Προς το περιεχόμενο

Πόσο πρέπει να ταΐζω μια γάτα;


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε παρόμοια φάση με μια γάτα ειμασταν εμείς κάποτε, την γάτα την είχε κάποιος που μάλλον την παράτησε στον ακάλυπτο μιας πολυκατοικίας η γατα περνούσε από τις μάντρες και γυροφερνε μεταξύ κάποιου ενοικου στον 6ο όροφο της πολυκατοικίας ο οποίος την τάιζε και της είχε άμμο και μετά σε εμάς που μόνο την ταιζαμε και καθόταν σπίτι με τις ώρες, για κάποιον λόγο την βρίσκαμε κιόλας στο πεζοδρόμιο και αν ηθελε έμπαινε μέσα σε εμάς και μετά στον άλλον μέσω της ταράτσας, τελικα εξαφανίστηκε κάποια στιγμή, λογικά κάποιος την κράτησε μονιμα. 

Αν μπορείς να έχεις το ζώο σε επαφή με την φύση χωρίς να κινδυνεύει από αλλα ζώα η ανθρώπινη δραστηριότητα και ταυτόχρονα να το φροντίζεις και να έχει κάποιο καταφύγιο τόσο στους καύσωνες όσο και στα κρύα με βροχές και χιόνια, τότε είναι το καλύτερο για το ζωο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Lucifer είπε

 Να έχεις επίσης στο νου σου ότι άπαξ και άρχισες να ταΐζεις αδέσποτα, σιγά σιγά θα αυξάνονται, οπότε μετά θα βρεθείς στο δίλημμα να χρεωκοπήσεις ή να τα αφήσεις ολοκληρωτικά νηστικά.

Εκτός απο αυτά τα 2, αν ταίζεις μεγάλο αριθμό γατιών χωρίς να τους κάνεις στείρωση, θα καταφέρεις επίσης να μετατρέψεις ένα αξιαγάπητο ζώο σε "αστικό παράσιτο" με ότι συνέπειες έχει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Insomniacat

1196fae155adbe13fdc8d6d479140f8c.jpg

 

Δεν είναι η μπουμπούκα αλλά έχουν ολόιδια γούνα η μπουμπούκα είναι πιο γλυκιά όμως και προτιμάει το Doom (2016) κουνούσε και το κεφάλι της δεξιά αριστερά λες και πάει να ορμίσει αλλά ευτυχώς ποτέ δεν το έκανε :P  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lary7 είπε

Εκτός απο αυτά τα 2, αν ταίζεις μεγάλο αριθμό γατιών χωρίς να τους κάνεις στείρωση, θα καταφέρεις επίσης να μετατρέψεις ένα αξιαγάπητο ζώο σε "αστικό παράσιτο" με ότι συνέπειες έχει αυτό.

Σε τι θα παρασιτεί και με τι συνέπειες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lucifer είπε

Σε τι θα παρασιτεί και με τι συνέπειες;

Άμα βρούνε φαγητό αναπαράγονται πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα εκεί που μια γειτονιά μπορεί να συντηρήσει 1-2 αδέσποτες, ξαφνικά έχει 15 και γίνονται παράσιτα εις βάρος των οικόσιτων ζώων, των κατοίκων αλλά και τις όποιας άγριας πανίδας υπάρχει. 10-15 γάτες με 2 γέννες τον χρόνο είναι μεγάλη όχληση, μπορεί όχι για εσένα αλλά σίγουρα για τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*Επειδή το σπίτι μου είναι γατοπέρασμα, άπειρων γατών που πάνε απο το ένα σπίτι στο άλλο, έχω παρατηρήσει πως ότι και φαΐ να τους βάλεις, θα φάνε όσο θέλουν.  Δεν είναι σαν τα σκυλιά δηλαδή που θα φάνε δίχως έλεος τα πάντα μέχρι να σκάσουν!

Οπότε υποθέτω, αν τους αφήνει κάποιος μεγαλύτερη ποσότητα απο την απαιτούμενη, απλά δεν θα την φάνε.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lary7 είπε

Άμα βρούνε φαγητό αναπαράγονται πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα εκεί που μια γειτονιά μπορεί να συντηρήσει 1-2 αδέσποτες, ξαφνικά έχει 15 και γίνονται παράσιτα εις βάρος των οικόσιτων ζώων, των κατοίκων αλλά και τις όποιας άγριας πανίδας υπάρχει. 10-15 γάτες με 2 γέννες τον χρόνο είναι μεγάλη όχληση, μπορεί όχι για εσένα αλλά σίγουρα για τους άλλους.

Κατάλαβα ότι αυτό εννοείς, αυτό που δεν κατάλαβα είναι πρακτικά τι στερούν και από ποιον. Γατοτροφή, ποντίκια, σαύρες, κατσαρίδες, ακρίδες, πουλιά και σκουπίδια εγώ δεν τρώω, ελπίζω ούτε οι γείτονες. Να αμολάνε περιττώματα στην άσφαλτο και στα πεζοδρόμια δε το κάνουν εκ φύσεως. Για φασαρία δε το συζητάω, 5 νύχτες στις 365 μπορεί να ακούσεις κάναν καυγά ή κάνα ζευγάρωμα, αλλά γενικά φασαρία και γάτα δεν πάει μαζί. Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί 10 γάτες σε μια γειτονιά είναι όχληση σε σχέση με 5 ούτε τι στερούν, συγκεκριμένα, από τον όποιο κάτοικο ή το όποιο οικόσιτο ζώο. Την άγρια πανίδα δε την πιάνω, καθώς πρώτον αν τρώγεται είναι θήραμα και όχι ξενιστής παράσιτου και δεύτερον γιατί άγρια πανίδα στην πόλη παίζει να 'ναι μόνο τα χελιδόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ενα γατακι που ειχει κανει η δικη μου γατα...μιλαμε για κομαντο την εβρισκα πανω στην πορτα(γατζομενη) σαν ταρζαν για να φαει...μιλαμε πρωτη φορα βλεπω γατα να μην μυριζει και να τρωει λες και εχει να φαει 1 μηνα! ευτυχως την υιοθετησε μια οικογενεια παρακατω και σωθηκα οικονομικα :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lucifer είπε

Κατάλαβα ότι αυτό εννοείς, αυτό που δεν κατάλαβα είναι πρακτικά τι στερούν και από ποιον. Γατοτροφή, ποντίκια, σαύρες, κατσαρίδες, ακρίδες, πουλιά και σκουπίδια εγώ δεν τρώω, ελπίζω ούτε οι γείτονες. Να αμολάνε περιττώματα στην άσφαλτο και στα πεζοδρόμια δε το κάνουν εκ φύσεως. Για φασαρία δε το συζητάω, 5 νύχτες στις 365 μπορεί να ακούσεις κάναν καυγά ή κάνα ζευγάρωμα, αλλά γενικά φασαρία και γάτα δεν πάει μαζί. Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί 10 γάτες σε μια γειτονιά είναι όχληση σε σχέση με 5 ούτε τι στερούν, συγκεκριμένα, από τον όποιο κάτοικο ή το όποιο οικόσιτο ζώο. Την άγρια πανίδα δε την πιάνω, καθώς πρώτον αν τρώγεται είναι θήραμα και όχι ξενιστής παράσιτου και δεύτερον γιατί άγρια πανίδα στην πόλη παίζει να 'ναι μόνο τα χελιδόνια.

Θα σου τα πω αναλυτικά όπως τα ζω τα τελευταία 5 χρόνια που γύρισε η γειτόνισά και το παίζει φιλόζωος, ταΐζοντας ένα τσούρμο γάτες όχι στην αυλη τής αλλά παραδίπλα σε ένα γιαπί που είναι ανοιχτό.

Στην γειτονιά ήμασταν 5 οικογένειες, 2 σκυλιά μέσα στις αυλές και ο δικός μου γάτος που τον έχω από τον 2008 και είναι ελεύθερος, και κάνα δυο αδέσποτες που έκλεβαν λίγο φαγητό άμα έβρισκαν όλα σε ισορροπία. Πριν 5 χρόνια που γύρισε η βλαμμένη άρχισε να ρίχνει κάθε βράδυ 1 κιλό τροφή στο γιαπί, και μέσα σε 1 χρόνο γεμίσαμε με 12-15 γάτες. Η κατάσταση σήμερα:

1)Παντού περιττώματα, προφανώς άλλαξαν συμπεριφορά και απλά δεν τα θάβουν πλέον. Τα αμολάνε στο γρασίδι,  οπότε πρέπει να τα μαζέψω με το φτυάρι πριν το κόψω, στον μπαχτσέ που βάζουμε ζαρζαβατικά για να φάμε, χύμα όχι θαμμένα, δίπλα στα λουλούδια κτλ. Όλη η αυλή βρωμάει, κάθε μέρα όλο το χρόνο, με όποιον κίνδυνο υπάρχει και για την υγεία μας.

2)Οι 10+ θηλυκές μαζεύουν ντουζίνα τους αρσενικούς με αποτέλεσμα να μαλώνουν με τον δικό μου γάτο, να τον έχω πάει 5 φορές στον γιατρό για μολύνσεις, αίματα και χτυπήματα παντού, λογικά έχει κολλήσει κάθε μορφής λευχαιμία απλά έχει ανοσία ακόμα και ζει. Παράλληλα φασαρία από τους αρσενικούς κάθε βράδυ και όχι 5 βράδια, τα σκυλιά γαβγίζουν κάθε βράδυ  με τόσες γάτες να πηδάνε στην αυλή τους για να κλέψουν φαΐ. Οπότε όλο το καλοκαίρι κλειστά παράθυρα.

3)Στην γειτονιά έχει αρκετό πράσινο οπότε είχαμε διάφορα πουλιά και κυρίως αηδόνια το καλοκαίρι. Τώρα έχουν εξαφανιστεί τα πάντα, προχθές προσπαθούσα να σώσω ένα μαύρο μεγαλούτσικο πουλάκι που δοκίμασε την πρώτη του πτήση από ένα φοίνικα, έπεσε κάτω, 4 γάτες από πίσω του. Προσπάθησε να ξεφύγει σε μια αυλή άλλα το πήραν στο κυνήγι, λογικά το καθάρισαν. Το χειμώνα έρχονται διάφορα πουλιά από το βουνό, πχ. κοκκινολαίμηδες, τα οποία τα καθαρίζουν με συνοπτικές διαδικασίες.

4) Από τα 20+ μικρά που γεννιούνται κάθε περίοδο ούτε τα μισά δεν βγάζουν το 2μηνο. Άλλα τα πατάμε με τα αμάξια, άλλα τα τεμαχίζουν τα αρσενικά, άλλα τα τρώνε αδέσποτα σκυλιά και άλλα τα παρατάνε. Γενικά μονίμως μαζεύουμε νεκρά μικρά, οπότε τι νόημα έχει η φιλοζωία άμα απλά πληθαίνουν οι θάνατοι;

5)Οι υπόλοιποι γείτονες τα έχουν πάρει άσχημα και φοβάμαι ότι θα αρχίσει κάποιος τις φόλες με αποτέλεσμα να πάρει η μπάλα και τον δικό μου γάτο.

Οπότε μπορεί εσύ από την άνεση του διαμερίσματός σου να νομίζεις ότι κάνει καλό ταΐζοντας ένα τσούρμο γάτες αλλά όπως είπα το αποτέλεσμα δυστυχώς είναι να δημιουργείς ένα πρόβλημα για τους άλλους χωρίς λόγο, απλά δεν το βλέπεις ή δεν θες να το δείς. Όπως δεν ταΐζεις τα ποντίκια ή τα σπουργίτια ή τους γλάρους έτσι δεν χρειάζεται κάποιος να ταΐζει γάτες ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΟΡΕΞΗ να ασχοληθεί και με το υπόλοιπο πακέτο που είναι να τις πιάσει και να τις στειρώσει ώστε να μην πολλαπλασιάζονται. Πραγματικά είμαστε μια χαρά μέχρι που γύρισε η "τζάμπα φιλόζωος" και δημιούργησε ένα πρόβλημα χωρίς λύση.

Δεν είναι τυχαίο που σε άλλες χώρες απαγορεύεται να ταΐζεις αδέσποτες γάτες. Δεν θα εξαφανιστούν αν δεν τις ταΐζουμε ελεύθερα, απλά θα είναι μικρότερος ο πληθυσμός τους και δεν θα δημιουργούν προβλήματα.

 

Επεξ/σία από lary7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lary7 είπε

Θα σου τα πω αναλυτικά όπως τα ζω τα τελευταία 5 χρόνια που γύρισε η γειτόνισά και το παίζει φιλόζωος, ταΐζοντας ένα τσούρμο γάτες όχι στην αυλη τής αλλά παραδίπλα σε ένα γιαπί που είναι ανοιχτό.

Στην γειτονιά ήμασταν 5 οικογένειες, 2 σκυλιά μέσα στις αυλές και ο δικός μου γάτος που τον έχω από τον 2008 και είναι ελεύθερος, και κάνα δυο αδέσποτες που έκλεβαν λίγο φαγητό άμα έβρισκαν όλα σε ισορροπία. Πριν 5 χρόνια που γύρισε η βλαμμένη άρχισε να ρίχνει κάθε βράδυ 1 κιλό τροφή στο γιαπί, και μέσα σε 1 χρόνο γεμίσαμε με 12-15 γάτες. Η κατάσταση σήμερα:

1)Παντού περιττώματα, προφανώς άλλαξαν συμπεριφορά και απλά δεν τα θάβουν πλέον. Τα αμολάνε στο γρασίδι,  οπότε πρέπει να τα μαζέψω με το φτυάρι πριν το κόψω, στον μπαχτσέ που βάζουμε ζαρζαβατικά για να φάμε, χύμα όχι θαμμένα, δίπλα στα λουλούδια κτλ. Όλη η αυλή βρωμάει, κάθε μέρα όλο το χρόνο, με όποιον κίνδυνο υπάρχει και για την υγεία μας.

2)Οι 10+ θηλυκές μαζεύουν ντουζίνα τους αρσενικούς με αποτέλεσμα να μαλώνουν με τον δικό μου γάτο, να τον έχω πάει 5 φορές στον γιατρό για μολύνσεις, αίματα και χτυπήματα παντού, λογικά έχει κολλήσει κάθε μορφής λευχαιμία απλά έχει ανοσία ακόμα και ζει. Παράλληλα φασαρία από τους αρσενικούς κάθε βράδυ και όχι 5 βράδια, τα σκυλιά γαβγίζουν κάθε βράδυ  με τόσες γάτες να πηδάνε στην αυλή τους για να κλέψουν φαΐ. Οπότε όλο το καλοκαίρι κλειστά παράθυρα.

3)Στην γειτονιά έχει αρκετό πράσινο οπότε είχαμε διάφορα πουλιά και κυρίως αηδόνια το καλοκαίρι. Τώρα έχουν εξαφανιστεί τα πάντα, προχθές προσπαθούσα να σώσω ένα μαύρο μεγαλούτσικο πουλάκι που δοκίμασε την πρώτη του πτήση από ένα φοίνικα, έπεσε κάτω, 4 γάτες από πίσω του. Προσπάθησε να ξεφύγει σε μια αυλή άλλα το πήραν στο κυνήγι, λογικά το καθάρισαν. Το χειμώνα έρχονται διάφορα πουλιά από το βουνό, πχ. κοκκινολαίμηδες, τα οποία τα καθαρίζουν με συνοπτικές διαδικασίες.

4) Από τα 20+ μικρά που γεννιούνται κάθε περίοδο ούτε τα μισά δεν βγάζουν το 2μηνο. Άλλα τα πατάμε με τα αμάξια, άλλα τα τεμαχίζουν τα αρσενικά, άλλα τα τρώνε αδέσποτα σκυλιά και άλλα τα παρατάνε. Γενικά μονίμως μαζεύουμε νεκρά μικρά, οπότε τι νόημα έχει η φιλοζωία άμα απλά πληθαίνουν οι θάνατοι;

5)Οι υπόλοιποι γείτονες τα έχουν πάρει άσχημα και φοβάμαι ότι θα αρχίσει κάποιος τις φόλες με αποτέλεσμα να πάρει η μπάλα και τον δικό μου γάτο.

Οπότε μπορεί εσύ από την άνεση του διαμερίσματός σου να νομίζεις ότι κάνει καλό ταΐζοντας ένα τσούρμο γάτες αλλά όπως είπα το αποτέλεσμα δυστυχώς είναι να δημιουργείς ένα πρόβλημα για τους άλλους χωρίς λόγο, απλά δεν το βλέπεις ή δεν θες να το δείς. Όπως δεν ταΐζεις τα ποντίκια ή τα σπουργίτια ή τους γλάρους έτσι δεν χρειάζεται κάποιος να ταΐζει γάτες ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΟΡΕΞΗ να ασχοληθεί και με το υπόλοιπο πακέτο που είναι να τις πιάσει και να τις στειρώσει ώστε να μην πολλαπλασιάζονται. Πραγματικά είμαστε μια χαρά μέχρι που γύρισε η "τζάμπα φιλόζωος" και δημιούργησε ένα πρόβλημα χωρίς λύση.

Δεν είναι τυχαίο που σε άλλες χώρες απαγορεύεται να ταΐζεις αδέσποτες γάτες. Δεν θα εξαφανιστούν αν δεν τις ταΐζουμε ελεύθερα, απλά θα είναι μικρότερος ο πληθυσμός τους και δεν θα δημιουργούν προβλήματα.

Όπως περιγράφεις την κατάσταση, είναι όντως ανεξέλεγκτη. Θυμίζει συλλέκτες/συλλέκτριες γατών η φάση. Αν όσο αυξάνονται οι γάτες, αυξάνει και η γειτόνισσα το φαΐ, πραγματικά δεν έχει νόημα η πράξη της. Η δική μου τακτική είναι να έχω ένα σακούλι τροφή όποτε τύχει να σκάσει να ζητιανέψει κανένα, λίγο νεράκι και άντε κάνα μεζέ παραπάνω σε λεχώνα/έγκυο γάτα μέχρι να ζήσει ό,τι είναι να ζήσει από γατάκια και μετά κόβω την τροφή μέχρι να πάρουν πόδι (και ξανά απ' την αρχή). Βοήθεια ναι, αλλά αυτό που περιγράφεις παρακάμπτει τελείως τον έλεγχο πληθυσμού που θα λάμβανε χώρα εκ φύσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lary7 είπε

Θα σου τα πω αναλυτικά όπως τα ζω τα τελευταία 5 χρόνια που γύρισε η γειτόνισά και το παίζει φιλόζωος, ταΐζοντας ένα τσούρμο γάτες όχι στην αυλη τής αλλά παραδίπλα σε ένα γιαπί που είναι ανοιχτό.

Στην γειτονιά ήμασταν 5 οικογένειες, 2 σκυλιά μέσα στις αυλές και ο δικός μου γάτος που τον έχω από τον 2008 και είναι ελεύθερος, και κάνα δυο αδέσποτες που έκλεβαν λίγο φαγητό άμα έβρισκαν όλα σε ισορροπία. Πριν 5 χρόνια που γύρισε η βλαμμένη άρχισε να ρίχνει κάθε βράδυ 1 κιλό τροφή στο γιαπί, και μέσα σε 1 χρόνο γεμίσαμε με 12-15 γάτες. Η κατάσταση σήμερα:

1)Παντού περιττώματα, προφανώς άλλαξαν συμπεριφορά και απλά δεν τα θάβουν πλέον. Τα αμολάνε στο γρασίδι,  οπότε πρέπει να τα μαζέψω με το φτυάρι πριν το κόψω, στον μπαχτσέ που βάζουμε ζαρζαβατικά για να φάμε, χύμα όχι θαμμένα, δίπλα στα λουλούδια κτλ. Όλη η αυλή βρωμάει, κάθε μέρα όλο το χρόνο, με όποιον κίνδυνο υπάρχει και για την υγεία μας.

2)Οι 10+ θηλυκές μαζεύουν ντουζίνα τους αρσενικούς με αποτέλεσμα να μαλώνουν με τον δικό μου γάτο, να τον έχω πάει 5 φορές στον γιατρό για μολύνσεις, αίματα και χτυπήματα παντού, λογικά έχει κολλήσει κάθε μορφής λευχαιμία απλά έχει ανοσία ακόμα και ζει. Παράλληλα φασαρία από τους αρσενικούς κάθε βράδυ και όχι 5 βράδια, τα σκυλιά γαβγίζουν κάθε βράδυ  με τόσες γάτες να πηδάνε στην αυλή τους για να κλέψουν φαΐ. Οπότε όλο το καλοκαίρι κλειστά παράθυρα.

3)Στην γειτονιά έχει αρκετό πράσινο οπότε είχαμε διάφορα πουλιά και κυρίως αηδόνια το καλοκαίρι. Τώρα έχουν εξαφανιστεί τα πάντα, προχθές προσπαθούσα να σώσω ένα μαύρο μεγαλούτσικο πουλάκι που δοκίμασε την πρώτη του πτήση από ένα φοίνικα, έπεσε κάτω, 4 γάτες από πίσω του. Προσπάθησε να ξεφύγει σε μια αυλή άλλα το πήραν στο κυνήγι, λογικά το καθάρισαν. Το χειμώνα έρχονται διάφορα πουλιά από το βουνό, πχ. κοκκινολαίμηδες, τα οποία τα καθαρίζουν με συνοπτικές διαδικασίες.

4) Από τα 20+ μικρά που γεννιούνται κάθε περίοδο ούτε τα μισά δεν βγάζουν το 2μηνο. Άλλα τα πατάμε με τα αμάξια, άλλα τα τεμαχίζουν τα αρσενικά, άλλα τα τρώνε αδέσποτα σκυλιά και άλλα τα παρατάνε. Γενικά μονίμως μαζεύουμε νεκρά μικρά, οπότε τι νόημα έχει η φιλοζωία άμα απλά πληθαίνουν οι θάνατοι;

5)Οι υπόλοιποι γείτονες τα έχουν πάρει άσχημα και φοβάμαι ότι θα αρχίσει κάποιος τις φόλες με αποτέλεσμα να πάρει η μπάλα και τον δικό μου γάτο.

Οπότε μπορεί εσύ από την άνεση του διαμερίσματός σου να νομίζεις ότι κάνει καλό ταΐζοντας ένα τσούρμο γάτες αλλά όπως είπα το αποτέλεσμα δυστυχώς είναι να δημιουργείς ένα πρόβλημα για τους άλλους χωρίς λόγο, απλά δεν το βλέπεις ή δεν θες να το δείς. Όπως δεν ταΐζεις τα ποντίκια ή τα σπουργίτια ή τους γλάρους έτσι δεν χρειάζεται κάποιος να ταΐζει γάτες ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΟΡΕΞΗ να ασχοληθεί και με το υπόλοιπο πακέτο που είναι να τις πιάσει και να τις στειρώσει ώστε να μην πολλαπλασιάζονται. Πραγματικά είμαστε μια χαρά μέχρι που γύρισε η "τζάμπα φιλόζωος" και δημιούργησε ένα πρόβλημα χωρίς λύση.

Δεν είναι τυχαίο που σε άλλες χώρες απαγορεύεται να ταΐζεις αδέσποτες γάτες. Δεν θα εξαφανιστούν αν δεν τις ταΐζουμε ελεύθερα, απλά θα είναι μικρότερος ο πληθυσμός τους και δεν θα δημιουργούν προβλήματα.

Εγω θα σου πω το αλλο ενδεχομενο, πες οτι τις στειρωνει ολες τις θηλυκες και αυριο καποιος βαζει φολες και απο τις 15 γατες που εχετε μεινουν οι 10, μετα απο λιγο και αλλη φολα και μενουν οι 5 και σιγα σιγα και οι 5 γινουν 0 (γιατι δεν ζουν για παντα οι γατες, κατι τα αυτοκινητα, κατι οι αρρωστιες, κατι το οτι τρωγονται μεταξυ τους, δεν θελει πολυ). Το αποτεσμα θα ειναι να εχετε 0 γατες εκει.
Δεν ξερω σε τι μερος ζεις εσυ αλλα εγω οταν εχω 3 οικοπεδα γυρω μου που εχουν γινει δαση τις θεωρω πολυ χρησιμες καθως δεν αφηνουν τιποτα σχεδον να μπει μεσα στα σπιτια (ειτε μιλαμε για ποντικια, ειτε για σαυρες, ειτε για κατσαριδες, ειτε για ακριδες πχ - δεν κυνηγανε μονο πουλια) οποτε κατεμε ο κοσμος δεν θα επρεπε να γρινιαζει επειδη "μυριζει" η αυλη του. Εδω εχουμε σκυλια που χεζουν κυριολεκτικα οπου βρουν, μπροστα απο παρκινγκ, σε ροδες αυτοκινητων, στα πεζοδρομια, και δεν λεει ΚΑΝΕΙΣ τιποτα (και η ποσοτητα ειναι πολλαπλασια σε σχεση με το τι βγαζει μια γατα). Για τις γατες ομως ναι εχουμε και εμεις καποιους που ολη μερα γρινιαζουν (μεχρι που επιασαν εναν και του λεω "να σου παει να μιλησεις για τα σκυλια" και απο τοτε το βουλωσε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...