Προς το περιεχόμενο

Το Gorilla Glass Victus θα προστατεύει το κινητό από πτώσεις ύψους έως 2 μέτρων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Galaxy a8 (νομίζω φοράει gorilla glass 5) ένα καλό ξημέρωμα πέρυσι το καλοκαίρι το ξέχασα στον ουρανό του αυτοκινήτου με μια θηκη spigen και χωρις Τζαμακι.Πηγαινα 90-100 περίπου και ακούω ένα ντούκ ντουκ κοιτάω στη κονσόλα δεν είναι μέσα το κινητό 😬 το βρήκα στο αντίθετο ρεύμα..Το μόνο που έπαθε,έφυγε λίγο το χρώμα στις γωνίες :D.Μη το πείτε πουθενά μετα απο κάνα 2μηνο,το ξανά έκανα λόγω δουλειάς το αυτοκίνητο το κάνουμε τραπεζάκι :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντέχει από πτώσεις δυο μέτρων , είναι το πιο ανθεκτικό γυαλί στον πλανήτη αλλά μην το βάλετε σε τσέπη με κλειδιά ας πούμε γιατί δεν θα μείνει τίποτα ... Όλα υπό συνθήκες ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε χρόνο τα ίδια διαβάζουμε αλλά τελικά κάθε πέρυσι και καλύτερα. Για να μην πω ότι τα gorilla glass ήταν ανθεκτικά μέχρι το GG2 και μετά το χάος.

Βέβαια κοιτώντας το και από την άλλη πλευρά, αν αύριο η Corning βρει την χρυσή τομή και το απόλυτο γυαλί, που δεν θα σπάει η δεν θα κάνει γρατσουνιές, σκεφτείτε πόσες εταιρείες που κατασκευάζουν tempered glasses και θήκες, θα κλείσουν. Από τις μεγαλύτερες και επώνυμες του χώρου, μέχρι τις τελευταίες κινέζικες και ινδικές.

Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα δύο μέτρα πιάνουν και το σενάριο χρήσης της πτώσης του κινητού από ψηλά γραφεία. 

ΟΚ, είναι καλό κάποια στιγμή να βρεθεί το ιδανικό υλικό και να μη χρειαζόμαστε  tempered glass που προσθέτει ένα επιπλέον layer στο κινητό με ενδεχόμενο να επηρεάζει την απόκριση του touch, που είναι αντιαισθητικό αν κολληθεί στραβά και που προσθέτει και 5 γραμμάρια στο βάρος της συσκευής. 

Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να κάνουν focus να βελτιώσουν τα υφιστάμενα χαρακτηριστικά του προϊόντος. Σενάρια "μου έπεσε από το ρετιρέ" ή "μου έφυγε από το παράθυρο ενώ οδηγούσα σε αγώνα formula 1" ας τα καλύψουν οι εν λόγω χρήστες με θήκες και τζαμάκια. 

Το μόνο θέμα είναι πόσο επιβαρύνει το κόστος της συσκευής και να δούμε αν θα παραμείνει μόνο στα premium μοντέλα ή θα έλθει και στα mid range. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω ποσο μπορει να ανεβασει το κοστος ενα τζαμι σαν αυτο που εχουν τα ρολογια. Το ρολοι μου εχει υποστει απιστευτες κακουχιες, χτυπηματα, αμμος κτλ. Το γυαλι ειναι ανεπαφο. Τι γκοριλα...... και σχετικα με το γκοριλα εχω δει πως το 3 ηταν το καλυτερο κατα τη γνωμη μου απο θεμα αντοχης σε γρατζουνιες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Δεν καταλαβαινω ποσο μπορει να ανεβασει το κοστος ενα τζαμι σαν αυτο που εχουν τα ρολογια. Το ρολοι μου εχει υποστει απιστευτες κακουχιες, χτυπηματα, αμμος κτλ. Το γυαλι ειναι ανεπαφο. Τι γκοριλα...... και σχετικα με το γκοριλα εχω δει πως το 3 ηταν το καλυτερο κατα τη γνωμη μου απο θεμα αντοχης σε γρατζουνιες.

θεωρώ πως δεν το κάνουν για τους κάτωθι λόγους.

1. Μπορεί να παίζουν λόγοι απόκρισης του αγγίγματος των δακτύλων στην οθόνη με το ζαφείρι. who knows.

2. το ρολοϊ το φοράς με λουράκι σε ένα σταθερό σημείο και δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει κάτω. Μόνον να το χτυπήσεις κάπου. Επίσης η επιφάνεια του κρυστάλλου είναι σημαντικώς μικρότερη από ότι η οθόνη ενός κινητού 6 και 7 ιντσών , και συνήθως κυρτή (όχι φυσικά σε όλα τα ρολόγια) , παράγοντες που προσθέτουν στην ανθεκτικότητα του σε σχέση με το επίπεδο και πλατύ-μακρύ κρύσταλλο ενός κινητού. Εκτός αυτού, στα ρολόγια δεν υπάρχει και περιορισμός στο πάχος του κρυστάλλου,  επομένως στα ρολόγια είναι και σχετικώς παχιά τα κρύσταλλα. Σε κινητό δυστυχώς παίζουν λόγοι και πάχους αλλά και βάρους.

3. το κινητό δεν το φοράς, το βάζεις στην κωλότσεπη, σε κανονική τσέπη ή το κρατάς στο χέρι. Ουκ ολίγες φορές έχει πέσει το κινητό από τα χέρια μας. Επομένως το ζαφείρι δε θα κάνει ρωγμή αλλά θα γίνει θρύψαλα αν πέσει αρκετά δυνατά κάτω. Όταν δεκτεί πίεση λόγω κωλότσεπης πάλι θα γινει χίλια κομμάτια και δε θα ραγίσει. Δυστυχως δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση με το υλικό αυτό. Το κινήτο γίνεται πρακτικώς άχρηστο μέχρι να το επισκευάσεις, ενώ με μία ρωγμή, μπορείς να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς. 

4.Αυτό συν και αυτό που προείπε ενας συνάδελφος παραπάνω, ότι υπάρχουν πολλές εταιρείες που πουλάνε προϊόντα προστασίας. 

το ζαφείρι είναι σχετικώς φθηνό υλικό , και δε θα επηρεάσει πολύ την τιμή πώλησης.Ενδεικτικώς εταιρείες που ειδικεύονται στην παραγωγή τους για ρολόγια τα τιμολογούν κάπου στα 20 ευρώ. Η τιμή πάει στα 40 φυσικά αν πας για στοχευμένη εταιρεία και μοντέλο από την κατασκευάστρια εταιρία. για παράδειγμα αν απευθυνθείς στη seiko για ένα μοντέλο η τιμή θα πάει και στα 40 ευρώ. Στα 800 ευρώ πλέον και στα 1.000 που κοστίζουν τα κινητά, όχι δεν επιβαρύνουν το κόστος του κινητού πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Ένα Samsung galaxy J5 2017 όπου του είχα tempered glass και θήκη σιλικόνης μου έπεσε σε μαρμάρινη σκάλα...

Έκανε γκελ σε δύο σκαλοπάτια και προσγειώθηκε με την οθόνη στο τελευταίο σκαλί... 

Ράγισε το tempered glass, αλλά το τηλ ούτε γρατσουνιά...

ΥΓ. Μην το επιχειρήσετε μόνοι στο σπίτι... 

 

4 ώρες πριν, Black Demis είπε

Το μεγαλύτερο θέμα της amoled είναι ότι πέφτει και σπάει μέσα η amoled και όχι το γιαλι έξω

Το J5 2017 του αδερφού μου έφυγε απο 1 μάπα θήκη τύπου book γιατί έπιανε μόνο στις 4 γωνίες και έσπασε η 1 γωνία της θήκης.

Του είχαμε βάλει και 1 φθηνό tempered glass και είχε σπάσει η οθόνη εσωτερικά και εξωτερικά νομίζω.Η αλλαγή οθόνης κόστισε στην Samsung 90€.

Μετά του βάλαμε την χοντρή ζελατίνα και θήκη Spigen.Οσες φορές είχε πέσει δεν είχε πάθει τίποτα.

Δυστυχώς ο αδερφός μου δεν με άκουσε και έβαλε πάλι την γνήσια θήκη της Samsung που είναι σκληρή επειδή η Spigen προεξείχε στα πλάγια, του έπεσε σε πέτρα και έχει πάθει ζημιά η οθόνη εσωτερικά, δεν δείχνει τίποτα.

Το κινητό τότε είχε 250€, το είχα βρεί απο αγγελία σφραγισμένο απο επιδότηση 150€+90€ η ζημιά+20 η θήκη Samsung+10€ η θήκη Spigen+20€ η ζελατίνα=290€ και το κινητό πλέον δεν γνωρίζω αν έχει πάθει ζημιά κάποια καλωδίωση γιατί χτυπήθηκε στην πλάτη και έχει κάνει μικρή λακούβα, ίσως έχει χτυπηθεί στην μπαταρία, το φόρτισα λίγο και ζεσταινόταν.Η οθόνη έχει μια καμπυλωτή γραμμή εσωτερικά, πιθανότατα έχει πάθει ζημιά η οθόνη και δεν αξίζει να επισκευαστεί, την έβγαλε κάπου 2 χρόνια.

Αν απο την αρχή είχε την ζελατίνα και την Spigen πιθανόν να μην είχε πάθει τίποτα.

Το συγκεκριμένο δεν έχει Gorilla Glass.

Στο δικό μου κινητό που έχει Gorilla Glass 5, με το που έβγαλα την εργοστασιακή ζελατίνα έβαλα 1 φθηνό tempered glass και την Spigen rugged armor, σε normal πτώσεις δεν παθαίνει κάτι, το χειρότερο είναι να πέσει με την οθόνη σε αντικείμενο που προεξέχει, εκεί δεν το σώνει ούτε ο γορίλας King Kong.

Αμφιβάλω αν τα  tempered glass προστατεύουν απο πτώσεις γιατί έχουν σκληρότητα 9H , μόνο όταν το υλικό είναι μαλακό απορροφάει τους κραδασμούς, όταν είναι σκληρό, οι κραδασμοί μεταφέρονται στο κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, imvrios είπε

Με τα δύο μέτρα πιάνουν και το σενάριο χρήσης της πτώσης του κινητού από ψηλά γραφεία. 

ΟΚ, είναι καλό κάποια στιγμή να βρεθεί το ιδανικό υλικό και να μη χρειαζόμαστε  tempered glass που προσθέτει ένα επιπλέον layer στο κινητό με ενδεχόμενο να επηρεάζει την απόκριση του touch, που είναι αντιαισθητικό αν κολληθεί στραβά και που προσθέτει και 5 γραμμάρια στο βάρος της συσκευής. 

Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να κάνουν focus να βελτιώσουν τα υφιστάμενα χαρακτηριστικά του προϊόντος. Σενάρια "μου έπεσε από το ρετιρέ" ή "μου έφυγε από το παράθυρο ενώ οδηγούσα σε αγώνα formula 1" ας τα καλύψουν οι εν λόγω χρήστες με θήκες και τζαμάκια. 

Το μόνο θέμα είναι πόσο επιβαρύνει το κόστος της συσκευής και να δούμε αν θα παραμείνει μόνο στα premium μοντέλα ή θα έλθει και στα mid range. 

Μάλιστα... Δηλαδή κατά τα λεγόμενα σου μονο η πτώση από το γραφείο είναι λογικό να προβλεφθεί. Για όλες τις άλλες περιπτώσεις θα πρέπει να προνοησουμε εμείς οι καταναλωτές!

Σίγουρα... δεν κανεις δουλεια γραφειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Δεν καταλαβαινω ποσο μπορει να ανεβασει το κοστος ενα τζαμι σαν αυτο που εχουν τα ρολογια. Το ρολοι μου εχει υποστει απιστευτες κακουχιες, χτυπηματα, αμμος κτλ. Το γυαλι ειναι ανεπαφο. Τι γκοριλα...... και σχετικα με το γκοριλα εχω δει πως το 3 ηταν το καλυτερο κατα τη γνωμη μου απο θεμα αντοχης σε γρατζουνιες.

ελάχιστη διαφορά κόστους παρα πάνω... και το χε κανει η htc... 

 

 

απλα δεν θέλουν.... εχουν τεράστια κέρδη απο τις αλλαγες οθονων

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...