Προς το περιεχόμενο

Έχει πάει κανένας σε κέντρο αδυνατίσματος;


ThisFish

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

απλα εχω γραμμες, δεν βγαζω κ φλεβα στους κοιλιακους. βασικα δεν θεωρω πολυ υγειες να εισαι κατω απο 10% , πρεπει να εισαι πολυ nutrtition freak για να διατηρεις τετοια ποσοστα λιπους ασε που πρεπει να εισαι με ενα ταπερακι οπου κ αν πας κ με το ρολοι στο χερι. προσεχω γενικα αλλα θα φαω και τα παγωτα μου κ οτι γλυκο θελω, απλα προσπαθω να εχω ισες καυσεις με θερμιδες που τρωω. δεν κανει κ καλο στην ψυχολογια η στερηση, παν μετρον αριστον

ε ναι αυτο να σχηματιζονται καποιοι μυς, φλεβες κλπ ειναι πιο πολυ να το εχεις γενετικα , π.χ. εγω που ειμαι κανα 10 κιλο πανω απο εσενα σε καποια σημεια πεταγονται (λιγο γτ εχω πιο πολλα κιλα απο εσενα) , ιδικα μετα απο προπονηση αλλα δν μαρεσει κιολας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωχ ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, αν και τελικά μόνο ένας έχει πάει 😅 

Δεν ξέρω τι να πω.. κυρίως ότι είμαι εντελώς ηλίθια, θα πάω τέλος πάντων έτσι που τα έκανα, είναι πολύ αργά πια. Θα σας πω εντυπώσεις αφού τελειώσω. Πως είναι αισθητικά οι πίνακες του χώρου, πόσο άνετοι είναι οι πάγκοι τους, αν είχε κάνει γαλλικό η κοπελίτσα στην είσοδο.... 

Προφανώς όπως γράφω και πριν, το ξέρω ότι αν ασχοληθείς σοβαρά με διατροφή και γυμναστική (ενδυνάμωση και αερόβια) θα δεις αποτελέσματα. Ρώτησα συγκεκριμένα αν κάποιος έχει πάει σε αυτά τα κέντρα κι αν είναι τελείως για πέταμα. Από κιλά μάλλον ψιλοκανονική είμαι, είμαι 174 και 64 κιλά, μου έκαναν τη μέτρηση και μου βρήκαν ένα τραγικό ποσοστό λίπους και μετά σκεφτόμουν ότι το απ τους ώμους και πάνω είμαι ένας ζελές. 

Το θέμα στον εγκέφαλο είναι μη αχνινεύσιμο. 

jello perttu GIF by Astralwerks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου πρόβλημα είναι το belly fay, φαίνομαι λεπτός εξωτερικά, αλλά είμαι skinny fat αν βγάλω τα ρούχα (με βάση αυτά που διάβασα είναι ακριβώς αυτό που λένε skinny fat) και έχω εναπόθεση λίπους γύρω από την κοιλιά.

61 κιλά

168 ύψος

33% σωματικό λίπος με την gold standard μέθοδο (DexA Scan)

Τι προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Το δικό μου πρόβλημα είναι το belly fay, φαίνομαι λεπτός εξωτερικά, αλλά είμαι skinny fat αν βγάλω τα ρούχα (με βάση αυτά που διάβασα είναι ακριβώς αυτό που λένε skinny fat) και έχω εναπόθεση λίπους γύρω από την κοιλιά.

61 κιλά

168 ύψος

33% σωματικό λίπος με την gold standard μέθοδο (DexA Scan)

Τι προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ

γυμναστηριο χθες. Κοιτα για Body recomposition αλλα στο λεω δεν ειναι καθολου ευκολο, παιρνει χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThisFish είπε

Ωχ ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, αν και τελικά μόνο ένας έχει πάει 😅 

Δεν ξέρω τι να πω.. κυρίως ότι είμαι εντελώς ηλίθια, θα πάω τέλος πάντων έτσι που τα έκανα, είναι πολύ αργά πια. Θα σας πω εντυπώσεις αφού τελειώσω. Πως είναι αισθητικά οι πίνακες του χώρου, πόσο άνετοι είναι οι πάγκοι τους, αν είχε κάνει γαλλικό η κοπελίτσα στην είσοδο.... 

Προφανώς όπως γράφω και πριν, το ξέρω ότι αν ασχοληθείς σοβαρά με διατροφή και γυμναστική (ενδυνάμωση και αερόβια) θα δεις αποτελέσματα. Ρώτησα συγκεκριμένα αν κάποιος έχει πάει σε αυτά τα κέντρα κι αν είναι τελείως για πέταμα. Από κιλά μάλλον ψιλοκανονική είμαι, είμαι 174 και 64 κιλά, μου έκαναν τη μέτρηση και μου βρήκαν ένα τραγικό ποσοστό λίπους και μετά σκεφτόμουν ότι το απ τους ώμους και πάνω είμαι ένας ζελές. 

Το θέμα στον εγκέφαλο είναι μη αχνινεύσιμο. 

jello perttu GIF by Astralwerks

Εχεις πληρώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, evabb είπε

γυμναστηριο χθες. Κοιτα για Body recomposition αλλα στο λεω δεν ειναι καθολου ευκολο, παιρνει χρονια.

Αερόβια ή αναερόβια πιο πολύ πιστεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, glenngould είπε

Αερόβια ή αναερόβια πιο πολύ πιστεύεις;

αναεροβιο με θερμιδες συντηρισης και εμφαση στην πρωτεινη.

Επεξ/σία από evabb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από κάποιους ακούω ότι χρειάζεται αερόβια (διάδρομος, ποδήλατο) για καύση θερμίδων κλπ.

Από άλλους ακούω χρειάζεται αναερόβια (Weight lifting) για χτίσιμο μυικής μάζας ώστε να αυξηθεί το basic metabolic rate και να καις παραπάνω θερμίδες σε ουδέτερο state. Το weight lifting θα βοηθήσει και στο body recomposition.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω ως skinny fat.

Δεν έχω πρόβλημα αυξημένου σωματικού βάρους (60 κιλά είμαι μόλις όπως είπα)

Αλλά υπάρχει ένα εμφατικό σωσίβιο λίπους γύρω από την κοιλιά και σχεδόν μόνο εκεί.

Είμαι λεπτός με ρούχα. Φαίνομαι με μπάκα στην κοιλιά χωρίς ρούχα.

 

Αν μου έλεγε κάποιος "κάνε αυτό" θα το έκανα, αλλά ακούω συνέχεια αντικρουόμενα μηνύματα

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Από κάποιους ακούω ότι χρειάζεται αερόβια (διάδρομος, ποδήλατο) για καύση θερμίδων κλπ.

Από άλλους ακούω χρειάζεται αναερόβια (Weight lifting) για χτίσιμο μυικής μάζας ώστε να αυξηθεί το basic metabolic rate και να καις παραπάνω θερμίδες σε ουδέτερο state. Το weight lifting θα βοηθήσει και στο body recomposition.

Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω ως skinny fat.

Δεν έχω πρόβλημα αυξημένου σωματικού βάρους (60 κιλά είμαι μόλις όπως είπα)

Αλλά υπάρχει ένα εμφατικό σωσίβιο λίπους γύρω από την κοιλιά και σχεδόν μόνο εκεί.

Είμαι λεπτός με ρούχα. Φαίνομαι με μπάκα στην κοιλιά χωρίς ρούχα.

Αν μου έλεγε κάποιος "κάνε αυτό" θα το έκανα, αλλά ακούω συνέχεια αντικρουόμενα μηνύματα

Αν οντως θελεις να χασεις κιλα η αεροβια ασκηση ειναι απαραιτητη. Στην περιπτωση σου ομως δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται να κατεβεις σε κιλα αλλα σε λιπος και να αυξησεις την μυικη σου μαζα. Οποτε πρεπει να δωσεις εμφαση στα βαρη και αν θες μπορεις να κανεις και λιγο αεροβιο. Η ιδεα ειναι να μεινεις στα ιδια κιλα αλλα το σωμα να αναδομηθει εκ των εσω. Ειναι μια διαδικασια πολυ πιο χρονοβορα απο μια απλη διαιτα στην οποια χανεις και λιπος και μυες. Μπορει να βαλεις και κιλα αλλα να φαινεσαι πιο αδυνατος. 33% παντως λιπος ειναι παρα πολυ για αντρα.  Το βασικοτερο απ ολα ειναι η διατροφη. Μειωση των λιπαρων και της ζαχαρης και αυξηση της πρωτεινης οντας σε θερμιδες συντηρισης του βαρους σου κι οχι υπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, glenngould είπε

Από κάποιους ακούω ότι χρειάζεται αερόβια (διάδρομος, ποδήλατο) για καύση θερμίδων κλπ.

Από άλλους ακούω χρειάζεται αναερόβια (Weight lifting) για χτίσιμο μυικής μάζας ώστε να αυξηθεί το basic metabolic rate και να καις παραπάνω θερμίδες σε ουδέτερο state. Το weight lifting θα βοηθήσει και στο body recomposition.

Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω ως skinny fat.

Δεν έχω πρόβλημα αυξημένου σωματικού βάρους (60 κιλά είμαι μόλις όπως είπα)

Αλλά υπάρχει ένα εμφατικό σωσίβιο λίπους γύρω από την κοιλιά και σχεδόν μόνο εκεί.

Είμαι λεπτός με ρούχα. Φαίνομαι με μπάκα στην κοιλιά χωρίς ρούχα.

Αν μου έλεγε κάποιος "κάνε αυτό" θα το έκανα, αλλά ακούω συνέχεια αντικρουόμενα μηνύματα

περπατημα/τρεξιμο μιση ωριτσα χρειαζεται ετσι κι αλλιως, οποτε ειτε βοηθαει ειτε οχι δε το "γλυτωνεις".

απο κει και περα ναι χρειαζεσαι γυμναστικη με βαρη. με λιγα λεφτα αγοραζεις 2 μπαρες χειρος και μερικα βαρη (προσεχε να εχουν ιδια διαμετρο, προσθετεις αργοτερα οσο ανεβαινεις) λαστιχα και ενα μονοζυγο στη πορτα και μπορεις να κανεις σχεδον ολες τις ασκησεις απ το σπιτι σου. δες βιντεακια για ασκησεις (εμενα μ αρεσει ο jeremy ethier και ο athleanX)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο πολύ λένε ότι είμαι skinny αλλά με μεγάλο ποσοστό λίπους. Μου λένε ότι θα μπορούσα να είμαι και 10 ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (αντί 60, να ήμουν 70) αρκεί να τα είχα σε μύες. 

Το πρόβλημα όπως μου είπε ένα φίλος μου είναι ότι είναι ανύπαρκτοι οι μύες.

Πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να γίνει σπίτι ή μόνο σε γυμναστήριο;

Αισθάνομαι ότι η άσκηση σε γυμναστήριο είναι πιο efficient για χτίσιμο μυών.

Έχω απόλυτη ανάγκη μύες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, glenngould είπε

Οι πιο πολύ λένε ότι είμαι skinny αλλά με μεγάλο ποσοστό λίπους. Μου λένε ότι θα μπορούσα να είμαι και 10 ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (αντί 60, να ήμουν 70) αρκεί να τα είχα σε μύες. 

Το πρόβλημα όπως μου είπε ένα φίλος μου είναι ότι είναι ανύπαρκτοι οι μύες.

Πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να γίνει σπίτι ή μόνο σε γυμναστήριο;

Αισθάνομαι ότι η άσκηση σε γυμναστήριο είναι πιο efficient για χτίσιμο μυών.

Έχω απόλυτη ανάγκη μύες.

Εγώ ψηφίζω δαγκωτα γυμναστήριο και ο λόγος είναι απλός. Το σώμα συνηθίζει σιγά σιγά και χρειάζεται να βάζεις περισσότερα κιλά σταδιακά ή άλλο εξοπλισμό σε γενικές γραμμές. Το γυμναστήριο σου προσφέρει ακριβώς αυτό. Μόνο αν χτίσεις μίνι γυμναστήριο στο σπίτι με μπόλικο εξοπλισμό μπορείς να πεις ότι θα γυμναστείς αποτελεσματικά. Οι ασκήσεις με σωματικό βάρος ΜΟΝΟ και χωρίς κανένα απολύτως βοήθημα (πχ λάστιχα) είτε είναι πάρα πολύ εύκολες ή εξωφρενικά δύσκολες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πολύ, συμφωνώ κι εγώ ότι χρειάζεται γυμναστήριο για έλεγχο της ποσότητας των αντιστάσεων, ύπαρξη κινήτρου για άσκηση και ομαδικότητα.

Δεν μπορείς να είσαι το ίδιο αποτελεσματικός στο σπίτι. Και μονόζυγο έχω και βαράκια έχω και κάτι άλλο πράγματα έχω εδώ αλλά ο ειδικός σχεδιασμός ενός μηχανήματος που κάθεσαι, ρυθμίζεις την αντίσταση κλπ δεν συγκρίνεται με τίποτα, κάτι που παρέχει μόνο ένα γυμναστήριο. 

Σόρρυ αν μονοπώλησα λίγο το thread.

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φιλε μου το μόνο που χρειάζεσαι λέγετε consistency και ωμό willpower. Ο ειδικός σχεδιασμός που αναφέρεις είναι ειδικός στο οτι και ο ποιο αμπαλος θα κάνει την άσκησή χωρίς να τραυματιστεί.

Κατά τα άλλα κάνω μόνος μου σπίτι εδώ και δυο χρόνια με τα πιστά μου αλτιρακια,το ταπεινό μονόζυγο του 10ε και την σάπια μπάρα μου.

Σκέψου για πάγκο χρησιμοποιώ ένα καλό τραπεζάκι :) με δυο μαξιλάρια απάνω. Ναι πρέπει να πάρεις τα βάρη σου αλλά είναι δικά σου και είναι εκεί για πάντα.

Και σε κοιτάνε...

 

Στην τελική τερμάτισε το αρχικό σου σετ από βάρη και μετά πήγαινε σε ένα γυμναστηριο. Τα βάρη ποτέ δεν πάνε χαμένα αρκεί να έχεις πάρει την απόφαση .

Κράτα τις θερμίδες σου 500 κάτω από αυτές που έχεις για συντήρηση και γυμνάσου είτε σπίτι είτε γυμναστηριο είτε μπαλκόνι, απλά γυμνάσου.

Και να θυμάσαι , δεν κάνεις δίαιτα αλλάζεις την διατροφή σου. Γιατί οσο και οπου και να γυμνάζεσαι αν δεν αλλάξεις την ρίζα του προβλήματος που σε έφερε εδώ θα ξαναγίνει.

 

Τώρα 3 σετ σκουατ χωρίς βάρη είτε 5 είτε 10 είτε 15 όσα μπορείς

3 σετ προβολές μπροστινές 3 σετ πίσω αντίστοιχες επαναλήψεις

Πάτα και σε σετ οσες καμψεις μπορείς έστω με πόδια κάτω αλλιώς κανονικές και επικλινείς.

Και μόλις τελείωσες την πρώτη σου προπόνηση το ταξίδι ξεκίνησε!!! μπορεί αύριο να πηγαίνεις σαν πιγκουίνος αλλά  όπου και να πήγαινες το βάπτισμα του σιδήρου είναι το ίδιο.

 

Stay consistent , train harder than the last time και σήκωνε όσα μπορείς εσύ μην κοιτάς τι κάνει κανένας άλλος και μην συγκρινεσε με κανεναν αλλον.

 

Reps for Jesus

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...