Προς το περιεχόμενο

Έχει πάει κανένας σε κέντρο αδυνατίσματος;


ThisFish

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Razgriz είπε

Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Εαν όχι μη λέτε τέτοια πράγματα όταν ο άλλος προσπαθεί να χάσει κιλά. 


Έχω χάσει κιλά με πιτόγυρα.
Απλά πήγαινα gym και καθημερινό περπάτημα (ΟΧΙ ΤΡΕΞΙΜΟ Ε) 10-15 χιλιόμετρα.
Έχασα καμιά 15ρια σε 2 μήνες, ήταν και καλοκαίρι και ο ιδρώτας ποτάμι καθημερινά.

Προφανώς δεν έτρωγα σαν ζώο και δεν έτρωγα και βραδινό. 

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Axelq είπε

Δεν υπάρχουν "καθαρά" ούτε "βρόμικα", υπάρχουν μόνο οι θερμίδες.

Μπορείς να αδυνατίσεις με McDonald's και να παχύνεις με σαλάτες.

Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί πέραν της θερμίδας του McDonald's υπάρχει και ένας τόνος αλάτι πάνω και η κατακράτηση που θα σου κάνει θα είναι μυθική. 

Άρα όχι, δεν μπορείς να αδυνατίσεις με McD. Εκτός αν εννοείς να τρως όλη μέρα μόνο ένα και μοναδικό hambuger. Εκεί ναι, αν προλάβεις θα αδυνατίσεις. Το πιο πιθανό είναι βέβαια να μην προλάβεις, γιατί θα σε τρέχουν στα νοσοκομεία απ'την εξάντληση. 

10 ώρες πριν, ThisFish είπε

Γεια σας παιδιά,

Πήρα μέρος σε έναν διαγωνισμό σε ένα κέντρο αδυνατίσματος και υπέγραψα κιόλας να κάνω μια θεραπεία.. Ας μην αναλύσουμε το πόσο θύμα είμαι και υπέγραψα, αυτό το αναγνωρίζω..

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κανένας και αν έχει κανένα αποτέλεσμα.. ή απλά πέταξα τα λεφτά μου... Πήρα μια θεραπεία με υπέρηχο.

Από όσο ξέρω έχω δικαίωμα υπαναχώρησης αλλά κι εκεί δεν ξέρω 100% πως λειτουργεί, τι ζητάω κλπ...

Αν προλαβαίνεις όσο προλαβαίνεις ακύρωσέ τα. 

Όλα αυτά, όσα τελοσπάντων λειτουργούν, λειτουργούν κατά ένα πολύ μικρό ποσοστό, οριακά συμπληρωματικό. Αν έχεις κάνει το 95% μέσω διατροφής και άσκησης και σου λείπει το 5%, οκ κάντο. Η κρυολιπόλιση είναι μία από αυτές που οριακά δουλεύουν, με το να νεκρώνει τα λιποκύτταρα της περιοχής στην οποία δράει. Αυτό βοηθάει στο να ξεφορτωθείς σε κάποιο βαθμό το επίμονο λίπος, πχ στο σωσίβιο για τους άντρες ή σε άλλες περιοχές που μαζεύεται. Όμως ΠΡΟΦΑΝΩΣ και αν συνεχίσει να τρώει κάποιος με την ίδια λογική, υπάρχουν 1289 άλλα σημεία στο σώμα που έχουμε λιποκύτταρα, συνεπώς το λίπος θα πάει εκεί. 

Άρα και αυτή η θεραπεία μπορεί μεν να προσφέρει ΚΑΤΙ, αλλά σίγουρα όχι αυτό που τάζουν. Let me repeat: Το οτι νεκρώνουν τα λιποκύτταρα σε μία περιοχή δε σημαίνει ότι δεν θα μαζεύεις λίπος σε ΑΛΛΕΣ περιοχές. Βοηθάει όμως οριακά στο να ξεφορτωθείς το επίμονο λίπος που έχουμε πολλοί σε συγκεκριμένα σημεία. Το κλασικό που λέμε "εγώ τα παίρνω στην κοιλιά, εγώ τα παίρνω στα μπούτια κλπ". 

Για κάτι υπέρηχους και κάτι σαχλαμάρες τέτοιες δεν το συζητάμε καν. 

7 ώρες πριν, Haldol είπε

Ούτε καν. Το αδυνάτισμα κοστίζει. Επειδή είμαι σ' αυτή τη διαδικασία... πιο ακριβά μου βγαίνουν τα "καθαρά" φαγητά (κι ας τα φτιάχνω εγώ) παρά μια σουβλάκα.

Μου έβγαινε πάνω κάτω το ίδιο, ειδικά αν μιλάμε για μία διατροφή που να μπορεί να σε στηρίξει και γυμναστηριακά. Όταν έχεις ΚΑΘΕ μέρα κρέας και ψάρι, το κόστος ανεβαίνει. 2 φορές την εβδομάδα μου είχε σολωμό, και άλλες 3 μοσχάρι, και συνολικά 9 γεύματα κοτόπουλο φιλέτο. Ρύζι μόνο μπασμάτι. Βέβαια τα σουβλάκια σε κρατάνε σαφώς περισσότερο.. 

Το πιο σημαντικό σε όλα αυτά ήταν ότι προσωπικά εγώ τέτοια ενέργεια δεν την έχω ξαναζήσει ποτέ. Τώρα σουβλάκια και καούρες και λοιπές ιστορίες, και μόνο αυτά που ξεφορτώθηκα ήταν όνειρο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βέβαια ο άνθρωπος δεν είπε κάπου ότι θέλει να αδυνατίσει σώνει και ντε, για εμπειρίες από κέντρα ρώτησε😁 

Επεξ/σία από Lilith19
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Axelq είπε

Δεν υπάρχουν "καθαρά" ούτε "βρόμικα", υπάρχουν μόνο οι θερμίδες.

Μπορείς να αδυνατίσεις με McDonald's και να παχύνεις με σαλάτες.

Υπάρχει το θερμίδες / κιλό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Axelq είπε

Δεν θα έκανα ποτέ πλάκα σε ένα θέμα που το θεωρώ σοβαρό.

Ο σωστός ο διατροφολόγος, αμφιβάλω αν υπάρχουν πάνω από 10 στην Ελλάδα, δεν θα σου γράψει να τρως φελιζόλ (ριζογκοφρέτες) με μια κουταλιά ταχίνι ενώ μέχρι πρότινος εσύ κατέβαζες πίτσες και παγωτά.

Αντιθέτως θα πάρει υπόψη την τωρινή σου διατροφή και θα προσπαθήσει να μειώσει τις ποσότητες έτσι ώστε να βρεθείς σε θερμιδικό έλλειμμα που είναι η μόνη λύση για την απώλεια βάρους.

Όταν ακούω για διατροφές του τύπου: πρωινό με μια φέτα ολικής, λίγο αβοκάντο και σπόρους τσία, μου έρχεται να βρω τον διατροφολόγο και να του σκίσω τα πτυχία.

Δεν φταίνε όμως αυτοί αλλά η σχολή που τους κάνει μάθημα με βιβλία του 80' ενώ κάθε βδομάδα βγαίνει και μια επιστημονική έρευνα που καταρρίπτει την προηγούμενη.

Επίσης τα κιλά τα χάνεις με την διατροφή και όχι το γυμναστήριο, οι θερμίδες που καις είναι μηδαμινές . Δεν το συζητάω καν αν κάνεις 2 ώρες αερόβια, θα σου ανοίξει τόσο πολύ την όρεξη που θα φας ότι έχεις μπροστά σου μετά.

Φυσικά και κάνει πολύ καλό η γυμναστική μαζί με την δίαιτα, το σημαντικότερο είναι ότι δεν αφήνει το δέρμα σου να "χαλαρώσει" εφόσον χάνεις κιλά αλλά λίγοι μπορούν να τα συνδυάσουν.

*Δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε διατροφολόγος απλά έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα της διατροφής και της γυμναστικής.

Εδώ έχεις δίκιο, καθώς οι σύγχρονες διατροφικές μας συνήθειες απέχουν τόσο πολύ από μια υγιεινή διατροφή που χρειάζεται μια σοβαρή περίοδος απογαλακτισμού ώστε να μάθουμε να τρώμε σαν άνθρωποι και όχι σαν τον Γκρουν τον καταστροφέα. Ο επαγγελματίας διατροφολόγος "στήνει" αρχικά το πρόγραμμά του πάνω στον κάθε άνθρωπο, με τις προτιμήσεις και τις ιδιαιτερότητες που έχει. Θέλει προπόνηση για να δημιουργήσεις τις σωστές διατροφικές συνήθειες, και να τις κάνεις κτήμα σου χωρίς να νιώθεις ζόρι ή πίεση.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα συνεχίσουμε να τρώμε παγωτά και πίτσες σε λιγότερες ποσότητες για να έχουμε απώλεια βάρους. Η ποιότητα της προσλαμβανομένης ενέργειας καθημερινά έχει τόση σημασία όσο και η ποσότητα. Επίσης, αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα ξαναφάμε πίτσα ή παγωτό στην ζωή μας. Σημαίνει πως δεν θα τρώμε πίτσα, παγωτά, σουβλάκια και γλυκά κάθε μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Axelq είπε

Δεν θα έκανα ποτέ πλάκα σε ένα θέμα που το θεωρώ σοβαρό.

Ο σωστός ο διατροφολόγος, αμφιβάλω αν υπάρχουν πάνω από 10 στην Ελλάδα, δεν θα σου γράψει να τρως φελιζόλ (ριζογκοφρέτες) με μια κουταλιά ταχίνι ενώ μέχρι πρότινος εσύ κατέβαζες πίτσες και παγωτά.

Αντιθέτως θα πάρει υπόψη την τωρινή σου διατροφή και θα προσπαθήσει να μειώσει τις ποσότητες έτσι ώστε να βρεθείς σε θερμιδικό έλλειμμα που είναι η μόνη λύση για την απώλεια βάρους.

Όταν ακούω για διατροφές του τύπου: πρωινό με μια φέτα ολικής, λίγο αβοκάντο και σπόρους τσία, μου έρχεται να βρω τον διατροφολόγο και να του σκίσω τα πτυχία.

Δεν φταίνε όμως αυτοί αλλά η σχολή που τους κάνει μάθημα με βιβλία του 80' ενώ κάθε βδομάδα βγαίνει και μια επιστημονική έρευνα που καταρρίπτει την προηγούμενη.

Επίσης τα κιλά τα χάνεις με την διατροφή και όχι το γυμναστήριο, οι θερμίδες που καις είναι μηδαμινές . Δεν το συζητάω καν αν κάνεις 2 ώρες αερόβια, θα σου ανοίξει τόσο πολύ την όρεξη που θα φας ότι έχεις μπροστά σου μετά.

Φυσικά και κάνει πολύ καλό η γυμναστική μαζί με την δίαιτα, το σημαντικότερο είναι ότι δεν αφήνει το δέρμα σου να "χαλαρώσει" εφόσον χάνεις κιλά αλλά λίγοι μπορούν να τα συνδυάσουν.

*Δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε διατροφολόγος απλά έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα της διατροφής και της γυμναστικής.

Αναρωτιόμουν κι εγώ αν μιλάει για δύο ώρες αεροβιο την εβδομάδα ή την μέρα. Πιθανολογώ ότι είναι εβδομαδιαίος όγκο. Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι πολύ. 

Προσωπικά νιώθω ότι η γυμναστική μου κόβει την όρεξη. Προφανώς και χρειάζομαι περισσότερες θερμίδες μετά αλλά μέσα στην μέρα νιώθω να πεινάω λιγότερο. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα περί διατροφολογων. Δυστυχώς όμως κάποια πράγματα πρέπει να κοπούν από την καθημερινή διατροφή αν θες να χάσεις βάρος. Θερμιδικα δεν βγαίνει και ο περισσότερος κόσμος δεν έχει την υπομονή να φτιάξει σιγά σιγά την διατροφή μέχρι να φτάσει να αρχισει να χάνει βάρος. 

7 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί πέραν της θερμίδας του McDonald's υπάρχει και ένας τόνος αλάτι πάνω και η κατακράτηση που θα σου κάνει θα είναι μυθική. 

Άρα όχι, δεν μπορείς να αδυνατίσεις με McD. Εκτός αν εννοείς να τρως όλη μέρα μόνο ένα και μοναδικό hambuger. Εκεί ναι, αν προλάβεις θα αδυνατίσεις. Το πιο πιθανό είναι βέβαια να μην προλάβεις, γιατί θα σε τρέχουν στα νοσοκομεία απ'την εξάντληση. 

Αν προλαβαίνεις όσο προλαβαίνεις ακύρωσέ τα. 

Όλα αυτά, όσα τελοσπάντων λειτουργούν, λειτουργούν κατά ένα πολύ μικρό ποσοστό, οριακά συμπληρωματικό. Αν έχεις κάνει το 95% μέσω διατροφής και άσκησης και σου λείπει το 5%, οκ κάντο. Η κρυολιπόλιση είναι μία από αυτές που οριακά δουλεύουν, με το να νεκρώνει τα λιποκύτταρα της περιοχής στην οποία δράει. Αυτό βοηθάει στο να ξεφορτωθείς σε κάποιο βαθμό το επίμονο λίπος, πχ στο σωσίβιο για τους άντρες ή σε άλλες περιοχές που μαζεύεται. Όμως ΠΡΟΦΑΝΩΣ και αν συνεχίσει να τρώει κάποιος με την ίδια λογική, υπάρχουν 1289 άλλα σημεία στο σώμα που έχουμε λιποκύτταρα, συνεπώς το λίπος θα πάει εκεί. 

Άρα και αυτή η θεραπεία μπορεί μεν να προσφέρει ΚΑΤΙ, αλλά σίγουρα όχι αυτό που τάζουν. Let me repeat: Το οτι νεκρώνουν τα λιποκύτταρα σε μία περιοχή δε σημαίνει ότι δεν θα μαζεύεις λίπος σε ΑΛΛΕΣ περιοχές. Βοηθάει όμως οριακά στο να ξεφορτωθείς το επίμονο λίπος που έχουμε πολλοί σε συγκεκριμένα σημεία. Το κλασικό που λέμε "εγώ τα παίρνω στην κοιλιά, εγώ τα παίρνω στα μπούτια κλπ". 

Για κάτι υπέρηχους και κάτι σαχλαμάρες τέτοιες δεν το συζητάμε καν. 

Μου έβγαινε πάνω κάτω το ίδιο, ειδικά αν μιλάμε για μία διατροφή που να μπορεί να σε στηρίξει και γυμναστηριακά. Όταν έχεις ΚΑΘΕ μέρα κρέας και ψάρι, το κόστος ανεβαίνει. 2 φορές την εβδομάδα μου είχε σολωμό, και άλλες 3 μοσχάρι, και συνολικά 9 γεύματα κοτόπουλο φιλέτο. Ρύζι μόνο μπασμάτι. Βέβαια τα σουβλάκια σε κρατάνε σαφώς περισσότερο.. 

Το πιο σημαντικό σε όλα αυτά ήταν ότι προσωπικά εγώ τέτοια ενέργεια δεν την έχω ξαναζήσει ποτέ. Τώρα σουβλάκια και καούρες και λοιπές ιστορίες, και μόνο αυτά που ξεφορτώθηκα ήταν όνειρο. 

Δεν κάνεις κατακράτηση επ άπειρο. Νερό είναι, φεύγει μέσα σε μια δυο μέρες. Μια χαρά μπορείς να αλατιζεις τα φαγητά σου και να χάσεις και βάρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Haldol είπε

Μιλάω για καθαρά/ποιοτικά προϊόντα, αλλά όχι υπερβολές (όχι χαζοβιολογικά, κ.λπ). Μπορεί να κάνω και χοντρό λάθος, διότι δε τα ΄χω υπολογίσει επακριβώς (έχω απλώς την αίσθηση ότι μου βγαίνει ακριβότερα η διατροφή).

και γω το ιδιο πιστευω, η διατροφη βγαινει πιο ακριβη απο τα κασουαλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, _Dinos_ είπε

Ρε αφήστε τις δίαιτες και τις μαλακίες.

Φάτε, πιείτε και αν έχετε επιπλέον κιλά στα τέτοια σας.Τα μνήματα είναι γεμάτα από νέους fit ανθρώπους.Μια ζωή την έχουμε.

Εγώ που 40αρησα και έχω πάρει περίπου 25 κιλά τα τελευταία 5 χρόνια οι εξετάσεις μου μια χαρά είναι.Βέβαια ο γιατρός μου λέει ότι αύριο κλαίνε αλλά εγώ δεν παρατάω τα κοψιδια,τα μπυρονια και τα γλυκά.

Καλύτερα να πεθάνω στα 60 πάνω σε κασονια με μπύρες και χορτατος παρά στα 90 με άνοια.

Αυτή είναι η στάση ζωής μου.

υπαρχουν κι αλλες χαρες στην ζωη περα απο το φαγητο και ποτο τις οποιες στις βγαζουν off οι καταχρησεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, _Dinos_ είπε

Ρε αφήστε τις δίαιτες και τις μαλακίες.

Φάτε, πιείτε και αν έχετε επιπλέον κιλά στα τέτοια σας.Τα μνήματα είναι γεμάτα από νέους fit ανθρώπους.Μια ζωή την έχουμε.

Εγώ που 40αρησα και έχω πάρει περίπου 25 κιλά τα τελευταία 5 χρόνια οι εξετάσεις μου μια χαρά είναι.Βέβαια ο γιατρός μου λέει ότι αύριο κλαίνε αλλά εγώ δεν παρατάω τα κοψιδια,τα μπυρονια και τα γλυκά.

Καλύτερα να πεθάνω στα 60 πάνω σε κασονια με μπύρες και χορτατος παρά στα 90 με άνοια.

Αυτή είναι η στάση ζωής μου.

καλα δν το κανουμε για την υγεια μας αλλα για να τα πιπινια τα δυνατα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, _Dinos_ είπε

Μέχρι τώρα και την γυναίκα καταφέρνω και το πιπινι αν κάτσει και την βόλτα στο studio κάνω χωρις κόπο.

Μετά το λόγο έχει η επιστήμη

ε τοτε μαλλον γυρνας με κανα ρ8... γιατι αντικειμενικα ενα ωραιο σωμα ειναι ενα ωραιο σωμα οπως και να το κανουμε.. σιγουρα ειναι και γουστο μεσα του καθενος..  αλλα οταν θα δεις παραλια μια κ@@ρα εκει θα κυνηγησεις θελοντας και μη.. ε καπως αντιστοιχο ειναι κ το αλλο.. προφανως ο καθενας κανει οτι θελει τρωω πινει η δν κανει τιποτα.. εγω προσωπικα τα τελευταια 2-3 χρονια αρχισα να γυμναζομαι και να τρωω σωστα και το τελευταιο 4μηνο πιο εντοντα.. προφανως και κατι σαββατα πινω ενα μπουκαλι βοτκα δν ειμαι κ ΜΜΑ fighter ουτε ο ΚΡ αλλα προσπαθω για το μεσο..

PS. παντως τα κιλα που εχασα και π αλλαξε το σωμα αξιζει με χιλια να κοψεις την σαβουρα και τα μπυρονια (ασε που δν μαρεσουν κ οιμπυρες )

15 λεπτά πριν, _Dinos_ είπε

γυναίκα καταφέρνω και το πιπινι αν κάτσει και την βόλτα στο studio κάνω χωρις κόπο

καλα οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι..ενας αγνωστος σε ενα φορουμ με νιου ακαουντ τι να πρωτο πιστεψω :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Δεν τις κορόιδευες τελικά χρησιμοποιώντας μαύρες τακτικές για να τις προσελκύσεις για πράγματα που δεν χρειαζόντουσαν;

Θα έλεγα για δικαιοσύνη, αλλά από την άλλη είδα έχεις θρεντ που κυνηγάς ταμείο ανεργίας οπότε είμαι κομπλε.

ξεκαθαρα φιλτατε,αλλα μπορεις να φανατστεις σε τι κοσμο επιανε....ενιωθα ανιτα πανια τλχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγινε μέλος ο άλλος με 2ο,3ο 4ο λογαριασμό έγραψε το θέμα και μια απάντηση και άφαντος οπότε λύση δεν έψαχνε απλά τον πόνο του είπε που ντρέπεται με το βασικό να το βάλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Dinos_ είπε

Δεν είπα οτι είμαι και ο Rocco Siffredi αλλά ότι δεν έχεις επιδόσεις λόγω μερικών παραπάνω κιλών είναι μύθος

δν λεω για επιδοσεις αλλα για την 1η ματια που ειναι πιο ευκολη εαν εχεις λιγο εμφανισιμο κορμι .. νταξι δν λεω να εισαι και ο ROCK αλλα οχι να εχεις και γαμω λαβες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, _Dinos_ είπε

Μέχρι τώρα και την γυναίκα καταφέρνω και το πιπινι αν κάτσει και την βόλτα στο studio κάνω χωρις κόπο.

Μετά το λόγο έχει η επιστήμη

Τα εγγόνια σου θες να τα δεις να μεγαλώνουν ή κι αυτό είναι αδιάφορο; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...