Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Άρα το μέσο έχει σημασία μόνο όταν το άτομο δεν είναι δημιουργικό;

Νομίζω πως το πράγμα τίθεται αλλοιώς. Πως αν δεν είσαι δημιουργικός το μέσο δεν έχει μεγάλη σημασία.

Υποθέτω ότι εννοεί ότι ένας δημιουργικός φωτογράφος δεν περιορίζεται από το μέσο, δεν έχει σημασία τι μηχανή χρησιμοποιεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Άρα το μέσο έχει σημασία μόνο όταν το άτομο δεν είναι δημιουργικό;

Νομίζω πως το πράγμα τίθεται αλλοιώς. Πως αν δεν είσαι δημιουργικός το μέσο δεν έχει μεγάλη σημασία.

     Εφόσον εξασκηθεις και μπορείς να εφαρμόσεις το fill frame θα μπορείς να το εφαρμόσεις με οτιδήποτε !

    Όχι εσύ προσωπικά .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Βρε άσε τι πρέπει να γνωρίζω ως μαθηματικός. Δηλαδή αν δεν το γνωρίζω τι έγινε; Ως ερασιτέχνης ντεμέκ φωτογράφος να μάθω θέλω. 😃

Και επειδή με έχετε ταράξει ψυχικά με τους καταγάλανους ουρανούς σας...

1422686391_-37-crop.jpg.f174f3a000246bfea048acb25fccdf70.jpg

Ομορφιά της φύσης στην άκρη του γκρεμού.

Ρόδος-58 (Custom).JPG

Βλέπω τελικά σου άρεσε το τραμπολίνο για θέμα φωτογραφίας!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Εφόσον εξασκηθεις και μπορείς να εφαρμόσεις το fill frame θα μπορείς να το εφαρμόσεις με οτιδήποτε !

    Όχι εσύ προσωπικά .

Το αγαπω το fill frame! Δινει ενταση αλλα και ζωντανια στην φωτο σε οτι κι αν τραβας. Απλα πρεπει να βρεις την σωστη αναλογια καθε φορα. Too much και στην ουσια χανεις το θεμα. Too little και χανεις την ενταση που ζητας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, joya111 είπε

διάβασα όλο το θέμα και χαίρομαι για το ότι άνοιξε τέτοια συζήτηση.

Είδα συμπαθητικές εικόνες και διάβασα και όλες τις τοποθετήσεις.

Σαν ασχολούμενος αποκλειστικά με την ψηφιακή φωτογραφία, δεν θα εκφέρω άποψη για την αναλογική.

Εκείνο που θα ήθελα να καταθέσω , ειδικά προς τους νεοεισερχόμενους στον χώρο, είναι ότι ο φωτογράφος πρέπει να έχει ξεκάθαρες προθέσεις και γερές βάσεις.

Η απουσία των παραπάνω συνήθως οδηγεί σε στειρότητα δημιουργική, ή/και μιμητισμό.

Σε ότι αφορά τις προθέσεις, τα πράγματα είναι λίγο απλά: θα πρέπει να αναγνωρίσουμε σε κάθε κλικ το αν πρόκειται για Καταγραφή, ή Περιγραφή.

Σε ότι αφορά τις βάσεις, προτεραιότητα έχει (κατά την άποψη μου) η αισθητική και η παιδεία του ατόμου.

Αυτά είναι οι πυξίδες , οι οποίες καθοδηγούν.

Εάν δεν υπάρχουν βάσεις και αρχές , ο φωτογράφος πελαγοδρομεί.

Τέλος, σε ότι αφορά στον εξοπλισμό, η γενική παραδοχή είναι ότι εφόσον μιλάμε για άτομο δημιουργικό Δεν έχει απολύτως καμία σημασία το μέσο.

Αν πάλι όχι, δεν πρόκειται να βοηθήσει κανένα budget.

    Να μην ξεχνάμε το θέμα της σύνθεσης μιας εικόνας , την εφαρμογή κάποιων κανόνων όπως ο διάσημος των δύο τρίτων κι' αν έχετε πάντα τον απαιτούμενο χρόνο για να τον εφαρμόσετε . Αν δλδ μπορείτε να τον προσαρμόσετε  και σε θέματα που κινούνται και όχι μόνον στατικά . 

   

   

IMG_2782.jpg

5 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το αγαπω το fill frame! Δινει ενταση αλλα και ζωντανια στην φωτο σε οτι κι αν τραβας. Απλα πρεπει να βρεις την σωστη αναλογια καθε φορα. Too much και στην ουσια χανεις το θεμα. Too little και χανεις την ενταση που ζητας.

    Fill frame είναι , έχει ανεβάσει ο sakis_colt την γάτα στο ξεκίνημα του νήματος και για να αποτυπωθεί χρειάζεται και μια φωτογραφική μηχανή με φακό . Κι' αν κάποιος έχει επιλέξει την ταδε η την δείνα , πολύ καλά έκανε σε ότι αφορά την επιλογή του . Εδώ δεν έχει fill frame πέτυχε η απέτυχε εξαιτίας του εξοπλισμού . Είναι ξεκάθαρη τεχνική .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δημιουργική φωτογραφία η οποία κέρδισε το τελευταίο chalenge του dpreview "food, glorious food".

Υποθέτω, έβαλαν το μπισκότο πάνω σε γυαλί κάτω από το οποίο υπήρχε σε απόσταση καφέ φόντο και κάποια φωτεινή πηγή στο κέντρο.

Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος. Πως λέτε να βγήκε;

aws4_request&X-Amz-Date=20200807T140748Z

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Μια δημιουργική φωτογραφία η οποία κέρδισε το τελευταίο chalenge του dpreview "food, glorious food".

Υποθέτω, έβαλαν το μπισκότο πάνω σε γυαλί κάτω από το οποίο υπήρχε σε απόσταση καφέ φόντο και κάποια φωτεινή πηγή στο κέντρο.

Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος. Πως λέτε να βγήκε;

aws4_request&X-Amz-Date=20200807T140748Z

    Είναι photoshoped ........... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Μια δημιουργική φωτογραφία η οποία κέρδισε το τελευταίο chalenge του dpreview "food, glorious food".

Υποθέτω, έβαλαν το μπισκότο πάνω σε γυαλί κάτω από το οποίο υπήρχε σε απόσταση καφέ φόντο και κάποια φωτεινή πηγή στο κέντρο.

Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος. Πως λέτε να βγήκε;

aws4_request&X-Amz-Date=20200807T140748Z

3 φωτα διακρινω: ενα αριστερα ενα δεξια και ενα πισω απο την σοκολατα (εξ' ου το ομορφο κυκλικο gradient). Απο τα ψιχουλα καταλαβαινω οτι το μπισκοτο βρισκεται πανω σε ζελατινα-διαφανεια η ισως γυαλι οπως λες. Focus stacking δεν εχει γινει. Αυτα, πειτε εσεις κι αλλα 

Επεξ/σία από abl542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πείνασα με το λαχταριστο μπισκότο. Πείτε εσείς τα άλλα...

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Βλέπω τελικά σου άρεσε το τραμπολίνο για θέμα φωτογραφίας!! :)

Να σου πω την αλήθεια σε εκείνη με την κυρία και το κινητό, μετά το πρόσεξα το τραμπολίνο. Σε εκείνη όμως με τον άντρα και τα ξύλα είναι σημαντικό κομμάτι της φωτογραφίας... Στην τελευταία με τα καραβάκια απλά μου άρεσαν απέναντι από το τραμπολίνο χωρίς να δίνει κάτι στην φωτογραφία. Μου άρεσε γενικά η Ρόδος όμως. Και θα πήγαινα ευχαρίστως ακόμη ένα Πάσχα... Αν το επιτρέψει ο κορονοιος του χρόνου, καλά να είμαστε πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

    Να μην ξεχνάμε το θέμα της σύνθεσης μιας εικόνας , την εφαρμογή κάποιων κανόνων όπως ο διάσημος των δύο τρίτων κι' αν έχετε πάντα τον απαιτούμενο χρόνο για να τον εφαρμόσετε . Αν δλδ μπορείτε να τον προσαρμόσετε  και σε θέματα που κινούνται και όχι μόνον στατικά . 

IMG_2782.jpg

    Fill frame είναι , έχει ανεβάσει ο sakis_colt την γάτα στο ξεκίνημα του νήματος και για να αποτυπωθεί χρειάζεται και μια φωτογραφική μηχανή με φακό . Κι' αν κάποιος έχει επιλέξει την ταδε η την δείνα , πολύ καλά έκανε σε ότι αφορά την επιλογή του . Εδώ δεν έχει fill frame πέτυχε η απέτυχε εξαιτίας του εξοπλισμού . Είναι ξεκάθαρη τεχνική .

ναι, ειδικά όταν αναφερόμαστε σε φωτογραφία δρόμου, το βασικότερο είναι η οξεία αντίληψη του φωτογράφου και η ταχύτητα. Φυσικά και το θέμα της αντίληψης είναι κάτι στο οποίο δύσκολα εκπαιδεύεται κάποιος.

Αν και στην εν λόγω φωτογραφία δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο ύπαρξης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, joya111 είπε

ναι, ειδικά όταν αναφερόμαστε σε φωτογραφία δρόμου, το βασικότερο είναι η οξεία αντίληψη του φωτογράφου και η ταχύτητα. Φυσικά και το θέμα της αντίληψης είναι κάτι στο οποίο δύσκολα εκπαιδεύεται κάποιος.

Αν και στην εν λόγω φωτογραφία δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο ύπαρξης της.

   Το τελευταίο για τον λόγο ύπαρξης , τι ακριβώς εννοείτε δεν κατάλαβα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτο με το μπισκοτο ειναι καταπληκτικη και εχει γινει φοβερη δουλεια στον φωτισμο. Εγω πιστευω οτι δεν ειναι σε γυαλι αλλα τα κομματια του μπισκοτου ειναι στερεωμενα με καποιο υλικο που εσβησε στο φωτοσοπ. Τα ψιχουλα μπορει να μπηκαν ειτε με photoshop ειτε manual με καποιον να τα ριχνει απο ψηλα. 

Μια τετοια τεχνικη αλλα οχι τοσο εντυπωσιακη εχω κανει εδω:

 

 

117300853_300199334371895_5111042593413154736_n.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Το τελευταίο για τον λόγο ύπαρξης , τι ακριβώς εννοείτε δεν κατάλαβα .

Εννοώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο της ανάρτησης. Πρόκειται για παράδειγμα σχετικό με την  σύνθεση και τον κανόνα των 3των?

Πρόκειται για παράδειγμα φωτογραφίας δρόμου?

Είναι μήπως δείγμα υψηλής τεχνικής ?

 

Να διευκρινίσω ότι δεν μέμφομαι τον δημιουργό σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, joya111 είπε

Εννοώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο της ανάρτησης. Πρόκειται για παράδειγμα σχετικό με την  σύνθεση και τον κανόνα των 3των?

Πρόκειται για παράδειγμα φωτογραφίας δρόμου?

Είναι μήπως δείγμα υψηλής τεχνικής ?

Να διευκρινίσω ότι δεν μέμφομαι τον δημιουργό σε καμία περίπτωση.

      Κατάλαβα , αναφέρεται στον κανόνα των δύο τρίτων και σε άλλους φυσικά , το γράφω άλλωστε , ώστε να σκεφτεί όποιος θέλει την σχέση της εφαρμογής των κανόνων σε συνάρτηση με την ταχύτητα που μπορεί να αναπτύσσεται ένα σκηνικό εκείνη την στιγμή , αν δλδ υπάρχει χρόνος για κάτι τέτοιο . Όχι η εικόνα δεν είναι δείγμα τέτοιας εφαρμογής .

    Είδατε και μόνος σας ότι πουθενά δεν υπάρχει τίποτε που να μιλάει για υψηλή τεχνική και σίγουρα δεν είδα κι' εγώ να υπάρχει ίχνος μομφής . Εξήγησα τι δεν κατάλαβα φυσικά και πήρα την απάντηση μου .

   Ο σκοπός της ανάρτησης είναι να ενθαρρυνθούν να ανεβάσουν φωτογραφίες όσοι τυχόν διστάζουν κι' ακόμη περισσότερο να ανεβάζουν απόπειρες εφαρμογής των κανόνων , ώστε το νήμα να παραμείνει στο θέμα , όπως τέθηκε .

22 λεπτά πριν, joya111 είπε

Εννοώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο της ανάρτησης. Πρόκειται για παράδειγμα σχετικό με την  σύνθεση και τον κανόνα των 3των?

Πρόκειται για παράδειγμα φωτογραφίας δρόμου?

Είναι μήπως δείγμα υψηλής τεχνικής ?

Να διευκρινίσω ότι δεν μέμφομαι τον δημιουργό σε καμία περίπτωση.

    Επίσης πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμη η συνεισφορά σας , ανεβάζοντας δείγματα με όποιον τρόπο κρίνετε εσείς σκόπιμο . Δείγματα που να δίνουν οδηγίες , ιδέες , πράγματα που γνωρίζετε .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναρτήσω την παρακάτω, σαν δείγμα κάποιας αισθητικής που υπηρετώ τον τελευταίο καιρό αναφορικά με τα πορτραίτα.

Βέβαια, η μεγάλη μου αδυναμία είναι η φωτογραφία δρόμου, αλλά χρειαζόμαστε και κάτι στο οποίο να έχουμε μεγαλύτερα περιθώρια δημιουργικής έκφρασης..

G0M_2776.jpg

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...