Προς το περιεχόμενο

Η LG διπλασιάζει την παραγωγή OLED πάνελ


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Trusted είπε

Νομίζω οι OLED της Panasonic δεν έχουν τέτοια θέματα λόγω ενισχυμένων κυκλωμάτων βεβαία και οι τιμές της είναι αλλού.

Και Sony Που ειδα απο κοντα σε Φιλο δεν ειχε προβλημα με το Stuutering αλλα ειχε προβλημα με το Κοντα στο Μαυρο Flickering ...Απο οτι καταλαβα στα Φορουμς τοσους μηνες το Προβλημα ειναι οτι Σε OLED panel Το μαυρο ουσιαστικα ειναι καθολου φως ... οποτε οταν εχεις μια σκηνη που ειναι αποχρωση του Γκρι η αν βαλεις ενα GRAY pattern θα δεις οτι εκει αναμεσα στο εντελος μαυρο και ανοιχτο γκρι καποια θα εχουν Flicker ... Ουσιαστικα δεν μπορει να αποδοση το ενδιαμεσο και το αναβοσηνει ... Στα VA - IPS panel το φως ειναι συνεχεια ανοιχτο για αυτο δεν φαινεται .

 

Στις Panasonic εχουν κανει μια τρελη μαγκια και οντος δεν υπαρχει ( αν μπορουσα θα αγοραζα Panasonic)  οταν δεν μπορει το πανελ να βγαλει το Near Black τοτε αυτοματα τα πεταει εξω και απο μονη της η TV στα συγκεκριμενα αλλαζει το brightness ωστε να μην υπαρχει Flicker ... Εξυπνο απο μερους τους .

 

Το θεμα ειναι οτι οτι ολοι ασχολουνται με το BURN IN Που ποτε μου δεν ειχα προβλημα με καμια OLED και τις εχω ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΝΟΙΧΤΕΣ και βλεπουν παιδικα τα παιδια μου. Απολυτος τιποτα το μονο που εχω κανει ειναι να βαλω  εναν  USB 5V ανεμιστηρακι πισω στο Τροφοδοτικο διοτι καιει   Υπερβολικα .

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Οι plasma τελικά δεν επικράτησαν όμως.

OLED δεν αγοράζω κι εγώ (όπως οι περισσότεροι) γιατί έχει εγγενή προβλήματα και είναι και πολύ ακριβότερη.

Οι έχοντες ακριβά γούστα και το ανάλογο κεφάλαιο, πράττουν όπως νομίζουν.

Θα σου πω την γνωμη μου σε σχεση με αρκετα πανελ που εχω αλλαξει τοσα χρονια . Κανενα μα Κανενα Πανελ που ειχα CRT, PLASMA, VA , IPS δεν ηταν τελειο ολα ειχαν θεματα αν καθοσουν να τα αναλύσεις ... Απλα το θεμα με τα OLED πανελ ειναι οτι αν βγαλουν προβλημα τοτε απλα ΔΕΝ μπορεις να δεις ... Σε αντιθεση πχ με ενα IPS panel Που οσα ειχα ολα ειχαν Imgage Retention μετα απο ωρες χρησης ομως οταν αλλαζες εικονα σιγα σιγα εφευγαν, η παραδειγμα το ips glow  Επισης μπορεις να δεις TV ακομα και να εχει αρκετο. Τα VA μπορει να σου βγαλουν εντονο ghosting η να σου βγαλουν Light bleed σε γωνιες ... παλη μπορεις να δεις TV  Με τα OLED αν σου βγαλει  BURN IN ( που ειναι τρομερα δυσκολο να γινει αν εχεις ανοιχτες τις προστασιες)  τοτε τελος δεν μπορεις να δεις . 

20 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Την ποιότητα μην ρίξουν.

Δεν γινεται ... ολο το ζουμι ειναι η πλακετα ο επεξεργαστης το TCON , Και το τροφοδοτικο αν αυτα ειναι καλα τοτε τα Πανελ ολα ιδια ειναι και ολα το ιδιο CHeck περνανε .

17 ώρες πριν, mgeor είπε

Δεν υπάρχει burn in σε ρεαλιστικά επίπεδα. Έχει κουράσει πια αυτό. Ειδικά στα νεότερα πάνελ.

Για να έχεις μόνιμο burn in πρέπει να βλέπεις το ίδιο κανάλι η παιχνίδι με στατικό HUD, για ώρες, επί ήμερες, επί μήνες συνεχόμενα... no body does that!

Απλά αγόρασε και απόλαυσε ότι καλύτερο υπάρχει σε panel με διαφορά χρόνια τώρα. Μην περιμένεις άλλο! 😊

Ετσι ειναι ακριβος , δεν μπορεις πλεον να κανεις Burn In Παραμονο αν το κανεις εσκεμμένα 

17 ώρες πριν, oKoBoko είπε

Θέλω να το πιστέψω και να ζήσω το άπειρο contrast αλλά όταν με πιάνουν τα περίεργα μου πέφτω σε αυτά:
 



και απλά κατουριέμαι με την ιδέα να πετάξω 1500-2000 ευρώ.... Αν ήταν για ταινίες μόνο δεν θα το σκεφτόμουν καν, αλλά όταν έχεις και desktop και games με huds/maps/μπάρες κτλ... φοβάμαι!

Για αρχη αυτη ειναι σειρα 6 και ο τυπας ειχε κλεισει μεσα απο το Κρυφο μενου το ABL ( Πλεον δεν μπορεις στις καινουργιε) Οποτε ηθελε και τα επαθε .... Απλα οκ ολοι κανουν την παπια οταν βγαζει προβλημα για να το περασουν εγγυηση .   Κλασικα Σαν τον Ελληνα που βαζει Υγραεριο στο αμαξι του , μετα βγαζει προβλημα και βρίζει  το αμαξι.

16 ώρες πριν, babios είπε

Έχω πάρει εδώ και καιρό... Μιλάμε άλλη εικόνα... Qled την αφήνει και η Samsung... Καμία σχέση..  Βλέπεις την νυχτερινή μάχη στο got με μεγάλη ευκρίνεια...  Χαχαχα... Σοβαρά παρτην και οι Qled θα φαίνονται ξεπλυμενες... 

ΤΟ αστειο ειναι οτι οταν Ειχα δει το Επεισοδίο του Game Of Thrones Με την Βραδυνη μαχη ... Ελεγα μα τι στο καλο ειναι Τοσο ομορφο και βλεπω τα παντα... Ολοι μετα ελεγαν στο Ιντερνετ ρε σεις δεν φαινοταν Τιποτα απολυτος ... Λεω οκ μαλλον θα το εχουν ποιοτητα μαπα... Μετα ειδα το ιδιο 4Κ επισοδειο στην LG IPS TV και Μπαμ... ειχαν δικιο δεν εβλεπες Τιποτα απλα μια θολουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της ευκαιρίας λόγω και προσφορών εχω στην κατοχή μου την 75XG8096 είναι αστεράκι για οποίον τον ενδιαφέρουν οι πολλές ίντσες , VA panel , direct led , υπέροχα χρώματα και ανάλυση .

Δεν παρουσιάζει blooming πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τηλεοράσεις της LG με τεχνολογία OLED αδιαμφισβήτητα παρουσιάζουν κορυφαία εικόνα και απόδοση, κυρίως στην προβολή HDR υλικού αλλά και στο gaming απλό ή HDR. Προβλήματα υπάρχουν, είναι γνωστά , κάποια διορθώνονται, σε κάποια άλλα γίνεται μετριασμός των συμπτωμάτων που αυτά δημιουργούν. Το κυριότερο θέμα που αφορά τον αγοραστή όμως είναι οι υψηλές τιμές, κυρίως των μοντέλων 65 και πάνω ιντσών. Λογικό διότι η κατασκευή των πάνελ έχει υψηλό κόστος και οι αστοχίες αρκετές. Και πάλι όμως είναι ακριβές. Επίσης η τεχνολογία πίσω από τα υλικά κατασκευής ενός Oled πάνελ φτάνει σε σημείο ωρίμανσης και δεν μπορεί να εξελιχθεί άλλο. Μόνο να αντικατασταθεί με άλλα υλικά σύνθεσης. Η βελτίωση στους επεξεργαστές έχει επιφέρει μικρές βελτιώσεις στη συνολική απόδοση των νέων OLED (C8,C9,CX) όμως σίγουρα η τελική τιμή μιας τηλεόρασης OLED θα πρέπει να μειωθεί αισθητά για να φτάσουν οι OLEDνα γίνουν mainstream στην αγορά.

Επεξ/σία από polantheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Doubt είπε

Οι plasma τελικά δεν επικράτησαν όμως.

OLED δεν αγοράζω κι εγώ (όπως οι περισσότεροι) γιατί έχει εγγενή προβλήματα και είναι και πολύ ακριβότερη.

Οι έχοντες ακριβά γούστα και το ανάλογο κεφάλαιο, πράττουν όπως νομίζουν.

Κι εσένα τι σε νοιάζει περισσότερο;
Τι θα επικρατήσει σε μια αγορά ή σε ποια τηλεόραση θα απολαύσεις την καλύτερη εικόνα;
Όσοι δεν έπαιρναν plasma τότε και όσο δεν παίρνουν oled τώρα, μπορούν όντως να είναι ευχαριστημένοι, γιατί απλά δεν μπορούν να καταλάβουν τι ακριβώς χάνουν.
Για κάποιον που θα κάνει την αγορά όμως, δεν υπάρχει επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Για κάποιον που θα κάνει την αγορά όμως, δεν υπάρχει επιστροφή.

Προς το παρόν δεν θα την κάνω, οπότε δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

 

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Όσοι δεν έπαιρναν plasma τότε και όσο δεν παίρνουν oled τώρα, μπορούν όντως να είναι ευχαριστημένοι, γιατί απλά δεν μπορούν να καταλάβουν τι ακριβώς χάνουν.

Όσοι την πάτησαν λόγω των προβλημάτων τους και τις είχαν χρυσοπληρώσει κιόλας, απλά δεν ασχολούνται πλέον γιατί έπαθαν κι έμαθαν. Το νόμισμα έχει 2 όψεις λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Κάτοχος oled 55e6v 3d μοντέλο 2016. Την αγόρασα άνοιξη 2017 λίγο πριν βγουν οι νέες σειρές για να πετύχω την καλύτερη τιμή. Όντως την πήρα στην μισή τιμή από την αρχική, με δώρο την επέκταση εγγύησης από τα media. Ο λόγος που επίσπευσα την αγορά, ήταν ότι τελείωνε η παραγωγή 3d τηλεοράσεων. Στην προηγούμενη 3d lg42 2010 μοντέλο που έχω ακόμα, είχαμε δει δεκάδες ταινίες 3d και βλέπουμε ακόμη στην oled! Λίγους μήνες πριν λήξει η 2ετης εγγύηση εμφάνισε το γνωστό πρόβλημα. Υπόψιν ότι είχα όλες τις προστασίες ενεργές. Η αντιπροσωπεία μου αντικατέστησε το panel χωρίς δεύτερη κουβέντα. Μου είπαν οτι μου έβαλαν βελτιωμένο και με 2ετη εγγύηση. 15 μήνες μετά έχει εμφανιστεί αμυδρά αλλά μόνο αν βάλω κόκκινο φόντο. Σε κανονική ροή δεν φαίνεται τίποτα. Μίλησα με αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι το panel λόγω 3d έχει καταργηθεί. Θα πρέπει να κρίνει η lg αν και τι θα κάνει....Επειδή όμως το πρόβλημα δεν είναι εμφανές δεν έχω κάνει κάποια κίνηση....Σίγουρα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε εικόνα, αλλά δεν συμπαθούν τις ειδησεογραφικές εκπομπές με τα τεράστια μπάνερ.....😉 Ισως τα νεότερα μοντέλα να είναι βελτιωμένα. Ίσως η ενεργειακή κλάση Β που είχαν οι παλαιότερες να παίζει ρόλο. Το panel εκπέμπει θερμότητα κάτι που μάλλον δεν ισχύει στις καινούργιες. Η φωτογραφία αφορά το πρώτο  burn in.

Screenshot_2020-07-22-15-43-41-413_com.google.android.apps.photos.jpg

Επεξ/σία από DOUM1969
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...