Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm ανακοίνωσε τη λειτουργία Quick Charge 5


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Sorath είπε

Όσοι υποστηρίζετε οτι η γρήγορη φόρτιση, καταστρέφει την μπαταρία, γιατί ανγχώνεστε;

Αφού κάθε χρόνο αλλάζετε κινητό ρε μπαγάσιδες...

Αξίζει πολλά like αυτό το μήνυμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, Sorath είπε

Όσοι υποστηρίζετε οτι η γρήγορη φόρτιση, καταστρέφει την μπαταρία, γιατί ανγχώνεστε;

Αφού κάθε χρόνο αλλάζετε κινητό ρε μπαγάσιδες...


και πως θα το πουλήσουν με πεσμένη μπαταρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Sorath είπε

Όσοι υποστηρίζετε οτι η γρήγορη φόρτιση, καταστρέφει την μπαταρία, γιατί ανγχώνεστε;

Αφού κάθε χρόνο αλλάζετε κινητό ρε μπαγάσιδες...

Μαλλον στενοχωριουνται για τον επομενο αγοραστη που θα το δωσουν και θα εχει μαπα μπαταρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To quick charge 4 υπαρχει απο το 2017 και με τπολυ ζορι βρισκεις λιγους φορτιστες που να το υποστηριζουν. Ελπιζω να μην γινει το ιδιο με το 5. Επισης δεν φτανει μονο να εχεις το chipset, πρεπει να το υποστηριζει και ο κατασκευαστης σαν συσκευη, νομιζω. Αυτο ειναι κακο.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tommy^ είπε

Ρεζιλι εγινα επειδη σου απεδειξα οτι δεν ξερεις μαθηματικα; 😅

Επισης, οπως παραδεχεσαι και ο ιδιος, ζημια στην μπαταρια κανει και η θερμοκρασια λειτουργιας. Κατα τη διαρκεια της γρηγορης φορτισης η μπαταρια εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια απο αυτη που εχει οταν φορτιζει κανονικα, αρα φθειρεται περισσοτερο. Ωραιο αυτογκολ! 🤗

Άλλα λέει η θεία μου, άλλα ακούνε τα αυτιά μου... Διάβαζε σε παρακαλώ πιο προσεκτικά.

Η γρήγορη φόρτιση δεν συνεπάγεται αυτομάτως σε μεγαλύτερη θερμοκρασία. Όπως δεν υπάρχει και ένας τρόπος ταχείας φόρτισης. Η Qualcomm διάλεξε να ανεβάζει την τάση του φορτιστή σε υψηλά επίπεδα, όπως 20V, αλλά η μπαταρία λειτουργεί πολύ πιο χαμηλά, κοντά στα 3.6V αναλόγως το πόσο φορτισμένη είναι. Για αυτόν τον λόγο ο ελεγκτής μπαταρίας πρέπει να μετατρέψει την υψηλή τάση σε χαμηλή, κάτι που δεν είναι 100% αποδοτικό, με αποτέλεσμα να δημιουργείται θερμότητα. Όμως άλλες τεχνολογίες ταχείας φόρτισης όπως Warp Charge, αναλαμβάνουν την μετατροπή τάσης στον φορτιστή και όχι στην συσκευή, με αποτέλεσμα η φόρτιση να μην έχει τόσο μεγάλες απώλειες. Και στα 5W και στα 10W έχω δει συσκευές να ζεσταίνονται, υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες για αυτό, τους οποίους δεν θα κάτσω να σου τους διδάξω.

Όταν κατανοήσεις το σχόλιο μου, θα μου γράψεις μια περίληψη και τότε θα μπω στον κόπο να ασχοληθώ. Επίσης βάλε τόνους και προσπάθησε να μην βάζεις emojis στην κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο με την γρηγορη φορτιση ασχολουνται. Εγω προτιμω να κραταει η μπαταρια δυο μερες με γερη χρηση και ας κανει 8 ωρες να φορτισει. Στην γρηγορη φορτιση εχουμε κανει βήματα αλλα με την διαρκεια ζωης της μπαταριας εχουμε μεινει πισω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Άλλα λέει η θεία μου, άλλα ακούνε τα αυτιά μου... Διάβαζε σε παρακαλώ πιο προσεκτικά.

Η γρήγορη φόρτιση δεν συνεπάγεται αυτομάτως σε μεγαλύτερη θερμοκρασία. Όπως δεν υπάρχει και ένας τρόπος ταχείας φόρτισης. Η Qualcomm διάλεξε να ανεβάζει την τάση του φορτιστή σε υψηλά επίπεδα, όπως 20V, αλλά η μπαταρία λειτουργεί πολύ πιο χαμηλά, κοντά στα 3.6V αναλόγως το πόσο φορτισμένη είναι. Για αυτόν τον λόγο ο ελεγκτής μπαταρίας πρέπει να μετατρέψει την υψηλή τάση σε χαμηλή, κάτι που δεν είναι 100% αποδοτικό, με αποτέλεσμα να δημιουργείται θερμότητα. Όμως άλλες τεχνολογίες ταχείας φόρτισης όπως Warp Charge, αναλαμβάνουν την μετατροπή τάσης στον φορτιστή και όχι στην συσκευή, με αποτέλεσμα η φόρτιση να μην έχει τόσο μεγάλες απώλειες. Και στα 5W και στα 10W έχω δει συσκευές να ζεσταίνονται, υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες για αυτό, τους οποίους δεν θα κάτσω να σου τους διδάξω.

Όταν κατανοήσεις το σχόλιο μου, θα μου γράψεις μια περίληψη και τότε θα μπω στον κόπο να ασχοληθώ. Επίσης βάλε τόνους και προσπάθησε να μην βάζεις emojis στην κουβέντα.

Μην πλατειαζεις τοσο, δεν υπαρχει λογος.

Ανεφερες αστοχο παραδειγμα με φθορα μπαταριας σε κινητα με διαφορετικης χωρητικοτητας μπαταρια και στο απεδειξα με μαθηματικα.

Μετα αναφερθηκες ορθως στο οτι οι υψηλες θερμοκρασιες (οπως και οι χαμηλες) φθειρουν την μπαταρια, το θεμα ειναι οτι οταν φορτιζεις με ταχεια φορτιση το κινητο ζεσταινεται περισσοτερο απο οτι με κανονικη. Το εχω δει στην πραξη με το Realme X50 Pro (ταχεια φορτιση) και το 11 Pro Max (με τον παλιο, αργο φορτιστη).

Φυσικα στη φθορα της μπαταριας παιζουν παρα πολλα ρολο, περα απο τη γρηγορη φορτιση.

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ανεφερες αστοχο παραδειγμα με φθορα μπαταριας σε κινητα με διαφορετικης χωρητικοτητας μπαταρια και στο απεδειξα με μαθηματικα.

Τώρα σοβαρά??? Το ποσό φθοράς βγαίνει επί τις 100, άρα η αναγωγή γίνεται στο 100 και όχι στο μέγεθος που έχει η κάθε μπαταρία... 

Ποιος είπαμε πρέπει να μάθει μαθηματικά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Αρχικά γιατί γράφεις με στοίχιση στο κέντρο;

Δεύτερον, η χημεία των μπαταριών αλλάζει για να μπορεί να υποστηρίζει αυτές τις ταχύτητες χωρίς μεγάλες επιπτώσεις. Το ότι φορτίζει πιο γρήγορα δεν σημαίνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

Για παράδειγμα, το iPhone 6+ μου που φορτιζε πάντα στα 5W, στα 2 χρόνια η μπαταρία έφτασε στο 88% ενώ το OnePlus 6 μου στα ίδια χρόνια με 20W φορτιστή είναι στα 87%. 

Σταματήστε την ανούσια παραπληροφόρηση επιτέλους.

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας πεις τι αλλαγές έχει μια μπαταρία με αυτές τις δυνατότητες σε σχέση με το παρελθόν. 
επισης το παράδειγμα σου είναι λίγο άστοχο μιας και η μπαταρία του 6+ ήταν μικρή και υποψιάζομαι ότι χρειαζόταν κάθε μέρα φόρτιση και προς τα τελευταία του ίσως και 2 φορές τη μέρα ενώ το oneplus 6 μπορεί να βγάζει 1,5 μέρα. Άρα οι φορτίσεις που έκανε το 6+ στα 2 χρόνια να ήταν πολύ περισσότερες από το oneplus 6 με αποτέλεσμα να πέσει πιο πολύ η απόδοση της 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Τώρα σοβαρά??? Το ποσό φθοράς βγαίνει επί τις 100, άρα η αναγωγή γίνεται στο 100 και όχι στο μέγεθος που έχει η κάθε μπαταρία... 

Ποιος είπαμε πρέπει να μάθει μαθηματικά???

Αλλος φωστηρας απο δω...

Η αναγωγη σε καθε κινητο γινεται στο μεγεθος τη μπαταριας του κινητου.

Αλλη φθορα δηλωνει το 88% υγεια μπαταριας σε ενα iPhone 6 Plus και αλλη το 88% υγεια μπαταριας σε ενα 11 Pro Max.

Το 88% στα 2915mah σημαινει οτι εχει φθορα 12%, δηλαδη το iPhone εχει χασει 349mah, ενω τα 87% υγεια μπαταριας στο ΟP6 των 3300mah με φθορα 13% σημαινει οτι εχει χασει 429mah το OP. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tommy^ είπε

Ρεζιλι εγινα επειδη σου απεδειξα οτι δεν ξερεις μαθηματικα; 😅

Επισης, οπως παραδεχεσαι και ο ιδιος, ζημια στην μπαταρια κανει και η θερμοκρασια λειτουργιας. Κατα τη διαρκεια της γρηγορης φορτισης η μπαταρια εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια απο αυτη που εχει οταν φορτιζει κανονικα, αρα φθειρεται περισσοτερο. Ωραιο αυτογκολ! 🤗

 

Μεγαλύτερη θερμοκρασία για το 1/5 ή και λιγότερο του χρόνου. Τροφή για σκέψη.

Επίσης τα απόλυτα mAh δεν είναι σωστός τρόπος μέτρησης φθοράς, αλλά το % της συνολικής χωρητικότητας 

Meanwhile, το Optimized Battery Charging της Apple συνεχίζει να είναι η καλύτερη υλοποίηση για διατήρηση χωρητικότητας μπαταρίας. Γνωρίζει ακριβώς τα patterns φόρτισης ανάλογα το location που βρίσκεσαι και η μπαταρία μένει στο 100% τροφοδοτούμενη από τον φορτιστή για λιγότερο από 2 ώρες την μέρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

 

Μεγαλύτερη θερμοκρασία για το 1/5 ή και λιγότερο του χρόνου. Τροφή για σκέψη.

Επίσης τα απόλυτα mAh δεν είναι σωστός τρόπος μέτρησης φθοράς, αλλά το % της συνολικής χωρητικότητας 

Meanwhile, το Optimized Battery Charging της Apple συνεχίζει να είναι η καλύτερη υλοποίηση για διατήρηση χωρητικότητας μπαταρίας. Γνωρίζει ακριβώς τα patterns φόρτισης ανάλογα το location που βρίσκεσαι και η μπαταρία μένει στο 100% τροφοδοτούμενη από τον φορτιστή για λιγότερο από 2 ώρες την μέρα.

Προσωπικα προτιμω αργά και με μικρη αύξηση θερμοκρασίας παρα ενα γρηγορο μπαμ που την εκτοξεύει ψηλά.

Επισης η καλυτερη υλοποίηση για τη φορτιση ερχεται απο τη Sony και Οχι απο την Apple και μαλιστα εδω και πολλα χρονια, οχι τα 2 τελευταια που το θυμήθηκε η Apple.

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Επισης η καλυτερη υλοποίηση για τη φορτιση ερχεται απο τη Sony και Οχι απο την Apple και μαλιστα εδω και πολλα χρονια, οχι τα 2 τελευταια που το θυμήθηκε η Apple.

Το Soft Charge λες, που κάνει κάτι εντελώς διαφορετικό, με εντελώς διαφορετικό και χαζό τρόπο.

Ωστόσο είναι η "καλυτερη υλοποίηση για τη φορτιση" για σένα, όχι οτι μου φαίνεται περίεργο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Το Soft Charge λες, που κάνει κάτι εντελώς διαφορετικό, με εντελώς διαφορετικό και χαζό τρόπο.

Ωστόσο είναι η "καλυτερη υλοποίηση για τη φορτιση" για σένα, όχι οτι μου φαίνεται περίεργο

Ανάλυσε μας τι κανει το ενα και τι κανει το αλλο, αν θες, για να δουμε ποσο χαζό ειναι της Sony και ποσο φοβερό ειναι της Apple.

Με links ετσι; Οχι προσωπικές απόψεις. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...