Προς το περιεχόμενο

Στα 129 δολάρια η τιμή του καλωδίου Thunderbolt 3 Pro της Apple


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν λέω ότι είναι καλύτερα ή ισάξια από αυτά που αναφέρεις. Απλά αν κάνουν 10 ευρώ τα AQ και κάνει και 10 ευρώ το no-name τι θα επιλέξει (τυφλά) κάποιος που δεν έχει το background σου ? Λογικά το AQ. Αν εσύ επιλέγεις (τυφλά) σε αυτή την περίπτωση το no-name, ε μάλλον παίζει να έχεις λίγα απωθημένα με την εταιρεία. 

εγω θα επελεγα με βαση τα specs μιας γνωστης εταιριας που να τα αναφερει.

Αναμεσα σε μαγους και κινεζους, οχι δε θα επελεγα αναγκαστικα τους κινεζους αλλα οποιο ηταν κοκκινο-μαυρο που ειναι ο αγαπημενος μου συνδυασμος  😉

7 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Αν δίνει specs ναι. Τα έψαξα πρόσφατα με ένα φίλο με διάφορα καλώδια hdmi μέχρι έκδοση 2.1. Πληρώνεις το bandwith το οποίο έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής που έχει να κάνει με την τεχνική αλλά και τα ακριβά υλικά.

το hdmi καλωδιο εχει να κανει με την ιδια την κατασκευη του και πανω απ ολα την ομοιομορφια του στριψιματος των αγωγων.

Το 99% οσων κυκλοφορουν που αναφερουν hdmi4k  παντως ειναι μεσα στα προτυπα ασχετως τιμης (δε μιλαμε για κανενα Κινεζο που μπορει να εβαλε τη σφραγιδα χωρις να ξερει καν τι παραγει)

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gustom2008 είπε

Στην Κινα δεν τα παραγει?Ποσο λες να κοστιζει?

Ποσο να κοστιζει η παραγωγη της σουπερ ντουπερ βασης οθονης των 999 dollars?

Ή ποσο να ειναι το κοστος παραγωγης απο τα ροδακια των 699 dollars?

Ή ποσο αν ειναι το κοστος παραγωγης των iphone?

Εξαιτιας αυτης της εταιρειας που κοροιδευει τον κοσμο ανεβηκαν οι τιμες στα υψη!Φυσικα ακολουθησαν και οι αλλοι μετα με αποτελεσμα να βλεπουμε τιμες αδιανοητες!

Είπα και εγώ, δε θα πει για ροδάκια/βάση;

Παλιοεταιρία φίλε μου, τί να πεις. 

Να κλείσει, να μην παίρνουν θάρρος και οι άλλοι, να αγοράζουμε φθηνά να σωθούμε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, stafaf είπε

Είπα και εγώ, δε θα πει για ροδάκια/βάση;

Παλιοεταιρία φίλε μου, τί να πεις. 

Να κλείσει, να μην παίρνουν θάρρος και οι άλλοι, να αγοράζουμε φθηνά να σωθούμε. 

Απληστη εταιρεια σιγουρα.Σιγουρα δεν ευχεται κανεις το κακο στους αλλους.Η αληθεια αυτη ειναι ειτε σου αρεσει ειτε οχι.Τωρα αν θελεις να αγορασεις ροδακια με 700 ευρω δικο σου θεμα.Εγω 'θυμα' δεν θα πιανομουν ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, gustom2008 είπε

Απληστη εταιρεια σιγουρα.Σιγουρα δεν ευχεται κανεις το κακο στους αλλους.Η αληθεια αυτη ειναι ειτε σου αρεσει ειτε οχι.Τωρα αν θελεις να αγορασεις ροδακια με 700 ευρω δικο σου θεμα.Εγω 'θυμα' δεν θα πιανομουν ομως.

ροδακια οχι ..αλλα ενα iphone-ακι το ζαχαρωνες...ελα πες το...μην ντρεπεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gustom2008 είπε

Στην Κινα δεν τα παραγει?Ποσο λες να κοστιζει?

Ποσο να κοστιζει η παραγωγη της σουπερ ντουπερ βασης οθονης των 999 dollars?

Ή ποσο να ειναι το κοστος παραγωγης απο τα ροδακια των 699 dollars?

Ή ποσο αν ειναι το κοστος παραγωγης των iphone?

 

Εξαιτιας αυτης της εταιρειας που κοροιδευει τον κοσμο ανεβηκαν οι τιμες στα υψη!Φυσικα ακολουθησαν και οι αλλοι μετα με αποτελεσμα να βλεπουμε τιμες αδιανοητες!

 

 

 

Η apple φταιει, οχι εσεις που και χαρτι τουαλετας να βγαλει η ξιαομι και η χουαγουει τρεχεται να το παρετε;

Επεξ/σία από basilis5
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, basilis5 είπε

Η appleΦατει, οχι εσεις που και χαρτι τουαλετας να βγαλει η ξιαομι και η χουαγουει τρεχεται να το παρετε;

 

δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι αλλα εγω δεν κανω αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα γελάσω ούτε θα κατηγορήσω διότι το thunderbolt 3 είναι από μόνο του ότι ποιο προχωρημένο που υπάρχει και δικαιολογεί τα χρήματα που κοστίζει το καλώδιο. Στα 30-40 ευρώ δηλαδή. Γιατί η Apple όπως πάντα ψάχνει για .....

Από εκεί και πέρα όμως. Είμαι περίεργος... ΜΑ ΠΟΛΥ περίεργος... τι εφαρμογή θα μπορεί να εκμεταλλευτεί τα 40gbps? Μιλάμε για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ διαμεταγωγή 3-4 Gbytes το δευτερόλεπτο γράψε διάβασε... Με τι θα το εκμεταλλευτεί όλο αυτό? Ναι θα συνδέσει πάνω οθόνη 8K... και? Υπάρχει οθόνη 8Κ που να αξίζει να πληρώσει κανείς? Πάει αλλού όλη αυτή η ιστορία.

Θέλω να πω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη και δεν αξίζει να πληρώσει κανείς τα 30-40 ευρώ που κοστίζει.

Τώρα είπαμε η Apple κάνει το παιχνίδι της και καλά κάνει. Και εμείς αν είμασταν στην θέση τους ακριβώς τα ίδια θα κάναμε και ίσως και χειρότερα. 

 

5 ώρες πριν, imvrios είπε

Σύντομα θα κυκλοφορήσει ένα Blitzwolf ή ένα Baseus μούρλια, 15€-20€.

Δεν το είπες σωστά. Όχι απλά μούρλια αλλά και ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ και σε ποιότητα και σε αντοχή και σε εμφάνιση φυσικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Δεν το είπες σωστά. Όχι απλά μούρλια αλλά και ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ και σε ποιότητα και σε αντοχή και σε εμφάνιση φυσικά.

Αφού δεν διάβασες ούτε το πρώτο post του συντάκτη ούτε και αρκετά από τα πραγματικά σοβαρά και ουσιαστικά σχόλια φίλων εδώ μέσα, έβγαλες συμπέρασμα ότι η... .baseus θα το κάνει ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ. 

Έχετε πολύ πλάκα ορισμένοι εδώ μέσα.

Αλήθεια.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενα nas με ssd και tera πανω φορτωμενο ειναι μια χαρα τιμη .  Τσακ το βαζεις και περναει μια τσοντα το δευτερο. Να μην πω για τα αρχεια excel και τις 500 φωτο απο το καλοκαιρι... αντι για 10 γουλιες φραπε θελεις μια. 130€ για καποιον που κανει τοσες σοβαρες δουλειες ειναι λιγο τσιμπημενο.... Ελα που εχει και αλλες χωρες πανω η υδρογειος η σφαιρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, tsarouc said:

Από εκεί και πέρα όμως. Είμαι περίεργος... ΜΑ ΠΟΛΥ περίεργος... τι εφαρμογή θα μπορεί να εκμεταλλευτεί τα 40gbps? Μιλάμε για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ διαμεταγωγή 3-4 Gbytes το δευτερόλεπτο γράψε διάβασε... Με τι θα το εκμεταλλευτεί όλο αυτό? Ναι θα συνδέσει πάνω οθόνη 8K... και? Υπάρχει οθόνη 8Κ που να αξίζει να πληρώσει κανείς? Πάει αλλού όλη αυτή η ιστορία.

NAS, 8K όπως είπες ή 4K 120hz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

NAS, 8K όπως είπες ή 4K 120hz.

ε? αυτό είπα και εγώ... έχει κανείς 4Κ 120fps μόνιτορ? Και 8K δεν περνάει από DP? αν μιλάμε για Gaming τότε μια χαρά περνάει p;ali από DP.. .η όχι?

Και ξέρεις κανένα NAS που να κοπιάρει με 4GB το δευτερόλεπτο? Μη μου πεις ότι θα βάλεις μέσα (για παράδειγμα) 8 χ 2ΤΒ ssd δίσκους SSD για να έχεις 4GB μεταφορά δεδομένων γιατί θα αυτοκτονήσω... 

ρε παιδί μου ναι.. γίνεται.. αλλά θα πρέπει να δώσεις πολλές χιλιάδες ευρώ για όλα αυτά και δεν ξέρω πόσο νόημα έχει... ακόμη και οι εταιρίες που θέλουν να κάνουν βίντεο μοντάζ σε 4/8κ και θέλουν χώρο απίστευτα γρήγορο και μεγάλο θα πάρουν μια κάρτα 16χ και θα κάνουν την δουλειά τους και ποιο οικονομικά και ποιο γρήγορα... γιατι πρέπει ντε και καλά να το κάνεις με εξωτερική αποθήκευση... για λάπτοπ και μοντάζ στο δρόμο? τι να πω.. μου φαίνεται τουλάχιστον αστείο...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, tsarouc said:

ε? αυτό είπα και εγώ... έχει κανείς 4Κ 120fps μόνιτορ? Και 8K δεν περνάει από DP? αν μιλάμε για Gaming τότε μια χαρά περνάει p;ali από DP.. .η όχι?

Και ξέρεις κανένα NAS που να κοπιάρει με 4GB το δευτερόλεπτο? Μη μου πεις ότι θα βάλεις μέσα (για παράδειγμα) 8 χ 2ΤΒ ssd δίσκους SSD για να έχεις 4GB μεταφορά δεδομένων γιατί θα αυτοκτονήσω... 

Είναι λίγο απίθανο να ξέρω ποιος έχει ή όχι, υπάρχουν πάντως, όπως και τηλεοράσεις.

Ναι 8K @ 30hz με το DP1.4 που έχουμε τώρα, χρειάζεται το DP2.0 για 60hz.

Προφανώς NVME και SSDs σε raid. 

Δεν μιλάμε για οικιακή χρήση όμως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...