Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Εαν κατι ειναι τελειο παιζει να ειναι ισως και βαρετο. Οι μικρες ατελειες νομιζω ότι κρυβουν ομορφια!

Με την γυναίκα μου εχω μονιμη διαμαχη. Της αρεσει η συμμετρια παντου. Εμενα παλι το αντιθετο. Η συμμετρια μου φαινεται βαρετη.

Οκ. Σε καποια θεματα η συμμετρια ειναι απαραίτητη. Αλλα ακομη και εκει θα ηθελα κατι μικρο να ξεφευγει και να μου χτυπαει στο ματι!

Πολύ σωστά. Κάποιες φορές η συμμετρία είναι βαρετή, κάποιες φορές η ασυμμετρία κόβει την ανάσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δικιά μου πάντως ντρέπεται όταν βγαίνουμε βόλτα κι εγώ παριστάνω τον φωτογράφο με κάτι σαν αυτό στα χέρια:

spacer.png

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Η δικιά μου πάντως ντρέπεται όταν βγαίνουμε βόλτα κι εγώ παριστάνω τον φωτογράφο με κάτι σαν αυτό στα χέρια:

    Δεν φαίνεται τίποτα ....... τι κρατάς ......

    Όχι θα πάρω ψηφιακή ...... 😂😂😂 ...... να θέλω έντεκα χέρια , ένα για να πατάει το κλείστρο , ένα για να πατάει από πίσω το κουμπί που μπαίνει στο υπομενού του μενού που αλλάζει το ISO , ένα για να γυρίζει την ίδια ώρα το mode dial στο επάνω μέρος , ένα για να αλλάζει την φωτεινότητα της οθόνης στην πλάτη γιατί έχει αντηλιά ........ και οχτώ μάτια , ένα για να βλέπει μέσα από το viewfinder , ένα για να βλέπει αν περνάει τραίνο μη με πατήσει κατά λάθος , ένα για να βλέπει αν περνάει κανένα καλό κορμί ....... 😂😂😂 ....... και να κουβαλάω και στην πλάτη το μεταμοντέρνο σακίδιο με τις δέκα μπαταρίες , τα δύο τρίποδα , τους φακούς , τις λάμπες , τα σάντουιτς μη μου ανοίξει ο αέρας της εξοχής την όρεξη ........ 😂😂😂 ........ οκτώ κάρτες μνήμης μη τυχόν και γεμίσουν οι πρώτες οκτώ .......  😂😂😂 ....... 

2016-08-05_08-00-31_copy_2099x1181.jpg

10 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Η δικιά μου πάντως ντρέπεται όταν βγαίνουμε βόλτα κι εγώ παριστάνω τον φωτογράφο με κάτι σαν αυτό στα χέρια:

spacer.png

     Ααααααααα ........ η δικιά μου δόθηκε και μάλιστα δούλευε και το φωτόμετρο παραδόξως ...... ποια 4αρα είναι ......... ξεμεινα με μια brand new στην κυριολεξία ET συν μία Fed 5 βήτα μάλλον ...... συν μερικές XP ....... 

21 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Η δικιά μου πάντως ντρέπεται όταν βγαίνουμε βόλτα κι εγώ παριστάνω τον φωτογράφο με κάτι σαν αυτό στα χέρια:

spacer.png

    Δεν βρήκα την κοντή , αυτή χωρίς το εξόγκωμα του φωτόμετρου , είναι αρκετά πιο κομψή .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Δεν φαίνεται τίποτα ....... τι κρατάς ......

    Όχι θα πάρω ψηφιακή ...... 😂😂😂 ...... να θέλω έντεκα χέρια , ένα για να πατάει το κλείστρο , ένα για να πατάει από πίσω το κουμπί που μπαίνει στο υπομενού του μενού που αλλάζει το ISO , ένα για να γυρίζει την ίδια ώρα το mode dial στο επάνω μέρος , ένα για να αλλάζει την φωτεινότητα της οθόνης στην πλάτη γιατί έχει αντηλιά ........ και οχτώ μάτια , ένα για να βλέπει μέσα από το viewfinder , ένα για να βλέπει αν περνάει τραίνο μη με πατήσει κατά λάθος , ένα για να βλέπει αν περνάει κανένα καλό κορμί ....... 😂😂😂 ....... και να κουβαλάω και στην πλάτη το μεταμοντέρνο σακίδιο με τις δέκα μπαταρίες , τα δύο τρίποδα , τους φακούς , τις λάμπες , τα σάντουιτς μη μου ανοίξει ο αέρας της εξοχής την όρεξη ........ 😂😂😂 ........ οκτώ κάρτες μνήμης μη τυχόν και γεμίσουν οι πρώτες οκτώ .......  😂😂😂 ....... 

2016-08-05_08-00-31_copy_2099x1181.jpg

     Ααααααααα ........ η δικιά μου δόθηκε και μάλιστα δούλευε και το φωτόμετρο παραδόξως ...... ποια 4αρα είναι ......... ξεμεινα με μια brand new στην κυριολεξία ET συν μία Fed 5 βήτα μάλλον ...... συν μερικές XP ....... 

Και σε αυτή δουλεύει το φωτόμετρο. Από ακρίβεια βέβαια... Είναι μια Kiev ΙΙΙ του 54'. :)

- Πάρε πόζα ρε καστάνα να σε βγάλω φωτογραφία.

- Μπα; Τρελάθηκες; Με κάνεις ρεζίλι μ' αυτό το πράγμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εαν κατι ειναι τελειο παιζει να ειναι ισως και βαρετο. Οι μικρες ατελειες νομιζω ότι κρυβουν ομορφια!

Με την γυναίκα μου εχω μονιμη διαμαχη. Της αρεσει η συμμετρια παντου. Εμενα παλι το αντιθετο. Η συμμετρια μου φαινεται βαρετη.

Οκ. Σε καποια θεματα η συμμετρια ειναι απαραίτητη. Αλλα ακομη και εκει θα ηθελα κατι μικρο να ξεφευγει και να μου χτυπαει στο ματι!

Τώρα αν σου πω ότι είμαι μαθηματικός...οπότε συμμετρία και άγιος ο θεός...😁

32 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Έχει γούστο λέει να φωτογραφίζετε ακόμη με ψηφιακές ......... 😂😂😂 .......

2016-06-21_08-21-01.jpg

Σαν πορνοφωτογραφία για μηχανές είναι αυτή...μου τρέχουν τα σάλια...

Πάρτε και μια από αυτές που δεν αρέσουν με παγκάκια, λάμπες κλπ που τις βαφτίζουμε καλλιτεχνικές ντεμέκ. Έτσι γιατί μπορώ. 😁

 

Ρόδος-23-crop-test (Custom).jpg

 

"Να βουτήξω τελικά ή όχι;;;"

 

Ρόδος-31-crop-test (Custom).jpg

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Τώρα αν σου πω ότι είμαι μαθηματικός...οπότε συμμετρία και άγιος ο θεός...😁

    Ως μαθηματικός πρέπει να γνωρίζεις οπωσδήποτε πως λειτουργεί μια γεννήτρια fractal .......

3 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Και σε αυτή δουλεύει το φωτόμετρο. Από ακρίβεια βέβαια... Είναι μια Kiev ΙΙΙ του 54'. :)

- Πάρε πόζα ρε καστάνα να σε βγάλω φωτογραφία.

- Μπα; Τρελάθηκες; Με κάνεις ρεζίλι μ' αυτό το πράγμα!

    Ναι , από τέτοια σχόλια δόξα τω θεώ ....... για την ώρα δουλεύω με μια Nikon F4 και βρίσκομαι στο στάδιο συντήρησης μιας Agfa Isolette ii ....... 

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Τώρα αν σου πω ότι είμαι μαθηματικός...οπότε συμμετρία και άγιος ο θεός...😁

Σαν πορνοφωτογραφία για μηχανές είναι αυτή...μου τρέχουν τα σάλια...

Πάρτε και μια από αυτές που δεν αρέσουν με παγκάκια, λάμπες κλπ που τις βαφτίζουμε καλλιτεχνικές ντεμέκ. Έτσι γιατί μπορώ. 😁

Ρόδος-23-crop-test (Custom).jpg

"Να βουτήξω τελικά ή όχι;;;"

Ρόδος-31-crop-test (Custom).jpg

     Η δεύτερη αρκουντως άψογη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Ως μαθηματικός πρέπει να γνωρίζεις οπωσδήποτε πως λειτουργεί μια γεννήτρια fractal .......

Βρε άσε τι πρέπει να γνωρίζω ως μαθηματικός. Δηλαδή αν δεν το γνωρίζω τι έγινε; Ως ερασιτέχνης ντεμέκ φωτογράφος να μάθω θέλω. 😃

Και επειδή με έχετε ταράξει ψυχικά με τους καταγάλανους ουρανούς σας...

1422686391_-37-crop.jpg.f174f3a000246bfea048acb25fccdf70.jpg

 

Ομορφιά της φύσης στην άκρη του γκρεμού.

 

Ρόδος-58 (Custom).JPG

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, babisskg είπε

    ...

    Ναι , από τέτοια σχόλια δόξα τω θεώ ....... για την ώρα δουλεύω με μια Nikon F4 και βρίσκομαι στο στάδιο συντήρησης μιας Agfa Isolette ii ....... 

     ...

Nikon F4, χμμμμ! Πρέπει να έχεις βαρύ χέρι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Agfa Isolette;! Kiev III;! Nikon F100;!

Αυτό δεν είναι νήμα.. Είναι το Jurassic Park... 🤣

    Μην πας μακριά , σε λίγο βγαίνουν και  τα πλάσματα του βυθού ........ 😂😂😂 ....... απευθείας από την τάφρο των Μαριαννων .......

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Nikon F4, χμμμμ! Πρέπει να έχεις βαρύ χέρι! :)

    Όχι ιδιαίτερα , είναι αρκετά βολική , αυτό που χρειάζεται είναι να της βρούμε το μικρό battery grip το mb - 20 , είναι πολύ πιο κομψή με εκείνο . Δυστυχώς δεν βρίσκω παρά μόνον εκτός Ευρώπης .......

   Το απόλυτο τούβλο στα 2.3 κιλά με φακό είναι η D1 , εκεί κουλενεται το χέρι σου ασκαρδαμυκτι .........

 

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Agfa Isolette;! Kiev III;! Nikon F100;!

Αυτό δεν είναι νήμα.. Είναι το Jurassic Park... 🤣

   Nikon F100 με φακό αν βρεις και είναι κάτω από 300 ευρώ χτύπα την κατευθείαν ......... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Agfa Isolette;! Kiev III;! Nikon F100;!

Αυτό δεν είναι νήμα.. Είναι το Jurassic Park... 🤣

Ειχα μια Nikon F100 αλλα την έδωσα πολυ φθηνα σε ενα παλικάρι που ξεκινούσε σπουδες φωτογραφιας να πιασει τοπο.

Μου εμειναν μια Nikon N90s, μια N8008s και η πρώτη μου Nikon EM.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ειχα μια Nikon F100 αλλα την έδωσα πολυ φθηνα σε ενα παλικάρι που ξεκινούσε σπουδες φωτογραφιας να πιασει τοπο.

Μου εμειναν μια Nikon N90s, μια N8008s και η πρώτη μου Nikon EM.

   Για την 90s τα καλύτερα ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα όλο το θέμα και χαίρομαι για το ότι άνοιξε τέτοια συζήτηση.

Είδα συμπαθητικές εικόνες και διάβασα και όλες τις τοποθετήσεις.

Σαν ασχολούμενος αποκλειστικά με την ψηφιακή φωτογραφία, δεν θα εκφέρω άποψη για την αναλογική.

Εκείνο που θα ήθελα να καταθέσω , ειδικά προς τους νεοεισερχόμενους στον χώρο, είναι ότι ο φωτογράφος πρέπει να έχει ξεκάθαρες προθέσεις και γερές βάσεις.

Η απουσία των παραπάνω συνήθως οδηγεί σε στειρότητα δημιουργική, ή/και μιμητισμό.

Σε ότι αφορά τις προθέσεις, τα πράγματα είναι λίγο απλά: θα πρέπει να αναγνωρίσουμε σε κάθε κλικ το αν πρόκειται για Καταγραφή, ή Περιγραφή.

Σε ότι αφορά τις βάσεις, προτεραιότητα έχει (κατά την άποψη μου) η αισθητική και η παιδεία του ατόμου.

Αυτά είναι οι πυξίδες , οι οποίες καθοδηγούν.

Εάν δεν υπάρχουν βάσεις και αρχές , ο φωτογράφος πελαγοδρομεί.

Τέλος, σε ότι αφορά στον εξοπλισμό, η γενική παραδοχή είναι ότι εφόσον μιλάμε για άτομο δημιουργικό Δεν έχει απολύτως καμία σημασία το μέσο.

Αν πάλι όχι, δεν πρόκειται να βοηθήσει κανένα budget.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, joya111 είπε

εφόσον μιλάμε για άτομο δημιουργικό Δεν έχει απολύτως καμία σημασία το μέσο

Άρα το μέσο έχει σημασία μόνο όταν το άτομο δεν είναι δημιουργικό;

Νομίζω πως το πράγμα τίθεται αλλοιώς. Πως αν δεν είσαι δημιουργικός το μέσο δεν έχει μεγάλη σημασία.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...