα της του 2014 ...

Εννοεις στον οπισθιο φωτισμο ; Στην "Λεντοταινια ";  Edge Led τοπολογια ; Εφ'οσον το πανελ λειτουργει σωστα καιτα ηλεκρονικα,

δεν χαθηκε ο κοσμος να πληρωσεις ολιγα για την επισκευη . Αξιζει τον κοπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oKoBoko είπε

Θέλω να το πιστέψω και να ζήσω το άπειρο contrast αλλά όταν με πιάνουν τα περίεργα μου πέφτω σε αυτά:
 



και απλά κατουριέμαι με την ιδέα να πετάξω 1500-2000 ευρώ.... Αν ήταν για ταινίες μόνο δεν θα το σκεφτόμουν καν, αλλά όταν έχεις και desktop και games με huds/maps/μπάρες κτλ... φοβάμαι!

Έχω πάρει εδώ και καιρό... Μιλάμε άλλη εικόνα... Qled την αφήνει και η Samsung... Καμία σχέση..  Βλέπεις την νυχτερινή μάχη στο got με μεγάλη ευκρίνεια...  Χαχαχα... Σοβαρά παρτην και οι Qled θα φαίνονται ξεπλυμενες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, babios said:

Έχω πάρει εδώ και καιρό... Μιλάμε άλλη εικόνα... Qled την αφήνει και η Samsung... Καμία σχέση..  Βλέπεις την νυχτερινή μάχη στο got με μεγάλη ευκρίνεια...  Χαχαχα... Σοβαρά παρτην και οι Qled θα φαίνονται ξεπλυμενες... 

To γνωρίζω και κάθε φορά που τις βλέπω στο πλαίσιο η διαφορά βγάζει μάτι... Θέλω να κάνω λίγο υπομονή φέτος μπας και η samsung λανσάρει microled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Στα 2 χρόνια και 7 μήνες, η samsung μου έβγαλε πρόβλημα στα led. Και βέβαια η εταιρεία ήταν σαφής...

"Λυπούμαστε αλλά δεν είστε στην εγγύηση" ...

Εξαιρετική εταιρεία με εξαιρετικά προϊόντα, που όταν δεν ανατινάζονται σαν τα κινητά της, παίρνει τις ευθύνες της.

Υγ. Για την ιστορία, η τηλεόραση ήταν μοντέλο του 2017 και τα led μέσα της του 2014 ...

 

 

δεν ήσουν στην διετη εγγύηση και καλως κακως δεν σε εξυπηρετησαν.

το θέμα ειναι πολλές lg oled καιίγονται στο χρονο απο burn in και το διαδίκτυο είναι γεμάτο απο παράπονα οτι δεν τις αντικαθιστουν... 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, oKoBoko είπε

θέλω, μπορώ να πλερώσω αλλά με τρομάζει το burn-in και καταλήγω σε qled για ασφάλεια στο gaming...

Χρησιμοποιώ Oled panel και για gaming εδώ και 2 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, oKoBoko είπε

Θέλω να το πιστέψω και να ζήσω το άπειρο contrast αλλά όταν με πιάνουν τα περίεργα μου πέφτω σε αυτά:
 



και απλά κατουριέμαι με την ιδέα να πετάξω 1500-2000 ευρώ.... Αν ήταν για ταινίες μόνο δεν θα το σκεφτόμουν καν, αλλά όταν έχεις και desktop και games με huds/maps/μπάρες κτλ... φοβάμαι!

Αυτο ειναι panel του 2016... πραγματικα ειναι ξεπερασμενο το θεμα με τις OLED.

Εχω παιξει 387 ωρες στο Zelda Breath of The Wild με στατικο HUD, το παραμικρο burn in η retention δεν εχω. Αλλες 200 ωρες στο Mario Odyssey, ωρες ατελειωτες στο Witcher 3, κλπ κλπ.

Αν ποτε εχεις ευκαιρια να παιξεις Metro Exodus σε OLED θα το θυμασαι για παντα.

Μαλιστα καπου υπαρχει ενα συγκριτικο με LG C9 OLED και Samsung QE65Q90R στο Metro Exodus που φαινεται η πολυ μεγαλη διαφορα στα μαυρα και contrast υπερ της OLED.

Δεν ξερεις τι χανεις. BUY IT!!!! Thank me later 😋😄

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Θα αυξηθούν ποτέ σημαντικά ή θα πάμε πως MicroLED?

Σε καμιά 10ετία θα πάμε προς τα εκεί.
Προς το παρόν, έχουν ν'αρμέξουν τις υπόλοιπες τεχνολογίες.

1 ώρα πριν, GSolari είπε

Χρησιμοποιώ Oled panel και για gaming εδώ και 2 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. 

Τα ίδια έλεγαν για τις plasma.
Mετά από 11 χρόνια με παιχνιδομηχανές, κανένα απολύτως πρόβλημα.
Οι OLED, προφανώς με τις αδυναμίες της κι αυτές, δεν έχουν αντίπαλο προς ώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mgeor said:

Αυτο ειναι panel του 2016... πραγματικα ειναι ξεπερασμενο το θεμα με τις OLED.

Εχω παιξει 387 ωρες στο Zelda Breath of The Wild με στατικο HUD, το παραμικρο burn in η retention δεν εχω. Αλλες 200 ωρες στο Mario Odyssey, ωρες ατελειωτες στο Witcher 3, κλπ κλπ.

Αν ποτε εχεις ευκαιρια να παιξεις Metro Exodus σε OLED θα το θυμασαι για παντα.

Μαλιστα καπου υπαρχει ενα συγκριτικο με LG C9 OLED και Samsung QE65Q90R στο Metro Exodus που φαινεται η πολυ μεγαλη διαφορα στα μαυρα και contrast υπερ της OLED.

Δεν ξερεις τι χανεις. BUY IT!!!! Thank me later 😋😄

Νταξ δικός μας είσαι... τα έχω λιώσει και τα δύο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nepomuk είπε

Εννοεις στον οπισθιο φωτισμο ; Στην "Λεντοταινια ";  Edge Led τοπολογια ; Εφ'οσον το πανελ λειτουργει σωστα καιτα ηλεκρονικα,

δεν χαθηκε ο κοσμος να πληρωσεις ολιγα για την επισκευη . Αξιζει τον κοπο.

240 € φίλε μου (αυτά μου ζητήθηκαν) δε τα λες και λίγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Agony είπε

Σιγουρα ομορφες και οταν τις πρωτο βλεπεις λες υπεροχες. Ομως δυστηχως υπαρχουν προβληματα οπως το Stuttering σε 24 fps , οπως το Flicker απο το PWM οταν ειναι αναμεσα στο σβηστο μαυρο και το γκρι ... κτλ κτλ .

Και το χειροτερο μου ??? Η Εγγυηση στην Ελλαδα ... το Service Που αναλαμβάνει στην Αθηνα τις OLED μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις  , σε αντιθεση με την LG UK . 

Νομίζω οι OLED της Panasonic δεν έχουν τέτοια θέματα λόγω ενισχυμένων κυκλωμάτων βεβαία και οι τιμές της είναι αλλού.

Επεξ/σία από Trusted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Τα ίδια έλεγαν για τις plasma.
Mετά από 11 χρόνια με παιχνιδομηχανές, κανένα απολύτως πρόβλημα.

Οι plasma τελικά δεν επικράτησαν όμως.

OLED δεν αγοράζω κι εγώ (όπως οι περισσότεροι) γιατί έχει εγγενή προβλήματα και είναι και πολύ ακριβότερη.

Οι έχοντες ακριβά γούστα και το ανάλογο κεφάλαιο, πράττουν όπως νομίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...