Προς το περιεχόμενο

pc για μικρό γραφείο


01jnr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/7/2020 στις 9:45 ΠΜ, AthinakisPan είπε

Καμία εταιρεία διαφημιζόμενη σε ιστοσελίδες δεν πουλάει κάτι που είναι grey area. Καμία εταιρεία δεν ανοιγεί και λειτουργεί με τέτοιο ρίσκο. Και φυσικά εκδίδουν τιμολόγια γιατί έχω στην κατοχή μου. Το να αγοράσεις ένα μηχάνημα με Windows 7 παλαιότερα και έπειτα να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα και να αγοράσεις μια ψηφιακή άδεια δεν έχει καμία καμπάνα γιατί μας έχουν ελέγξει και είμασταν νόμιμοι. Για να καταλάβεις η ψηφιακή άδεια λειτουργεί ακόμη και με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση των windows αν θες να το επανενεργοποιήσεις σε περίπτωση αλλαγής hardware(δοκιμασμένο πρόσφατα πριν 3 εβδομάδες).

Άρα ή εσύ πουλάς υπολογιστές ή δεν γνωρίζεις.

Πού'σαι Σέρλοκ.
Βάλε και την περίπτωση να μην ξέρεις εσύ τι λές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@AthinakisPan@dpolal Φυσικά και ΟΛΕΣ οι διαφημιζόμενες εταιρείες πουλάνε κλειδιά windows χωρίς να τηρούν τα terms της Microsoft. Φυσικά και είχαν πρόβλημα με την εφορία πάρα πολλοί άνθρωποι. Είναι ακριβώς όπως τα λέει ο dpolal. Εγώ έχω πάρει άπειρα τέτοια γκρι κλειδιά από το ebay με 1.7 ευρώ και όλα έγιναν activate στο τηλεφωνικό κέντρο της Microsoft, όμως αυτό δεν σημαίνει τίποτα.

Αν το κλειδί γίνει blacklist από τη Microsoft (αρκετά μεγάλη πιθανότητα) πρέπει να πάρεις άλλο. Αν πάρεις τηλέφωνο αύριο στη Microsoft και δείξεις την απόδειξη στον υπάλληλο θα σου πει "συγνώμη αλλά το κλειδί σας δεν είναι valid γιατί ο πωλητής δεν είναι εξουσιοδοτημένος και τα terms μας απαγορεύουν την πώληση από μη εξουσιοδοτημένους".

Ότι είναι παράνομα δεν μπορεί να το πει κάποιος όμως τις πιο πολλές φορές η εφορία θα σου βάλει το πρόστιμο και μετά εσύ θα πρέπει να κάνεις έφεση και να φτύσεις αίμα να βρεις το δίκιο σου στηριζόμενος σε Ευρωπαϊκές νομοθεσίες που επιτρέπουν την μεταπώληση και ας έρχεται σε αντίθεση με τα corporate terms.

Η μοναδική προσφορά που έχει υπάρξει για windows 10 pro είναι αυτή που τρέχει τώρα το PC World, όλοι οι άλλοι τα αγοράζουν από τους κινεζοινδούς που βρίσκουν τρόπο έτσι να ξεπλένουν τα χρήματα από τις κλεμμένες πιστωτικές κλπ.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...