Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ίσως αν χρησιμοποιούσες υπερευρυγώνια λήψη και πλησίαζες περισσότερο το δέντρο (αν μπορούσες βέβαια), να πετύχαινες το νόημα που ήθελες. Το δέντρο τότε θα φαινόταν μεγαλύτερο και η εκκλησία μικρότερη, οπότε θα υπήρχε περισσότερη δραματικότητα. Τώρα υπάρχει σχετική ισορροπία και εμένα προσωπικά μου αφήνει μια έλλειψη νοήματος η φωτογραφία.

Τραμπολίνο λέγεται ο βατήρας που υπάρχει μέσα στη θάλασσα! Είναι σημείο αναφοράς...

Τον κιτ φακό είχα επάνω νομίζω και είναι στα 18mm, αν δεν κάνω λάθος. Δεν έχω κάτι πιο ευρυγώνιο προς το παρόν, στο πρόγραμμα είναι ένας 12mm f2.8 (νομίζω τόσο είναι το διάφραγμα ή f2.0) manual φακός. Ίσως θα μπορούσα να το πάρω μέσα από την αυλή ακριβώς μπροστά από εκεί που την έβγαλα τελικά και από πολύ χαμηλά; Υγεία, η αλήθεια είναι ότι μου φτάνει που την βλέπω κάπου κάπου και μου έρχεται εκείνη η αίσθηση όπως όταν την έβγαλα. Ευχαριστώ για την κριτική.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_2844_copy_1296x864.jpg

   Από την EOS M10 με τον εξαιρετικό Porst 135 ...... m42 mount ...... χωρίς image stabilization και χωρίς διζωνικο κλιματισμό ! ( οι δύο επάνω εικόνες ) 

   Και ξανά η EOS M10 με το κιτ φακουδακι . ( η εικόνα στον πάτο )

IMG_3004_copy_1024x683.jpg

IMG_3570_copy_1296x864.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

IMG_2844_copy_1296x864.jpg

   Από την EOS M10 με τον εξαιρετικό Porst 135 ...... m42 mount ...... χωρίς image stabilization και χωρίς διζωνικο κλιματισμό ! ( οι δύο επάνω εικόνες ) 

   Και ξανά η EOS M10 με το κιτ φακουδακι . ( η εικόνα στον πάτο )

IMG_3004_copy_1024x683.jpg

IMG_3570_copy_1296x864.jpg

Ομορφιές! Πόσες μηχανές έχεις θηρίο; Ε την eom m10... Έχω παρόμοιο διαμαντάκι σπίτι (m100) και δεν το πήρα χαμπάρι; 😀 "Όχι άσχετε φωτογράφε δεν είναι η μηχανή, το μάτι είναι!!!"... Πάντως φιλτατε μας ταξιδεύεις. Αν και το παγκάκι από πάνω ένα κλικ σου έφυγε έξω...(ψυχαναγκαστικός είμαι εντελώς όμως).

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά από το Εργοστάσιο Λιπασμάτων στον Πειραιά (Rolleiflex T, Kodak Portra 160, Epson Perfection V600 Photo).

spacer.png

Κάπου στην Αθήνα (Nikon F100, Ilford FP4)

spacer.png

Σάπια παπούτσια (Fujifilm X-Pro1, Canon FDn 50mm 1.4)

spacer.png

Πνίγομαι! (Olympus OM-2n, Zuiko 50mm 1.8, Ilford FP4 ληγμένο όπως πάντα)

spacer.png

Προς το παρόν, λόγο ωλένιας νευρίτιδας δεν μπορώ να σηκώσω την προίκα μου για πέρα από κανα 10λεπτο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Μπροστά από το Εργοστάσιο Λιπασμάτων στον Πειραιά (Rolleiflex T, Kodak Portra 160, Epson Perfection V600 Photo).

spacer.png

Κάπου στην Αθήνα (Nikon F100, Ilford FP4)

spacer.png

Σάπια παπούτσια (Fujifilm X-Pro1, Canon FDn 50mm 1.4)

spacer.png

Πνίγομαι! (Olympus OM-2n, Zuiko 50mm 1.8, Ilford FP4 ληγμένο όπως πάντα)

spacer.png

Προς το παρόν, λόγο ωλένιας νευρίτιδας δεν μπορώ να σηκώσω την προίκα μου για πέρα από κανα 10λεπτο.

Πόσο παλιές είναι αυτές οι φωτογραφίες; Φωτογραφίζεις με film ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Πόσο παλιές είναι αυτές οι φωτογραφίες; Φωτογραφίζεις με film ακόμα;

Είναι πρόσφατες. Από το 2013 φωτογραφίζω και φιλμ, φέτος 90% φιλμ και τα υπόλοιπα ψηφιακά. Εθισμένος στο metol, πρεζόνι κατάντησα! :) Η κυρά γκρινιάζει που η κατάψυξη είναι τιγκα στα φιλμ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Είναι πρόσφατες. Από το 2013 φωτογραφίζω και φιλμ, φέτος 90% φιλμ και τα υπόλοιπα ψηφιακά. Εθισμένος στο metol, πρεζόνι κατάντησα! :) Η κυρά γκρινιάζει που η κατάψυξη είναι τιγκα στα φιλμ.

Μπράβο μεράκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Ομορφιές! Πόσες μηχανές έχεις θηρίο; Ε την eom m10... Έχω παρόμοιο διαμαντάκι σπίτι (m100) και δεν το πήρα χαμπάρι; 😀 "Όχι άσχετε φωτογράφε δεν είναι η μηχανή, το μάτι είναι!!!"... Πάντως φιλτατε μας ταξιδεύεις. Αν και το παγκάκι από πάνω ένα κλικ σου έφυγε έξω...(ψυχαναγκαστικός είμαι εντελώς όμως).

    Η m10 έχει δοθεί , το παγκάκι δεν ξέφυγε , όχι δεν είσαι ψυχαναγκαστικος .

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Μπροστά από το Εργοστάσιο Λιπασμάτων στον Πειραιά (Rolleiflex T, Kodak Portra 160, Epson Perfection V600 Photo).

spacer.png

Κάπου στην Αθήνα (Nikon F100, Ilford FP4)

spacer.png

Σάπια παπούτσια (Fujifilm X-Pro1, Canon FDn 50mm 1.4)

spacer.png

Πνίγομαι! (Olympus OM-2n, Zuiko 50mm 1.8, Ilford FP4 ληγμένο όπως πάντα)

spacer.png

Προς το παρόν, λόγο ωλένιας νευρίτιδας δεν μπορώ να σηκώσω την προίκα μου για πέρα από κανα 10λεπτο.

    Ευχόμαστε σιδερένιος , κάθε εμπόδιο σε καλό . Ομοίως με ληγμένα , όχι πάντα βέβαια . Οι εικόνες εξαιρετικές .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spectaculator είπε

Μπροστά από το Εργοστάσιο Λιπασμάτων στον Πειραιά (Rolleiflex T, Kodak Portra 160, Epson Perfection V600 Photo).

spacer.png

Κάπου στην Αθήνα (Nikon F100, Ilford FP4)

spacer.png

Σάπια παπούτσια (Fujifilm X-Pro1, Canon FDn 50mm 1.4)

spacer.png

Πνίγομαι! (Olympus OM-2n, Zuiko 50mm 1.8, Ilford FP4 ληγμένο όπως πάντα)

spacer.png

Προς το παρόν, λόγο ωλένιας νευρίτιδας δεν μπορώ να σηκώσω την προίκα μου για πέρα από κανα 10λεπτο.

Η τελευταία μου έκλεψε την καρδιά, η πρώτη το μυαλό και η δεύτερη την ψυχή...ε η τρίτη ας μείνει παραπονεμένη! Εύγε και για τις φωτογραφίες και για το φιλμ...περαστικά με υγεία να ξαναπιάσεις τη μηχανή σου να ευφρανθεί η ψυχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Πόσο παλιές είναι αυτές οι φωτογραφίες; Φωτογραφίζεις με film ακόμα;

    Με τι θα φωτογραφίζει ο άνθρωπος ......... 😂😂😂 .......

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Είναι πρόσφατες. Από το 2013 φωτογραφίζω και φιλμ, φέτος 90% φιλμ και τα υπόλοιπα ψηφιακά. Εθισμένος στο metol, πρεζόνι κατάντησα! :) Η κυρά γκρινιάζει που η κατάψυξη είναι τιγκα στα φιλμ.

   Στην δική μας κατάψυξη έχουμε φακούς ........... λες να βάζουμε και φιλμ ....... 😂😂😂 ...... μας περιμένουν δύσκολες ώρες ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ζωή και ο θάνατος με φόντο το Αιγαίο... Το μπλε που φέρνει αισιοδοξία στη ζωή...

IMG-8557-web1600.jpg

 

Το ασπρόμαυρο τμήμα δεν είναι επεξεργασία, έτσι ήταν το τοπίο.

Canon 80D, Canon 10-18 @ 18mm

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Αν και το παγκάκι από πάνω ένα κλικ σου έφυγε έξω...(ψυχαναγκαστικός είμαι εντελώς όμως).

Εαν κατι ειναι τελειο παιζει να ειναι ισως και βαρετο. Οι μικρες ατελειες νομιζω ότι κρυβουν ομορφια!

Με την γυναίκα μου εχω μονιμη διαμαχη. Της αρεσει η συμμετρια παντου. Εμενα παλι το αντιθετο. Η συμμετρια μου φαινεται βαρετη.

Οκ. Σε καποια θεματα η συμμετρια ειναι απαραίτητη. Αλλα ακομη και εκει θα ηθελα κατι μικρο να ξεφευγει και να μου χτυπαει στο ματι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Πάντως έχει αποδειχθεί και με μελέτες πως το καλύτερο μέρος για φύλαξη ψηφιακών μηχανών είναι η συντήρηση του ψυγείου με άριστη θερμοκρασία από 0 έως + 2 βαθμούς .

    Δεν χρειάζονται και ξεπαγωμα στην συνέχεια .

    Για φιλματες οι απαιτήσεις φυλαξης και συντήρησης είναι απλούστερες , στο μπαλκόνι δίπλα στη γλάστρα , πότισμα κάθε δύο μέρες .

DSC_0200_copy_1024x768.jpg

2016-05-18_09-17-50.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...