Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm ανακοίνωσε τη λειτουργία Quick Charge 5


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tommy^ είπε

Αλλος φωστηρας απο δω...

Η αναγωγη σε καθε κινητο γινεται στο μεγεθος τη μπαταριας του κινητου.

Αλλη φθορα δηλωνει το 88% υγεια μπαταριας σε ενα iPhone 6 Plus και αλλη το 88% υγεια μπαταριας σε ενα 11 Pro Max.

Το 88% στα 2915mah σημαινει οτι εχει φθορα 12%, δηλαδη το iPhone εχει χασει 349mah, ενω τα 87% υγεια μπαταριας στο ΟP6 των 3300mah με φθορα 13% σημαινει οτι εχει χασει 429mah το OP. 

Πόσο θα ήθελα να ήξερα τον μαθηματικό σου, για να δώσω συγχαρητήρια που σε πέρασε... 

για πες βρε...

πρώτον, αν τα κινητά είχαν την ίδια μπαταρία θα άλλαζε το ποσοστό φθοράς??? 

και δεύτερον, τι σχέση έχει η μετρική διαφορά ανάμεσα σε δύο μεγέθη και πως από αυτά μπορείς να συμπεράνεις πιο είναι καλύτερο με βάση το ποσοστό???

Πχ η θνησιμότητα από την Χ αρρώστια είναι 50% για τους άνδρες και 1% για τις γυναίκες... έχουμε δείγμα 500 γυναικών και 2 ανδρών... εσυ δηλαδή μας λες ότι το ποσοστό θνησιμότητας είναι υψηλότερο στις γυναίκες γιατί απλά απο τους άνδρες θα πεθάνει 1 ενώ από τις γυναίκες 5...

Σε παρακαλώ ξανά διάβασε τα μαθηματικά της πέμπτης δημοτικού...

 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ανάλυσε μας τι κανει το ενα και τι κανει το αλλο, αν θες, για να δουμε ποσο χαζό ειναι της Sony και ποσο φοβερό ειναι της Apple.

Με links ετσι; Οχι προσωπικές απόψεις. 

Έβαλα σε bold link για το Optimized Battery Charging, δεν το είδες.

Για το "Soft Charge" (lol) της Sony:

"your device will deliberately nerf the speed at which it charges"

"paring down the charging current"

"Soft charging will increase the charging time of the phone and increase the number of recharging cycles of your battery"

Όλα αυτά δεν έχουν σημασία όμως γιατί:

"Η καλυτερη υλοποίηση για τη φορτιση"
- tommy^, 2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Έβαλα σε bold link για το Optimized Battery Charging, δεν το είδες.

Για το "Soft Charge" (lol) της Sony:

"your device will deliberately nerf the speed at which it charges"

"paring down the charging current"

"Soft charging will increase the charging time of the phone and increase the number of recharging cycles of your battery"

Όλα αυτά δεν έχουν σημασία όμως γιατί:

"Η καλυτερη υλοποίηση για τη φορτιση"
- tommy^, 2020

Οταν λες οτι το ταδε συστημα ειναι καλυτερο απο ολα, φροντιζεις να το τεκμηριωσεις. Εσυ φυσικα  πριν δεν το εκανες, δε μου κανει εντυπωση εξαλλου διοτι εισαι κλασσικο apple fanboy.

Στα του (ασχετου με το topic) θεματος που ανοιξες: ξερω πολυ καλα τι κανει ο αλγοριθμος της apple (εξαλλου εχω iphone και εχω διαβασει τι κανει). Το προβλημα σου ειναι οτι ΔΕΝ ξερεις τι ακριβως κανει το συστημα της sony. Tα links που ποσταρες δεν αναφερουν διεξοδικα πώς δουλευει. Αν ειχες κινητο sony θα ηξερες πώς δουλευει και τι κανει. Αλλα εσυ, ως τυπικο apple fanboy, νομιζεις  πως ο,τι παρουσιαζει η apple εκτος απο καινουργιο ειναι και το καλυτερο. Οταν λοιπον μαθεις ακριβως πώς λειτουργει το συστημα της sony, τοτε αποφανσου ποιο ειναι το καλυτερο.

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Πόσο θα ήθελα να ήξερα τον μαθηματικό σου, για να δώσω συγχαρητήρια που σε πέρασε... 

για πες βρε...

πρώτον, αν τα κινητά είχαν την ίδια μπαταρία θα άλλαζε το ποσοστό φθοράς??? 

και δεύτερον, τι σχέση έχει η μετρική διαφορά ανάμεσα σε δύο μεγέθη και πως από αυτά μπορείς να συμπεράνεις πιο είναι καλύτερο με βάση το ποσοστό???

Πχ η θνησιμότητα από την Χ αρρώστια είναι 50% για τους άνδρες και 1% για τις γυναίκες... έχουμε δείγμα 500 γυναικών και 2 ανδρών... εσυ δηλαδή μας λες ότι το ποσοστό θνησιμότητας είναι υψηλότερο στις γυναίκες γιατί απλά απο τους άνδρες θα πεθάνει 1 ενώ από τις γυναίκες 5...

Σε παρακαλώ ξανά διάβασε τα μαθηματικά της πέμπτης δημοτικού...

Ευτυχως για μενα και δυστυχως για σενα (που δεν τον ξερεις) ειχα καλο και αυτο αποδειχτηκε απο την ακαδημαϊκη πορεια που ειχα στη ζωη μου.

1) Αν ειχαμε 2 ιδια μοντελα (π.χ. 2 iPhone  6 Plus) θα αξιζε να μελετησουμε τη διαφορά στη φθορα της μπαταριας μεταξυ  normal και fast charging, αν και ακομα και σε αυτη την περιπτωση δε θα ηταν 100% ασφαλες το συμπερασμα καθως ακομα και σε ιδια μοντελα δε βαζουν παντα οι κατασκευαστες ιδιες μπαταριες. Σε καθε περιπτωση θα ηταν πολυ καλυτερη συγκριση απο το μπακαλοπαραδειγμα μεταξυ iphone και οneplus.

2) Τα ξερω πολυ καλα τα Μαθηματικα και ιδιαιτερως του δημοτικου λογω επαγγελματος. Στο επισης κακο παραδειγμα σου περι θνησιμοτητας θα πρεπει να σου πω οτι δε στεκει διοτι δεν μπορεις να εχεις δειγμα μονο 2 ατομα στη μια πλευρα και 500 στην αλλη. Αυτο λεγεται κακη χρηση στατιστικης. Εκτος κι αν πας να μου παραλληλισεις τη διαφορά 2900mah - 3300 mah σε 2 ατομα - 500 ατομα, που ειναι αστειο φυσικα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ευτυχως για μενα και δυστυχως για σενα (που δεν τον ξερεις) ειχα καλο και αυτο αποδειχτηκε απο την ακαδημαϊκη πορεια που ειχα στη ζωη μου.

1) Αν ειχαμε 2 ιδια μοντελα (π.χ. 2 iPhone  6 Plus) θα αξιζε να μελετησουμε τη διαφορά στη φθορα της μπαταριας μεταξυ  normal και fast charging, αν και ακομα και σε αυτη την περιπτωση δε θα ηταν 100% ασφαλες το συμπερασμα καθως ακομα και σε ιδια μοντελα δε βαζουν παντα οι κατασκευαστες ιδιες μπαταριες. Σε καθε περιπτωση θα ηταν πολυ καλυτερη συγκριση απο το μπακαλοπαραδειγμα μεταξυ iphone και οneplus.

2) Τα ξερω πολυ καλα τα Μαθηματικα και ιδιαιτερως του δημοτικου λογω επαγγελματος. Στο επισης κακο παραδειγμα σου περι θνησιμοτητας θα πρεπει να σου πω οτι δε στεκει διοτι δεν μπορεις να εχεις δειγμα μονο 2 ατομα στη μια πλευρα και 500 στην αλλη. Αυτο λεγεται κακη χρηση στατιστικης. Εκτος κι αν πας να μου παραλληλισεις τη διαφορά 2900mah - 3300 mah σε 2 ατομα - 500 ατομα, που ειναι αστειο φυσικα.

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι με όλα αυτά που γράφεις στο τελευταίο σου ποστ αναιρείς τα ίδια σου προηγούμενα γραμμένα... στο λέω γιατί όσο άκυρο είναι το δικό μου παράδειγμα άλλο τόσο είναι και το δικό σου που μάλιστα δεν είναι παράδειγμα αλλά επιχείρημα... 

Άρα ξανά διάβασε τι έγραψες και δες μετά σε ποιούς επιτέθηκες ότι και καλά δεν ξέρουν μαθηματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι με όλα αυτά που γράφεις στο τελευταίο σου ποστ αναιρείς τα ίδια σου προηγούμενα γραμμένα... στο λέω γιατί όσο άκυρο είναι το δικό μου παράδειγμα άλλο τόσο είναι και το δικό σου που μάλιστα δεν είναι παράδειγμα αλλά επιχείρημα... 

Άρα ξανά διάβασε τι έγραψες και δες μετά σε ποιούς επιτέθηκες ότι και καλά δεν ξέρουν μαθηματικά...

Δεν ξερω αν το προσεξες αλλα δεν εδωσα εγω το ακυρο παραδειγμα με το iPhone και το OnePlus...

Eιπα σε αυτον που το εφερε σαν αποδειξη των λεγομενων του οτι το fast charge δεν φθειρει πιο γρηγορα την μπαταρια, οτι ΟΥΤΕ με το παράδειγμά του αποδεικνυεται κατι τετοιο αφου η φθορα ειναι και παλι μεγαλυτερη στο OP. 

Στο τελευταιο μου ποστ ανεφερα ποια θα ηταν μια σωστη "μεθοδος" για να δουμε κατι τετοιο, αλλα και παλι με τις διαφορετικες παρτιδες που βαζουν οι εταιριες ακομα και σε ιδια μοντελα, παλι δε θα ειμαστε σιγουροι 100%.

Για μενα η μεγαλη αυξηση της θερμοκρασιας της μπαταριας κατα τη διαρκει του fast charging σε σχεση με την αργη φορτιση αποτελει αποδειξη οτι τη φθειρει γρηγοροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα για να καταλαβω, οποιος γκρινιαζει εχει καταλαβει πως μπορει να κανει και 20ωρη φορτιση αν γουσταρει?

ας παρει τον πιο αργο φορτιστη που υπαρχει κι ας μου τον φερει να του τον κανω ακομα πιο αργο, να θελει κανα μηνα να φορτισει οποτε να μη σηκωνει ουτε ενα βαθμο 😄

Εδω λυνονται θεματα που καποιες φορες ΠΡΕΠΕΙ να φορτισεις ενα κινητο αν γινεται σε χρονο μηδεν και καθονται και βρισκουν ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΡΝΗΤΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!! μα ελεος δηλαδη

Επεξ/σία από nick10000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tommy^ είπε

Δεν ξερω αν το προσεξες αλλα δεν εδωσα εγω το ακυρο παραδειγμα με το iPhone και το OnePlus...

Eιπα σε αυτον που το εφερε σαν αποδειξη των λεγομενων του οτι το fast charge δεν φθειρει πιο γρηγορα την μπαταρια, οτι ΟΥΤΕ με το παράδειγμά του αποδεικνυεται κατι τετοιο αφου η φθορα ειναι και παλι μεγαλυτερη στο OP. 

 Και ξανά λέω αυτό που αντίταξες δεν έχει καμία σχέση ή θέση σε αυτό που ήθελες να αντικρούσεις... ήταν τελείως άκυρη όλη η επιχειρηματολογία σου περί ποσοστού κλπ κλπ κλπ...

Δεν πειράζει πάμε πάρα κάτω...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Για το 3: Αυτό ακριβώς γράφει ο γνήσιος φορτιστής στο input, το κινητό είναι το XZ1 με μπαταρία 2.700 mAh.

Τα volt στο outpout των φορτιστών είναι στάνταρ 5 Volt, αυτό που αλλάζει είναι τα ampere.Η ταχεία φόρτιση γίνεται με περισσότερα ampere, δηλαδή ο φορτιστής στέλνει με τα ίδια volt το ρεύμα σε συχνότερη, πιο γρήγορη ένταση, έτσι επιτυγχάνεται το λεγόμενο quick charge.Πχ 1 φορτιστής 1.5 ampere,  θα φορτίσει 1 μπαταρία σε λιγότερο χρόνο απο 1 άλλον 1.0 ampere.

P=I*V τι σημαίνει;Power=Current επί Volt;Τι σημαίνει το P και τι το Current;

Εγώ ρώτησα πως γνωρίζουμε τα Watt 1 φορτιστή που δεν αναγράφονται.Το κινητό μου υποστηρίζει quick charge 3 (18 watt). Γράφεις πως διαιρούμε τα volt με τα mAh, που σημαίνει πως ο φορτιστής μου είναι 5 volt:1.5 ampere=3.33 watt;Με 1 Google search γράφει πως τα watt 1 φορτιστή υπολογίζονται πολλαπλασιάζοντας volt x ampere, δηλαδή ο φορτιστής μου είναι 5 volt x 1.5 ampere=7.5 watt.

Οπότε όταν έχουμε πχ 1 φορτιστή που μπορεί να δώσει 30 watt, θα πρέπει να υποστηρίζεται απο το κύκλωμα φόρτισης του κινητού.

Απο τον φορτιστη παιρνει 5 αλλα μεσα γινονται μεχρι και 20 νομιζω,χωρις να ειμαι ειδικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Figantu είπε

Ολο με την γρηγορη φορτιση ασχολουνται. Εγω προτιμω να κραταει η μπαταρια δυο μερες με γερη χρηση και ας κανει 8 ωρες να φορτισει. Στην γρηγορη φορτιση εχουμε κανει βήματα αλλα με την διαρκεια ζωης της μπαταριας εχουμε μεινει πισω.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα ποτέ το θέμα θερμοκρασίας με την ταχεία φόρτιση. εμένα το κινητό δεν ζεσταίνετεκαθόλου στην φόρτιση αν δεν το χρησιμοποιώ παράλληλα. μόνο μια φορά έγινε όταν είχε ψιλοκοπεί το καλώδιο φόρτισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2020 στις 11:04 ΜΜ, Looter είπε

Εφόσον δεν υπάρχει σοβαρή εξέλιξη στις μπαταρίες εδώ και πολλά χρόνια  , τουλάχιστο ας φορτίζουν γρήγορα.

Η Qualcomm εξάλλου είναι εγγύηση , ότι βγάζουν σχεδόν πάντα λειτουργεί.

Σοβαρη εξελιξη δεν ειναι οτι εχεις πλεον 5K mAh στις 6ιντσες κινητά ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2020 στις 5:01 ΜΜ, tommy^ είπε

Οταν λες οτι το ταδε συστημα ειναι καλυτερο απο ολα, φροντιζεις να το τεκμηριωσεις. Εσυ φυσικα  πριν δεν το εκανες, δε μου κανει εντυπωση εξαλλου διοτι εισαι κλασσικο apple fanboy.

Στα του (ασχετου με το topic) θεματος που ανοιξες: ξερω πολυ καλα τι κανει ο αλγοριθμος της apple (εξαλλου εχω iphone και εχω διαβασει τι κανει). Το προβλημα σου ειναι οτι ΔΕΝ ξερεις τι ακριβως κανει το συστημα της sony. Tα links που ποσταρες δεν αναφερουν διεξοδικα πώς δουλευει. Αν ειχες κινητο sony θα ηξερες πώς δουλευει και τι κανει. Αλλα εσυ, ως τυπικο apple fanboy, νομιζεις  πως ο,τι παρουσιαζει η apple εκτος απο καινουργιο ειναι και το καλυτερο. Οταν λοιπον μαθεις ακριβως πώς λειτουργει το συστημα της sony, τοτε αποφανσου ποιο ειναι το καλυτερο.

Μάλιστα, μου λες οτι δεν τεκμηρίωσα με παράθεση το μήνυμα μου με links

Από την άλλη εσύ αναφέρεις για το πως "διεξοδικά δουλεύει" χωρίς να τεκμηριώνεις τίποτα απολύτως

Σκέψου πως μας σκέφτονται αυτοί που μας διαβάζουν. Αν σε ψήσει κιόλας, πες μας πως δουλεύει διεξοδικά το soft charge της Sony.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...