Προς το περιεχόμενο

FRITZ! Repeater 2400 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απαντάω μονος μου για όποιον του χρειαστεί. Πρώτα πρέπει να συνδεθεί σε σειρα το κάθε repeater και μετά το κάθε ένα από αυτά να συνδεθεί με το box. Έτσι πετυχαίνεις το mesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, περιμένοντας το FRITZBox! 7530 που είναι στον δρόμο θέλω να πάρω και το FRITZ! Repeater 1200 για να επεκτείνω το Wi-Fi σε δεύτερο όροφο. Βλέπω στο Amazon.de δύο εκδόσεις της συσκευής, την Γερμανική και την International.  Έχουν σημαντική διαφορά στην τιμή τους (65 η Γερμανική και 85 η International). Αν έχω καταλάβει σωστά η διαφορά τους είναι στην γλώσσα του λογισμικού. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν στην Γερμανική έκδοση υπάρχουν τα αγγλικά ή αν μπορούν να περαστούν με κάποιον τρόπο; Πιθανολογώ ότι δεν γίνεται αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση μπας και γλιτώσω αυτό το 20αρικο.

Ελλάδα το φθηνότερο διαθέσιμο (4-10 μέρες και όχι 1 μήνα που λένε κάποια καταστήματα) το βρίσκω στα 80 αλλιώς 65-70 με αναμονή ένα μήνα

Οι τιμές που γράφω είναι τελικές με μεταφορικά κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Geobe είπε

Καλησπέρα, περιμένοντας το FRITZBox! 7530 που είναι στον δρόμο θέλω να πάρω και το FRITZ! Repeater 1200 για να επεκτείνω το Wi-Fi σε δεύτερο όροφο. Βλέπω στο Amazon.de δύο εκδόσεις της συσκευής, την Γερμανική και την International.  Έχουν σημαντική διαφορά στην τιμή τους (65 η Γερμανική και 85 η International). Αν έχω καταλάβει σωστά η διαφορά τους είναι στην γλώσσα του λογισμικού. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν στην Γερμανική έκδοση υπάρχουν τα αγγλικά ή αν μπορούν να περαστούν με κάποιον τρόπο; Πιθανολογώ ότι δεν γίνεται αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση μπας και γλιτώσω αυτό το 20αρικο.

Ελλάδα το φθηνότερο διαθέσιμο (4-10 μέρες και όχι 1 μήνα που λένε κάποια καταστήματα) το βρίσκω στα 80 αλλιώς 65-70 με αναμονή ένα μήνα

Οι τιμές που γράφω είναι τελικές με μεταφορικά κτλ.

Παιζει κανονικα και η γερμανικη εκδοση στα repeater. Απλα την πρωτη φορα θα πρεπει να πλοηγηθεις στα γερμανικα για να κανεις το update και μετα σου βγαζει επιλογη να αλλαξεις γλωσσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Geobe είπε

Καλησπέρα, περιμένοντας το FRITZBox! 7530 που είναι στον δρόμο θέλω να πάρω και το FRITZ! Repeater 1200 για να επεκτείνω το Wi-Fi σε δεύτερο όροφο. Βλέπω στο Amazon.de δύο εκδόσεις της συσκευής, την Γερμανική και την International.  Έχουν σημαντική διαφορά στην τιμή τους (65 η Γερμανική και 85 η International). Αν έχω καταλάβει σωστά η διαφορά τους είναι στην γλώσσα του λογισμικού. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν στην Γερμανική έκδοση υπάρχουν τα αγγλικά ή αν μπορούν να περαστούν με κάποιον τρόπο; Πιθανολογώ ότι δεν γίνεται αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση μπας και γλιτώσω αυτό το 20αρικο.

Ελλάδα το φθηνότερο διαθέσιμο (4-10 μέρες και όχι 1 μήνα που λένε κάποια καταστήματα) το βρίσκω στα 80 αλλιώς 65-70 με αναμονή ένα μήνα

Οι τιμές που γράφω είναι τελικές με μεταφορικά κτλ.

παιζει κανονικα αλλα μην παρεις το 1200

παρε το 3000

με το νεο λειτουργικο η γλωσσα αλλαζει σε αγγλικα , πριν δε γινοτανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DimosthenisG είπε

παιζει κανονικα αλλα μην παρεις το 1200

παρε το 3000

με το νεο λειτουργικο η γλωσσα αλλαζει σε αγγλικα , πριν δε γινοτανε

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά γιατί το 3000;

Δύο δωμάτια θέλω να καλύψω με δύο χρήστες. Τώρα έχω ένα TP-Link  WA801N το οποίο πέρα από ένα πρόβλημα που έχει και μπλοκάρει με αποτέλεσμα να χάνω το δίκτυο και να πρέπει να το κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει, θα το αλλάξω για να φτιάξω ένα mesh δίκτυο σε συνεργασία με το 7530.

Επιπλέον το 3000 έχει σχεδόν το διπλάσιο κόστος σε σχέση με το 1200 χωρίς να βλέπω να μου προσφέρει κάτι παραπάνω για την χρήση που το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2020 στις 5:25 ΜΜ, Geobe είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά γιατί το 3000;

Δύο δωμάτια θέλω να καλύψω με δύο χρήστες. Τώρα έχω ένα TP-Link  WA801N το οποίο πέρα από ένα πρόβλημα που έχει και μπλοκάρει με αποτέλεσμα να χάνω το δίκτυο και να πρέπει να το κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει, θα το αλλάξω για να φτιάξω ένα mesh δίκτυο σε συνεργασία με το 7530.

Επιπλέον το 3000 έχει σχεδόν το διπλάσιο κόστος σε σχέση με το 1200 χωρίς να βλέπω να μου προσφέρει κάτι παραπάνω για την χρήση που το θέλω.

Θεωρώ το 1200 είναι υπεραρκετο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2020 στις 12:59 ΜΜ, Geobe είπε

Καλησπέρα, περιμένοντας το FRITZBox! 7530 που είναι στον δρόμο θέλω να πάρω και το FRITZ! Repeater 1200 για να επεκτείνω το Wi-Fi σε δεύτερο όροφο. Βλέπω στο Amazon.de δύο εκδόσεις της συσκευής, την Γερμανική και την International.  Έχουν σημαντική διαφορά στην τιμή τους (65 η Γερμανική και 85 η International). Αν έχω καταλάβει σωστά η διαφορά τους είναι στην γλώσσα του λογισμικού. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν στην Γερμανική έκδοση υπάρχουν τα αγγλικά ή αν μπορούν να περαστούν με κάποιον τρόπο; Πιθανολογώ ότι δεν γίνεται αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση μπας και γλιτώσω αυτό το 20αρικο.

Ελλάδα το φθηνότερο διαθέσιμο (4-10 μέρες και όχι 1 μήνα που λένε κάποια καταστήματα) το βρίσκω στα 80 αλλιώς 65-70 με αναμονή ένα μήνα

Οι τιμές που γράφω είναι τελικές με μεταφορικά κτλ.

ειπες οτι εχεις δευτερο οροφο.

εγω εχω το 3000 σε σπιτι με εναν οροφο, και παλι δεν ειμαι 100% ευχαριστημενος 

οι τοίχοι κανουν μεγαλη ζημια στην συνδεση ρουτερ με repeater! αν εχεις δυνατότητα συνέδεσε τα με καλωδιο

 

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

ειπες οτι εχεις δευτερο οροφο.

εγω εχω το 3000 σε σπιτι με εναν οροφο, και παλι δεν ειμαι 100% ευχαριστημενος 

οι τοίχοι κανουν μεγαλη ζημια στην συνδεση ρουτερ με repeater! αν εχεις δυνατότητα συνέδεσε τα με καλωδιο

Ναι δεν το ανέφερα, έχω ήδη τραβηγμένο καλώδιο με το οποίο διαμοιράζω δίκτυο στα δύο δωμάτια και έχω συνδεδεμένο και το TP-Link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Geobe είπε

Ναι δεν το ανέφερα, έχω ήδη τραβηγμένο καλώδιο με το οποίο διαμοιράζω δίκτυο στα δύο δωμάτια και έχω συνδεδεμένο και το TP-Link.

Ε πες το χριστιανέ μου...αν τα συνδέεις με καλώδιο είναι τελείως διαφορετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 16/10/2020 at 15:24, dakangr said:

Απαντάω μονος μου για όποιον του χρειαστεί. Πρώτα πρέπει να συνδεθεί σε σειρα το κάθε repeater και μετά το κάθε ένα από αυτά να συνδεθεί με το box. Έτσι πετυχαίνεις το mesh.

κατι δεν μου κολλαει το 2400 πχ συνδεεται με το ρουτερ ασυρματα και το 1200 με το 2400.το 1200 μπορει να μην βλεπει καν το fritz box οποτε θα πρεπει να παιζει χωρις να κανεις κατι παραπανω περα απο το να ενωσεις το 2400 με το ρουτερ και το 1200 με το 2400.ειχα κανει Cascade

δες την εικονα που εχω λιγο πιο κατω με τα 2 χ 3000 .το ενα συνδεεται με το αλλο και το ενα απο ταδυο με το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, poulinos είπε

κατι δεν μου κολλαει το 2400 πχ συνδεεται με το ρουτερ ασυρματα και το 1200 με το 2400.το 1200 μπορει να μην βλεπει καν το fritz box οποτε θα πρεπει να παιζει χωρις να κανεις κατι παραπανω περα απο το να ενωσεις το 2400 με το ρουτερ και το 1200 με το 2400.ειχα κανει Cascade

δες την εικονα που εχω λιγο πιο κατω με τα 2 χ 3000 .το ενα συνδεεται με το αλλο και το ενα απο ταδυο με το router.

Ευχαριστω καταρχας για την απαντηση. Οπως θες τα συνδεεις, δεν υπαρχει περιορισμος- το ξερεις καλυτερα απο μενα. Απλα λεω οτι πρεπει να στησεις τη συνδεσμολογια- σε σειρα ή παραλληλα, και μετα να πατησεις το κουμπι στο καθε repeater ταυτοχρονα με το mesh master- το box δηλαδη, για να παρει το mesh. Νομιζα αν το ενα repeater ειναι στο mesh και συνδεσω ενα δευτερο repeater σε σειρα με το πρωτο,  οτι και το δευτερο θα παρει αυτοματα το mesh. Ε δεν  το παιρνει, πρεπει να συνδεθει με το master. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, dakangr said:

Ευχαριστω καταρχας για την απαντηση. Οπως θες τα συνδεεις, δεν υπαρχει περιορισμος- το ξερεις καλυτερα απο μενα. Απλα λεω οτι πρεπει να στησεις τη συνδεσμολογια- σε σειρα ή παραλληλα, και μετα να πατησεις το κουμπι στο καθε repeater ταυτοχρονα με το mesh master- το box δηλαδη, για να παρει το mesh. Νομιζα αν το ενα repeater ειναι στο mesh και συνδεσω ενα δευτερο repeater σε σειρα με το πρωτο,  οτι και το δευτερο θα παρει αυτοματα το mesh. Ε δεν  το παιρνει, πρεπει να συνδεθει με το master. 

οσο θυμαμαι χωρις να δινω ορκο εκανα pair το πρωτο 3000 με το fritz!box και μετα το δευτερο 3000 με το πρωτο 3000.τωρα δεν δινω και ορκο.εγιναν τοσες δοκιμες.με το wps επαιξα και εγω. ειχα δει μερικες φορες να τρωει κατι σκαλωματα και να μην μου βγαζει μεσα στο FRITZ!BOX το FRITZ!REPEATER με μπλε για να το κανω κλικ σαν να μην ηταν κομματι του mesh.

Οπως οταν το συνδεσεις και πας να βαλεις καναλι 100 και πανω λογω οτι ειναι Dfs channel παει και κανει ελεγχο για radar κτλ.οποτε μπορει να δεις στην αρχη οταν bootarei πχ το repeater να μην κανει Link στα 5ghz παρα μονο μετα από καμια 10λεπτα που εχει κανει αυτον τον ελεγχο.αλλα νομιζω και κατω απο 100 να το εχεις παλι στο boot θα κανει ελεγχο.

και μου ειχαν πει οτι εβαλαν τον ελεγχο στην αρχη ωστε οταν αλλαξεις και βαλεις πανω απο 100 να μην περιμενεις εκεινη την στιγμη.ενω σε αλλα router/ap τον κανει εκεινη την στιγμη τον ελεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σιγουρα κανενα repeater δεν εγινε αυτοματα mesh οταν του εκανα συνδεση με το προηγουμενο repeater. Εχω 3 repeater στη σειρα και μονο το πρωτο συνδεεται με το master. Σε ολα επρεπε να τα συνδεσω με το master ενα ενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα και το Asus modem - router που είχα και ενώ από εμφάνιση άλλο τίποτα, από λειτουργικότητα meh. blender plugins

Επεξ/σία από emmetkuhlm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...