Προς το περιεχόμενο

FRITZ! Repeater 2400 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Προσπαθώ να καταλάβω ποιες είναι οι σημαντικές διαφορές μεταξύ του Fritz! Repeater 2400 και του 1200.
Βλέπω στο site της AVM αυτό:

2400: Dual Wi-Fi 5 + 4 with up to 1733 Mbit/s 
1200: Dual Wi-Fi 5 + 4 with up to 866 Mbit/s

Βλέπω όμως και το παρακάτω:

2400: Through intelligent band selection (dynamic crossband repeating) the FRITZ!Repeater always chooses the most efficient path between the wireless router and wireless devices in the home.
1200: Through intelligent band selection (flexible crossband repeating) the FRITZ!Repeater always chooses the most efficient path between the wireless router and wireless devices in the home.

Ενώ σε κάποιο σχόλιο στο Reddit γράφει ένας: The 2400 is even better (than the 1200) because it allows crossband repeating. Αυτό το σχόλιο βέβαια μάλλον είναι λάθος καθότι και τα δύο υποστηρίζουν Crossband repeating.
Τελικά τι ακριβώς ισχύει; Έχει διαφορά το dynamic με το flexible crossband repeating;

Υπάρχουν (άλλες) διαφορές που να δικαιολογούν την προτίμηση του 2400 σε σχέση με το 1200;
Κυρίως για ένα σπίτι όπου σε κάθε δωμάτιο υπάρχει πριζάκι UTP με καλώδιο CAT6 που συνδέεται κατευθείαν με το router (Fritz!Box 4040).
Να σημειώσω ότι το repeater το θέλω κυρίως για να έχω καλύτερο wi-fi σχετικά μακριά από το router, σε ένα μπαλκόνι του σπιτιού.

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Στις 28/7/2020 στις 11:15 ΠΜ, Mhlogiatros είπε

Eγω για mesh έλεγα τι είναι πάλι αυτό το moca ?

MoCA (Multimedia over Coax Alliance)

Είναι τεχνολογία που χρησιμοποιεί την υπάρχουσα σε ένα σπίτι καλωδίωση, για μετάδοση του σήματος της τηλεόρασης σε διαφορετικούς χώρους.

You can “convert” coax to Ethernet by using Ethernet over coax or MoCA (Multimedia over Coax Alliance) technology. MoCA technology is obtained by using MoCA adapters

2 λεπτά πριν, Le. Ad. είπε

MoCA (Multimedia over Coax Alliance)

Είναι τεχνολογία που χρησιμοποιεί την υπάρχουσα σε ένα σπίτι καλωδίωση, για μετάδοση του σήματος της τηλεόρασης σε διαφορετικούς χώρους.

You can “convert” coax to Ethernet by using Ethernet over coax or MoCA (Multimedia over Coax Alliance) technology. MoCA technology is obtained by using MoCA adapters

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2510209.m570.l1313&_nkw=moca+network&_sacat=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2021 στις 8:34 ΠΜ, stark είπε

Διαφορές μεταξύ του Fritz! Repeater 2400 και του 1200.
Βλέπω στο site της AVM αυτό:

2400: Through intelligent band selection (dynamic crossband repeating) the FRITZ!Repeater always chooses the most efficient path between the wireless router and wireless devices in the home.
1200: Through intelligent band selection (flexible crossband repeating) the FRITZ!Repeater always chooses the most efficient path between the wireless router and wireless devices in the home.

Ενώ σε κάποιο σχόλιο στο Reddit γράφει ένας: The 2400 is even better (than the 1200) because it allows crossband repeating. Αυτό το σχόλιο βέβαια μάλλον είναι λάθος καθότι και τα δύο υποστηρίζουν Crossband repeating.
Τελικά τι ακριβώς ισχύει; Έχει διαφορά το dynamic με το flexible crossband repeating;
 

Σε περίπτωση που κάποιος άλλος έχει την ίδια απορία, η απάντηση που έλαβα από την ίδια την AVM είναι ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά σε ότι αφορά το crossband repeating. Marketing περιγραφές είναι...
 

Αναφορά σε κείμενο

Sometimes marketing statements simply differ or are not adopted word for word for another product. Both devices have the same firmware and are identical in the feature you describe. Only the text differs, but not the functionality

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 24/01/2021 at 20:07, captainrodos5 said:

Εσυ που δοκιμασες και τα δυο και εχουν και ακριβως ιδια τιμη πιο απο τα 2 μου προτινεις?

7530ax η 7590??

και αφου το παρω για επεκταση πιο αλλο προιον προτινεις της fritz με οσο καλυτερη εμβελεια wifi μεσα απο τοιχους?

Επισης και με τα δυο μπορω να βγαλω εντελως το Modem του παροχου σωστα? Αν ξερω τους κωδικους φυσικα

σε εμβελεια μην περιμενεις να αλλαξουν πολλα/

αυτο που αλλαζει ειναι το wifi(ταχυτητες,πρωτοκολλο οτι το ενα ειναι wifi 6).

οτι το ενα εχει 2 fxs το αλλο 1 οσο θυμαμαι.το 7590 μπορει να παρει και την Tdm τηλεφωνια πανω ενω το 7530 οχι. και τα 2 παιζουν στα 2,4 και 5ghz και σε συγκεκριμενα mw οποτε μην περιμενεις διαφορες.

On 25/04/2021 at 23:42, jonnis2013 said:

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ρούτερ ελληνικό της vodafone συνδέετε,.

nai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 10 μήνες μετά...

Καλό μεσημέρι σε όλους, έχω δύο ερωτήσεις και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν απαντήσεις :-) 

Έχω δύο fritzbox 7530 (το ένα master και το άλλο repeater) σε mesh.  

Στον χώρο που τα είχα επικοινωνούσαν με ταχύτητα περίπου 350 Mbit/s ενώ στο χώρο που επικοινωνούν τώρα η ταχύτητα είναι μονάχα 50 Mbit/s.

(1) η ερώτηση είναι αν μπορώ να παρεμβάλω ένα fritz Wi-Fi Repeater 2400 ώστε να επωφεληθώ από την διάταξη 

fritzbox 7530 master - fritz Wi-Fi Repeater 2400 - fritzbox 7530 repeater. 

(2) σύντομα ελπίζω, η σύνδεση θα γίνει με fiber 100 (από adsl 10...) και αναρωτιέμαι αν τα παραπάνω fritz σε αυτή τη διάταξη αχρηστεύονται ή παραμένουν λειτουργικά. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/04/2022 at 12:40, xsadgp said:

Καλό μεσημέρι σε όλους, έχω δύο ερωτήσεις και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν απαντήσεις :-) 

Έχω δύο fritzbox 7530 (το ένα master και το άλλο repeater) σε mesh.  

Στον χώρο που τα είχα επικοινωνούσαν με ταχύτητα περίπου 350 Mbit/s ενώ στο χώρο που επικοινωνούν τώρα η ταχύτητα είναι μονάχα 50 Mbit/s.

(1) η ερώτηση είναι αν μπορώ να παρεμβάλω ένα fritz Wi-Fi Repeater 2400 ώστε να επωφεληθώ από την διάταξη 

fritzbox 7530 master - fritz Wi-Fi Repeater 2400 - fritzbox 7530 repeater. 

(2) σύντομα ελπίζω, η σύνδεση θα γίνει με fiber 100 (από adsl 10...) και αναρωτιέμαι αν τα παραπάνω fritz σε αυτή τη διάταξη αχρηστεύονται ή παραμένουν λειτουργικά. 

Ευχαριστώ 

δεν το εχω δοκιμασει αλλα πιστευω οτι θα παιξει.στην χειροτερη βαλε το Fritz master μετα το 7530 ως slave ας το πουμε ετσι και τελευταιο το repeater. ετσι θα παιξει σιγουρα.

μια χαρα θα συνεχισουν να παιζουν εφοσον εχουν 5ghz

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πάμε αισιόδοξα!!

Το άγχος μετά, αφού μπει το fiber δηλαδή, είναι που θα πρέπει να γυρίσω ανάποδα το δίκτυο καθώς από όσο καταλαβαίνω η είσοδος για το fiber θα είναι στο σαλόνι αντί για το γραφείο που ξεκινά η adsl σήμερα. Θα δούμε τότε (όποτε).

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 13/04/2022 at 18:42, xsadgp said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πάμε αισιόδοξα!!

Το άγχος μετά, αφού μπει το fiber δηλαδή, είναι που θα πρέπει να γυρίσω ανάποδα το δίκτυο καθώς από όσο καταλαβαίνω η είσοδος για το fiber θα είναι στο σαλόνι αντί για το γραφείο που ξεκινά η adsl σήμερα. Θα δούμε τότε (όποτε).

  

ισως να μπορεις να τους πεις να σου φερουν την οπτικη μεχρι το γραφειο που θες.σε καποιες περιπτωσεις αν δεν ειναι μπελας θα το κανουν.αρκει να σε βολευει να δωσεις τηλεφωνια απο εκει.το πειραμα που αναφερεις μπορεις να το κανεις και απο τωρα για να δεις αν θα παιξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2022 στις 12:40 ΜΜ, xsadgp είπε

Καλό μεσημέρι σε όλους, έχω δύο ερωτήσεις και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν απαντήσεις :-) 

Έχω δύο fritzbox 7530 (το ένα master και το άλλο repeater) σε mesh.  

Στον χώρο που τα είχα επικοινωνούσαν με ταχύτητα περίπου 350 Mbit/s ενώ στο χώρο που επικοινωνούν τώρα η ταχύτητα είναι μονάχα 50 Mbit/s.

(1) η ερώτηση είναι αν μπορώ να παρεμβάλω ένα fritz Wi-Fi Repeater 2400 ώστε να επωφεληθώ από την διάταξη 

fritzbox 7530 master - fritz Wi-Fi Repeater 2400 - fritzbox 7530 repeater. 

(2) σύντομα ελπίζω, η σύνδεση θα γίνει με fiber 100 (από adsl 10...) και αναρωτιέμαι αν τα παραπάνω fritz σε αυτή τη διάταξη αχρηστεύονται ή παραμένουν λειτουργικά. 

Ευχαριστώ 

Σιγουρα παιζουν. Και γω εχω 2 box, και 2 repeater, και στο mesh κανεις οτι γουσταρεις. Αν αλλαζει η συνδεση, κανεις τον repeater master Και τον master repeater. Οπως σωστα λεει ο poulinos το μονο θεμα ειναι η τηλεφωνια, που βεβαια αν ειναι voip παιζει κανονικα και στο repeater box- εγω εκει το εχω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...