Προς το περιεχόμενο

Έχει πάει κανένας σε κέντρο αδυνατίσματος;


ThisFish

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ φίλε μου, εκτιμώ πολύ το μήνυμά σου

Διαισθάνομαι ότι η απόκτηση μυϊκής μάζας είναι πολύ πιο δύσκολη από την δίαιτα.

Έχασα εύκολα 12 κιλά σε ένα χρόνο παθητικά (μην τρώγωντας).

Το πρόβλημα την γυμναστική είναι ότι δεν γίνεται παθητικά (όπως ο περιορισμός της τροφής), αλλά θέλει ενεργητικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, ThisFish είπε

Ωχ ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, αν και τελικά μόνο ένας έχει πάει 😅 

Δεν ξέρω τι να πω.. κυρίως ότι είμαι εντελώς ηλίθια, θα πάω τέλος πάντων έτσι που τα έκανα, είναι πολύ αργά πια. Θα σας πω εντυπώσεις αφού τελειώσω. Πως είναι αισθητικά οι πίνακες του χώρου, πόσο άνετοι είναι οι πάγκοι τους, αν είχε κάνει γαλλικό η κοπελίτσα στην είσοδο.... 

Προφανώς όπως γράφω και πριν, το ξέρω ότι αν ασχοληθείς σοβαρά με διατροφή και γυμναστική (ενδυνάμωση και αερόβια) θα δεις αποτελέσματα. Ρώτησα συγκεκριμένα αν κάποιος έχει πάει σε αυτά τα κέντρα κι αν είναι τελείως για πέταμα. Από κιλά μάλλον ψιλοκανονική είμαι, είμαι 174 και 64 κιλά, μου έκαναν τη μέτρηση και μου βρήκαν ένα τραγικό ποσοστό λίπους και μετά σκεφτόμουν ότι το απ τους ώμους και πάνω είμαι ένας ζελές. 

Το θέμα στον εγκέφαλο είναι μη αχνινεύσιμο. 

jello perttu GIF by Astralwerks

το θέμα δεν ειναι ότι δεν θα χάσεις (θα χάσεις) όπως και σε μερικές διετες χάνεις ακομη και 15 κιλά το μήνα (προφανώς μετά σταματάς) το θέμα ειναι το μετά αν δεν το διατηρείς με κάποια άσκηση και το φαΐ κομμένο και στόμα ραμμένο.......... δεν παει να πηγαίνεις 100 φορές για αδυνάτισμα τα ξανά βαζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, glenngould είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου, εκτιμώ πολύ το μήνυμά σου

Διαισθάνομαι ότι η απόκτηση μυϊκής μάζας είναι πολύ πιο δύσκολη από την δίαιτα.

Έχασα εύκολα 12 κιλά σε ένα χρόνο παθητικά (μην τρώγωντας).

Το πρόβλημα την γυμναστική είναι ότι δεν γίνεται παθητικά (όπως ο περιορισμός της τροφής), αλλά θέλει ενεργητικά.

Μη τρώγοντας έχασες μεν τα κιλά αλλά δεν ήταν μόνο λίπος αλλά και μυική ατροφία σε περίπτωση που δεν γυμναζόσουν.

Ενώ ο πραγματικός αριθμός των κιλών μπορεί να μην μειώνεται μετά την έναρξη ενός προπονητικού προγράμματος, η αναλογία της μυικής μάζας προς το λίπος μπορεί να αυξάνει.

Με λίγα λόγια μπορεί να μειώνεται το λίπος αλλά να χάνεις ελάχιστο βάρος.

Τώρα πάμε στα σημαντικά, πρέπει να προσέξεις την διατροφή σου και ειδικότερα την πρόληψη πρωτεΐνης, δεν πρέπει να πέφτεις κάτω από 1.5γρ (2.2γρ μέγιστο) πρωτεΐνης ανα κιλό σωματικού βάρους, δηλαδή 1.5 x 61 = 91.5γρ καθημερινά τουλάχιστον.

Η πρωτεΐνη σε γεμίζει και οτιδήποτε μειώνει την πείνα κατά την διάρκεια της απώλειας βάρους είναι πολύτιμο.

Το σώμα σου διασπά την πρωτεΐνη για ενέργεια με υψηλότερο ρυθμό κατά το αδυνάτισμα, για αυτό πρέπει να αυξήσεις την πρόσληψη πρωτεΐνης αλλιώς θα "κάψεις" τους μυς που δημιούργησες.

Προσωπικά θα πήγαινα σε ένα πρόγραμμα μιας ώρας περίπου με π.χ. 45 λεπτά βάρη και 15 λεπτά αερόβιο (ελλειπτικά μηχάνημα που δεν καταπονεί τόσο τα γόνατα σε σχέση με τον διάδρομο).

Αερόβιο πάντα μετά την προπόνηση και όχι πριν για "ζέσταμα", το καλύτερο ζέσταμα που υπάρχει είναι να αρχίσεις την άσκηση με μικρότερο βάρος και να το ανεβάσεις σταδιακά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύτιμες οι συμβουλές σου. Οπότε 100 γρ πρωτεΐνης τη μέρα.

1. Κάπου διάβασα ότι χρειάζεσαι ΥΠΕΡθερμιδική δίαιτα για να φτιάξεις μύες (bulking). Το πιστεύεις αυτό; Φοβάμαι μην ξαναπάρω τα κιλά και πάει χαμένος ο ένας χρόνος. Χρειάζεσαι πλεόνασμα θερμίδων για να χτίσεις μύες πιστεύεις; 

2. Πόσες ώρες πιστεύεις ότι χρειάζεται να δουλεύω στο γυμναστήριο ημερησίως (ώστε να μην χρειάζεται το κέντρο αδυνατίσματος --- ha εξυπνος τρόπος να μείνουμε μέσα στο θέμα του thread )

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, glenngould είπε

Πολύτιμες οι συμβουλές σου. Οπότε 100 γρ πρωτεΐνης τη μέρα.

1. Κάπου διάβασα ότι χρειάζεσαι ΥΠΕΡθερμιδική δίαιτα για να φτιάξεις μύες (bulking). Το πιστεύεις αυτό; Φοβάμαι μην ξαναπάρω τα κιλά και πάει χαμένος ο ένας χρόνος. Χρειάζεσαι πλεόνασμα θερμίδων για να χτίσεις μύες πιστεύεις; 

2. Πόσες ώρες πιστεύεις ότι χρειάζεται να δουλεύω στο γυμναστήριο ημερησίως (ώστε να μην χρειάζεται το κέντρο αδυνατίσματος --- ha εξυπνος τρόπος να μείνουμε μέσα στο θέμα του thread )

Ευχαριστώ

Δεν χρειαζεσαι υπερθερμιδικη διαιτα! Θα βαλεις λιπος ετσι. Οι χοντροκοιλιαδες του γυμναστηριου ειναι χειροτεροι απο τους skinny fat. Θερμιδες συντηρισης και σιγα σιγα θα δεις διαφορα. Θελει παρα πολυ υπομονη.

Ημερησιο γυμναστηριο δεν θα στο συμβουλευα για αρχη. Δεν θα αντεξεις τετοιο ρυθμο. Ξεκινα με 3 φορες την εβδομαδα ή εστω αν αντεχεις μερα παρα μερα αλλαζοντας τις μυικες ομαδες. Αν εισαι υπερβολικα πιασμενος μετα την πρωτη φορα, μειωσε τα κιλα. Δεν ειναι ντροπη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η τροφή να περιλαμβάνει όσο το δυνατόν περισσότερη πρωτεινη και λιγότερα λιπαρά

2. Ξεγέλασε στην αρχή τον εαυτό σου με αρκετό νερό

3. Ξεκινά με τα βασικά βάρη στο σπίτι αν δεν μπορείς να πας τζιμ. Ενεργοποιούν κατά πολύ τον μεταβολισμό διότι όσο αυξάνεται η μυϊκή μάζα αυξάνεται και ο μεταβολισμός μας.

4. Κοιμήσου καλά, πολύ βασικό

5. Έξτρα ότι άσκηση και αν κάνεις προσπάθησε να μην περάσεις τους 130 παλμούς το λεπτό. Βασικό ώστε ο οργανισμός σου να επιλεγεί ως καύσιμη η το λίπος και όχι τα γλυκογόνα τα οποία τα επιλέγει σε περίπτωση μεγάλης έντασης προπόνηση.

 

Όλα αυτά αν δεν μπορείς να ελέγξεις με ακρίβεια τις θερμίδες σου.

 

Το να χάσεις βάρος θα είναι ακόμη καλύτερο βελτιώνοντας το μυϊκό σου ιστό και αυξάνοντας το μεταβολισμό σου. Επίσης πολύ μεγάλη προσοχή στις υγρές άσκοπες θερμίδες. Κάνουν τέτοια συσσώρευση λίπους που δεν την κάνει ούτε το big Mac.

Tip. Μην προσπαθείς σε καμία περίπτωση να χάσεις κιλά γρήγορα. Όσο πιο αργά τα χάνεις τόσο καλύτερα τα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, glenngould είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου, εκτιμώ πολύ το μήνυμά σου

Διαισθάνομαι ότι η απόκτηση μυϊκής μάζας είναι πολύ πιο δύσκολη από την δίαιτα.

Έχασα εύκολα 12 κιλά σε ένα χρόνο παθητικά (μην τρώγωντας).

Το πρόβλημα την γυμναστική είναι ότι δεν γίνεται παθητικά (όπως ο περιορισμός της τροφής), αλλά θέλει ενεργητικά.

Μπορεί να κατάλαβα λάθος κι αν ναι με συγχωρείς. Υπάρχει περίπτωση απλά να βαριέσαι πολύ ή να μην σου αρέσει το γυμναστήριο; Εγώ για παράδειγμα το περισσότερο που εχω αντέξει είναι μισός χρόνος... και μου είπαν ότι είναι και χειρότερο απ το να μην έκανα καθόλου γυμναστική γιατί γίνεται άνω κάτω και ο μεταβολισμός με το σταμάτα-ξεκίνα.

Βρήκα λύση σε αθλήματα, δραστηριότητες, ουσιαστικά πράγματα που μου αρέσουν και περνάω καλά. Το ιδανικό πάντως όπως γράφουν και παραπάνω, είναι ένας συνδυασμός, λίγο ενδυνάμωση, λίγο αερόβια. Δεν χρειάζεται σκίσιμο, εσύ ξέρεις το σώμα σου και τα όριά σου (και τον στόχο σου που είναι προσωπικός). Απλά θέλει υπομονή και επιμονή και δυναμώνεις. Κάθε αρχή και δύσκολη που λένε όμως, άπαξ και μπεις στη διαδικασία συνήθως μετά βγαίνει. 

Και συμφωνώ που λέτε ότι θέλει διατροφή και όχι δίαιτα. Θέλει καλό μεταβολισμό ένα ιδανικό σώμα και μετά όλα λειτουργούν καλά... και δίχως υπέρηχους!  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, glenngould είπε

Οι πιο πολύ λένε ότι είμαι skinny αλλά με μεγάλο ποσοστό λίπους. Μου λένε ότι θα μπορούσα να είμαι και 10 ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (αντί 60, να ήμουν 70) αρκεί να τα είχα σε μύες. 

Το πρόβλημα όπως μου είπε ένα φίλος μου είναι ότι είναι ανύπαρκτοι οι μύες.

Πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να γίνει σπίτι ή μόνο σε γυμναστήριο;

Αισθάνομαι ότι η άσκηση σε γυμναστήριο είναι πιο efficient για χτίσιμο μυών.

Έχω απόλυτη ανάγκη μύες.

δηλαδη αν αγορασεις βαρη/λαστιχα/μονοζυγο ποια ασκηση δε μπορεις να κανεις σπιτι που μπορεις στο γυμναστηριο? στη τελικη το θεμα σου δεν ειναι να κανεις την ασκηση του μηχανηματος αλλα να "ζορισεις" τους μυς σου. ε μπορεις να το πετυχεις με αλλες ασκησεις/κινησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

δηλαδη αν αγορασεις βαρη/λαστιχα/μονοζυγο ποια ασκηση δε μπορεις να κανεις σπιτι που μπορεις στο γυμναστηριο? στη τελικη το θεμα σου δεν ειναι να κανεις την ασκηση του μηχανηματος αλλα να "ζορισεις" τους μυς σου. ε μπορεις να το πετυχεις με αλλες ασκησεις/κινησεις

Προφανώς και ένας αρχάριος θα δει αποτέλεσμα με κλασσικες κάμψεις - μονοζυγο και λάστιχα. Αρκει να ακολουθει τις βασικές αρχες μυικου ερεθισματος. Δηλαδη

 

- προοδευτικη επιβάρυνση

- ικανή ένταση (10-20 σετ ανα βδομάδα για κάθε μυική ομάδα)

- 1-3 επαναληψεις πριν την μυική αποτυχια. Προτεινω 2.

Ως αρχάριος δεν θές πολλά κιλα το 1ο εξάμηνο τουλάχιστον για να αυξήσεις τη μυική σου μάζα.

 

Προοδευτικη επιβάρυνση γινεται μονο με log file. Πχ 1η προπονηση κάμψεις 10 επαν επι 4 σετ

2η προπονηση 10 επαν. επι 5 σέτ (αυξησες συνολικες επαναληψεις)

3η προπονηση 15 επαν. επι 4 σέτ  (σε κάθε σετ αυξησες επαναληψεις)

4η προπονηση 10 επαν. επι 5 σετ με αργο τέμπο (πχ κάθεσαι 2 δευτερολεπτα στο κατέβασμα) στη προηγουμενη προπονηση ΔΕΝ το έκανες αρα τωρα εκανες κατι καινουργιο.

 

5η προπονηση 40 καμψεις με βάρος στο σακιδιο 5 κιλά στη πλάτη.

5η προπονηση 50 κάμψεις με βάρος 5 κιλά

κ.ο.κ. Δε χρειάζονται πολλά.

 

2 προπονησεις ανα βδομάδα για στηθος πχ. Ικανη ένταση - 2 επαναληψεις πριν την αποτυχια καλο ζέσταμα οχι υπερβολές στα κιλά γιατι θα τσιμπάς τραυματισμούς.

 

Μην σου πω οτι για εναν αρχαριο ΜΟΝΟ λάστιχα θα προτεινα και ασκησεις με το βάρος του σώματος. Άσε τις μπάρες. Σακατευεσαι εύκολα. Αυξησε πρωτα τους μύς σου και μετά πάς στις μπάρες.

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σωματοτυπος παιζει μεγαλο ρολο,δεν διαβασα αν εισαι εξωμορφος μεσομορφος η εσωμορφος.Αν ανηκεις στην 1η κατηγορια το ποσοστο ογκου μυων ειναι γενετικα χαμηλο.Τυποι με λεπτα κ μακρυα ακρα δηλ.Στις αλλες 2 κατηγοριες φτανεις στο αλλο ακρο σταδιακα,με τον στρουμπουλο συνηθως τυπο στην τελευταια ως ακραιο παραδειγμα με κοντα χερια ποδια κ τροφαντα.

Πρωτα το φαγητο,μετα η ασκηση κ ολα αυτα πανω στον σωματοτυπο σου.Μονο τα καθημερινα γλυκα παγωτα να κοψεις θα χασεις κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Ο σωματοτυπος παιζει μεγαλο ρολο,δεν διαβασα αν εισαι εξωμορφος μεσομορφος η εσωμορφος

Τι σημαίνει αυτό φίλε μου; Πώς το καταλαβαίνω τι είμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναλογα τον τυπο μεταφρασης..exomorph (η ectomorph) mesomorph endomorph.απο τα ελληνικα πηγαζουν eitherways

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Τι σημαίνει αυτό φίλε μου; Πώς το καταλαβαίνω τι είμαι;

https://www.britannica.com/science/endomorph

Ειναι ο τυπος "κατασκευης" του σωματος.Στο λινκ θα δεις με αντιθεση τους τρεις βασικους τυπους.Στον κοσμο βεβαια υπαρχουν κ συνδιασμοι μεταξυ αυτων.

Ο τερμα "αδυνατος" οτι κ να κανει δυσκολα θα φτασει να γινει "μπρατσαρας" με φαι κ ασκηση,οπως επισης δυσκολα θα παρει κιλα απο τζανκ.Εχει υψηλο μεταβολισμο εξου κ ειναι λιγνος.Πχ Φασουλας κ λοιποι μπασκετμπολιστες αυτου του στυλ η κοπελες αρκετα συχνα ειναι τετοιου σωματοτυπου (λεπτα μακρυα ακρα κ λαιμος).

Στη μεση ειναι ο τυπος all rounder τρωει παχαινει δε τρωει αδυνατιζει.Κανει βαρη κ φαινονται τα παραταει κ φαινεται επισης κλπ.

Ο αλλος στην αλλη ακρη παχαινει κ με τη σκεψη μιας παστας,ενω θα δυσκολευτει λιγακι να χασει κιλα οχι οτι ειναι ακατορθωτο απλα θελει δομημενη προσπαθεια κ σεβασμο στο στοχο του.Θα βαλει μυικα κιλα κ δυναμη απλα θα καλυπτονται απο καποιο λιπος.Συνηθως αθλητες παλης πχ.

Γενικα ο τροπος ζωης αντικατοπτριζεται στο σωμα το οποιο εχει κ το δικο του τροπο λειτουργιας.Αν τα λαβουμε ολα υποψιν μπορουμε να οδηγηθουμε στα σωστα αποτελεσματα.

Πανω απολα το να τρως συνειδητα κ οχι οπως προσταζει η βιομηχανια τροφιμου που αν την ακολουθησεις λογω της καταναλωσης καταληγεις αιωνια υπερβαρος ενω απορεις αφου τρως υγιεινα.

Εχεις τους πρωινατζηδες που θελουν να φας 800 θερμιδες πρωινιατικα με βουτυρα μαρμελαδες,γαλατα τυπου σοκολατουχου ροφηματος με ζαχαρη φουλ,κορνφλεικς κλπ για "δυνατο ξεκινημα"

Μετα δεκατιανα με μπαρες πορτοκαλαδες κλπ σνακ "υγιεινα" +250

Μεσημερι παραδοσιακο σπιτικο με 3 κυβικα λαδι κ φαι να ξεχειλιζει 30αρι πιατο +750

Απογευμα κανα γαριδακι κρουασαν +500

κ βραδυ  "γιαουρτακι" με γευση φρουτων κ 250θερμ το κυπελακι αν δεν παιξει ντελιβερι 2 πιτογυρα κομπλε με σως. +800

Κ αν αναμεσα σε ολα αυτα εχεις τηλεκοντρολ,αμαξι/μηχανακι κ κομπιουτερ ειτε ξαπλα ειτε δουλεια δε καις τπτ.

Απλα μαθηματικα,ουτε θαυματα με ινστιτουτα,ουτε υπερβολες με μονοχνωτες διαιτες "Αστραπη".

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Αναλογα τον τυπο μεταφρασης..exomorph (η ectomorph) mesomorph endomorph.απο τα ελληνικα πηγαζουν eitherways

https://www.britannica.com/science/endomorph

Ειναι ο τυπος "κατασκευης" του σωματος.Στο λινκ θα δεις με αντιθεση τους τρεις βασικους τυπους.Στον κοσμο βεβαια υπαρχουν κ συνδιασμοι μεταξυ αυτων.

Ο τερμα "αδυνατος" οτι κ να κανει δυσκολα θα φτασει να γινει "μπρατσαρας" με φαι κ ασκηση,οπως επισης δυσκολα θα παρει κιλα απο τζανκ.Εχει υψηλο μεταβολισμο εξου κ ειναι λιγνος.Πχ Φασουλας κ λοιποι μπασκετμπολιστες αυτου του στυλ η κοπελες αρκετα συχνα ειναι τετοιου σωματοτυπου (λεπτα μακρυα ακρα κ λαιμος).

Στη μεση ειναι ο τυπος all rounder τρωει παχαινει δε τρωει αδυνατιζει.Κανει βαρη κ φαινονται τα παραταει κ φαινεται επισης κλπ.

Ο αλλος στην αλλη ακρη παχαινει κ με τη σκεψη μιας παστας,ενω θα δυσκολευτει λιγακι να χασει κιλα οχι οτι ειναι ακατορθωτο απλα θελει δομημενη προσπαθεια κ σεβασμο στο στοχο του.Θα βαλει μυικα κιλα κ δυναμη απλα θα καλυπτονται απο καποιο λιπος.Συνηθως αθλητες παλης πχ.

Γενικα ο τροπος ζωης αντικατοπτριζεται στο σωμα το οποιο εχει κ το δικο του τροπο λειτουργιας.Αν τα λαβουμε ολα υποψιν μπορουμε να οδηγηθουμε στα σωστα αποτελεσματα.

Πανω απολα το να τρως συνειδητα κ οχι οπως προσταζει η βιομηχανια τροφιμου που αν την ακολουθησεις λογω της καταναλωσης καταληγεις αιωνια υπερβαρος ενω απορεις αφου τρως υγιεινα.

Εχεις τους πρωινατζηδες που θελουν να φας 800 θερμιδες πρωινιατικα με βουτυρα μαρμελαδες,γαλατα τυπου σοκολατουχου ροφηματος με ζαχαρη φουλ,κορνφλεικς κλπ για "δυνατο ξεκινημα"

Μετα δεκατιανα με μπαρες πορτοκαλαδες κλπ σνακ "υγιεινα" +250

Μεσημερι παραδοσιακο σπιτικο με 3 κυβικα λαδι κ φαι να ξεχειλιζει 30αρι πιατο +750

Απογευμα κανα γαριδακι κρουασαν +500

κ βραδυ  "γιαουρτακι" με γευση φρουτων κ 250θερμ το κυπελακι αν δεν παιξει ντελιβερι 2 πιτογυρα κομπλε με σως. +800

Απλα μαθηματικα,ουτε θαυματα με ινστιτουτα,ουτε υπερβολες με μονοχνωτες διαιτες "Αστραπη".

Δεν είναι ολα για όλους. Στο γιουτιούμπ έχει τυπάδες που διαφημιζουν τσιριος για πρωινο με μερεντες και ψωμιά και τους βλέπεις και ειναι κομμάτια. Ειναι και θέμα γενετικών. Οταν ο άλλος ξεκινάει 17 χρονων πιτσιρικος και εχει γενετική προδιάθεση να φτιάξει σωμα που να τον κοψουν τα πρωινα κορν φλεικς.

Το κακο ειναι οτι μπορει να τα δει ο 35αρης αυτα και να σου πει ε νταξει αφου το κανει αυτος ας το κάνω και εγώ. Μεγάλη μάστιγα το Ιντερνετ σε τέτοια θέματα.

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...